Hodnocení keší - nová vize

S tím, jak se do GeoGetu přidala možnost nahrávat data o nalezených keškách přímou cestou na geocaching.cz mě napadá poměrně logické využití pro hodnocení keše.
Samozřejmě bych tu nerad vypadal jako zaměstnavatel zdejších programátorů (viz Pepova oblíbená reakce "Kolik dáš"), jen se snažím navrhnout nějaké jednoduché řešení našeho oblíbeného problému ;).
Představoval bych si to tak, že by se do nalezy.php přidal jeden sloupec, do kterého by se vepsalo číslo od 1 do 5 (jako ve škole) - případně by šlo udělat hodnocení více ohledů (smysl keše/skrýš/listing), tímto systémem by se ošetřilo, že by hodnotil jen ten, kdo keš našel (nebo by musel podvádět systém).
Zároveň by se stejný systém objevil někde v listingu keše v GeoGetu lidem, kteří ji mají označenou jako nalezenou - po připojení na server geocaching.cz by si GeoGet jen stáhnul průměrné hodnocení (třeba ke keším, u kterých by se zrovna aktualizoval listing, to už je jedno), a mohlo by se vesele třídit :slight_smile:

Objevil jsem již hodnotící systém v chodu… pro zkoušku jsem ho přidal na všechny naše keše. Myslím, že tento by mohl fungovat…

  1. Nemůžeš podle toho filtrovat póvl, není ani jiná interakce s jinými systémy
  2. Hodnotit může kdokoliv (dokonce i nezalogovaný uživatel)
  3. Hodnotí jen jako celek
  1. Co je to póvl? Pro každého něco jiného. Nicméně pokud vidím, že keš má jednu hvězdičku po xy hodnocení, bude to asi slabší keška. K čemu je interakce s jinými systémy? Je to jen otázka toho, zda je autor schopen udělat např. export z toho hodnotícího systému pro import hvězdiček do GG atd.
  2. Ano může. A co tomu vadí. Myslíš si že někdo kdo nebude zalogovaný nebo nebude mít zájem o GC, tak prostě půjde na nějakou stránku a tam bude klikat do nekonečna aby nějakou kešku vyzvedl do oblak? Možná by autor mohl zavést nějakou ochranu, jako např. max 100 kliků za den
  3. Lepší hodnocení jako celek než nic.

U některých autorů bych se nedivil ani kdyby si to hodnotili sami

Líbilo by se mi, kdyby se zobrazil celek, a v případě zájmu i detaily..

Chcete hodnocení keší ? Tak čtěte logy předešlých nálezců. Tak se asi nejlépe dozvím, zda má cenu se na krabku vydat nebo ne.

Přesně tak.

Přečtu listing, přečtu pár logů a na 90% vím, jestli budu odcházet znechucen a nebo ne.

Na autora vlákna:

Další apoštol :frowning:

Ty asi manželku doma nemáš, aby Tě zarazila, co?

Tohle se tady už mnohokrát řešilo a je to jistě pravda… on ten žebříček keší by měl být k něčemu jinému. Moje představa je, že když pojedu kešovat do Brna, tak nebudu pročítat listingy a logy všech keší v Brně, ale přes nějaký parametr (a v tom GG by to špatný nebylo) si vytřídím na hrubo keše. Ano, některé mohou vypadnout, ale to je prostě jedna ze záporných fíčur. Ale to se opět řešilo jinde, takže no flame…

Řešilo se to tady mnohokrát, takže nemá smysl se opakovat. Základní problémy jsou dva:

  1. neexistuje způsob, jak objektivně hodnotit
  2. nechuť kohokoliv vyplňovat jakékoliv hodnocení. Pro názornost - na svoje keše dávám možnost hodnotit přes www.keenpeople.com. Je to na dvě kliknutí. A poměr je 3000 přístupů na stránku, 109 Found It, 3 (slovy tři) kačeři hodnotili.
    Co pak chceš vymýšlet? Ti lidé stejně hodnotit nebudou. To si opravdu raději přečtu pár logů před sebou, zjistím si frekvenci nálezů a podle toho se rozhodnu. Stejně bych nějaké statistice asi moc nevěřil a úsudek si dělal "ručně".

tak jsem si speciálně jednu tvojí cache našel a na hodnocení kliknul, abych si to vyzkoušel, a opravdu je to tak jednoduché.
ale koho napadne na takovýhle tlačítko klikat?! kritickým okem nezaujatého pozorovatele to vypadá jako součást toho HG banneru. to je pak jasný že to nikdo neproklikne, když si toho nikdo nevšimne.
zkoušel jsi dát na konec listingu normální odkaz normálním písmem, "ohodnoťte mi prosím cache, stojí vás to jen dvě kliknutí" ?
tohle bych opravdu nepovažoval za směrodatné.

…a právě proto se zavádí statistické dopočítávání, kde výsledná známka závisí na poměru ohodnocení a počtu hodnotících.
navíc narážíš na "bootstrap problem" - stejně dobře bys mohl říct, že na začátku nebudou žádné keše ohodnocené, takže když někdo bude hledat nějakou dobrou, tak žádnou nenajde a už nikdy na žádnou nepůjde a neohodnotí.
samozřejmě že první dobré hodnocení cache "odpíchne" snáz než první špatné, ale cache s jedním špatným hodnocením bude pořád mnohem výš než cache s dvaceti špatnými … a však on se nějakej sběratel bodíků najde a hodnocení zlepší.

Tohle by šlo jendoduše ošetřit tím že každá keška bude mít na začátku defaultně střední hodnocení (třeba 3 z 5ti) a pak nuloveho hodnoceni dosahne (samozrejme jen limitne - citstou 0 uz to nikdy nebude) az po nekolika hodne spatnych hodnocenich.

Presne tak! Tady se par lidi snazi vyvolat dojem, ze zadne hodnoceni nikde neexistuje, a existovalo-li by, tak nefunguje. Pritom o hodnoceni stylu od jedne do peti je plny internet a hodnoti se kde co.

Napriklad se take hodnoti knizky v knihovne, presne za tim stejnym ucelem jako u kesi - tedy dat lidem dalsi kriterium pro vyber knih. A nejak jsem si nevsiml, ze by lide prestali cist spatne hodnocene knihy. proste je to jen doplnujici informace - vyhledam0-li si pet knih a chci si nejakou z nich precist, pravdepodobne si vyberu tu lepe hodnocenou. Ale to neznamena, ze tu spatne hodnocenou knihu si nikdo neprecte.

Co je ovsem problem, je ten fakt, ze hodnoceni nesmi lidem pridelavat praci. jakmile musi hodnoceni hledat, tak jej nikdo nepouzije. Musi byt vyrazne, musi byt na ocich, musi byt jednoduche. to by nejlepe splnilo, kdyby bylo integrovane na webu, treba rovnou na formulari, kde se pise log.

Jenze takovychto veci se proste nedockame, staci se podivat jak dlabou na Wherigo! :@

Já bych to tak tragicky neviděl. Jedno takové hodnocení určitě při určitém počtu reakcí nemůže kešku zničit a i přes všechna ta hodnocení stejně kačer co půjde lovit do nějakého regionu uloví všechno, jen možná později…

Ano, kvůli tomuhle aspektu se tím tady zabýváme už několikátý měsíc…
Mě by třeba interakce do okénka pro zápis nálezu v GeoGetu přišla docela při ruce…

Takhle bych si to představoval i já, žádný hlubší záměr v tom nevidím.
Skoro všichni geocacheři (včetně mě) si ve "svém revíru" obchází všechny keše, pokud by následně přispěli hodnocením pro turisty, nebylo by to vůbec na škodu ;).

Vemte si, že poslední dobou vznikají keše bez smyslu či na poměrně nezajímavých místech (viz série D1).
Kdybych měl třeba ve svém výchozím filtru v GeoGetu rovnou vyfiltrovány kešky s hodnocením 4 a méně, hned by se mi náhodné lovy usnadnily.
V říjnu jsem se například nedopatřením zastavil a pokusil najít [cache]GC1FVTA[/cache], která měla už během svého života velice negativní ohlasy - vytřídila by se mi tedy mnohem dříve…

Jinak co se týče integrace s jinými zdrojy:

  1. mám dojem, že se tu někdo zabýval makry do GSAK
  2. pokud by GeoGet jen zapisoval do editovatelných sloupců na nalezy.php, nebylo by nutné ani mít jakýkoliv jiný software - při připojení by se vždy stáhla aktuální data, a uživatel by měl rázem v GeoGetu i hodnocení, které učinil odjinud (přihlašovací údaje gc.cz do GG přibyly v poslední verzi)

Ano - protože musí učinit ta dvě kliknutí.
Vem si že vývoj aplikací na geocaching jasně směřuje k interakci (viz například vlákno o přímých statistikách do profilu) - každý by rád měl vše jednoduché.
Když jsem musel v GeoGetu exportovat txt soubor, a až pak ho nahrávat na server, byla to pro mě o dost větší práce, než to, abych po každém nálezu kliknul na tlačítko, a kešku si nahrál.
Pokud si v GeoGetu či GSAK vyplním nalezení kešky, a rovnou si jí i ohodnotím k dobru ostatních, nemusím vykonat takovou práci, jako se z listingu ještě proklikávat na úplně jiné stránky.

Ostatně, pokud bychom takový systém vyzkoušeli, neznamená to, že ho v případě neúspěchu nemůžeme zase odstranit.
Pokud bychom zůstali u mojí stávající vize, jde v zásadě jen o pár políček a jednoduchých funkcí (ne že bych uměl programovat, ale tohle jde pomalu dělat i v excelu)

Myslim, ze pro obcasne kesovani v nejake oblasti, kdy hledam jen par kesi je v pohode to co mam v profilu :slight_smile: (Po novem roce chystam aktualizaci) A co si budem namlouvat, nakonec vetsina lidi stejne odlovuje vsecko kolem bydliste.

Diky za tip , hned jsem si tam pridal svou kesku :wink:

Ano, samozřejmě.
Každý zná kešky kolem svého bydliště, a proto je může hodnotit pro návštěvníky, kteří by nejraději odlovili jen ty nejlepší…

Jeden parametr nemůže keš náležitě zhodnotit. Už se tu v jiném vlákně řešilo, jak to je vlastně s obtížností terénu a podle mě z diskuse vyplynulo, že ani na tohle by jedno číslo nemuselo často stačit. Podobně s obtížností.

Jediný způsob jak takhle "multikriteriální" hodnocení, jako je "kvalita keše" realizovat je napsat ho do logu. A jediný způsob, jak ho vyhodnotit je si logy přečíst. Má to výhodu i v tom, že se občas dá z logu pochopit, že ho psal blb a podle toho pak posuzovat váhu takového hodnocení.

Hodnocení hvězdičkami (nebo srdíčky?) je podle mého zbytečné a neúčelné.

Jakkoli by gc.com snad potřeboval trochu vyladit, jejich nepružnost mě v téhle souvislosti uklidňuje, myslím, že to tam hned tak nenaprogramují - a to je jen dobře. :slight_smile:

Já mám taky jednu vizi. Podle mého je zde navrhované hodnocení keší opravdu veliká blbost.
Každý kačer má jiný vkus, očekává něco jiného než druhý a tím pádem je takové hodnocení velmi zcestné.
Jediným užitečným hodnocením je to, jak se kdo vyjádří v logu.
Pokud je zklamaný a nelíbí se mu něco, ať to do logu napíše.
Pokud je nadšený, ať to napíše taky a hotovo!

Věřím pouze té statistice, kterou jsem si sám zfalšoval.

Tak schválně, kdopak to řekl :wink: