urcite vas vsechny, co mate Kolouse stve, ze neni vodotesny. Zjistoval sem nejake info, jak z toho ven a:
Odpovědnost prodávajícího se řídí §597 občanského zákoníku:
(1)Jestliže dodatečně vyjde najevo vada, na kterou prodávající kupujícího neupozornil, má kupující právo na přiměřenou slevu ze sjednané ceny odpovídající povaze a rozsahu vady; jde-li o vadu, která činí věc neupotřebitelnou, má též právo od smlouvy odstoupit.
(2) Právo odstoupit od smlouvy má kupující i tehdy, jestliže jej prodávající ujistil, že věc má určité vlastnosti, zejména vlastnosti kupujícím vymíněné, anebo že nemá žádné vady, a toto ujištění se ukáže nepravdivým.
Jen pro info, IPx7 je dle evropské normy IEC 60529, tudíž by měla být platná i u nás. Zařízení s touto odolností by mělo odolat vodě v hloubce 1m až do 30 minut. Tolik norma, je to vcelku běžně používaná norma, tudíž bych v tomto problém neviděl. Není-li někde uvedeno vyjam kryt baterií, konektorů … To bývá vcelku běžný fígl výrobců.
No a jaky je vubec postoj Garminu (picodasu) k (ne)vodotesnosti? Zitra nesu kolouse na reklamaci prave z duvodu toho, ze neustal zmoknuti v tasce. (teda podsviceni neustalo, jinak vse jede). Takze treba me prijemne prekvapi a opravi ho (nebo vymeni).
neni a kdyby.. nevadi mi ze se neda pouzivat pod vodou (cili natece do baterek - spise ale po prostoru SD karty) ale vadi mi, ze prestane fungovat uplne kdyz do neho natece a uz fungovat nezacne, pripadne se rozbije podsviceni, apod.
No tož potom je to jasné. Šup s ním na reklamačku. Mimo jiné, ten popis který jsem uvedl je přímo ze stránek Garminu, takže sami ví, jak by mělo IPx7 fungovat.
Jeste to ruzne zjistuju a na Coloradowiki je psany, ze prvni kusy Colorada mely nekdy spatnej tesnici krouzek u SD karty. Je fakt ze muj kus je jeden z prvnich a nejvic vody bylo ve slotu pro SD, u baterek nic, takze to fakt asi nateklo tama.
Nevím, proč vyzýváš všechny, ať odstoupí od kupní smlouvy, vždyť hodně lidí je s Coloradem spokojeno. S posledním firmware funguje přesně tak, jak má a tak, jak si představuji. Pokud někdo spokojen není, a na přístroji je vada, ať reklamaci uplatní, v souladu s Občanským zákoníkem a Zákonem na ochranu spotřebitele - je to jeho právo a reklamace bude jistě vyřízena.
Nám teda Colorado dělá jen samou radost…
Presne tak. Misto vymysleni hromadnych procesu za zaklade ("..když vona Máňa řikala…"), bych se zameril na okouknuti toho o-krouzku u SD karty a pripadne se pokusit komunikovat ze servisem, jak tuto zalezitost napravit. Treba nereknou ani popel a novy o-krouzek poslou s popisem jak to vymenit.
ano, ja sem s Kolousem tez spokojeny, firmware je vylazeny, ma presne funkce ktere potrebuji. Problem je v tom, ze kdyz s nim zmoknes tak ho muzes hodit do servisu, coz je nesplneni parametru dane vyrobcem.
nesouhlasis, nedelej, nepis.
Norma IP je samozdřejmě pro Evropu závazná. První číslo znamená krytí proti mechanickému vniknutí a druhé číslo proti vodě. Hodnotu IP by jsi měl nalézt téměř na každém elektrickém spotřebiči, nebo zařízení.
ČSN EN 60 529 nahrazuje dříve platnou normu ČSN 330330.
Použití norem není však závazné, ale pokud výrobce uvádí stupeň krytí IPX7 tak pro ten výrobek závazné je.
ano, pokud Mana sem ja a moje umyvadlo je rikala, tak mas asi pravdu.
Provedl sem vicero testu v umyvadle (NEMAM jeden z prvnich modelu i podle unitID) a mam mohutny O krouzek kolem SD slotu.
Zatika do mista pametove karty, z logiky jak je uzavirani udelano nemuze tesnit. V dosti pripadech ze plastovy protikus taktak dotyka te gumy. Nejlepsi je si vzit napr. zvyraznovac, namalovat ten plastovej obal zevrit v miste kde se ma dotykat a zkusit to zavrit - Zkus to, zjistit treba zajimave veci.
Druhy problem je v tesnosti gumy kolem baterii, ktera je delana vyrazne jinak nez u jinych modelu (nasouva se na ni z boku kryt, coz zpusobi jeji posun pri dovreni). U ostatnich modelu je udelan zlabek, napr. u Oregonu tohle je vyreseno dobre a netece tam.
Koupili jsme si hotovy vyrobek, ktery ma nejake parametry, vyrobce je nedodrzel, at to zacne resit.
Kdyz vsichni budou sedet na zadku a rikat si: treba tam nenatece tak vyrobce nema zpetnou vazbu a na zakazniky kasle.
Můj dotaz je trochu off-topic. Mám Colorado teprve krátce a zatím jsem s ním žádný děšt ani topení ve vodě nezažila. Ale předpokládala jsem, že je, přesně jak se píše v návodu, vodotěsné. Mohl by mi někdo poradit, do jaké míry funguje ta jeho vodotěsnost? Jestli ho mám schovávat při každé přehánce, nebo jde jen o to, nekoupat se s ním? Díky moc…
Predpokladam, ze Garmin reagovat nebude. Tak asi budeme vymyslet neco ve smyslu "urob si sam" ..
Co prelepit ten otvor pro SD kartu nejakou samolepkou ? To by mohlo byt alespon castecne reseni ne ?
U baterek nevim. Tipnul bych si, ze vetsi problem je ta SD karta ..
Nebo tenka plocha guma ve tvaru ovalu vlozena mezi otvor pro SD kartu a posuvny kryt. Nasunutim krytu by se zmackla. Aby to vsak nedelalo problem s tim, ze se kryt nepodari nasunout uplne.
Tak ja jsem s nim absolvoval jiz nekolik vyletu, kdy nas chytnul pekny dest (nejenom prehanka) a na funkcnost pristroje to nemelo vliv. Pritom jsem mel Colorado zavesene bud na popruhu batohu nebo na riditkach na kole. Obzvlast posledni zmaceni, kdy jsme jeli asi hodinu v opravdu velmi silnem lijaku jsem o nej mel trochu obavu, ale byla zbytecna. To co nevydrzel tachometr od CatEye Colorado vydrzelo. Jedine co pozoruji, ze po vetsim zmaceni jde o neco hur tocit koleckem, ale to bych rekl je detail. Co se tyce uplneho ponoreni do vody, tak s tim zkusenost nemam. Jednou jsem plaval pro kesku na ostruvek a radsi jsem se podival na hint a coloradu nechal na brehu - jeden nikdy nevi
Samozrejme ale muze zalezet kus od kusu …
Tak jsem jel na kole v dešti, kolouš na řídítkách. A musím s politováním říct, že krám prostě netěsní v prostoru baterkek bylo pár kapek, žádná trága, kolouš stále jde, ale vodotěsný tedy určo není:@
dneska sem uspesne vratil Colorado a koupil Oregon.
bodlak: O to jsem se pokusil, dokonce tu gumu jeste mam na stole. Problem je v tom, ze pote jde kryt hure zasunout, spatne zaklapnout a mene tesni baterie. Pro utesneni SD slotu se mi nejvice osvedcila lepici pryzova paska prelepena pres nej.
imho jedine funkcni reseni je koupit nejaky vodeodolny obal a plavat v tom :).
Tak gratuluji ze Colorado vzali zpet :-). Pozor na navlhnuti nebo zmoknuti pristroje, i kdyz vyrobce udava parametry ze je to odolne. Delam na reklamaci a parkrat jsem se tam s tim setkal. To je vsechno moc pekne ze je to vodotesne, ale jen chvilku. Zakaznik to po utopeni poslal na zaruku a vratilo se mu to neuznane z duvodu nalezene oxidace. Dal to televize a servis z nej udelal vola. Pane pristroj ma kryti take a take, ale neni trvale vode odolny. Vam na to prselo celou noc a to uz toto kryti nestaci. A naschle. Dalsi prosim.. Parchanti toho dost vyuzivaj. My vime ze nam to jen zmoklo a na desti to nevyselo cely den. Ale oni budou tvrdit ze to tak bylo. S tim holt uz nic neudelame. Kazdopadne at je pristroj jakkoliv odolny, tak voda je porad pekny nerad. Vode se vyhybat!