Navigace Galileo: s přesností jednoho decimetru

A po ranu neco o Galileu.

Podle mě nic nového, snad jen informace o termínu v roce 2008. Ta mě opravu velmi pobavila :o)

Evropa má nahoře již mnoho měsíců jeden jediný satelit, kódy se dají cracknout, EGNOS je víceméně pro srandu králíkům, ale panáčci počítají s naprosto nereálným termínem. Inu sranda musí být i kdyby na chleba nebylo…

ja tam chtel napsat pro pobaveni, ale nejak jsem si netrouf:)

velice symbolicky chteji prestehovat centralu do CR. asi se doslechli treba o hokejove arene, ktera taky mela byt a nebyla a vsechno /ms v hokeji/ se v pohode presunulo. :)) i oni si panackove rekli, jeee tam jsou prima v pohode lidi, tam nejaky roky sem roky tam, jsou sumak. tam jdem, kdyz nevime co s terminem :)))

spis se podivali, kolik je tady cache a rozhodli se, ze sem budou radi jezdit na sluzebky:)

Termínu v roce 2008 nevěřím. Před čtrnácti dny jsem byl na jedné navigační konferenci, kde byla mimo jiné i přednáška o Galileu. Bavil jsem se tam i s člověkem z firmy, která pro Galileo vyvíjí čipy. Tady je reálnější harmonogram:

2007-2010: vypouštění satelitů

2007-2008: dokončení pozemní řídicí stanice

2010-2011: reálná funkčnost pro uživatele

Ale navíc ani po spuštění nelze očekávat, že se hned objeví uživatelské navigace fungující s Galileem. Přístroje budou zpočátku hodně drahé a využívání bude vypadat asi takhle (přesnější termíny tady nemám):

  • napřed námořní a letecké využití

  • potom se pomalu přidá autoprůmysl, ale spíš v oblasti mýtného a podobných velkých aplikací

  • až nakonec uživatelské využití v navigacích, PDA a dalších zařízeních

Ve věci termínu raději zůstaňme pesimističtí. Třeba při rozhodování o koupi nové GPS zatím vůbec nemá smysl přemýšlet nad nějakým Galileem.

I toto mi připadá jako nereálné. Když se podívám, kolik práce bylo uděláno za ty roky, tak by prostě Evropa musela velmi, velmi zrychlit a vzhledem k situaci ve světě bych řekl, že toto nebude prioritou…

“V případě jakýchkoliv potíží systému uživatelé dostanou s předstihem zprávu…”

Galileo bude tak fikaný, že bude umět i předvídat vlastní poruchy! Ale ne, už tomu rozumím, za všechny potíže přece budou moct Američani, takže uživatelé budou moci být varováni dle mezinárodní situace. :o)

Tu zpravu si predstavuju asi tak, jako kdyz kdysi kdyz jsem byl jeste maly chlapec vypadl televizni signal… ‘vazeni divaci, sorry za preruseni vysilani, porucha neni na vasem prijimaci’. obvykle se jeste dodavalo, aby bylo jasne, ze Televize za to samozrejme take nemuze, ‘porucha vznikla mimo uzemi nasi republiky’. (EU, planety, doplnte si…)