Linux ... a GPS, GC...

Používáte na počítači LINUX a na něm programy pro GPS, mapy, GC, zpracování fotografií?
Nechci zdvojovat vlákno http://www.geocaching.cz/forum/viewthread.php?forum_id=7&thread_id=5332, proto prosím jen stručné info: název, účel, ekvivalent pod WIN, kde stáhnout, spokojenost. Diskuse o konkrétním programu by měla být v samostatném vláknu.

Chystáš se přejít na Linux? :wink: Už jsem to párkát zkusil, ale nakonec vždy návrat na Win - především kvůli driverům :expressionless: Jednou jsem je zkoušel zkompilovat na jádru - no, pro tučňáko-laika nic moc…
Ohledně GC ti neporadím, ale na úpravu fotografií bys užil jistě GIMP (třeba v Suse a prostředí KDE je standardně, o ostatních nevím). Je to super program, jen se s ním musíš naučit zacházet. Existuje i pro Windows.

Ahoj,
ja Linux resp. FreeBSD pouzivam. Na loveni pouzivam hlavne PDA se softem GeoNiche, pro ktery je javovsky konvertor z GPX, takze s tim nemam problem.

Mapsource nebo QTlandkarte s Legendem jsem jeste rozchodit nezkousel.

GPSBabel - existuje samozrejme i v Linuxu.
geotoad - neco podobneho jako Skrysotlac, t.j. GPX soubory pro BM (skrysotlac je snad java aplikace, takze by mohl fungovat taky)
googleearth - i v linuxu
Jeste pouzivam gpsd, i kdyz hlavne na vypinani staticke navigace.

Jinak pracuju i na nahrade (ehm, ehm) jisteho popularniho programu na praci s keskama, zatim je to ale v alfa stadiu, takze az to ASPON dam na sourceforge, dam vedet :wink:

Zhusta používám gpsbabel, dají se s ním dělat docela kouzla.

Na mapy zadarmo a práci s GPX je dobrý QLandkarte.

Na fotky digiKam, který má plugin pro obohacení EXIF informací o souřadnice z GPX souboru (chce to jen mít shodný čas v GPS a na foťáku). viz. http://www.digikam.org/?q=node/136

Na update firmware GPSky (60CSx) a nahrávání map pomocí MapSource stále ještě Windowsy. Mám jedny ve VMWare, kterými dávám do GPS nové mapy, bohužel mi skrze tyto windows neprošel update firmwaru, takže na to musím použít ty, co mám nativně v práci…

Takže asi tak :wink:

Pár odkazů na články o Geocachingu na Linuxu:
Geocaching a GPS v Linuxu, ABC Linuxu http://www.abclinuxu.cz/blog/Postrehy/2008/3/geocaching-a-gps-v-linuxu
GPS reloaded, ABC Linuxu http://www.abclinuxu.cz/blog/Linuch/2006/11/gps-reloaded
Geoget & Wine; UBUNTU forum http://forum.ubuntu.cz/index.php?action=profile;u=4383;sa=showPosts

Zajimave vypada GeoQO - databaze cachi a waypointu s command line rozhranim, skriptovacim jazykem, GUI. Napsano v Perlu, nezkousel jsem.

Taky bych rád přešel ale mám PDA na WM2006 a jsme už nějak línej..
jinak super tabulka alternatim SW WIN/linux je zde:

Hodne SW pro GC je vypsáno zde:
http://geowiki.hidden.cz/index.php?title=Software_pro_geocaching

Mne by asi nejvíce chyběl GSAK

Bez problémů běhá pod WINE…

Mě se ho tedy pod WINE rozjet nepodařilo. Prvně mu chyběly knihovny, ale ani po jejich doplnění se nerozjel a vždycky zakysl při počáteční inicializaci.

Pro nastavení WINE doporučuji určitě nějaký projekt jako je wine-doors nebo něco podobného…

Většinou instaluji:

MSXML 4, DCOM 98, Common Controls 5, runtime libraries pro VC a další, pomocí wine-doors to je pár kliků :slight_smile:

Viz. screenshot - nemám ani poslední verzi WINE ani GSAKu :slight_smile:

Zatím jsem to až tak nezbytně nepotřeboval. Vyzkouším, díky za tip.

Zkuste Viking!

http://viking.sourceforge.net/mediawiki/index.php/Main_Page
http://viking.sourceforge.net/mediawiki/index.php/Category:Screenshot

Jak uz to u opensource projektu byva, jedna se o velmi slibny koncept, ale jeste mu chybi krucek nebo dva k dokonalosti. Myslim ale, ze tento program muze velice dobre nahradit Mapsource (ktery vam pod Wine nepobezi) vcetne downloadu a uploadu waypointu do GPS.

Hlavni funkce obsahuji:

  • ruzne podkladove mapy - Google, Terraserver, Openstreet,…
  • download GC’s v danem okruhu a link na GC.com
  • sprava waypointu
  • obousmerna komunikace s GPS

Vypadá pěkně, bohužel ignoruje mojí proxy, takže žádné mapy nevidím. Zkusím doma…

Linux pouzivam doma vyhradne, ale krome gpsbabelu vse na widlich v emulaci vmware, protoze Mapsource, Training Centre nebo treba POI loader jinak na linuxu nerozbehnu. Widle v "okynku" nijak nezlobi, na internet je nepoustim, vystacim se zakladni instalaci bez firewallu a antiviru a vyhnu se dualnimu bootovani. Velice pohodlne se zalohujou a prenasi, narozdil od nativni instalace prezijou zmenu zakladni desky nebo upgrade podkladoveho OS, protoze virtualni masina je furt stejna. Neni to ciste linuxove reseni, ale je to funkcni a stabilni.

Problém řešení je zřejmý - je potřeba mít licenci windowsů :frowning:

Ale s MapSourcem to prostě jinak nejde, buď windows nebo nic.

A v tomto případě je ještě problém (nebo já jsem ho měl) - nefungovala aktualizace firmwaru mojí 60CSx-ky :frowning:

To je pravda, ale to mi resi firemni notebook :wink: