Tak a máme tu oficiální ohlášení nového přístroje Garmin Oregon, více-méně se jedná o Colorado s dotykovým displejem místo kolečka. Snad se Garmin vyvaroval všem problémům, které má Colorado…
První informace včetně fotek zde:
http://gpstracklog.typepad.com/gps_tracklog/2008/07/garmin-oregon-1.html
http://www8.garmin.com/buzz/oregon/
To ovládání bude asi příjemnější než u Colorada
Já sem si na to docela zvykl a přjde mi vyhovující, tedy mimo psaní písmen. Na to by tabulka byla lepší.
Dotykový displej pro posun mapy nebo zdávání textu nemá chybu, ale třeba zoomovat mapu za jízdy autem přes tlačítka zobrazená na displeji je úplně na nic. Nelze je jednoduše nahmátnout. Na pravé straně je vidět nějaký ovládací prvek, tak doufám že to nebude jen zapínání, ale i náhrada kolečka. Pokud ne, tak raději zůstanu dál u Kolouše.
Já bych si úplně nejvíc přál, aby Oregon:
- měl SirfIII chip
- byl OPRAVDU voděodolný
- měl OPRAVDU dobře čitelný displej
- funkčně měl blíže k 60-kové řadě
- měl funkční ne-beta software
Ale vzhledem k módě výrobců recyklovat jeden a ten samý základ do co nejvíce velmi málo odlišných mutací a ty uvádět stále rychleji na trh, nečekám nic moc skvělého.
I přes moje počáteční nadšení z Colorada jsem se pro každodenní praxi vrátil ke své 60CSx. A Oregon to asi bohužel nezmění, vypadá to zatím jenom jako klon Colorada.
Jak správně poznamenal Lukov: "Rugged" a "Touch screen" mi tak nejak nejde dohromad ![]()
Přikládám obrázek Oregonu.
No, ono hodne zalezi na tom, jakou technologii bude ten dotykovy displej udelan.
Pokud by to byla technologue jako u PDAcek (tedy promackavas pruhlednou odporovou vrstvu), pak to moc odolne nebude. Pokud by tam dali ale kapacitni snimani (jako ma treba iPhone), pak muze byt na povrchnu klidne vrtva tvrdeho materialu a odolne to bude.
Me na tom spise popbavila jina vec… kdyz prislo Colorado, tak zastanci byli nadseni z tho nemozneho kolecka, jak je to uzasne ovladani… Je videt, ze i Garmin uznal, ze kolecko je pekna fikovina.
To kolecko je ale vazne dobry. Obzvlast pro zmenu zoomu nebo pohybu v seznamech.
Jen pro zadavani znaku chybi tabulka, kde by se dalo pohybovat i kurzorovyma sipkama jako u 60ky - podobne, jako kdyz treba lze koleckem i sipkama vybirat pomerne rychle z velkeho seznamu symbolu waypointu. Zajimave, ze to slavne americke programatory nenapadlo.
Kdyby byla v Coloradu stejna tabulka se znaky, jako tam je tabulka s WPT symboly, zadavani textu by bylo suprove a i lepsi nez na 60ce! Takze kolecko samo o sobe spatne neni, jen neni vzdy spravne a optimalne vyuzivano. Doladit firmwarem by to stoprocentne slo, ale neverim tomu, ze by se Amoci zmohli na to predelat to blbe vymyslene zadavani znaku do tabulky ![]()
Colorado nemám, takže se zeptám: funguje to kolečko tak že každé "cvaknutí" má za následek posun o 1 místo v seznamu (tzn. když kolečko rychle "protočím" o 180 stupňů, tak se v seznamu posunu třeba o 8 pozic dolů), nebo se chová jako na některých levných digitálech, tzn. že nezáleží jen na úhlu otočení ale i na tom jestli přístroj "stíhá", a rychlé točení tak ignoruje?
Ja teda resim jinou otazku.. Kdyz mam GPSku na krku nebo na ruce a lezu po lesich nebo horach, tak mi displej kazdou chvilku do neceho tukne.. Informace, jestli to vypinaci tlacitko vypina i displej nebo ma funkci hard vypnuti by se docela hodila..
No ale kdyz to tak pisu, tak to snad musi byt samozrejmost
a PDAckovy displej si u outdoorovyho pristroje nedokazu predstavit.. Bych se bal hovzit do terenu ![]()
Opravdu si pamatuje pocet pootoceni - pokud rychle pootocim o 7 "cvaknuti", kurzor nasledne popojede o 7 pozic, pokud nestiha. Tato vlastnost nastesti trochu urychluje vyhledavani znaku v seznamu. Takze kdyz vim, jak je daleko "A" treba od "J", pootocim rychle treba o 200 stupnu doprava a pak nasledne dokoriguji misto, pokud jsem se na "J" presne netrefil. Docela casto se mi to i povede napoprve ![]()
Extremni rychlosti pootaceni jsem ale nezkousel.
Pri velmi rychlem otaceni Colorado "zmatkuje" a nevi, jestli se tocilo dopredu nebo dozadu. To ale mluvim o VELMI rychlem otaceni.
Díky díky, tobě i Mionovi. Jsem rád že to funguje takhle rozumně.
Tak uz vysel dokonce i novy firmware pro vcera oznameny Oregon a ze seznamu zmen je zajimava hned prvni polozka:
"Added support for customizing track colors."
Takze hned prvni zmena firmwaru dodava Oregonu vlastnost, kterou Colorada nema ani po pul roce a asi nikdy mit nebude. Takze to vypada, ze Oregon se asi docka lepsi funkcnosti, nez Colorado…
Kopis napsal/a:
Tak uz vysel dokonce i novy firmware pro vcera oznameny Oregon a ze seznamu zmen je zajimava hned prvni polozka:
"Added support for customizing track colors."Takze hned prvni zmena firmwaru dodava Oregonu vlastnost, kterou Colorada nema ani po pul roce a asi nikdy mit nebude. Takze to vypada, ze Oregon se asi docka lepsi funkcnosti, nez Colorado…
Hm toho sem se bal, ze budou delat jen na firmwaru do oregonu a na colorado se uz vykaslou. Doufam ale ze tam je hodne velky kus spolecny a vylepseni se dostanou do obou rad…
"Rychlost modelu Oregon 300, který máme v redakci, je opravdu velmi dobrá a menu navigátoru bylo navíc upraveno tak, aby vyhovovalo použití dotykového displeje. Díky velkým a dobře rozčleněným ikonám tak není potřeba sundávat například celopsrtové cyklistické rukavice, i v nich je totiž ovládání nečekaně přesné."
"Základní model Oregon 200 by měl stát něco málo přes sedm tisíc korun, námi testovaná verze 300 pak přibližně osm tisíc."
To by bylo dost levnejsi nez Colorado… nebo jen zapomneli vynasobit nejakou US->CZ prevodni konstantou? ![]()
Co mame zpravy z dneska z rana od dodavatele z USA bude se zakladni verze oregonu pohybovat kolem zakladni ceny COLORADA. Kazdopadne pristi tyden budeme uz vedet vic.
Myslim ze u vasi ceny jeste chybi marze a DPH
takze spis pocitejme v CR s cenou zacinajici nekde kolem 10 tis v officialni distribuci …
Na www.navigovat.cz jsou už ceny:
Jo, tiskova zprava od Picodasu… na garmin.cz pritom nic, samozrejme ani ta blba topo 2…