Hodnoceni terenu a obtiznosti u skrysi

Ahoj, rad bych s Vami touto cestou probral, jak hodnotite teren a obtiznost u svych skrysi. Setkal jsem se u svych poslednich dvou skrysi s nazory, ze je obtiznost nebo teren vyssi, nez me ohodnoceni, ktere mi doporucil dotaznik na gc.com. Jak tedy spravne obodovat obtiznost ?

Hlavatice - skala, do jejichz dvou tretin lze pohodlne dojit a posledni dva metry je treba vylezt puklinou s cetnymi uchyty. Lze zvladnout bez jakehokoliv vybaveni, teren dle meho nazoru 4.5. Presto jsem si v logu precetl doporuceni, ze bych mel zmenit na cistou 5. Proc ?

Zebrak - ke skrysi slo pohodlne dojit po rovine, po travnatem 60 cm sirokem a tri metry dlouhem chodnicku ve vysce z jedne strany asi 2 metry, z druhe asi 3 metry (dobre je to videt na fotce). Teren tedy dva a pul maximalne trojka, neb dojit tam netrva dle nez 4 vteriny. Presto jsem se v logu docetl, ze je teren cista 4. (pravda, v napovede jsem udelal malou zaludnost, uvedl jsem, ze je skrys umistena zhruba ve vysce oci, coz plati, pokud se ke skrysi prijde z te spravne strany ;o) a proto jsem ji dal obtiznost 3 - to neuspesne hledace zrejme vedlo k navrhu tak pekelne obtiznosti). Skrys je uschovana totoznym zpusobem jako je Star castle (dira ve zdi, v ni skrys, schovana kamenem), kde jsem se inspiroval. (BTW: skrys jsem docasne disabloval, z duvodu umisteni v rozporu s pravidly. Premistim ji na vhodnejsi misto, az budu mit cestu kolem. Coz ale nesouvisi s (ne-)vhodnosti umisteni s hodnocenim terenu a obtiznosti.

Ja osobne hodnotim cache podla dotaznika na gc.com (tie mi ale pridu nadsadene, takze vacsinou potom narocnost este znizujem).
Zjavne sa rozchadzame v hodnoteni vysky :slight_smile:
Pri cache Hlavatice rozhodne nejde o 2 metre vysky, ja meriam 1,87 metra a lezie sa zhruba 2 x moja vyska, skor aj trosku viac. Hore to ide v pohode, smerom dolu to moze byt nebezpecne - hlavne vacsi a tazsi geocacheri s tym mozu mat dooost velke problemy. Ja osobne mam nejake lezecke skusenosti, ale radsej lozim isteny lanom… Navyse teren pod tou skalou, kde treba vyliezt, je taktirz skalnaty - t.j. nepadas do mechu
Pri cache Zebrak rozhodne sa rozhodne nejde po rovine po uzkom travnatom chodnicku, kde mas po jednej strane 2 a po druhej 3 metre hlbky - Dorcadion s Tabackom to maju odfotene, mozu dolozit fotkou, domnievam sa, ze je to tak ako v mojom logu - musis vyliezt na mur (zdivo) a po nom prejst asi 4 metre (prechadza sa aj nad tensou okennou rimsou) - vyska okolo je podla mna naozaj z jednej strany tak 8 a z druhej 10 metrov - opet ak by to bolo 2 a 3 metre, tak z jednej strany pri svojej vyske tam mozem dosiahnut, co v ziadnom pripade neodpoveda skutocnosti…

V místě kde je keš Zebrák je volný pad do hloubky cca 12 metru na jedné straně a asi 6 metrů na straně druhé! Chodnicek je široký 60 cm možná na začátku, v některých místech má nášlapná část šířku sotva 30 cm, je tam tráva (super za mokra!) a jde o středověkou zeď dolepovanou nekvalitním betonem. Je to zdaleka nejnebezpečnější místo příchodu ke skrýší z mých více než 200 ulovených cache. A to zcela bez pardónu… Nejsem nějaká citlivka, ale tohle místo si koleduje o smrťák. Hlavatice při ***** je zcela OK a nemám námitek.

Docela bych privital , kdyby bylo nekolik cachi “certifikovano”, u kterych by se vetsina shodla na D/T. Pak uz se mnohem lip porovnava a rozhoduje, jestli dat o hvezdicku min a nebo vic.. Takhle kdyz porovnam 3* teren u Rocks on river a 3* teren Kost tak to v zadnem pripade nejsou cache ve stejnem ani podobnem terenu.. Pokud bych mel brat konkretne Rocks on river jako ukazkovou T3* cache, tak bych musel vetsinu cachi prehvezdickovat o hodne dolu :wink: Pokud bych bral jako vzorovou T3* cache Kost a nebo Vetrnou fletnu tak bych musel zase hodne pridat :wink: Dalsi moznost by byla popsat obtiznost/teren slovy do okna prihlasovaciho formulare cache, ktere je na to urcene - short description.

Problem s Clayjarovym hodnocenim je, ze se terenni obtiznost sklada z nekolika faktoru: delka pochodu k cachi, prevyseni, prodirani se krovim, lezeni za pouziti rukou… kazdy muze mit pro ruzne lidi ruznou vahu a menit se s pocasim a rocni dobou. Hvezdicky, co mi vyjdou, beru vzdy jako orientacni a upravuju o +/- 0.5 az 1. Podstatne mezniky jsou 1 = dostupne pro vozickare, 3 = nevhodne pro male deti (Eowyn se nepocita), 5 = specialni vybaveni nutne pro bezpecny pristup (kdyz si nekdo troufne na Strach bez jisteni, je to jeho vec).

No, kdyz tohle rika geocacher, ktery je prokazatelne paduvzdorny ;-), tak to se mam zitra na co tesit. Splhani po vyskach opravdu nemusim a horolezec nejsem vubec. Dejzto pambu, abych mel dost zdraveho rozumu zvazit kdy pro cache ano a kdy ne. No uvidime, co k tomu reknu potom - kdyz tak me prijdte navstivit do horovicke nemocnice…

Dobre receno. Pokud jde o dostupnost s kolem, tak Tabacek se taky nepocita. :slight_smile:

Vetsinou tam nejake to cislo podle sveho nejlepsiho svedomi dokazeme stanovit. I ja to pocitadlo pouzivam jeno pro zakladni kontrolu. Kdyz mi to vyjde stejne, kolik si myslim, pak dobre, dobre. Ale horsi je, kdyz to dava vysledek treba o bod odlisny od me predstavy. Uplne nejhorsi je, kdyz delam cache, ktera nabizi ruzne moznosti pristupu o velmi rozdilne obtiznosti (z jedne strany pres kameny, z druhe po ceste; kdo tam byl, vi o ktere mluvim), z nichz zadna neni jednoznacne “nejlogictejsi”. To pak mam jako tvurce boleni hlavy. Ale podrobnosti a “hacky” se vzdycky mohou rozepsat dal v zadani. Proste napsat “za mokra bacha”, “v tom a tom miste drzet drobotinu nakratko” atp. A pokud by se nasel nekdo, kdo jde na vec jen podle hvezdicek a souradnic, aniz se obeznamil se zadanim, at se nedivi…

Přidávám slíbenou fotku z Žebráku, teď když je pozastaven, tak už nic neprozradím… 12 m jsem trochu nadhodnotil, ale 9 -10 to je a případný pád by byl fatální… thats all.

fotografie Žebrák a Tabáček

No to vypada hodne nebezpecne. Tabacek je zjevne muz ocelovych nervu - gratuluji. A to jste to vzdycky kazdy po logovani vracel zpatky a sel dalsi?

Neni to tak hrozne, jak to vypada - je to spis dobra fotka. Vyzva byla poooodstatne horsi, tam jsem se bal i ja ;o)


Kdybys videl fotku z druhe strany (kousek je ji v listingu skryse), uvidis vysku tak 2-3 metry a trochu rosti nebo keru. Zed je zpevnena pomerne novym betonem, no proste cesta i pro slecinky :slight_smile: A hlavne, nejde se cela, nastupuje se do ni zhruba v pulce, mozna ve dvou tretinach (tam kde Dorcadionova fotka konci) z druhe strany po takovem 90 cm vysokem kopecku, a jak znam Ondika, dojel by tam i na kole… (bezne se na tomto miste foti turiste). Asi jako kdybys fotil Vyzvu z opacne strany nez jsi k ni prisel :-)))


Kazdopadne skryse, ktere jsem lovil v Turecku by podle techto meritek mely teren/obtiznost tak 7 nebo 8 :o)))


A nejvetsi rozdilzrejme bude v pohledu “jit na jisto” a “prohledavat vsechny mozne skryse” v narocnem terenu.

Asi spis bude rozdil v chapani toho, co jsou to jeste “mozne” skryse a co uz ne.

Clovek, ktery trpi zavrati vnima vzdycky tu vetsi hloubku a uplne ho to tam celeho strnuleho pritahuje (moje zkusenost).

Na VYZVE jsem se bal hlavne toho, ze se nedostanu zpatky. Sam jsem videl, ze je to mnohem nebezpecnejsi nez uvadis v popisu,

Kdyz si za skrysi stojis, tak ji zpristupni, kazdy uz vi o co jde a rozhodne se sam jestli tam vubec pujde nebo ne.

To zas ne, vubec na tom netrvam a hlavne nechci aby se lezlo nekam, kam se lezt nema (nejak me nenapadlo, ze by to mohlo byt v rozporu s pravidly), tak ji dam nekam pobliz a to uz pak nemusi byt mikro, ale bude z ni normalni tuctova “parezovka 1.5/2” :wink: Jen me udivilo, ze se muzeme tak rozchazet v hodnoceni obtiznosti. Ja osobne nejsem zadny lezec, spis mam rad dobrodruzstvi vseho druhu, a tohle mi pripadalo jen jako trosku zabavnejsi “odlov”…


Ale svet je rozmanity, pestry a plny ruznych nazoru a VO TOM TO JE :-)))

Já už Žebrák nechci dál pitvat, ale tři lidi, z nichž dva aktivně lezli mají pocit že to není bezpečné… autor nikoli, nebudu dávat další fotky, Pítra bych asi nepřesvědčil.

Protoze jsem na Zebraku nebyla, nevim, jestli je moje poznamka vubec k veci. Jeste pred par lety jsem jezdila na kazdorocni sraz naseho gymplu na Tocnik, kde jsme s oblibou sedavali na podobnem travnatem chodnicku nahore na hradbach. Pri posledni navsteve Tocniku nas odtamtud vyhodil rozzureny kastelan a udelil nam dlouhou prednasku o tom, ze ten travnik je drnova koruna zpevnujici hradbu a ze se tam nesmi lezt, protoze se tim nici. Zazdalo se mi, ze zebracka cache je na podobnem miste, tak nevim, jestli to umisteni neni nevhodne i z jinych nez bezpecnostnich duvodu…

Ale ten na Tocniku je o mnoho sirsi nez Ten na Zebraku ;o))) Ale zase by mohl byt v te vysce kolem 12 m a hlavne ten vyhled, tam s oblibou take chodime okounet.

Kdyztak tam rovnou zaloz Event :-))

Co porad mate s tim lezenim a splhanim ??? Ke skrysi bylo (je) mozne dojit “PO ROVINE”. Slabsi povahy by se nemely moc divat vlevo, ale to se geocacheru se stovkami nalezu rozhodne netyka. Zacinam mit totiz pocit, ze cela tahle diskuse vubec neprameni z “obtizti odlovu”, alebrz z prachobycejne chlapske jesitnosti (co chlapi ? :-))) ) Pred nedavnem jsem u vasich skrysi napsal do logu, ze na Senior cache a Chairots of Fire byl bordel (odpadky) a vy jste to koukam nedokazali rozchodit a pri prvni prilezitosti jsme mi to s velkou paradou naservirovali zpatky co…? (Ostatne, odpovida tomu i Michalova poznamka v logu, ze v tom neni nic osobniho, proc by to jinak zduraznoval… :-))) ) Aaaaacho jo. Fakt jak maly deti.

"A muj tatinek je stejne silnejsi nez ten tvuj, hec! A ten toho tvyho prepere, hec!..."

No, jesitnost je u chlapov i u zenskych :slight_smile: Mne si bordel nevycital, a aj tak sa mi zda, ze diskusia sa toci okolo obtiaznosti skryse, a nie o osobnych zalezitostiach… Ale mozno v Tvojom pripade trafena hus zagagala :))))
Navrhujem urobit na geopive zmierciu komisiu, ktora zaleje taketo osobne narazky litrami piva a normalne sa pobavime :)))

Tak a tohle byla asi posledni kapka k me zdrzenlivosti sem neco napsat a jeslti to byl tvuj zamer, tak se ti to povedlo, gratuluji. Nevim co jsem Pitre pletes moji Senior cache a smetiste? Ja jsem do teto doby nenapsal nic, co by te vedlo k senior cache a virtualnimu smetisti.. :slight_smile: Jaka jesitnost? Jake male deti? co to jsem clovece pises? Ja si myslim, ze jde ciste o bezpednost a niceni pamatek, jestli ze jsi u Senior cache napsal, ze je tam smetiste a opravdu tam zadne neni a v zapeti udelas cache na smetaku, to je jen tva vec a nikoho jineho, i kdyz se to muze zdat podivne :-), Ale Ja to plne respektuji a cache se mi zamlouva a je pekne vymyslena(taky jsem ji pochvalil a podekoval). Je skoda, ze neuneses opravnenou kritiku a potom je samozrejme ze se branis, tak jak se branis. Mimochodem si myslim ze oba Michalove jsou spravni chlapi, geocacheri a ne deti.. :slight_smile: Ale ted fakta: na rimsu ktera je vysoka nejmene 180cm a to z mista kde se na ni splha, dlouha je cca. 6m, z leve strany 10m, z prave strany cca.4.5 a ze strany treti, na kterou zapominame a to je strana kdybychom sli dal kde rimsa konci, je nejmene 12-14m, napsana optiznost 2,5* a napoveda? Ta je super, ale az na rimse a tam bych s obtiznosti 2,5 rozhodne nelezl.. suma-sumarum je to tak **** a za sucha 3,5*, ale pro deti to v zadnem pripade neni. Myslim, ze asi kazdy z nas nasel u sve cache kritizujici log a prijemne to asi neni, zvlazte kdyz tam chybi podekovani alespon za snahu, kterou jsme do toho vlozili. Je rodil kdyz napisi, ze je to hrozne ze je cache na smetaku a kdyz napisi ze u cache nekdou ddelal skladku, coz je pravdepodobnejsi nezli ze by nekdo vlozil cache na skladk i kdyz je tu alespon jedna vyjimka.. Take si myslim ze reakce by byla jeste horsi kdybychom cache na Zebraku nenasli, coz ostatne mozna bez tve tel. pomoci je velmi pravdepodobne. Geocaching take neni nic levneho a vydat nutnou castku penez a pak odejit s prazdnou, je take velmi neuspokojive a smutne… prozo by mela byt napoveda presna a ne typu, na pousti hledej v posku.. :-)) Pitre ja proti tobe nic nemam, zajiste si spravnej chlap ale timhle jsi me chlape vaburcoval.. :slight_smile: Tak hodne stesti pri hledani a hodne sil na prinosnou kritiku..

Tabacek :slight_smile:

A jak se branim ? ;o)))

No konecne neco konstruktivniho ;o) Tri a pul uz zni skoro jako rozumna podlozena odpoved na muj puvodni dotaz. A neco takoveho me zajimalo, i kdyz odpoved typu "...nelez bych pro ni ani kdyby byla z platiny" ma take svou informacni hodnotu ;-)))

Tabacku, ja proti tobe taky ne ;o))) No neni to uzasny ??? :-)