Zdravím,
tak jsme se tak rozhlíželi a nakonec asi vezmeme jako náš první geostroj (po mapách CZ) starého dobrého Legenda. Už je to asi jisté, ale chtěl jsem se zeptat, jestli s ním máte někdo zkušenosti v autě. Jestli vede po silnicích a nebo to bere po modré turistické značce (jestli se to dá vůbec přepnout) a tak podobně… Předem díky za odpovědi ![]()
Pokud máš na mysli starý eTrex Legend s černobílým displejem, tak ten bohužel neumí routovat. Tzn. naviguje od bodu k bodu jen po přímé trase. Nemůžeš si tedy v terénu zvolit "chci jet do třeba do Pardubic" a čekat, že ti přístroj spočítá trasu, na každé křižovatce pípne a napíše, kam odbočit.
Dá se to částečně obejít v počítači připravenou trasou s mnoha waypointy (např gpx export z mapy.cz), ale není to úlně ideální, nehledě na to, že počet waypointů v jedné trase je omezen.
počet bodů v jedné trase sice omezený je, ale loni jsem si natáhl trasy na pětidenní cykloputování a Legend bohatě stačil. Projetou naplánovanou trasu jsem sice vždycky večer vymazal a skutečně projetou uložil ale neměl jsem problém s nedostatkem paměti.
Pokud vedle řidiče sedí velmi zkušený navigátor, tak se s tím navigovat dá. Trasa musí být připravena libovolným způsobem - waypointy nebo v hlavě. Po Evropě se dokonce osvědčila basemapa která je u těchto starších přístrojů překvapivě podrobnější než u nových (silnice i třídy II. a menší sídla).
Legend umí něco co mi v Coloradu velice chybí
. Když si v terénu plánuju trasu, tak spojím svou pozici s cílem a Legend vytvoří samozřejmě přímku. A tu můžu jednoduchým kliknutím joysticku v mapě nalámat, podle toho kudy chci jít.
Fungoval jsem s Legendem, ktereho jsem mel pripojeny pres seriovy kabel k notebooku a v nem jsem mel Route66 … na miste spolujezdce sedela moje zena, a rikala kde jsme a kde mame odbocit…
Takovej samodomo routing… ![]()
Kdysi jsem s uspechem pouzival vytvoreni trasy v Mapsource, nebo jeste lip na www.mapy.cz je funkce najit trasu a ta se pak da vyexportovat do GPX souboru. Na kazde odbocce se pak sipka zlomila a ja vedel, ze mam odbocit. Podle mapy se jezdit nedalo (pomale prekreslovani spatna citelnost CB displeje). Ted jsem spokojeny s TomTomem.
Bellows má pravdu. Já používám běžně tuhle funkci jak v Mapsource (tam si můžeš i nastvit priority jako například vynechání dálnic, upřednostnění hlavních silnic, typ vozidla apod.) tak i z mapy.cz. Funguje to perfektně, jen musíš sledovat displej kde se "zlomí šipka".
Ja mel v Mapsource drobny problem, ze i kdyz jsem mel vypnute cyklostezky, vedlo me to po nich a do zakazu vjezdu, jednosmerky atd… Mel jsem navigovat jako auto a ty cyklosky tam byly porad. Proto raci mapy.cz