Některé GPS moduly uvádějí tzv "podporu pro geocaching", doslova píšou Přijímač plynule ukazuje změny směru při pěší turistice s ohledem na souřadnice cíle. Netušíte někdo co to znamená, když ten modul na sobě evidentně žádný ukazatel směru nemá?
Jestli je to ve FAQ tak se omlouvám, myslím že to tam patří ale nenašel jsem to tam… díky.
Znamená to, že modul nemá zapnutou statickou navigaci. Je to tuším u modulů evolve viď?
Slovo ukazuje je nešikovně použité, na místě by bylo spíš posílá. Starší verze iTraxxu statickou navigaci měly a při menších rychlostech (přibližně pod 4 km/h) pak neudávaly správný údaj o směru pohybu… zůstával fixován, což se hodí třeba pro autonavigaci. (Možná byla fixována celá poloha, v ruce jsem to neměl.)
V novějších modulech tuhle funkci vypli a přidali tu hlášku o podpoře geocachigu. Při nízkých rychlostech se už nestává, že se šipka v obslužném programu jakoby zadrhává a neukazuje plynule změny.
Aha, tak že je to zrovna takováhle blbost bych fakt nehádal Čekal jsem že třeba důraz bude na tom "plynule", tj že to bude umět počítat (ne jen interpolovat) polohu častěji než jednou za vteřinu, to by užitečný být mohlo.
Takže ta jejich "podpora" není vlastnost přijímače, ale chipsetu (resp firmwaer), aha.
Proč to vlastně uvádějí? Prodávají se ještě nějaké moduly které mají natvrdo zapnutou statickou navigaci, a ta nejde vypnout? Jsem myslel že něco takového už neexistuje…
Někde (už nevím kde, asi na nějakém anglickém fóru) jsem četl, že statická navigace (a její vypínání) je vlastnost čipu Sirf3. Ostatní čipy SN nemají (a tedy logicky není co vypnout).
Já mám Holux m-1000 s čipem MediaTek, kde SN není (což je dobře, aspoň ji nemusím vypínat :-)).
Já jsem částečně zklamán modulem Evolve goTraxx, protože ačkoli by měl být vhodný pro geocaching, tak pokud se zastavím nebo se pohybuji velmi pomalu, tak přestane aktualizovat souřadnice. Azimut se sice mění, ale to je celkem k ničemu.
Takže podle mých zkušeností není třeba vůbec vhodný pro zaměřování keší.
To stará eTrex Legend, pokud si s ní stoupnu na místo, tak souřadnice stále aktualizuje. Nevím, proč by to nešlo i u toho modulu.
To je zvláštní, já mám iTraxxe a tam vše funguje jak má… stejně jako Legend s tím rozdílem, že má daleko lepší citlivost na signál.
Statická navigace je podle mě obecný pojem. Každý výrobce to sice dělá trošku jinak, ale základní princip a účel zůstává stejný.
Jak už jsem psal, u Sirfu3 si uživatel do nastavení může vlézt sám, u MediaTeku ne a SN by měla být továrně vyplá (Jen mě teda překvapuje popsaná zkušenost s GoTraxx, nemůže to být třeba obslužným programem?), třeba u chipu, který se dává do PDAček HTC, je taky nějaká forma statické navigace a ta je zas továrně zaplá, uživatel s tím nic nenadělá
I u přijímače u-blox, se kterým mám teď možnost pracovat, se dá statická navigace zapnout a dokonce si nastavit rychlost… pravda, nazývají to tedy "Static Hold Treshold", ale pokud nechceme slovíčkařit, na věci to nic nemění.
No nevím. Zkoušel jsem HandyGeocaching v mobilu a RichesseGPS a Beeline v MDA a přišlo mi to stejné. Zkusím se ještě pošťourat v nastavení Beeline.
Kdyz s Legendem stojím na místě, tak vidím, jak poloha driftuje. U goTraxx je jako přibitá, případně se mění o pár centimetrů a když se pohybuji hodně pomalu, tak začne ukazovat blbosti.
Hmm. Můžeš prosím něčím zaznamenat přímo NMEA výstup z modulu ležícího na jednom místě a přiložit ho sem v texťáku?
Beeline to myslím umí zaznamenat, popřípadě TrekBuddy v mobilu.
Asi před půl rokem jsem dělal něco podobného právě s evolve iTraxx a dopadlo to takhle
Mimochodem, trochu jsem googlil a už se prodávají moduly s funkcí "5Hz", a ty tracklogy vypadají dost dobře. Pro geocaching by eliminace toho 1s lagu byla taky docela užitečná.