Já nehledám kešky přístupné vozíčkářům. Já je chci založit. A krom toho mi přijde, že spousta kešek je pro vozíčkáře vhodná, ale ownerovi nestojí za to se tím příliš zabývat a raděj tam plácne terén 1,5.
Já vím, že tělesně postižení se musejí potýkat s mnoha problémy (jednoho jsem si vzala), ale jaké problémy mají konkrétně vozíčkáři netuším, protože žádného vozíčkáře neznám.
Nevím jestli je keš na trávníku pro vozíčkáře vhodná.V případě špatného počasí by mohli mít problémy.Šířka:musíš počítat k šířce vozíku ještě ruce, myslím že 70 sm je málo,navíc terén u paty stromu bude pravděpodobně nerovný(tedy pokud to neni udržovaný park).Myslím že keše pro vozíčkáře by byli vhodné na zpevněném povrchu i když je pravda že třeba můj strejda se dostane na ryby takřka kamkoliv, kam si umane :D,ale občas prostě musí mít doprovod :(.Myslím že k tomuto problému by se měl vyjádřit někdo kdo je na vozíku,protože my "zdraví" neodhadneme všechny problémy a úskalí které zkušený vozíčkář uvidí na první pohled.
Moje máma byla od 16 let na vozíku. Vím, co všechno dokázala a co bylo nad její síly. S týmem jsem našla zatím 487 kešek a ani jednu z nich by vozíčkář sám bez dopomoci neulovil. Pravda, od těch dob jsou vozíčkáři postiženi jiným způsobem, a tak mohou mít i jiné možnosti. Ba i technika od těch dob pokročila, ale stejně, nevím, nevím…
Ovšem za snahu zakládat keše i pro vozíčkáře klobouk dolů.
díky, jedná se mi především o přejetí několika metrů po celkem udržovaném trávníku, bez terénních nerovností (např. městský park, fotbalové hřiště…). Okolí je bezbariérové (parkoviště, chodníky atd.) Keška je ve výši kolen, snadno odlovitelná i pro vozíčkáře, pokud teda zvládne pro ni dojet po tý trávě.
Mám zkušenost jen s dětským kočárkem. Jde to, ale nic moc. Jenže je rozdíl kočárek s dítětem má cca 15 kg. Kdežto vozíček s dospělým 80-100 kg (asi, abych někoho neurazila).
Teď jsme s Tomášem vzpomínali na námi ulovené keše a jednu jsme jako ulovitelnou pro vozíčkáře odhalili. Dandrovo San Francisco - ve Františkánské zahradě (archivováno). Maminku bychom elegantně zaparkovali vedle lavičky a bezchybně by i maskovala (tedy kdyby ještě žila a bavil by ji geocaching).
Ono také záleží na tom, zda vozíčkář má nebo nemá nohy. Protože pokud je nemá, pak má problém s jinak umístěným těžištěm a není pro něj jednoduché se někam sehnout.
Zítra proberu naše nálezy a ještě jednou se zamyslím, co by šlo z vozíku odlovit. S tou trávou - pokud má elektriku, tak celkem bez problémů, pokud má doprovod, tak ten si "mákne". A jak jsem již psala - hodně záleží na typu vozíku - některé jsou do terénu vhodné, jiné nejsou.
Pokud chceš do listingu dát atribut "pro vozíčkáře", pak si myslím že bys měla v listingu přístupovou cestu popsat (rozměry, povrchy, vzdálenosti, překážky a jejich výška - stačí odhad..), aby se vozíčkář mohl sám rozhodnout, jestli si na to troufne.
pocital bych spis 80 v nejuzsim miste. 70 by nemuselo stacit, jak pise lanc. naopak 80 je sirka nejrozsirenejsich dveri a tema musí uz vozickar projet. i kdyz nepochybuju, ze optimalnejsi bude tak 90. pozor na zuzena mista u země, kde se nektere stromy rozsiruji ke korenum.
Ani ne tak hint pro vozíčkáře, jako popis s obtížemi překonatelných překážek, terénu (bez ohledu na pořadí a pod.), aby měl vozíčkář představu o náročnosti terénu, ale jinak aby to nenapovědělo.
Například: trávník samá krtina, po dešti může být na cestě jezero, bláto, úzký průjezd 90cm, mizerná panelová cesta, drobné schůdky: 5 cm,… atd.
Zvaž, jestli cesta není pro vozíčkáře "jednosměrná" směrem ke keši - může se u keše otočit? Není cesta zpět v obtížném terénu navíc do kopce?
Když jsme u vozíčkářů, tak také otázka… Je schopen vozíčkář bez pomoci vyndat malou dlažební kostičku (hmotnost zanedbatelná, velikost cca 5x5x5 cm) v jejíž spodní straně je keška a pak ji vrátit na místo do dlažby?
Zkus si doma sednout na židli-křeslo a bez pomoci sebrat ze země např. arch papíru. Pak to zkus ještě jednou, ale tentokrát si na tu židli klekni - kvůli změně těžiště.
Ale na druhou stranu bych takové kešce asi dala atribut "pro vozíčkáře" a do listingu výrazně napsala, že "při vyzvedávání a ukládání může být potřeba pomoc druhé osoby". Pokud se vozíčkář dostane až na místo uložení a nemusí čekat několik metrů opodál až mu někdo košku přinese tzv. pod nos…
Já po pravdě řečeno už dávám terén 1,5 tedy mimo vozíčku i když se s vozíčkem dostane tak na 1,5 metru od keše, ale ten poslední krok musí udělat s něčí dopomocí. (Teď koukám, že mám na Metlech jedničku, ale je to také 1,5. Poslední metr z vozíčku si myslím, že nejde. Jdu to opravit)
Copak o to, já to seberu, ale pomáhám si změnou polohy nohou a tím si upravuji těžiště… nejde o moji keš, ale jinou, kde jsme se s autorem dohadovali, zda by to dal, nebo ne… Já jsem říkal, že ne, páč by se převrátil do strany…
Viděl jsem vozíčkáře, který vyjel z vagónu metra, vjel na pohyblivé schody, na autobusové zastávce chvíli z nudy balancoval pouze na zadních kolech a pak hravě překonal cca 40cm mezeru mezi chodníkem a nízkopodlažním autobusem! Je taky pravda, že byl mladej a měl sportovnější vozík. Tomu nečinilo problém sebrat cokoli ze země! B)
Takže bych se klonil k názoru upozornit v listingu v extra odstavci o nástrahách na cestě podobně jako je tomu běžně u keší obtížnosti 4 a více. Ať si každý rozhodne zda na to má, nebo ne!
PS: na Slovensku jsem lovil keš s atributem ‘pro vozíčkáře’ a ona byla schovaná na kraji lávky pod nosnou konstrukcí (nakraji). Takže pro vozíčkáře ano, pokud dokážou sebrat něco cca 30cm pod úrovní terénu!
Jestli můžu nabídnout, tak moje druhá je pro vozíčkáře jako stavěná (myslel jsem i na to), ale zatím neověřeno praxí. Rovný chodník, široká cesta, výška tak akorát, na dosah. Kdyby si ji někdo chtěl vyluštit (no jo, mysterka) [cache]GC1HPXM[/cache] Ztracená čísla 1, a dejte vědět