Zdravím všechny čtenáře
Úvod zkrátím - nemám co dělat a tak myslím na různé věci. Inspiraci mi dodala keš u Mamuta (GC14DMG). Kdo tohle místo zná jako já, tak ho dozajista štve ten nehorázný binec kolem dokola. Když jsem tu byla poprvé, koukala na tu skálu a v hlavě mi běhaly obrázky o pravěké civilizaci, tož jsem musela dnešní civilizaci říct třikrát hanba!
O to zas až tak nejde (tedy trochu jo). Jde mi o někoho, kdo už pořádal někdy CITO (Cache in trash out - uklízecí event). Docela mě láká nějaký uspořádat a možná bych potřebovala nějakou radu, nebo tak - víte jak.
A taky by mě zajímal názor Přerováků, Olomoučáků a okolních - mělo by to u toho Mamuta smysl, nebo je to do_konce_světní hnízdo bezďáků, který nemá cenu zachraňovat?
Dík za reakce
zkušenost s cito eventy nemám. Jen většinou na kešování beru nějakou igelitku na bordel a do vlastních keší dávám cito pytlíky.
Tvoje akce určitě smysl má. Škoda, že to mám tak daleko, k Mamutovi bych se rád podíval, v regionu jsem v létě byl v rámci školení a tohle mi uteklo. Zašel bych na nejbližší obecní úřad s žádostí, aby na vhodné místo přistavili kontejner. To místo by nemělo být v obci, jinak bude kontejner za hodinu plný od lidí/věcí z obce. A měl by být přistaven v ten den, nejlépe ke konci akce.
Od věci by možná nebylo roztřídění odpadu na PET, železo a zbytek. Zeptej se na tom úřadě, jestli to má smysl (jestli to stejně neskončí na jedné skládce).
Ani já nemá zatím s podobnou akcí žádnou zkušenost a nejsem místní. Koukal jsem se na listing a z něj je patrný záměr vybudouvat zde skanzen pravěku. Poradil bych se nejdříve s autorem keše, pravděpodobně bude o místě vědět víc …
Zrovna tento víkend se jede Přerovská rokle, což je mistroství Evropy v autocrossu. Dokážu si představit jak to tam bude vypadat po odjezdu diváků, protože MAMUT se nachází téměř vedle tratě.
Každopádně, každá "očista" přírody je důležitá a pokud se CITO podaří zrealizovat můžete očekávat pomoc min. 5 členů našeho teamu.
Jako Olomoučák říkám ANO a určitě se zúčastním jakékoliv CITO v mém regionu. Jsem ochotný i pomoc s organizací akce. Zkušenosti bych potom zúročil při podobných akcích.
OffTopic: Právě jsem se vrátil z Itálie, kde jsem cestoval nezávisle na jakýchkoliv CK, a rve mi srdce, když vidím bordel na tak nádherných místech i všeobecně v přírodě…
Řekl bych, že právě v tomhle případě je lépe požadovat úklid od pořadatelů komerční akce a ne to sbírat za ně.
Pracovní nadšení bych si schoval na místa, kde binec nemá svého jasného vlastníka !!!
Nevím kam až mají pořadatelé povinnost úklidu, ale ten kdo to tam zná, ví, že se parkuje všude, kde je volné místo. Nechci ale nikoho obvinit z porušení svých povinností, akorát vím jaká je praxe …
[color=blue]Areál závodiště a místo s mamutem odděluje silnice, takže požadovat zde úklid od pořadatele závodů je celkem naivní, nehledě na to, že bordel tu byl už dávno před závodem…
Pokud se najde někdo, kdo CITO event uspořádá, rád se (budu-li mít volný termín) zúčastním(-e).[/color]
No když by se zapřísáhlo pár zájemců, tak bych se i do organizace pustila, počkám ještě na názor Zmarvin. Kdyby se mi tak chtělo uklízet i v pokojíčku
Myslíte, že když příjdu na nějaký magistrát a řeknu "Hola město, jsem vedoucí akce zvláštních skautíků a pořebuju konťas zadarmo - pučíš mi ho?" tak mi ho opravdu půjčí?
Já myslím, že určitě.
Jinak by museli ještě platit za lidi, co to tam přijdou uklidit, takhle jim stačí přivést kontejner, odvést kontejner a mají oblast uklizenou…
Koukal jsem se na portál veřejné správy. Nevím kam to bude katastrálně spadat, každopádně pro okres Přerov je například odbor životního prostředí v Hranicích a Lipníku nad Bečvou. Ještě bych doporučil vyslechnout názor někoho, kdo podobnou akci již organizoval (ať již klasické GC.COM CITO či pod jinou hlavičkou). Co se týče kontejneru tak si myslím, že by to mělo být bez problémů (zákon o odpadech).
Možná bych se i zúčastnil, přestože jsem z Táborska. Udělal bych si takový Geo výlet. :o
Včera jsem se večer vrátil z akce Zasadil jsem na Šumavě strom. Jednalo se o odstaňování klestí v polomových oblastech po orkánu Kyril a sázení javorů a jedlí.
Jak jsem to viděl u Mamuta, tak tam byl dokonce i gauč a asi tak navezenej náklaďák jeden či dva bordelu, autor dozajista nehovořil pouze o papírkách kolem "sochy", jsem zvědavej jak to dopadne, ale taky bych dával bacha na kdejakou jehlu v tom doupěti… jestli to není spíš pro spešl. jednotku.
Zkusit to rozhodne muzes - kdyz jsme na jare 2005 poradali CITO v Kralupech, tak jsem dva mesice predtim sondoval na odboru zivotniho prostredi mestskeho uradu nizeuvedenym mailem. Odkazali nas na odbor technickych sluzeb, pak to chtelo jeste postrcit par telefonaty a dostali jsme traktor s valnikem.
e-mail pro hrubou inspiraci - dnes by se tam samozrejme hodily napr. reference na probehle CITO eventy.
Dobrý den,
zajímalo by mne, je-li městský úřad ochoten podpořit dobrovolnou úklidovou akci přistavením kontejneru, případně dodáním pomůcek jako pytle a rukavice.
Jednalo by se o celodenní sbírání odpadků v oblasti Lutovníku, případně Hostibejku a části Dvořákovy stezky, v neděli 17.4., odhadovaná účast 20-30 lidí - tohle jsou vytipované lokality z podzima, ještě to obhlídneme až sleze sníh, případně doporučte jiná místa, kde by toho bylo třeba.
O co jde: příznivci hry geocaching, spočívající ve schovávání a hledání skrýší s pomocí navigačních přístrojů GPS, pořádají každoročně mezinárodní akci "CITO - Cache In Trash Out", v jejímž rámci uklízejí parky, případně pomáhají při jiných ekologicky prospěšných projektech. Za poslední rok se geocaching rozšířil i u nás a lze očekávat několik CITO akcí (jedna taková už je předběžně ohlášena na sobotu 16.4. v Prokopském údolí v Praze): GCMV32 1st Czech CITO Event (Cache In Trash Out Event) in Hlavní město Praha, Czechia created by Pitr & Saman
Více informací (anglicky) o geocachingu a CITO viz www.cacheintrashout.org,
www.geocaching.cz