Mysterky - matematika pláče

Na základě již uzavřeného vlákna http://www.geocaching.cz/forum/viewthread.php?forum_id=28&thread_id=8618&pid=92655#post_92655 mě napadlo, že to není poprvé, kdy autor použil krajně nematematické, nefyzikální a nelogické postupy. V uvedeném případě, se k souřadnici jako takové přičítá 2 nebo 3 místné číslo a to bez udání jednotek. To je přeci nesmysl a nikdo kdo prošel základní školou přeci nemůže k 50 stupňům a 15,245 minutám přičítat bezrozměrné číslo 456 tak, že jej přičte k desetinné části minut. Ano - již to pár autorů použilo, dá se to naučit jako že se to tak v GC dělá, nicméně proč se má člověk učit něco tak odporujícího matematice ? Vždyť to przní zbytky znalostí, které lidé ze základní školy mají.

Ostatně celá keška [gc]GC1CXYG[/gc] je toho dalším typickým příkladem - sčítání hrušek s jablky, práce s měrnými jednotkami jak přišly pod ruku atd. Ano - dá se to vyluštit a to velmi snadno, ale ta představa toho co se s jednotkami při výpočtu úplně nesmyslně dělá …

Trošku to začíná vypadat, že se dělají mystery kešky jen proto aby mohl člověk říct - jo - mám vlastní mysterku. Ale co kvalita a poučení z řešení ?

V tomto ohledu se mi například strašně líbí série kešek v Plzni, věnovaných školním předmětům - člověk si zopakuje dávno zapomenutou látku (kvalitně a bez chyb) a něco mu to přinese.

ahoj
ja som tiez stravil 17 rokov s matematikou, ale toto ma zrovna nedrazdi.
ja mam pochybnosti o vsetkych multinach a mysterkach, kde sa nieco pocita. ako sa ma clovek poucit z pocitania okien a stlpikov? ked si dokazes vypnut mozog na to, aby si siel po ulici a pocital objekty tak, ako Ti to niekto cez internet naplanoval, dokazes aj pricitat cislo k tisicinam stupna…
teraz nehovorim o kesiach, co su samotne matematicky hlavolam, tam zasa pochybujem o snahe oboznamit ostatnych s divnymi konickami, kvoli comu tito ostatni budu musiet volat svojim kamosom matfyzakom a kryptologom, prip. chemikom, astronomom atd. a potom si to vymienat. vsimni si, ze kazda lubovolne tazka mysterka ma konstantnu skupinu navstevnikov pocitajucu presne 120 keserov. nahoda?

Souhlasim s tim ze je tu modni vlna, napred byl kazdy kacer, pak mel kazdy svoji kesku (tradicionalku) a ted kazdy nutne MUSI zalozit Mysterku (podminky pro uznani jsou nekdy opravdu bizarni - vyfotte se jak stojite na hlave atd.)…

Nicmene me vic drazdi mysterky ktere jsou zcela bez logiky - neco ve smyslu Chybejici souradnice si najdete na internetu,jsou to strasne znama cisla, maji neco spolecnyho s vesmirem a taky cislem jedny autobusovy linky v Praze, je to cislo mezi 0 a 999, jo a napoveda je ze ma 17-26 pismen jo a pak ho pouzijte zleva doprava.

Pod takovou keskou je 10 nalezcu, z nichz 4 dokazali priznat ze museli napsat ownerovi aby jim poradil, a tech 6 (FTF a dalsich 5) jsou jeho kamosi kteri to z nej taky museli vytahnout, ale nikdo je nedonuti to priznat.

Samozrejme ze ta mysterka konci nekde v koprivach na skladce a kilometr kolem neni nic zajimavyho.

No ja se priznam, ze me to docela vadi, kolikrat se pak u takoveho zadani vztekam jak maly kluk a nechce se mi ani zkouset, k cemu ze to mam vlastne pricist nebo odecist danou hodnotu. U jmenovane kese napr.
4) Ctvercová ocel v tycích (za studena) – 3,14 kg/m, ze které odrízneme odstávající kus 2,27 kg/m - z toho jsem teda jelen…

Ja bych nerek, ze je to nahoda, spis se hodne lidem nechce mysterky a i multiny resit.
Ja to vidim u mych 2 kesi v Holesovicich (Atelier J. Laudy a Holesovicky Industrial). Obe publikovany ve stejny den.
Jedna tam 100m od celkem fekventovane linky tramvaje, tradicka, pohodova bez mudlu. Nalezcu cca pred 400.
Druha ne moc daleho od tradicky, v podstate na trase tramvaje a s lepsi dostupnosti. Dlouha cca 700m, s uplne jasnymi udaji, odlovitelna i v noci a odlovilo ji cca pulku lidi.
Rek bych lepsi dostupnost, ale podle me proste lidem se na slozitejsi kese moc nechce.

Za sebe bych řekl tolik, že pokud mi po celodenní práci zbyde čas na to, abych zašel pro kešku, zastavím se raději pro pařez nebo multinu a odpočinu si od všeho, čeho jsem měl celý den přes hlavu (hledání, přemýšlení, vztekání se…).
No a o víkendu bych do města nepách ani za nic.

Taky bych kvalitu kešky neměřil počtem nálezů. Vidím to na svojí GC1EG4D. Podle ohlasů není špatná (teď si dělám trochu reklamu :)), ale přestože je postup řešení v listingu detailně popsán a nemusíš přes Googla nic shánět ani hledat, řešení zabere cca hodinu času a do toho se málokomu chce. Takže ji má odlovenu pár skalních a ostatní ji nechávají ladem.
Upřímně řečeno mi to docela vyhovuje, protože výroba schránky byla dost pracná a aspoň mi ji nezničíte ;).

Já když vidím listing plný počtů,tak to ani nedočtu…

Já jsem na mysterky vyhlásil roční stopstav, rok neulovim žádnou mysterku. Možná se nechám přemluvit na nějakou, kde je podmínkou fotka. Ale s počítacíma mysterkama jsem skončil po zkušenosti podobné, jakou má numira.
Zároveň ruším veškeré moje mysterykeše (krom Nazca, která má svůj půvab ) k poslednímu září. Spousta lidí mi píše "proč?", odpovídám, že v Brně je dost mysterykeší bez vazby na konkrétní zajímavost, jde jen o luštění pro luštění. Už mi je ani nebaví je vlastnit, půjdou pryč. Toť moje služba českému kešinku.

S výše napsaným můžu jen vyjádřit naprostý souhlas. Jediný pro mě velmi přijatelný druh mysterek je např. GCW794. Tam se člověk něco dozví, něco přiučí, něco zopakuje. Šílené šifry, kdy se první písmeno násobí druhým a to se přičte ke třetímu, celé se to zvětší o 5 a posune o 10 v abecedě, pak se to celé umocní na A+B, jsou pro mě nezajímavé. To můžu sedět doma a přihlásit se do kroužku luštitelů křížovek a podobných záhad. Ne, že bych na to neměl IQ, ale prostě mě to u GC hodně nebaví. Rád se projdu hezkou přírodou a poznám nová, třeba i z historického hlediska nová místa, o kterých jsem nevěděl. To je pro mě Geocaching.

Třeba kešky od minarja jsou známé tím, že je na konci (pokud je to mysterka nebo multina) nějaká pěkná rovnice, je to příjemné zamezení tomu, aby se někdo k finálce multiny dostal "od stolu".
Taky si myslím, že by se rozhodně měly zákony matematiky a fyziky dodržet, a nesčítat okenike s patníky, ale radši čísla O a P

Přematematikovaná mysterka nebo multina je jen pro vybrané a měla by být označena i vyšší obtížností. Je mi jasné, že taková cache moc nenadchne a je lepší používat matematiku základní školy a srozumitelnou, než příšerné matematickou fyzikální vzorce rozbíjení atomového jádra… takové keše taky odkládám do šuplíku, že snad jednou až budu mít chuť a náladu…

Mě takové keše provokují.Chci na to přijít.Ovšem mám své hranice.

Rozdíl je v tom, zda je to mysterka s nějakým zapeklitým vzorce, výpočtem, šifrou, algoritmem a já nevím co ještě co a nebo je to multinka, kdy musíš někde v lese počítat na papíře šílené rovnice… takovou fakt ne.

Mám rád mysterky které se luští a je na ně potřeba jít logicky, matematické mi taky nevadí, ale mysterky co jsou jen tradicionálky s podmínkou moc rád nemám. Mysterky a zrovna tak i multinky mám rád hlavně proto že na ně nechodí procesí lidí i když jsou kolikrát na snadno přístupném místě. Podle mě správná mysterka vypadá tak že je sice složité přijít na to jak se luští, ale po nalezení správného postupu už je snadné nalézt souřadnice.

vemte si ulířskou serii já jsem se na ně koukal jak blázen a snažil jsem se je lousknou a nic když si přečtete logy tak zistíte že spousty lidí se od někoho nechalo nakopnou správným směrem.V šuplíku mám par nevyřešenejch ( nedořešenejch ) mysterek a asi se taky budu muset nechat nakopnout.Rád bych je luštil ale prostě občas skoro pořád řešení nevidím.

nad uhlířem, pročítám logy a pořád mě to ne a ne trknout.

Což mě přivádí na myšlenku - do jaké míry je vlastně fér nechat se "nakopnout" a poradit si?

Osobně mě tedy moc štve, že na to nemůžu přijít, ale krom googlení a logů od předchůdců žádné nakopnutí nechci. Buďto to vyluštím (vyluštíme), nebo se pokusíme o brutal force :D, nebo holt budeme muset platit daně do smrti :D:D:D

Me osobne treba jako velice dobre mysterky prijdou potafleurovy kese, kde ma clovek nejaky matematicky problem a jeho reseni vede k souradnicim. Ciste, jasne zadani, clovek se neco nauci, neco pochopi jak funguje atd.. Naopak nesnasim mysterky, jejichz zadani je neco nicnerikajiciho ve stylu kacere poser se, jestli prijdes na to, jak se autor zrovna vyspal a co ho napadlo. Takove obvykle rovnou odlozim, protoze mi to prijde jako ztrata casu..

Uhlíř se dá. Člověk aspoň ví CO ty souřadnice obsahuje. Horší jsou mystery, kde je listing s X stránkama keců, zadání nebo šifra nikde, a hint typu "pořádně si přečti zadání". To už je lepší boodlakova mystérka, tam aspoň jeden hned vidí že si autor dělá srandu :slight_smile:

No v mem pripade je u "uhlire" jedno, jestli si ty souradnice mam "vycucat z listingu" nebo z te rady cisel, ktera je mimochodem taky soucasti listingu.
Zatim spousta kombinaci a uvah a spasny napad zadny… :frowning: :frowning: :frowning: