No ono taky trochu záleží na plánovaném odběru těch zařízení. Ale jednoduše, existují integrované stabilizátory, které to řeší. Je jich spousta a cena je pár korun. Stačí do googlu dát dotaz stabilizátor 3V a vypadne plno odkazů.
Potom je ale trochu nesmyslné to krmit z 12V akecu a spíš bych to řešil dvěma články ev. NiCd aku. Chodilo by to i s 1,2V a 2,4V? Odběr z baterky by byl trvalý nebo jenom při akci?
No pokud znáš přesnou spotřebu dá se to jednoduše, ale ne spolehlivě řešit předřadným odporem.
12V - 3V = 9V; 9V / 0,003 A = 3000 ohmů; wattáž: 9V * 0,003 A = 0,027 W - což myslím jsou ještě miniaturní odpory.
12 V - 1,5 = … stejný výpočet.
Ale jo to pro ideální napětí 12 V.
Další řešení by bylo napětí "rozsekat" měničem, dál transformovat transformátorem a pak zase usměrnit. Při takovém rozdílu napětí by to bylo o něco spolehlivější, ale zase sám měnič by byl energeticky daleko náročnější než sám spotřebič.
A ještě zvaž, že olověný akumulátor (i ten bezúdržbový) bude v mrazech dělat "divy".
To už bych opravdu raději sáhnul po velkém suchém šlánku.
No pokud bych počítal jen ten odběr 3mA a žádný samovybíjení, tak je 2000 mAh článek za měsíc vybitý. Co ho dobíjet solárně? Ty zahradní svítidla se dají koupit docela levně.
No, kazdopadne bych v tomto pripade nesel do zadne spojite regulace, protoze to pri takovem spadu napeti padne prilis mnoho energie vnivec. Chce to stabilizator s co nejvyssi ucinnosti, tedy pulsni menic. Delaji se i vsemozne integrovane s minimem soucastek kolem.
Nevím proč by tam musel být odpor, a v čem je to neefektivní, at tam bude mít cokoliv všude bude stabilizovat z velkého napětí (proti výstupu). A zenerce je jednoduchost. Jakmile tam dá 7803 tak vznikne "složité" zapojení (na případnou redukci 1,5V).
No, stabilizatory rady 78xx bych tam rozhodne necpal. To je prave ta spojita regulace, kde v tomto pripade prilis mnoho energie zahuci na teplo. A zenerka je principielne totez.