Autor i nálezce? Jak to tedy je?

U cache Travel Bug Motel (GCWYA1 - viz zde) došlo k zajímavému stavu. U cache jsou registrovaní dva owneři: Fretaci & Mitak.

Mitak je v listingu označen za spoluautora cache (“a v úzké spolupráci s Mitákem nalezli vhodné místo pro založení tohoto Brno Travel Bug Motelu”) a zároveň je v listingu vyzván k provedení FTF. (FTF má nakonec maros251.)

V Mitakově logu (viz zde) je uvedeno: “Ehm, no sice to vypadá divne, ale loguju nález cache, o které Michal tvrdí, že jsem ji spoluzakládal - já to vidím tak trochu jinak (bod je bod, že?)”.

Chci se zeptat, jak to tady s tím autorstvím vlastně je? Jsou autory všichni, nebo jen někteří? A jsou-li autory jen někteří, proč jsou uvedení všichni?

Berte to prosím jen jako dotaz, není za tím nic jiného :wink: V listingu jsou jakési apely na brněnskou geokomunitu (“A v ouplne poslední rade bychom si dovolili jemne apelovat na brnenskou geokomunitu: smysl TB hotelu obecne je v myšlence koncentrovat mestské TB na jedno místo…”), proto bych si to chtěl jako rodilý brňák trochu poskládat v hlavě.

Díky za odpověď

Dovolim si kratce reagovat na vyse uvedeny prispevek.

Uz jsem psal i Mitakovi osobne, ze se mi nelibi, ze figuruje jak jako autor (resp. spoluautor), tak take jako nalezce. Byt to bylo ve skutecnosti jakkoliv, ale tyto dve veci mi nejdou dohromady.

Navrhoval bych bud odstranit spoluatorstvi a nebo logovani.

Jeste par slov k teto cache, napsal jsem to i castecne jiz do logu, ale autori v zadani pisi (posledni odstavec), ze smyslem TB hotelu je koncentrovani TB na jedno misto a ze dalsi zakladani si ma kazdej radeji 3x rozmyslet.

:-))))))))

Ja bych si opravdu asi 3x rozmyslel zakladat TB na skladku a urcite bych TB na takove misto neulozil, protoze mi pripada znacne nedustojne, kdyz si predstavim, co vse jsem musel prekracovat, abych se na uvedene misto dostal. Ale kazdy ma asi jiny vkus.

Navic od TB motelu bych ocekaval asi trochu vetsi schranku a navic ulozenou na bezpecnejsim miste a ne na miste, kde se vali a potuluji ruzna individua (navic jak sam spoluator uvadi :-)) ). Neni to snad k zamysleni?

Nechci se nikoho dotknout, ale tak to vidim ja.

Ja to vsechno sleduju lehce z povzdali, ale take stridam lehke pobaveni s rozpaky. Misto jako dlouholety skorobrnak znam, je pekne po ruce, ale to je jeho jedina deviza, jinak je to tak na rychly pruzkum, podivat se a vypadnout. Radeji bych tam nesel v noci a rozhodne bych tam nic neschovaval. Takze nad doporucenim nezakladat treti cestovatelskou stanici se lze jen smutne pousmat - Hotel je dost absurdni pocin, ma-li byt prestupni stanici pro trackables, mel by byt dostupny tak, ze coby cizinec ve meste vystoupim z vlaku, mrknu na mobil kde je neco sikovneho a jdu tam vrazit cestovatele, ktereho jsem prave odnekud privezl. Tedy sikovna traditional cache. Nic proti Fretakovskemu systemu mystery, ale proc to krizit dohromady s TB Hotelem? Take by nemely byt pochybnosti o bezpecnosti schranky, nikdo nechce aby se mu trackable ztratilo, podle logu z Hotelu to ale moc dobre nepusobi. Motel je pekne po ruce ke vsem dopravnim prostredkum, parada, ale opet nepusobi dojmem bezpeci, tentokrat nejen pro trackables, ale ani pro cachery. O estetickych nedostatcich prostredi nemluve, u hotelu na jednu noc to mozna nikdo moc neresi, ale stejne radeji prespi v lepsi ctrvti, ze… / Takze, ackoliv uznavam ze jsem ani jednu ubytovnu dosud osobne nevidel a usuzuji jen z logu a dalsich reci kolem, nepreji si, aby nejaky muj cestovatel skoncil v kteremkoliv z techto dvou podniku. Pri vsi ucte k autorum, je mi to lito, ale tak to citim. / Abych uzavrel svuj ponekud rozvlacny proslov - Prave naopak, vazeni a mili rodicove a pratele GC, zalozeni treti ubytovny by mohlo byt dobrym pocinem. Treba by uz tentokrat byl nalezen zlaty kompromis mezi snadnou dostupnosti, bezpecnosti a atraktivitou mista. Dosahnout toho ve meste je velmi obtizne, klobouk dolu pred tim, komu se to podari.

No u mitaka se celkem nicemu nedivim. Po precteni nekolika prispevku od nej a tak jsem usoudil ze tento clovek kesuje ciste kvuli bodum, a tohle je jen dalsi krasna ukazka.
Kazdopadne sdilim nazor ze kdyz se nekdo podilel na zalozeni kese a je uveden jako spoluautor tak by si ji logovat nemel, neb s nejvetsi pravdepodobnosti presne tusi kde kes lezi.

Misto celkem znam jedu okolo vlakem kdyz prijizdim do Brna. Ulozeni se mi taktez nezda jako vhodne, podle me cacher s tolika nalezy jako Mitak mohl vymyslet lepsi ukryt. Ovsem stat se muze… Treba se casem objevi misto lepsi. Ikdyz Mitak ma u me maly vroubek z drivejska kdyz v predvecer cesty na slovensko vyzvedl muj TB ktery ma cestovat po Ceske Republice a ulozil jej ve slovenskem TB hotelu. V logu ma TB napsano ze chce cestovat pouze po CR. Myslim si ze ikdyz zacatecnik mohl by respektovat prani majitele TB. Nu coz stari cacheri asi naji ruzna privilegia… Jsem pro ulozeni TB hotelu na bezpecnejsi misto, libi se mi napr. Bratislavsky TB hotel (GCVHQG). No je to na autorech a jejich svedomi…

Jenze jako spoluautora te muze uvest kdokoliv. Co kdyz mi nekdo navrhne “hele, tam a tam by taky mohla byt dobra keska”, ja ji tam po case zalozim, a z nejakeho duvodu (treba z premiry slusnosti) tam puvodniho navrhovatele uvedu jako spoluautora? Ten dotycny NEBUDE vedet kde presne cache je. Ma si presto ujit moznost cache najit?

Navic v tomhle pripade jde o cache s obtiznosti 1/1, takze ji najde i slepy, a urcite nikdo neni v hledani zvyhodneny tim ze priblizne vedel kde asi bude.

Pokud uzka spoluprace, jak je uvedeno v listingu vypada tak jak tu popisujes, tak si myslim ze neni nic jednodussiho napsat autorovi at te ze spoluautorstvi vyjme a kes si zalogovat. V tu chvili tu nikdo nebude nic resit a tenhle thread by ani nevznikl.

Precital som si ten listing… …zalozit cache rovno na skladke, ktora ma byt coskoro zastavana, medzi asocialmi a este si ju pomenovat TB motel:( nevychadzam z udivu. TB by som ulozil hocikam inam, v Brne mate mnoho peknych a vhodnych miest. Po precitani par logov by som cache s ohladom na vlastnu bezpecnost ani nehladal. Kvetnaty opis je uplne zcesty…

Toto by som skor rozoberal, keby som mal chut a nie log spoluautora, ktory je vecou len jeho moralneho citenia, povedzme.

Takže abych se konečně taky postupně zapojil do debaty o mé osobě: Tom vyjmul jen některé fráze z mého logu, což se mi zdá značně zavádějící, proto upřesním:

haggaeus nebyl spokojený s Freťákovým TB hotelem u sjezdovky, proto chtěl aby Freťák založil nějaký jiný TB hotel a navrhnul mu “třeba u Zvonařky, tam je to blízko ze zastávky autobusů a vlaků” - takže mi Michal (aka Freťák) navrhnul, že to můžeme někdy kolem Zvonařky prošlápnout a že udělá haggaeusovi radost a udělá tam bezpečný TB hotel. Proto jsme se domluvili, slezli se u Vaňkovky a asi dvě hodiny kroužili kolem po místech kolem Zvonařky a normálně vedli debaty o ničem a o všem jak to tak při bezcílných toulkách bývá.

Nakonec jsme zakotvili na místě, o kterém se David vyjadřuje jako o “skládce” - tato lokalita 500x250 metrů bude osázena novýmy domy, jakmile se postaví nový nádr. Je fakt že místama tam trochu bordel je a že tam i jeden bezdomovec asi 100 metrů od cache bydlí, ale jinak mi přijdou výtky vůči cachei přehnané - pro TB hotel je to vhodná lokalita přístupná kdykoliv z několika stran, s možným parkováním a veřejnou dopravou několika druhů velice blízko. Myslím, že cache v současném stavu v jakém je, je v bezpečí.

Nabínul jsem Michalovi, že cache připravím, vytvořím listing a úkryt a on si ji půjde najít - on ale chtěl ukázat haggaeusovi dobrou vůli po jejich vzájemné komunikaci a že teda udělá cache on. To že mě připsal jako spoluautora je protože jsme kámoši a nejspíš vyjádření díků za to strávené dopoledne. Nic víc za tím nehledejte. Kromě té dopolední procházky nemám zatím na cachei žádné další zásluhy. Už jsem mu taky napsal ať tuto dráždivou poznámku o vlastnictví smaže (stejně tak je to s tím “čestným FTF”).

Doufám, že se nebudeš zlobit, když odtajním část naší korespondence: Napsals mi, žes cestou ke cachei potkal jednoho bezdomovce - po Praze se válí stovky nebo tisíce bezdomovců poměrně blízko všech cacheí a TB hotelů a nikomu to nevadí - tak nevím, proč jeden neškodný člověk, kterého jsi viděl (stejně jako já) jenom ležet ti tak hnul žlučí - Brno není zas až tak malé město abys potkal bezdomovce poprvé.

Je fakt, že jsem v logu psal, že jsem tam potkal skupinku podezřelých individuí, ale taky jsem napsal, že to rozhodně žádní asociálové nebyli - takže ještě přesněji: Byla to skupina asi pěti bílých mužů ve věku 25 až 65 let, kdy všichni byli čistě a slušně oděni, ale jejich chování bylo lehce “divné” - prostě nechápu co na té prázdné ploše dělali, když furt chodili sem a tam - v logu jsem napsal, že se tvářili důležitě, jako kdyby hledali místo, kam zahrabat psa, ale reálně to samozřejmě asi bylo tak, jako kdyby zaběhnutého psa hledali - prostě netuším…

Myslím, že se vcelku pleteš. Je fakt že jsem teď za krátkou dobu (po třech návštěvách Prahy, kam jsem z jistých důvodů prostě musel) nasbíral hodně bodů, ale rozhodně to nevyjadřuje můj postoj ke geocachingu. Mám městské cache rád, ale nesuď podle těchto návštěv celou mou osobu (zkus si přečíst i jiné logy - nejlépe všechny pokud opravdu chceš soudit). Stejně tak mi přijde fráze “No u mitaka se celkem nicemu nedivim” nanejvýš urážlivá a mimo mísu. To že pomáhám kamarádovi (prakticky začátečníkovi) s obcházením vhodných lokalit na jeho budoucí cache neznamená že jsem apriori hajzl - no ne ?

To s tím Travel Bugem mě dodatečně mrzí a ještě víc mě mrzí, že ses neodvážil mě kontaktovat dřív - nejlépe už poté, co jsem TB vyzvednul a napsal k němu, že mám plánu ho zavést kousek za hranice do Bratislavy do bezpečného TB hotelu (který se ti navíc jak vidím tolik líbí) a pokud s tím má majitel problém, tak ho samozřejmě nevyvezu. Stejně tak jsi mě mohl kontaktovat aspoň potom.

Nemám žádná “privilegia” a už vůbec nejsem žádný senior-cacher - spíš oproti jiným pořád ještě začátečník (vždyť za sebou nemám ještě ani rok)

Četl jsi listing, ale nebyl jsi na místě - nejedná se o skládku - jde o rovinatou plochu 500x250 metrů, kde rostou stromy a tráva. Na několika (málo) místech je tam navežená stavební suť.

V letních dnech přespávají bezdomovci v každém sebekrásnějším parku - taky ho proto nebudeš nazývat “místo plné asociálů”.

Možná, že bys založil TB hotel v Brně hocikam, ale když už na to přijde, tak je prostě vážný problém, kam nějakou dostatečně velkou bednu strčit. Jestli někdo máte nápad, tak se pochlapte a TB hotel založte. Myslím, že Michal po všem tom odsuzování klidně tentto hotel archivuje. Ale nezapomeňte, že cache by měla být dobře přístupná autem, hromadnou dopravou a nejlépe i linkovými autobusy a vlakem, aby ji mohli vyzvednout i nemotorizovaní turisti, kteří brnem jen projíždějí - a teď babo raď - jsem fakt zvědavý, s čím přijdete. Plané tlachání nám k lepšímu hotelu nepomůže.

Ještě k té větě “by som cache s ohladom na vlastnu bezpecnost ani nehladal” - to je přesně ono - kdybys místo navštívil, tak bys asi pochopil, že ti ve skutečnosti nic nehrozí a reakce jsou nepřiměřené a přemrštěné. Cache není v žádném ghettu, kde by tě první náhodný kolemjdoucí znásilnil, okradl nebo zastřelil.

Nic si z toho nedelej, Mitaku…Klicnik se jen zeptal a ta poznamka od DDno je proste pruda, placnuti do vody, nic vic.

Jinak co se tyce DDno, tak ti kdyz me potkali u kesky logovat FTF, tak hned leteli domu zalogovat Found bez nejakeho cekani na muj log, jak byva zvykem. Ted jen koukam, jak tady moralizujou…

To je zase diskuze, připomíná mi to jednu nedávnou s drive-in cachemi. Travel Bug Motel může založit každý z vás. Kdo najde v Brně lepší místo, ať tam dá svoji pikslu, nebo ať se domluví s Freťáky a přesunou tam tu současnou. Anebo jen poraďte, kde by to mělo být.

Myslím, že smyslem Travel Bug Motelu je hlavně přístupnost. Ne krásná vyhlídka do kraje, příroda a ptáčci. Tento typ cache má jiný účel a skrýš u Zvonařky ho splňuje. Možná s výhradami k ukrytí, protože je dost na ráně. Ale jinak je v pohodě. Výhrady, že by se tam člověk bál jít v noci, neberu - v Brně se v noci bojím jít třeba i po České, natož po nějakém parku, byť může být ve dne sebehezčí.

Všichni jsme na jedné lodi, každý má možnost udělat to jinak a lépe. Když se mu to povede, ostatní mu za to poděkují. Řeči o tom, jak je to odporná cache, kde se chudáčci cestující broučci cítí špatně, jsou ale myslím zbytečné. Howgh.

Zajtra ho vyzdvihnem a tento alebo buduci tyzden by som sa mal v Cechach vyskytnut.

Mam momentalne doma este jedneho takeho zbludilca. Pitr, tvoj TB NOKIA ma v popise, ze chce zostat v Cechach, ale dostal sa mi do ruk v Presove. Necham ho kolovat tu, alebo ho skusim tiez zobrat so sebou? Len neviem ci mu narychlo stretnem dost velku cache.

PS: Sorry za offtopic.

Jen at klidne cestuje po Slovensku… :wink:

Vložil jsem pasáž, ve které to stručně popisuješ a byl u toho link na původní text.

Možná je jedním z mnoha problémů TB hotelu ve Wilsonově lese také to, že porušuje pravidlo 0,1 míle. Kromě toho je “strašně” daleko odevšad.

Ona to skládka doopravdy je. Před cca 12 lety zde mělo vzniknout tzv. “Jižní centrum”, spousta okolních budov byla vystěhována a postupně zdemolována. V současnosti je prostor částečně vyčištěný jednak proto, že se zde stavěl kolektor a pak taky možná proto, že se sem vrací podnikatelé - pár stovek metrů (ovšem stálke v tomto prostoru) vznikl nový hyperautobazar Eurocaru (kapacita 700 vozů). Není vyloučeno, že další bazary zaberou i zbytek této plochy.

Ano, ale. Toto místo je už 15 let obydleno bezdomovci a narkomany a osobně ho považuji za “bezpečné” pouze za světla. Ženská si tam nemůže být jistá ani vedne, pomoci by se nedovolala.

Ještě jednou díky za vysvětlení. Snad to autor upraví a možná i přehodnotí své názory na počet TB hotelů v Brně :wink:

  1. Plocha je to opravdu velká a jak Miták píše, má se začít (jestli se nepletu) 2006/2007. TO, si myslim, je příliš krátký horizont na ukládání cache, obzvláště pořizování TBmotelu nebo TBhotelu.

  2. V místě cache je stavební odpad (tomu napovídá i HINT). Já se ke cache dostal pres smetiště, kde jsem skutečně musel přejít přes “pole” všeho možného i nemožného a dost zapáchajícího. Byla to přístupová cesta po vyšlapané cestě od silnice cca 100 m od cache.

  3. Jelikož TBmotel resp. TBhotel bude sloužit (a měl by) především pro ukládání a vybírání TB nejen pro české geocachery ale i zahraniční, měl by splňovat:

    a) dostupnost od středu města

    b) bezpečnost (uložení, x náhodnému nálezu)

    c) tak trochu té geocacherské kultury v trochu kulturním prostředí

    d) životnost aspoň cca 2-3 roky

Uvedená lokalita splňuje, podle mne, bod a).

Bod b) nevim, nevim, když se tam potulují různí lidé, tak může dojít k nechtěnému nálezu idkrytím maskování.

Bod c) podle mne nesplňuje

Bod d) rovněž ne (jak sám píše Miták).

Možná jsem na TBmotel/hotel moc náročnej, ale přece jenom by do místo mělo být “lepší” než pro cache, protože zde bude uložena spousta (a to je cílem) TB a bude to přestupní místo. Určitě nikdo nechcete, aby Váš TB byl ohrožen špatným uložením.

Jako nezapomenutelný zážitek mám ten, kdyžz jsme byli s Tomem a Mimonem lovit ve Vídni. Tam byl rovněž TB motel uložen takovým způsobem, až nám to vyrazilo dech (v pozitivním slova smyslu). Více nemohu prozradit, protože ten, kdo by se tam vypravil by přišel o moment překvapení. Byla to fakt síla, na kterou velice rád vzpomínám. Proto si myslím, že by zejména TBmotel/hotel měl být i u nás, v Brně uložen adekvátním a reprezentativním způsobem.

To ze jsi nekomu pomahal se zalozenim kese je cinnost uctyhodna a o tu ti nikdo neupira. To jakym zpusobem kesujes je vec jina. Kdyz jsem cetl napriklad tve vyjadreni v tematu drive-in, prasocaching, kde jsi psal ze si sice zajel do zakazu vjezdu, protoze jsi vedel ze je tam sjezdovka a lidi tam autem jezdi, a ze by jsi tam kvuli svym zdravotnim problemum proste pesky nedosel, tak proc si pro takovou kes jezdil. Protoze bod je bod ? 32 kesi v rade v Pze objete autem, a hlaska ze priste jich snad bude jeste vic je jen dalsi honba za body. Tot muj nazor z toho co jsem pochytal po forech. Mozna az se treba nekde u kese potkame, tak ho zmenim.