Jak jednoduse transformovat 12v na 3 popr 1,5v?

Ahoj, potreboval bych poradit jak bez el-tech znalosti napojit na akumulator 12v dve zarizeni - jedno na 1,5v a druhe na 3v.

Je jasne ze na to budou potrebovat nejake soucastky ale snad to jde nejak jednoduse abych nemusel pajet nejake plosne spoje ci co:)

Diky

T

No, jeden článek má 1,5 V, dva mají 3 V …

Jen na nových bateriích je to trochu moc zapouzdřené :frowning:

Asi te nechapu:), ale zdrojem je bezudrzbova olovena baterie z UPsky a na tu potrebuju napojit tyhle dva "spotrebice" …

Jak velký proudový odběr mají ty spotřebiče, respektive o co se konkrétně jedná?

No ono taky trochu záleží na plánovaném odběru těch zařízení. Ale jednoduše, existují integrované stabilizátory, které to řeší. Je jich spousta a cena je pár korun. Stačí do googlu dát dotaz stabilizátor 3V a vypadne plno odkazů.

Jsem paranoik - je to pro novou cache takze konkretne radsi ne.

Ale ten jeden (3V) ma odber - 3mA a ten druhy (1,5V) bude mit lehce vice ale take to nebude zadny zrout.

Potom je ale trochu nesmyslné to krmit z 12V akecu a spíš bych to řešil dvěma články ev. NiCd aku. Chodilo by to i s 1,2V a 2,4V? Odběr z baterky by byl trvalý nebo jenom při akci?

No praveze trvaly a nechtelo by se mne to tam chodit vymenovat. Ten aku ma kapacitu 10 Ah tak sem doufal ze to nejakou dobu vydrzi.

Ale je fakt ze pri dnesnich kapacitach AA akumulatoru by ta frekvence vymeny nemusela byt az tak velka.

Aha, tak to se bude blbě vyvádět, napětí z jednoho a dvou článků :slight_smile:

Tak pak jedině stabilizátor, ale to už je ztrátová stabilizace, tj. část energie padne na tu napěťovou úpravu.

Pokud bys aku kupoval, asi by byly vhodnější dva "buřty". Mrkni třeba sem:
http://www.gme.cz/cz/index.php?page=product&id=271561016

OK bude to jednodušši a hlavně lehčí :-), díky za rady.

T

No pokud znáš přesnou spotřebu dá se to jednoduše, ale ne spolehlivě řešit předřadným odporem.

  1. 12V - 3V = 9V; 9V / 0,003 A = 3000 ohmů; wattáž: 9V * 0,003 A = 0,027 W - což myslím jsou ještě miniaturní odpory.
  2. 12 V - 1,5 = … stejný výpočet.
    Ale jo to pro ideální napětí 12 V.

Další řešení by bylo napětí "rozsekat" měničem, dál transformovat transformátorem a pak zase usměrnit. Při takovém rozdílu napětí by to bylo o něco spolehlivější, ale zase sám měnič by byl energeticky daleko náročnější než sám spotřebič.

A ještě zvaž, že olověný akumulátor (i ten bezúdržbový) bude v mrazech dělat "divy".
To už bych opravdu raději sáhnul po velkém suchém šlánku.

No pokud bych počítal jen ten odběr 3mA a žádný samovybíjení, tak je 2000 mAh článek za měsíc vybitý. Co ho dobíjet solárně? Ty zahradní svítidla se dají koupit docela levně.

:slight_smile: tusim, ktera bije a drzim palce, aby ti takova kes byla schvalena. mozna bych to nejdriv zkonzultoval s retryvrem, popr. ho nekam pozval:D

mozna by nebylo od veci pouzit solarni napajeni s dobijenim. kdyztak pisni, nakej tip bych mel :wink:

Už jsem trošku delší dobu mimo obor co tak dvě Zenerove diody, nevím jak přesné potřebuješ napětí, ale jednalo by se o dvě součástky. :wink:

Je to spíše zenerka a odpor, ale to je neefektivní a díky těm integrovaným stabilizátorům taky už překonaný.

Díky moc za rady, nějak se s tim poperu.

No, kazdopadne bych v tomto pripade nesel do zadne spojite regulace, protoze to pri takovem spadu napeti padne prilis mnoho energie vnivec. Chce to stabilizator s co nejvyssi ucinnosti, tedy pulsni menic. Delaji se i vsemozne integrovane s minimem soucastek kolem.

Nevím proč by tam musel být odpor, a v čem je to neefektivní, at tam bude mít cokoliv všude bude stabilizovat z velkého napětí (proti výstupu). A zenerce je jednoduchost. Jakmile tam dá 7803 tak vznikne "složité" zapojení (na případnou redukci 1,5V).

No, stabilizatory rady 78xx bych tam rozhodne necpal. To je prave ta spojita regulace, kde v tomto pripade prilis mnoho energie zahuci na teplo. A zenerka je principielne totez.