Zmluva s Groundspeakom je podpisana (vdaka Drevokocurovi, Haggaeusovi a janb - Honzovi B.), pre nas z toho plynie jedna vec - budeme mat mapu cache. Nebude personalizovana, ale lepsie ako nic.
Na ostatne vymozenosti z cias, ked sa data tahali z gc.com "nacierno", mozeme zabudnut. Casom mozno budu statistiky, ale momentalne Groundspeak nema prostriedky, ako to zabezpecit (data sa nebudu tahat zo serveru, kde su ulozene data na gc.com).
Idealne by bolo, aby mapa bola inovovana, Honza B. je teraz na dovolenke na 10 dni, takze ked sa vrati, dohodneme, ako ju namakat, aby nam co najviac vyhovovala. Idealne je, aby sa tym nemusel zatazovat Honza, musime najst niekoho, kto ovlada asp.net. - niekto sa tu kedysi nabizel...
Urobili by sme to ako "narod sobe" a Honzovi predlozili hotove dielko...
Muzu poskytnout pro provoz vektorovou mapu CR (zcela na 100% legalni). A jeste bych si dovolil jeden dotaz, seznam kesi do mapy se bude vzdy tahat ze serverů gc.com nebo bude "nejaka" databaze na gc.cz a bude se pouze upgradovat z gc.com ? Dik
Diky za odpoved. Nesmele bych totiz navrhnul alespon na zkousku podporovat WMS technologii, pro kterou existuje cela rada volne pristupnych mapovych podkladu. Takze by pak vysledna mapa urcite vypadala mnohem lip nez ta “puvodni” a mohla by i mit vic kroku zoomu.
Ovladatelnost a použitelnost je u WMS závislá na dvou věcech: na prohlížeči (klientu) a na poskytovateli dat (serveru). Klientů se dá dnes pořídit zdarma celá řada, od "online" verzí napsaných v javě až po samostatné programy. Na zkoušení je třeba dobrá Gaia nebo třeba CadCorp MapBrowser. Na netu jich nalezneš opravdu hodně. Často je prohlížení WMS součástí různých GISovských apliakcí (i free). I serverů je hodně, uvedu některé české: velmi dobrý server i s ortho mapou celé republiky, z vyznačenými lesními cestami má ÚHUL, dál třeba Královohradecký kraj, Vysočina, .... U instalace Gaiy je seznam zahraničních serverů na vyzkoušení. Můžu Ti v případě zájmu poslat další odkazy.
No a záleží, jestli by mapa na GC.CZ poskytovala služby jako WMS server a každý by si zvolil prohlížeč jaký by chtěl, nebo jestli by naopak využívala služby mapových serverů pro podkreslení podkladů. Osobně bych se přimlouval za WMS server [:)] (můžu s tím pomoct)
Chtěl jsem napsat, že mi to je osobně jedno, na čem to pojede, ale musí to být multiplatformní. Proto jsem nemohl napsat, že mi to je osobně jedno, když to nepojede pro Linuxem.
[quote]
FHonza: Diky za odpoved. Nesmele bych totiz navrhnul alespon na zkousku podporovat WMS technologii, pro kterou existuje cela rada volne pristupnych mapovych podkladu. Takze by pak vysledna mapa urcite vypadala mnohem lip nez ta "puvodni" a mohla by i mit vic kroku zoomu.
[/quote]
Též se přimlouvám za WMS. Tato technologie je primárně stavěná a optimalizovaná pro zobrazování dat. Mimo jiné existuje pro ní spousta prohlížečů... Jde na tom postavit spousta GIS vychytávek...
Postavit tady mapový server sice bude fajn, ale někteří by možná uvítali i možnost jednoduché kešmapy fungující přímo v prohlížeči na stránkách gc.cz bez nutnosti instalace různých programů, pluginů a podobně.
A pokud bude gc.cz fungovat jako datový server pro nějaké prohlížečky na klientech, bych raději pořádně prostudoval ty smlouvy a podmínky, zda umožní takové nasdílení kešdat.
[quote]
pepa: Postavit tady mapový server sice bude fajn, ale někteří by možná uvítali i možnost jednoduché kešmapy fungující přímo v prohlížeči na stránkách gc.cz bez nutnosti instalace různých programů, pluginů a podobně.
[/quote]
Souhlas. Myslím, že na těch pár dat (jestli jsem to od Šamana dobře pochopil) není nutné stavět speciální mapový server. Vždy je lepší nemít speciální software na něco, co může být uděláno jednoduše (jako jsou mapy v prohlížeči vytvořené v nějakém tom API) v prohlížeči. A navíc - může se pak říct, že web geocaching.cz je Web 2.0.
I ja si myslim ze WMS server by nemel byt jediny mapovy "vystup", ale spis jestli by nestalo zato uvazovat o ziskavani podkladu pro mapu pres WMS (protoze je jich hodne a jsou zdarma) a pripadne WMS server poskytnout jako doplnkovou sluzbu. Rozhodne se tim hodne rozroste moznost dalsich "vychytavek".
Jinak z principu je WMS na strane klienta multiplatformi (vzdycky nakonec se stejne odesila pozadavek pres POST a ziskava se bitmapa), beh WMS neovlivni, jestli je nebo neni server Web 2.0
Ale jak uz jsem psal, byl to jenom navrh a je me jasne ze ten kdo web buduje, vychazi z nejakych moznosti a dostupneho casu a hlavne to dela jako konicka pro ostatni. Takze budu opravdu rad za kazdou mapu.
Ja bych se primlouval za to aby to udelal nekdo sikovnej at to za neco stoji. Ja osobne bych volil mezi google mapama a amapy. Mapy.cz maji api k nicemu.
Chápu důvody, proč nebude možné odfiltrovat vlastní a nalezené. Bohužel bez této vlastnosti ta mapa bude kompletně k ničemu a veškerý boj za mapu na českých stránkách tak vyjde vniveč a celá tato snaha byla bez nadsázky pouze symbolická.
Nojo, stahovani gpx, to bych nejak ozelel, ale mapa bez moznosti filtrovani nalezenych pro me taky vicemene postrada smysl. Alespon ho v tom ted nevidim Velka skoda. Ale kazdopadne i tak diky vsem vyjednavacum a prekladatelum za jejich snahu.