Pro potencionalni zajemce o HTC Diamond prinasim radu zkusenosti ktere s pristrojem mam a ktere muzou nekoho usetrit velkeho zklamani.
Predem hlavni duvod, ktery vedl k pomerne rychlemu prodeji. Chtel jsem pouzivat HTC Diamond pro geocaching, ale neni to v zasade mozne. Navigace se chova pri chuzi zjednodusene receno tak ze negunguje. Obcas zaktualizuje polohu (cca po 150m), ale ze by pravidelne menila stav a smer napriklad po sekunde neni mozne. Chipset Qualcomm, neco jako statickou navigaci (nastaveni konkurencniho Sirfu pro chuzi) nepodporuje. V kombinaci s vydrzi baterie (tech 11mm je opravdu draze vykoupenych) je toto zarizeni pro seriozni pouziti behem vikendoveho dne nepouzitelne. Oproti starsim WM pda je mnohem lepsi citelnost LCD na slunci. Prstem se sice pristroj ovlada docela slusne, ale velmi vyrazne se snizila citlivost na doteky , tak ze stylusem budete nuceni tlacit velmi silne, obvzlast na krajich LCD, kde je stav nejhorsi. 3D Flo neni spatna aplikace, ale naroky na hardware jsou velike, je citit ze system s ni dost bojuje, obcas cele zarizeni zatuhne a musite par vterin pockat.
Kdyz se pri chuzi snazite napriklad otevrit prijaty email, zjistite ze jste prstem malo posunuli a zacne se Vam otvirat inbox ktery je klasicky WM, v tu chvili se snazite prstem trefit na titernou listu, pak se vse zastavi. A cekate. V tu chvili zjistite se uz stojite, mate v ruce stylus, tukate netrpelive na lcd a premyslite jestli bude nutny reset nebo se to vzpamatuje…
Po upgrade na neoficialni ROM se vse zrychli, nicmene porad to neni ono. Bohuzel musim konstatovat ze po tydnu sel Diamond z domu. Pekna hracka, ale prakticke pouziti je spise hudba budoucnosti (jeste tak dve generace to bude chtit). Baterie, obcasne vytuhy, oproti hardwarove klavesnici prece jen ne docela jiste ovladani (a pro me nepouzitelna navigace) me donutili koupit jine zarizeni.
Zvolil jsem Nokii E66. Ma sice mizerne rozliseni, postrada efektni ovladani 3D Flo, postrada i dotykovy display (obcas je to k uklikani), ale ma vyborny navigacni chip, podstatne praktictejsi ovladani (jistota klasickych hardwarovych tlacitek) a vubec cely system je rychlejsi a stabilnejsi (nedochazi temer k zatuhnuti, vubec je z nej citit jakasi jistota). Pro Nokii navic existuje vyborny program od Groundspeak Geocache navigator. Neni to zalezitost hardware, myslim ze vse zpusobuje operacni system. Paradoxne i synchronizace mezi Nokii a Microsoft Outlookem probehne mnohem rychleji nez mezi WM a XP. WM by zaslouzilo zrejme poradny upgrade, neco ve stylu "vsechno znova lepe".
Hardwarove se mi vic libil Diamond, Nokia uz po tydnu zoufale vrze pri stisku tlacitek, mam obcas pocit ze se telefon musi do roka rozpadnout.
EDIT: 5.1.2009
Dostal se mi do rukou novy HTC Diamond a musim konstatovat ze se situace ohledne GPS vyrazne zmenila, nevim jestli je to zpusobene softwarove, nebo vyrobce zmenil i hardware, ale GPS se u tohoto kusu chova primo perfektne, neda se to srovnat s Diamondem ktery jsem pouzival v lete.
Dnes už je taková doba. Výrobci chrlí spoustu nového nedokonalého šrotu, místo toho aby se snažili vyrábět kvalitu, která by lidem dlouho vydržela a byli spokojeni. Bohužel z obchodního hlediska je to nežádoucí, takže se musíme smířit s vrzajícíma tlačítkama, mizernými dotykovými displeji, nekvalitními bateriemi a stále chodit a kupovat nové krámy a doufat že budou lepší než ty předchozí. :@
Nějakou dobu jsem používal MIO A701 s nainstalovanými WM6.1 z neoficiálního zdroje. Strojek to není v zásadě špatný, ale totálně ho degraduje display, na kterém není venku nic vidět a to i s podsvícením na plno. Na geocaching totálně nevhodné zařízení. S tuhnutím jsem s MIO neměl problémy, baterii jsem musel dokoupit silnější 3000MAh, teprve pak chvíli vydrželo. GPS chip byl od neznámého výrobce, ale fungoval celkem spolehlivě a žádné problémy nebyly. A701 tedy pouze do auta.
Je potřeba smířit se s tím, že geocaching s telefonem nebo PDA bude vždycky jen takové šidítko a outdoor přístroj bude vždy kralovat. Sám používám HTC TC spokojeně jako telefon a autonavigaci.
Když mi ho kámoška půjčila tak se mi celkem líbil, ale jak jsem zjistil, že stejně jako u mého HTC Artemis nejde vypnout statická navigace bylo jasno, že pro GC to nebude vhodné zařízení. Já to řeším BT GPS modulem.
S Diamondem s tebou musím souhlasit. Měl jsem HTC Orbit, vzápětí HTC Touch Cruise s oběma jsem odlovil desítky keší, ano nejsou 100%-ní na geocaching, ale dostačující se správnými software.
Měl jsem možnost vyzkoušet Diamond, s možností vyměnit za Cruise, ale po třech dnech jsem se rychle vrátil.
P.S. Půjčil jsem Diamond kolegovi jako autonavigaci do cestu do Prahy, při tříhodinové jízdě třikrát ztratil signál a pomohl jen softreset (Nahrána nejnovější oficiální ROM …)
Ja pouzivam MDA Vario, kolega Artemise s vestavenou GPS. Oba pouzivame externi GPS (me taky nic jineho nezbyva, ze ano ) pres bluetooth, jako primarni software OziExplorer 2.x s vlastnimi upravenymi sablonami uzpusobenymi pro GC + dalsi drobne utility pro zprijemneni lovu.
Osobni nazor: garmin tezko v sw dozene mda dokud si nebudu moci personalizovat totalne co potrebuji - od map pocinaje az po zapis na gc konce, a opacne mda neni primarne outdoor odolne s moznosti AA(A) baterek a dalsiho fajn prislusenstvi (ze by novy magellan?); diamond je vnitrnostma skvely ale ten plast na vrchu, pro GC des bes.
Prozatim mi to tak plne vyhovuje, ale netvrdim, ze mne nelaka oregon ve spojitosti s mtb a jsme tam kde jsme byli …
Proste jeste maji vyrobci co dohanet, tak i tak, aby se clovek soustredil ciste na krasy GC
Já mám už od začátku HTC Touch s Evolve GPS solar mini.. Použival jsem na něm vždy Richieho, ale ten mě někdy pěkně vodil a byla to jen šipka, takže nic moc. Pak jsem přešel na Oziho 2.x s 1:10 000 Topo ČR a vubec si nestezuju. Kompas a vse krasne funguje a vzdy me dovede přesně ke kešce, pokud je dobře zaměřená nebo vypočítaná
Samotný HTC má podle mě nevýhodu pořád trochu slabých procesorů a tak se mi stává, že se mi občas kouše a musím nasadit tvrdý restart. Další nevýhodou je ActiveSync, který po spuštění ihned "akutalizuje" a práce s MDA v danou chvílli je nulová, protože neodpovídá a když… tak si dává několika sekundové na časy..
Abych to shrnul.. Turistická GPS je určitě něco jiného, ale zatím co lovím, tak jsem rád, za to co mám a nestěžuju si na to, protože to zatím šlape. A to jsem si toho Diamonda chtěl koupit, asi si teda počkám
Ja mam taky HTC Touch .. teda, mam - ted nemam (mel jsem ho od listopadu lonskeho roku - doted 7 reklamaci - ted to resi nas firemni dealer s O2 a je pry nadeje na to, ze ho vymeni za jiny kus).
Z duvodu toho, ze jsem ho diky reklamacim pouzival jen kratce, zkousel jsem na nem Locify klienta (protoze muj druhy tel je smybianova nokie) s BT GPS - a vse slo…
Ted mam Legenda - takze az se mi snad vyreklamnovany touch vrati, bude slouzit na offline listingy… a prilezitostny GC po meste s BT GPS.
hm hm, chtěl bych nahradit hp 6515 a přemýšlel jsem právě o HTC Diamond… Tak máte nějaké doporučení na moderní MDA s integrovanou GPS, které by šlo slušně užít na geocaching ?
díky
Já si dovolím maličko oponovat. Komentujete Diamond jako největší šrot. Ovšem neuvědomujete si jednu zásadní maličkost - tohle není outdoorová navigace určená výhradně pro GC. Já ho měl cca 4 měsíce a vyměnil jsem ho za G900 + Evolve GoTraxx přesně z těch důvodů o kterých píšete. Musím ale říct že jako komunikátor je naprosto geniální. Ve srovnání s iPhonem nebo Xperií je bezkonkurenční. Pro ty účely na které je určen (komunikace, mobilní kancelář) je perfektní. Že výrobce nevzal jako cílovou skupinu nás kačery je jiná věc. Takže - jestli hledáte super komunikátor, jděte do Diamonda. Jestli chcete hlavně kešovat, vybírejte úplně z jiného soudku…
Plně souhlasím s tímto názorem. Diamond používám jako komunikátor a jako autonavigaci. Nedám na něj dopustit.
Ale na hledání keší se opravdu moc nehodí. Na to mám Garmina.
Nevadí vám že:
1,Nemá možnost vložení jakékoliv karty ? Má vůbec USB- host?!
2,Display není "potopeny" ale vyčnívá - používáte pouzdro?
3,je hranataej jako "Diamant" tudíž se pořád překlápí ..Používáte pouzdra?
usb host ma, v nastaveni se da nastavit, zda se po pripojeni k pc ma synschronizovat pres AS, nebo tvarit jako flashdisk pres host.
jinak nevim jak s tou navigaci co tu pisete, ale ja mam na geocaching HTC Kaiser (za velmi vyhodnou cenu, jinak bych do nej nesel), a ma taky cip qualcomm, a tu jejich gps.. ale lovit se s tim da uplne v poho..
uz se s nim blizim ke stovce ulovku a bez vetsich problemu.. outdoor to neni, ale mam na nem pogumovany pouzdro z ebaye, podobny tem pruhlednejm kruselum/brando, nebo co.. a svaknu ho na klip na popruhu od baglu, sednu na kolo a jedu. tomtom me naviguje do ouska a na miste ozi/beeline.. vydrz je tak na to jedno odpoledne, no..
s diamondem sem si hral, teda nic nelovil, ale orisel mi fajn, a gps v nem bude asi stejna..