Minimalni pocet satelitu pro vypocet pozice?

Zdravim vsechny :slight_smile:

Chtel bych se zeptat, jak je to vlastne s tim minimalnim poctem satelitu… jsou to 3 nebo 4? Ja mam Garmin Legend, u ktereho pisou, ze staci tri, ale ted se mi napriklad stalo, ze kdyz jsem zkousel jaky mam signal z okna baraku, tak sem chytil tri satelity v takrka maximalni sile a stejne to furt psalo at cekam, ze hleda…

Toto ti urcite spravi, ked mas sice 3 satelity ale v blbej pozicii - na jednej ciare. Z toho proste polohu nema ako urcit a hlada dalsi. Myslim, ze ti to moze spravit aj v pripade, ak vie, ze ma nezosynchronizovany cas (ale to uz mozno kecam a dlabe na to). Na synchronizaciu casu a urcenie vysky potrebujes minimalne 4 satelity.

Jojo muj legend to dela taky, ac by zcela jiste mely stacit druzice 3. On se Legend ale vubec obcas chova dost podivne, treba se mi casto stava, ze se zasekne sipka v urcite poloze. I kdyz signal je v poradku a metry k cily ubyvaji taky spravne, sipka ukazuje na druhou stranu. Jednou jsem se s usmevem pristihl, jak s pristrojem klepu, aby se sipka vzpamatovala. Taky jsem zjistil, ze pri delsim neprijmu signalu a nasledne snaze o jeho znovuchyceni je lepsi vypnout a zapnout prijem. Napadlo me, ze by to mohlo byt zapinanim prijmu v delsich intervalech kvuli setreni baterky. Stejne tak potreba vetsiho poctu druzic by mohla byt zpusobena treba nefunkcnosti jedne z druzic nebo konstelaci zcela nepouzitelnou pro ziskani presne polohy, ale nevim. Staricky Magellan ani jednu z techhle veci nedelal, nebo jsem si aspon nevsiml.

Jo, to uz se mi taky parkrat stalo, naposledy vcera, kdyz sem hledal Hvezda Game Park - docela sem si uzil :slight_smile:

teoreticky by stacil signal ze tri druzic. protoze ale GPSka nezna presny cas (gpska je posunuta o urcitou hodnotu), tak se pridava cteni ze ctvrte druziceke zjisteni “delta t” .)

To je sice pravda, ale jako ctvrtou rovnici pouziva znamy model geoidu. Ctvrta druzice je potreba az pri vypoctu nadmorske vysky.

Protože Garmin nechce (nebo neumí) dát výsledek bez výšky, čeká až chytne čtvrtý satelit, aby mohl určit polohu i s výškou. Když se chytne, tak na udržení trasy mu občas stačí -po určitou dobu- i jen jeden satelit. Pokud jsou tři drží úplně v pohodě. Je potřeba odlišit výpočet pro “zachycení pozice” a výpočet pro “udržení pozice”. U druhého případu Garmin nekecá…

Jo to zni docela dobre. Vysku potrebuje, pokud ma jen tri druzice, vzdycky. Pri udrzovani zrejme bere naposled chycenou a pri startu asi zadnou jistou nema. Mozna by stalo za to, zkusit mu nejakou zadat. Nekdy to vyzkousim, jestli se pak chytne i na trech druzicich. Hmm zajimave. Jenom mi z toho po odpoledni stravenem nad anglickymi technickymi texty zacina hrabat.

to neni tak uplne pravda.. co tak mohu sledovat jak se chova garminek u me, tak on ukazuje “ze ma signal” i kdyz nema zadny satelit.. (totez pro jeden, dva) .. ale funguje to tak, ze bere posledni znamoou polohu + posledni znamy smer pohybu + posledni znama rychlost a dela jako ze ma signal … (kvuli tunelum, …)

Teoreticky stačí na zjištění polohy i výšky tři družice. Když znáš vzdálenosti od tří bodů, můžeš spočítat svoji polohu v prostoru jako průsečík tří kulových ploch. Pro šťouraly - průsečíky 3 kulových ploch jsou samozřejmě obecně dva, ale ten druhý leží několik tisíc km nad zemí, takže ho můžeme s klidem vyfičet :slight_smile: Problém však je, že na zjištění přesné vzdálenosti od družice potřebujeme mít hodiny v gpsce přesně synchronizované s hodinami na satelitu, přičemž přesně znamená alespoň na nanosekundy. V praxi se to řeší tak, že časový rozdíl mezi satelitem a gpskou se považuje za neznámou veličinu T, která je ale pro všechny družice stejná (družice jsou vybavené atomovými hodinami). Probíhá-li T v intervalu řádově dnů, dostaneme tak křivku, na níž se někde nacházíme. A tady poslouží čtvrtá družice - kulová plocha kolem čtvrté družice protne křivku v jednom bodě (ano, samozřejmě obecně ve dvou, ten druhý se nachází opět někde hluboko ve vesmíru :)).

Místo vzdálenosti od čtvrté družice můžemě využít i nadmořskou výšku - křivka protíná Zemi obecně šikmo, takže známá nadmořská výška určí na křivce jednoznačný bod.

Ve speciálním případě, jsou-li první tři družice dostatečně blízko zenitu, bude naše křivka skoro svislá, takže z ní můžeme přesně vypočíst souřadnice, jen nadmořská výška je neznámá. Kvalitní gpsky to tak také dělají.

Můj Garmin to nedělá. Zrejme to není kvalítní GPSka. Které GPSky jsou tedy kvalitní?

Zkus vyhledat frázi “gps 2d mód” na zbozi.centrum.cz nebo zbozi.jyxo.cz.

Naslo mi to akorat navigacni software pro PDA. Nema 2D mod kazdy handheld vcetne Geka101? S krivkama a zenitem mi to taky dvakrat jasny neni…

Veskrze všechny Magellany se chytí, i když vidí jen 3 družice (samozřejmě pokud nejsou v jedné čáře hned vedle sebe). Pak hlásí “2D” a nedávají výšku. Jakmile vidí více družic, automaticky se přepnou na 3D.

Je též možno přepnout manuálně na 2D režim.

Nicméně _tohle_ o kvalitě GPS až tak nerozhoduje :-)

Netvrdím, že gpska s 2D módem je automaticky kvalitní. Pouze to, že kvalitní gpsky podporují 2D mód :slight_smile:

Je to slovíčkaření, ale já bych to viděl spíš tak, že některé GPSky 2D mod umožňují, jiné ne. Stejně jako některé GPSky mají možnost připojení externí antény, některé zase mají barometrický výškoměr, atd. Věř tomu, že je hodně typů kvalitních GPSek, které 2D mod z důvodů přesnosti určení bodu prostě neumožňují.

Obcas by me zajimala jedna vec: zdroj informaci. (Coz neni zadne napadani spravnosti, ale ciste zvedavost.) U mne zatim 10 let stara skripta CVUT, oficialni dokumenty (https://199.31.3.34/gpsoc/gps_documentation.htm), moje hlava a vlastni zkusenosti s pristroji Magellan 315 a Garmin eTrex Legend + kuse informace vsude mozne po netu… vse ne zcela proctene a pochopene, ale kdyz uz se objevilo vyzyvani k vire, tak me zajima k cemu…

Zkus se podívat třeba na Lecktronix - Lecktronix. Prostě 2D a 3D mod nemá nic společného s kvalitou GPS. GPSka by byla nekvalitní, pokud by 3D mod neumela. Je ale pravda, že nekdo může ríct, že pro něj je kvalitní jen ta GPSka, která umí taky 2D mod… :-).

Hola. Ja mam starickyho etrexe a pokud hleda a nenachazi, tak mu tri na urceni pozice staci. I kdyz jsem taky slysel, ze potrebuje 4. A 2D a 3D mod neprepinam nebot u nej jde prepnout tak maximalne jestli chi nebo nechci aby svitil. A GPSka by se mela chytat i kdyz jsou satelity za sebou, nebot jsou za sebou pri pohledu na mapu, ale jinak behaji po kouli a i z toho se trojuhelnik postavit da. Ci ne?

Hola Modrý Medvěde, je to trochu složitější. Etrexovi na určení pozice tri stací, pokud se pred tím chytl na minimálne ctyri. Satelity za sebou nejsou nikdy, mohou být jen v nevýhodné pozici pro přesné zjištení pozice, a to v případe, ze máš zastínený výhled a GPS nemůže přijmout signál od vsech satelitů, co jsou zrovna na obloze. To zjistíš, když GPS “hledá a nenachází” nebo v lepším případě když ti GPS nahlásí přesnost v určení polohy místo 6m třeba … co já vím 150m.
Jo a tvůj Etrex má mody tři: Jak píšeš - má mod “chci aby svítil” a “nechci aby svítil”, ale navíc můžeš ještě občas využít i mod “je vypnut” :slight_smile: .