Jaky sw na projekci bodu v PDA ?

Dobry den,

vcera jsem resil jednu kesku v Cakovicich a tam bylo potreba pouzit pro postup na mezistage a na finale projekci bodu (kdyz znam azimut a vzdalenost). Pouzivam OZI explorer, ale ten nic takoveho v menu nema. Geokamarad mi vcera na pristroji Garmin 60CSX v menu tuto nabidku ukazal a pak v praxi predvedl. Byla to proste parada. Ja jsem se "trapil" s rucnim vypoctem a azimut jsem pouze odhadoval, coz je teda silenost.

Poradte prosim jak to resite Vy a jaky pripadne soft do PDA to umi.

 

Diky moc,

Jirka 

 

Projekci jsem kdysi úspěšně vyřešil v Ozi Exploreru. To je ale docela silný kanón na takovou celkem triviální operaci.

Ťuknu si waypoint na aktuální pozici (ze které se má projektovat), nastavím si na něj "GOTO", rozejdu se předpokládaným směrem, a pak už se jen dívám na displej a snažím se dostat do bodu ve kterém budu mít jak správnou vzdálenost (ze zadání), tak i azimut (zadání+/-180).

Tzn. když někde stojí "stage2 je 340 metrů daleko, v azimutu 205 stupňů", je potřeba jen dojít na souřadnice, ze kterých bude výchozí bod vzdálený 340 metrů v azimutu (205-180) = 25 stupňů.

Není to samozřejmě absolutně přesné, ale zatím jsem ještě nebyl na žádné kešce kde by se tyhle vzdálenosti počítaly v kilometrech a úhly v desetinách :).

 

Třeba u WestPointu u Třebíče se projektuje tuším na devět kilometrů, tam by tato metoda určitě nefungovala. V Brně pak máme jeden letterbox, kde je také několikakilometrová projekce. Nějaký prográmek pro PDA by se určitě hodil.

To marekl,

myslis tim OZI pro PC (tam dle kamarada ma byt) nebo pro PPC ? Pokud pro PPC bud tak hodny a napis sem heslovite postup jak to v OZI provest. Diky  

 

 

Dělal jsem to v PPC, ale už vážně nevím jak. Měl jsem PDA se zapomenutým Ozim, starého Garmina, který neuměl projektovat, a mobil. Nějak jsem si s tím dokázal poradit :slight_smile:

Ahoj, uplne v pohode to dela BeeLineGPS.

ono se to dá udělat i na sucho bez chození. Dát goto, vypnout gps a pak to ukazuje vzdálenost a směr od středu mapy. Takže stačí rejdit po mapě a najít bod.  úhel je na desetiny stupně a při velkých vzdálenostech je tato udávaná v desítkách metrů. Takže v kombinaci s nápovědou by to mohlo stačit. 

zkusim jak pise v&f family BeeLine GPS a uvidim. Take si nekdy zkusim to GOTO a "mrdlani" po mape ruco fuco.

 

Diky zatim za rady,

jirka

Na tyhle triviality stačí pár vzorečkú do excelu a středoškolská znalost goniometrických funkcí, ale nesmí se zapomenout že z. šířka a délka mají jiné převody na metry a že jsou na sobě vzájemně závislé. Do 10km se dá zanedbat po naše účely vliv zkreslení (model elipsoidu = rovina)

Je to tak výpočet není těžký jen člověk musí vědět jak na to a v jakých jednotkách dosazovat. V podstatě stačí znát sinovu a cosinovu větu ve sférickém trojúhelníku. Je to skoro stejný výpočet jako u naší cache nedaleko Greenwitch.

Nejjednodušší projekce bodu je v BeelineGPS. Člověk klikne na bod -> Projektovat bod -> zadá se azimut a vzdálenost -> OK -> Jdi na projektovaný waypoint :slight_smile:

Já jsem si na to před časem zpatlal (pocket)excelovskou tabulku, kterou v PDA mám, a když je potřeba, použiju. Na požádání pošlu emilem.

Nebo bych ji mohl poskytnout tady na stránky, do sekce "Ke stažení". Nevíte komu říct, aby to tam vystavil?

Ahoj potafleurs,

mohl by si mi tu pocket excel tabulku poslat prosim mailem na: [email protected] ?

Diky moc.

 

Také jsem si poměrně nedávno takovou tabulku v Excelu udělal.

Kdo chcete, můžete si ji stáhnout ZDE

	</p>

Použití možné bez záruky, ale budu rád, když mi své kladné či záporné zkušenosti či připomínky sdělíte na mail [email protected]

 

Podobny problem som riesil na GCKQRN, v padajucej tme ma nenapadlo nic lepsie len v GPSke nastavit varovny okruh v pozadovanych metroch, spocitat uhol-180 a vyrazit, uhol som opravil pohybom po kruznici… ale nakoniec som aj tak neodlovil lebo som mal obavy ze by som zapadol do blata a nasli by ma az kombajnisti :slight_smile:

Nějakej chytrem mladej ne :smiley: To vím taky že bych to tak spočítal, ale víš jak dlouho se s tím budeš šmrdolit v terénu? Přitom Ozi na PC to umí normálně :slight_smile: Každopádně by z nás měl asi Ivánek (kamarád) radost, kdyby viděl, jak se nám hodí znalosti, co do nás nacpal v hodinách kartografie :wink:

Také jsem si poměrně nedávno takovou tabulku v Excelu udělal.

Kdo chcete, můžete si ji stáhnout ZDE

Použití možné bez záruky, ale budu rád, když mi své kladné či záporné zkušenosti či připomínky sdělíte na mail [email protected]

 

odkaz je mrtvý, je možné prosím obnovit? :)

EDIT .. nakonec sem našel tohle https://www.geocachingtoolbox.com/ to bude asi stačit :)

gratuluji, exhumace vlákna po 16 letech, to je snad rekord

No já na to taky narazil. Vyluštěné souřadnice projekcí, došel jsem tam a místo finálky jen dřívko s další projekcí. No, cesta vedla na sever a na jih, odhadl jsem podle azimutu, že to bude na jih, v přibližně dané vzdálenosti trafačka a jinak nic. A nenašel jsem to tam. Pak jsem si to doma promítnul a viděl jsem, že jsem to odhadl správně. Jenomže teď tam asi nepůjdu. Nějaká projekce v Adrakovi by se hodila, pokud tam není a já o tom nevím. V Garminu ji mám, ale s Garminem už nechodím.