Béďův LEGEND a měření teploty

Tak jsem takhle zkoušel nastrkat legenda do pouzdra od mý bejvalky NOKIA 5110, vlez tam docela dobře. Jenže pak na to mrknu a co nevidím. Asi jak ty gumičky po stranách zmáčkly víc tlačítek najednou, dostal jsem se do nějakýho servis modu v němž kromě jiného byla i teplota... A teď mi řeknite

a) teplota čeho? GPSky nebo teplota venku, v uvedeném případě to souhlasilo s teplotou venku. Jasně + - statistická chyba

b) pokud to opravdu umí měřit teplotu, nevíte někdo jak se o5 dostat do toho servis modu? Občas si člověk na lovu říká, to je ale odporný vedro (zima), kolik tak může bejt stupňů...

Pokud si dobře vzpomínám, při zapnutí stačilo podržet stisknutý joystick. Anebo tlačítka up/down. Ale někde jsem zároveň četl varování, aby se to nedělalo v situacích, kdy má Garmin výhled na družice a může určit polohu. Ale nedává mi to moc smysl.

Servisní mód mají všechny Garminy (Geko, eTrex, Legend, Vista…). Slouží k základní kontrole tlačítek, kmitočtu signálu, jak zobrazuje display… Start ServisMode je opravdu tak (držet sisknutý joystick a k tomu zapnout). Posléze lze listováním page UP/DOWN testovat jedlotlivá tlačítka, joy a zobrazování. Teplota a čas je tam také. Teplotu snímá čidlo uvnitř přístroje, tak si uvědom, jakou teplotu to ukazuje (když budeš venku, tak venkovní. Když budeš v jeskyni, tak teplotu v jeskyni… Ale pozor, budeš-li přístroj ohřívat v ruce, asi to bude měření méně přesné. Jen pozor, při stisku k těmhle dvěma ještě jednoho tlačítka (liší se podle typu) provede se RESET celého přístroje! Není to samozřejmě na závadu, GarminMašinku však musíte !!!znova!!! “nakrmit” svými údaji (almanach, mapy, waypointy…)

Už si to přesně nepamatuju, ale je to nejspíš zapnutí s podržením joysticku. Ale pozor při nějakém troj- či vícehmatu smažeš všechna data v přístroji!!! Což jsem taky už dokázal [8o|] samozřejmě v tu nejméně vhodnou dobu.

Ještě to má jeden háček. Pro přepnutí do servisního modu i zpět se musí přístroj vypnout. Z toho vyplývá, že budeš muset čekat na signál.

A jakou teplotu to měří? Mám pocit, že teplotu uvnitř přístroje. Měřilo mi to víc než ve skutečnosti bylo. Ale jsou to jen mé domněnky. 

Edit: Sakra!! Než jsem to napsal, Standa byl rychlejší.  

Díkes za info, o reset Legenda opravdu nemám zájem :slight_smile: i když je zatím prázdný, nový v akci zakoupený. Ale jako nouzovka na změření teploty si to budu pamatovat…

Jojo, je to tak. Takže diskuze o kdy “měřit teplotu” je jasná - když zrovna nebudeš pár metrů před pokladem. Jinak za sebe doplňuji - RESET jsem už nekolikrát úspěšně použil. Než hledat ve waipontech kterej smazat, smáznu klidu domova celej stroj a nasypu si své základní body, mapy z PC (pomocí MS) kdykoliv. A protože mám stroje dva, klíďo píďo měřím teplotu jedním z nich (je fakt, že ji ale ke svým výletům na nic nepotřebuji, vlastně nebudu vám povídat, kolik věcí a funkcí všech těch mašinek vůbec na nic nepotřebuju, ale MÁM JE!)

Tak teď mám dilema. Mám si pořídit druhej Béďometr, nebo obyčejnej turistickej teploměr :slight_smile: Díkes za reakce.

[quote] Bisaci: Tak teď mám dilema. Mám si pořídit druhej Béďometr, nebo obyčejnej turistickej teploměr :-) Díkes za reakce. [/quote]

Každopádně koupit samostatný teploměr.

Čidlo teploty v GPS slouží k přesnému zjištění teploty čipu a slouží k správnému výpočtu korekcí podle teploty vlastní elektroniky. Teplota vně přístroje se může podstatně lišit a čidlo k tomuto účelu není vůbec konstruováno. Vnitřní teplota záleží na tom, jak se moc elektronika zahřívá vlastním provozem, nebo zda je GPS vystavena na sluníčku a pod. Takže se může hodně lišit od vnější teploty a navíc rozdíl nebude konstatní.

A navíc GPS v servisním režimu, pokud chytne nějaké družice, chápe je jako kalibrační signály a pokud v dané chvíli je signál nepřesný (odrazy, slabý signál,...GPSka se překalibruje podle těchto chybných údajů a díky tomu se jí  může  na poměrně dlouhou dobu rozhodit přesnost.

Já osobně raději zapínám testovací režim jen v místě, kam signál družic nedosáhne.

[quote] Bisaci: Tak teď mám dilema. Mám si pořídit druhej Béďometr, nebo obyčejnej turistickej teploměr :-) Díkes za reakce. [/quote]

O nejakem malem/lehkem turistickem teplomeru jsem uz pred nejakym casem uvazoval, ale nepodarilo se mi nic vhodneho objevit (krom ruznych multi-mericu v radu nekolika tisicu Kc).

Mate s tim nekdo zkusenosti?