p class=MsoNormal><span lang=EN-US style='mso-ansi-language:
EN-US’>Tak <span
class=SpellE>uz mame ve
vesmiru prvni <span
class=SpellE>druzici systemu <a
href=“Sojuz vynesl do kosmu evropskou družici Galileo - iDNES.cz”>Galileo<o:p></o:p>
p class=MsoNormal><span lang=EN-US style='mso-ansi-language:
EN-US’>Tak <span
class=SpellE>uz mame ve
vesmiru prvni <span
class=SpellE>druzici systemu <a
href=“Sojuz vynesl do kosmu evropskou družici Galileo - iDNES.cz”>Galileo<o:p></o:p>
Tak s html mi to nevyslo, zprava znela, ze uz mame ve vesmiru prvni z druzic systemu Galileo
http://zpravy.idnes.cz/vedatech.asp?r=vedatech&c=A051228_071438_vedatech_miz
[quote]
Na zprávě uvedené na ČT1 mne nejvíc zaujala informace o tom, že GPS má přesnost jen cca 30m plusminus, kdežto GALILEO bude mít přesnost 1m. Tož to jsem asi hodně dobrej, když kešky nalézám v kruhu o průměru 60m. :-)))
Oni tam měli víc nesmyslů, např. tvrdili, že bude nezávislá na americké vládě… Pro zajímavost doporučuji tento článek (anglicky): http://www.ny-geocaching.org/modules.php?name=News&file=article&sid=33
Nebo taky že se budeme muset smířit s tím, že o našem pohybu se bude vědět že budeme moci být sledováni apod. Nějak jim nedošlo, že ten pohyb dat je jen jednosměrný z družice do přijímače. A to říkal nějaký pokud se pamatuji astronom v rozhovoru s novinářem, který ho do této problematiky svou otázkou vmanipuloval. Buď si ten odborník vůbec neuvědomoval, co říká, nebo by měl radši jít kopat kanály.
O tom, co to doopravdy znamená, si můžete počíst zde
http://vucako.bloguje.cz/249548_item.php.
No no. Astronom nerovna se odbornik pres satelitni navigacni systemy. Teda jenom me ta veta (pro me vytrzena z kontextu, protoze jsem porad nevidel) upoutala.
Michal
Možná máš pravdu. Ale asi se za něj považuje, když se k tomu dobrovolně před národem vyjadřuje. A nebyl to astronom, to jsem se spletl, ale někdo z České kosmické agentury, myslím přímo ředitel, ten by o tom mohl něco vědět, říkal, že je ČKA hlavním styčným bodem v projektu Galileo. Abys nebyl mimo kontext tak si to pusť 28.12. ČT1 Události iVysílání - televize, pořady a videa online | Česká televize . Je to až skoro na konci.
Je třeba ale říct, že tato informace je přes dva roky stará (11/2003) a mezitím proběhla jednání a byla dohodnuta kompatibilita systémů. V té době taky USA vyhrožovaly, že v případě potřeby Galilea sestřelí, pokud se na něm bude účastnit Čína. Byla to tehdy forma jejich nátlaku. Kdoví, jaký je stav teď, ale tentokrát moc nevěřím tomu, že by EU opravdu přistoupila na to americké rušení Galilea. I když možné je vše.
Jo ten by o tom asi neco vedet mel a je pravda, ze medialni dezinformace muzou byt dost nebezpecne. Dik za odkaz, mrknu na to.
Michal