Inspirace > pujcovani > plagiarismus ???

Zas jedno tema do pranice. K pranici. Mozna.

Prvni vec je spis takova akademicka. Skoro u zadneho listingu jsem nevidel udani zdroje doplnkovych informaci (treba popisu pamatkovych objektu atd). Priznam se, ze to taky vetsinou neuvadim. Pritom je to velice citliva vec, a v jakemkoliv jen trochu oficialneji publikovanem textu by to neproslo. Ono se z toho jakoze nestrili, osobne jsem pro hodne volne sdileni informaci (dokud nikdo nevola “tohle jsem vsechno zjistil a vymyslel ja”, o coz v listingu cache nikdy (obvykle? :] ) nejde… ale docela me udivuje, ze americky Groundspeak tohle nezminuje v Rules. nebo jsem to prehlid? mozna.

// //

Druha, a k diskusi asi podnetnejsi zalezitost - inspirace ohledne provedeni cache. Autor neco zajimaveho vymysli, casem se zacnou objevovat podobne provedene cache. No rekl bych ze proc ne… ucime se od zkusenych… ale uz jsem par nenapadne dotcenych poznamek autora nekde cetl ( v duchu “hele, to byl muj napad”) … donekonecna uvadet do listingu “tenhle napad jsem pouzil od Pepika a tenhle of Lojzika” taky mozna idealni neni… snazit se o originalitu za kazdou cenu zrovna tak… zkratka a dobre, spousta spornych aspektu, urcite spousta ruznych nazoru mezi lidem cacherskym… co k tomu kdo mate na srdci ? jsem velmi zvedavy :]

Tak to se spatne koukas :slight_smile: Ja to uvadim vzdy, kdyz cituju nejaky zdroj (Viz nektere me cache na severni Morave). Podle meho je to prinejmensim slusnost. A v dalsim pripade jsem si na jednu chystanou cache sehnal povoleni uzit fotografii (na internetu jiz pouzitou) primo od jejiho autora.

Zaujimava tema, BBBubak!

  1. na text, ktory je vysledkom tvorivej cinnosti, sa vztahuju autorske prava. Pokial teda autor podmienuje rozsirovanie svojho diela jeho suhlasom, resp. uvadzanim jeho mena - treba to respektovat. Pokial to autor neziada, muoze sa dielo volne sirit bez nutnosti uvadzat zdroj. Su tam iste ochranne opatrenia - s dielom sa nesmie hanlivo nakladat, nedovolene don zasahovat a pod.

V listingoch cache by som privital uvadzanie Links/sources niekde naspodku, ale nejak vyslovne to upravovat v pravidlach nema zmysel.


2. v podstate to iste - ak mam pocit, ze som vymyslel vynimocne zadanie cache, mat pravo od vas ziadat uvadzanie mojho cteneho mena:)) Ale ak to neurobim, je len na vas, ci ma ako zdroj inspiracie spomeniete.


Pri tejto prilezitosti zo slusnosti uvadzam Jaroslava Foglara ako autora muojho nicku:)))

Ale nekoukam. Povidam ‘skoro u zadneho’, to je mozna silne, ale porad to znamena ze u nekterych jsem ho videl. A dalsi vec je, ze cache na severni morave jsem zatim moc nezkoumal :]

Prehlid - je to v Terms of Use, to je ten druhy checkbox, ktery zaskrtavas, kdyz zadavas novy listing.

Kopirovani napadu - proc ne, zvlast kdyz je to druh cache v danem regionu neobvykly, viz treba Riddle Inn (s uvedenim zdroje). Cerpat se da z vyletu za humna nebo i z for - napr. sahodlouhy thread Pictures - Cool Cache Containers (ccc’s).

Shodou okolností jsem dnes večer psal DaFymu mail, ve kterém se ho ptám jestli by mu nevadilo použití jistého nápadu, ale upřímně řečeno si myslím, že ani v běžné právnické praxi nejde uplatňovat copyright na ideu (např. vymyslel jsem textový editor - nikdo už teda nemůže bez mého souhlasu naprogramovat jiný textový editor), takže to celé bylo opravdu jen kvůli slušnosti a ne legálnosti.

Vlastne… pri pohlade na svoj avatar uz radsej cusim :)))

No jasne. :] Jak jsem rikal, bylo by strasne divny, kdyby to tam nebylo. Samozrejme, idealni by bylo psat komplet vsechno jako akademicky text, kazde pul slovo ktere je odnekud prebrane oindexovat a nakonci listingu mit prehled citaci. // Ale musim konstatovat, mnohem vic me zajima/lo prave to prebirani napadu. A hlavne asi proto, ze nekteri se skutecne (podle logu) tvari kysele, kdyz treba najdou cache, ktera je jim podezrele povedoma, podezrele podobna tem dvaceti, co v tomhle stylu uz udelali… :]

Original je vzdy len jeden a len jeho autorovi patri cest a slava:)) Ale ked je original bezva, preco si ho nezopakovat? Mozno mierne pozmeneny, urcite v inom prostredi, podmienkach, to predsa nemoze vadit - to len privitam!!

A koniec-koncov - kopirovanie napadu je istym sposobom aj sirenie slavy povodneho autora a najma samotneho napadu dalej.. Takze - len do toho! A plagiatori - uvadzajte meno toho, kto vas ispiroval - to zas sluzi ku cti vam! :-)))


(kym som to napisal, dali rusi 2 goly a amici jeden.. ccc)

Jeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!! Teraz ju vidim, uz som si ju aj precital! A hned si aj pytam od cteneho autora povolenie rozsirit napad <a href="GCTH4C Lesni knihovnicka / Forest Library (Multi-cache) in Jihomoravský kraj, Czechia created by BBBubak"target=_blank>Lesnej knihovnicky k nam na Slovensko. BBBubak, mozem?

On ten napad muze napadnout vic lidi i nezavisle na sobe. Ja treba mam v planu dve cache, u kterych vim, ze uz stejny napad byl pouzit. U jedne v Bratislave u druhe az ve statech. U te prvni jsem docela premyslel, ze bych ji mohl aspon zminit, ale skoro mi to prijde zbytecne.

No a inspiracim se clovek nevyhne a nekdy si to nemusi ani uvedomit.

Michal

BBBubaku, ty se HODNE nudis :-). Nemohl bys ke svym zaverum pridat taky odkaz na podnety, ktere te k nim dovedly? Kde se nekteri (kteri?) tvari kysele v logu?

Mam dojem, ze knihovna uz tu taky kdysi byla :-).

Jasne, a pak se budou tvarit kysele jeste na mne, ze je taham po forech :].

Jestli se tvarej kysele ze jim nekdo neco okopiroval, tak budou jen radi ze ses jich zastal :-). Takhle to vypada trochu jako BBBulvar :-).

S knihovnou je to asi tak, ze jsem si to vymyslel, castecne mozna i proto, ze sveho casu se tady na forech vedla debata o tom, jak je obsah caches casto k nicemu. Kdyz jsem o ni par tydnu premyslel, zjistil jsem, ze mj. nekde nedaleko Bystrice n. Pernstejnem uz je podobna, La Bibliotheque … a urcite jsou i dalsi. Mozna desitky, prece koho by to nenapadlo, knihy jsou tu uz staleti, GC taky par let… to uz muselo napadnout spoustu lidi :] // Takze je to (take) muj napad, diky tomu, ze nemam moc prehled o tom, co kde je, neovlivneny jinymi, ale nenapadl jen me, a urcite ne prvniho. Tu mou cast si klidne kopirujte… obecne, co ja kde pouziju, pocitam s tim, ze nekdo pouzije nekde jinde taky. To je celkem prirozene… A je mi to dohromady jedno. Me to aspon muze hrat u srdce, ze to byl asi dobry napad, kdyz nekomu stal za kopirovani… // nebaziruju na tom prave proto, ze kolikrat stejna vec napadne vic lidi, pak se muzou hadat. nebo treti strana muze jednoho z nich osocit, ze to okopiroval od tamhle toho. dokonce jsem zaregistroval i pripad (ale u tematu hudebniho) kdy z neznalosti kdosi osocil autora pisne z 80. let, ze trapne okopcil tema od nejakeho losera, ktery udelal v soucasnosti stupidni dance remix te puvodni, starsi pisne… :] // // Jinak tema je treba i provedeni ukryti. Treba magneticke cache jsou u nas (podle toho co jsem prevazne zahledl v lozich) obecne pripisovany JaKr teamu. Ale i ten magnetismus je tu uz par milionu let… opravdu to driv nikoho nenapadlo? Nechci se dotykat jednoho z ‘Cacheru-otcu’ :], nic zpochybnovat, ciste mi to jen napadlo jako jeden z konkretnich pripadu, kdy se mluvi o ‘rukopisu’ a podobne… a jen se ptam. A mozna se mj. ptam, jestli na tom prave sejde… protoze kdo z vynalezcu ultra noveho patentu ( a jeho okoli, ktere mu ho uznava) si muze byt opravdu jisty, ze ho skutecne vynalezl? Vzpomenme jen, jak to bylo treba s bleskosvodem :] Uff. priznavam, ze od ‘vyhlaseni’ tohoto vlakna jsem si dal dve domaci sklenicky a timto prispevkem si nejsem uz tak uplbe jist. Neurazil jsem nikoho, ne? A jdu si lehnout. Jsem zvedavy, co pekneho se tady do zitra (a zitra) jeste urodi :] // takove veci jako copyright jsou vubec priserne tema… idealista by rekl ‘myslenky vsem, ku prospech celemu lidstvu’, dusevni vlastnictvi jedine spolecne… ale kdyz ono se na myslenkach vydelava, obchoduje se s nima a bohatne… kdepak jsou potom idealy, ze :] /// oo ne, vazne jdu spat. dobrou noc. :]

Nooo, tiez sa povazujem za idealistu, ale toto by som nepovedal. Asi zavisi, kto ma ake idealy.. Pre mna su nimi nedotknutelnost osobneho vlastnictva a pravo na profit z vlastnej nielen fyzickej, ale aj dusevnej cinnosti. Cize pravy opak, ale tu uz odbocujeme a myslim, ze som ta trochu chytil za slovicka, takze dobru noc:)

[quote]

Zas jedno tema do pranice. K pranici. Mozna…
Pozor, hodně o tom pišme, mluvme a nebude dlouho trvat a budeme mít co do činění s monstrem “Ochranná organizace autorská”. A pro Ty, kdo si snad myslí, že by z toho mohlo něco kápnout je zde adresa: Masarykovo nábř. 250, 11000 Praha 1(to přidávám pro udavače a ostatní kverulanty).

Pozor, hodně o tom pišme, mluvme a nebude dlouho trvat a budeme mít co do činění s monstrem “Ochranná organizace autorská”. A pro Ty, kdo si snad myslí, že by z toho mohlo něco kápnout je zde adresa: Masarykovo nábř. 250, 11000 Praha 1(to přidávám pro udavače a ostatní kverulanty).

To ma nekdo na sve cache danej copyright nebo co? :slight_smile: