Neočekávaný problém s vypínáním GPSMAP 60CSx - chová se to jako v

Dnes byl můj milovaný Garmin 60CSx nějaký neklidný, stál se sekerou a divně se kýval, ... ehm teda - sám se vypínal. Přeposílám svůj log z keše GC136EV, pokud pro tohle někdo máte vysvětlení nebo se vám to stalo také budu vděčný za každý postřeh. Tady je můj log:

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Po panelové cestě jsem chtěl otestovat odpružení vozidla a nově nainstalovaný držák na 60CSx. Po zhruba prvním kilometru se GPSka z ničeho nic vypla, i když stav baterií byl na polovině. Přikládal jsem to silným vibracím a roztřesu držáku volně umístěného v prostoru. Zapnul jsem GPSku a jel jsem dál, po chvilce se vypla znovu. Zapnul jsem, vyjel a opět off a takhle několikrát. Začalo ve mě převažovat podezření, že baterie nejsou na polovině, ale prázdné a že jen nefunguje vnitřní "měřič energie".

Otočil jsem auto a jel do Lipůvky koupit nové baterie. Dal je do GPSky, zapnul ji a vyrazil zpět za ovečkama. Zhruba v půlce cesty se opět GPSka zničehonic vypla [:O] Zkusil jsem jestli to není pohybem GPSky. Zapnul jsem ji znovu a minutku, dvě počkal - běžela v pohodě. Nasadil jsem ji do držáku, rozjel se a po pár vteřinách se vypla. Zkusil jsem to mimo držák. Zapnul jsem ji, držel v ruce, kde žádné otřesy nebyly - rozjel jsem se a po rozjetí se zase vypla. V té době už jsem začínal věřit, že jsem prokletý a že to není bateriema.

Dojel jsem teda až na parkoviště u areálu, zapnul GPSku, vylezl z auta a v pohodě jsem si odlovil keš s tím, že GPSka celou dobu naprosto v pohodě fungovala. Ovečky si mě nejdřív nevšímaly, na cestě zpět mě už ale pronásledovaly, skoro to vypadalo že mají hlad [:D]

Z chování GPSky jsem byl takový spíš nemoudrý, ale rozhodnul jsem se dál testovat - nasadil ji do držáku (připomínám, že je zcela pasivní), rozjel se a po pár stech metrech GPSka pomilionté znovu chcípla. Zastavil jsem, zapnul ji a počkal pár minut - v pohodě fungovala, rozjel jsem se a zas po pár sekundách se ztratil obraz a byla dead. Zkusil jsem vymazat záznamenanou trasu (paměť byla z 99% plná), ale nepomohlo to - furt stejné chování - pohyb v autě odmítala respektovat. Když jsem jel krokem tak do pěti kilometrů za hodinu bylo to v pořádku, zrychlil jsem na deset a vypnula se [:O] To už jsem byl přesvědčený, že buď mě sleduje UFO s paprskem vypínajícím GPSku a královsky se baví nebo půjde 60CSxko do opravy. Rozhodl jsem se ale vykonat ještě poslední test. Po sjezdu z panelovky na asfalt směrem do Lipůvky je ta asfaltka taky naprosto díravá - držák se n této asflatce klepe stejně jako na "záhadné" panelovce. Tam jsem zapnul GPSku znovu a od té doby naprosto v pohodě kolem dvacei kilometrů naježděných všema rychlostma od nuly po stopadesát km/h na rozbitých díravých cestách i na rovných okreskách a dálnici.

NECHÁPU. Mám pro to jen dvě vysvětlení - buď byla GPSka ovlivněná místem (toto je spíš náboženství než vědecké vysvětlení) nebo jí nesvědčí pravidelná frekvence chvění držáku, resp. nekvalitního povrchu cesty, přičemž "normálně" nepravidelně děravá cesta jí nevadí. Upozorňuju, že auto není žádné hrkátko a má terénní kola s gumama 255/65 R17, takže jízda po polňačce nebo podobné betonové panelovce osmdesátkou je vcelku klidná a hladká.

Pokud si vzpominam, jednu dobu byly za pricinu podobneho padani oznaceny bugy v mape. Ze by treba mela nova TOPO na tomhle konkretnim miste nejaky sev?

Topo 1.20 v GPSce ještě nemám - je v ní Topo CZECH v1.

To zní jak ze sci-fi filmu [:D]. Moje zkušenosti s touto GPSkou (přesně GPSmap 60Cx) je, že při routování, když si zvolím jinou trasu než navrhuje GPSka, tak po 6 až 10 pokusech (jak kdy) a když ji neposlechnu a jedu jak chci a ona musí přepočítávat, tak se vypne. Jinak drncání v originál držáku, kdy mám zapřenou anténu o čelní sklo, ji nějak nevadí. Aspoň to nepozoruji. Víc k tomu nemůžu říct jen to, že na routování v autě používám teď Tomtoma v PDA a GPSku jen na určování směru “mimo silnice” za jízdy. Tomtom mne navede dle jeho uvážení ke keši po silnici a pak vyndám GPSku a jdu s ní v terénu. Asi jsem ti moc nepomohl, ale víc nevím.

To co jsem psal je s verzí TOPO 1, teď jsem teprve nahrál 1.20, ale nemyslím si, že by se chovala jinak.

Routování jsem nepoužíval - zkoušel jsem s navigací "mimo cestu" i bez navigace a stejně se vypínala.

EDIT: Asi to udělám tak, že vezmu spoustu kamarádů v bílých kombinézách s plynovýma maskama, pár testovacích aut, cestu jednoduše uzavřeme pro veřejnost, z notebooku budeme tahat různé mapy do gpsky a testovat :-)

Tak nejsi sám mám 60cx a mám pár míst kde to dělá taky a na kole. Teda abych byl přesnější dělala s Topo CZECH v1. S 1.20 jsem se ještě do terénu pořádně nedostal. Taky jsem to z počátku sváděl na baterky a přehřívání na slunci a firmware s tim taky nic nezmohl. Pak se vypínala i v zimě a s různýma baterkama tak jsem se smířil s tím že je to mapou. Psalo se tady o tom asi před půl rokem. Takhle postižených bylo víc.

Taky jsem cestou na kole narazil na místo, kde se mi GPS vypla. Neměl jsem ještě držák, tak jsem si toho všiml až za chvilku. Na zpáteční cestě jsem jí držel v ruce a vypla se znovu v té samé oblasti. Takže jsem to přičítal chybě mapy. Při routování po silnici to samé, co psal Galdra - někdy při přepočítávání trasy vytuhne.

Jo, jo, taky se mi to obcas stane. Vetsinou pri routovani a pri prepocitavani trasy, ale tam staci zapnout a jede se (nebo jde) dal. Jinak jsem pozoroval, ze to dela GPS na nekterych svech mapy ale to se clovek musi trefit do spravneho mista v terenu a jak vidim, tak to az tak slozite neni. Pokud se pak clovek pohybuje po tom svu, tak ma o zabavu postarano. V druhem pripade, nekdy procesor nezvladne nenadaly prisun informaci, to je tehdy, kdyz vypadne signal a najednou signal prijde a musi soucasne prekreslit mapu. Nastesti ve vsech pripadech se GPS vypne a po zapnuti a nalezeni sve pozice pokracuje v prerusene navigaci, tak to az jako takovou tragedii nevidim. Jelikoz vetsinou chodim pesky a na GPS az zas tak nekoukam, tak ani nevim, ze vypadla, tak si akorat reknu, ze jsem zas usetril trochu energie z baterek, zapnu a jdu dal. Pri pesi navidaci se mi to stava tak 2x do roka. V aute pri routovani na vzdalenost 100km naprosto pravidelne (na kratsi vzdalenosti jen zcela vyjimecne). Ale kdyz si uvedomim, co ten procesor musi vypocitat, tak se ani nezlobim.

 

Mám pocit, že už to tady bylo. Při routování a po několikanásobné změně trasy se přístroj vypne. Nakonec jsme přišli na to, že musí být vypnuto to “držení se cesty nebo ukazuj na cestu (tak nějak)” Jakmile to vypnu, tak se přístroj už sám nevypíná.

Mám map60Cx a taky už se mi to parkrat stalo. Nebylo to tak casto, od te doby, co ji mam, s mapou Topo Czech v1, tak celkem mozna trikrat az ctyrikrat, behem tri mesicu. Z toho jednou jsem to zpozoroval pri routovani v aute, jinak v terenu. Je fakt, ze jsem si myslel, ze je moje kocicka nemocna, a ze bude muset do spitalu. Takze diky za tohle vlakno, uklidnili jste me, drazi geokolegove!

Ahoj všichni uživatelé GPS map 60CSx. Tato hračička je nedílnou součástí mého batužku i kabelky. Vozím ji v autě, na kole i pěšmo a mám podobné zkušenosti, jaké zde popisujete. Pokud změním zvolenou navigacní trasu, kterou má zadanou, tak se občas vypne. Po zapnutí ovšem opět funguje. Zatím jsem nenarazila na místo, kde by se sama jen tak vypínala. A jezdím s ní na kole i mimo lesní cesty, tedy spíše necestami a bez problémů s vypínáním.  Tak to vypínání beru jako chybu SW a jelikoz mi nezpusobuje větsší potíze, neřeším to.

Poradit neumím, snad jen otestovat v dané lokalitě více GPS prístrojů, zda budou vykazovat stejnou chybu a pak bych usoudila, že je něco v nepořádku s danou lokalitou respektive se signálem???


Jelikoz to vypada, ze podobny problem maji jen 60C(S)(x), asi bych tak klidny nebyl :-). Co jine pristroje nez 60CS? Ja jsem uvedeny problem se stejnou mapou (ani jinou) NIKDY nepozoroval (Garmin Quest). Je to opravdu jenom mapou?

[quote] jarry:

Jelikoz to vypada, ze podobny problem maji jen 60C(S)(x), asi bych tak klidny nebyl :-). Co jine pristroje nez 60CS? Ja jsem uvedeny problem se stejnou mapou (ani jinou) NIKDY nepozoroval (Garmin Quest). Je to opravdu jenom mapou?

[/quote]

Připadá mi, že by to mohl být nějaký problém ve FW 60CSx-ka :-(

Při několikanásobném přepočtení trasy dojde k přetečení některé proměnné a GPSka to řeší vypnutím se.

Včera se mi to taky stalo, poprvé :-( 

Tak jsem dnes byl na keši Zlobice a mohl bych zkopírovat Mitákův příspěvek. Naštěstí jsem už byl připraven a nevracel se zpět pro baterie. GPS se najednou vypnula několik kilometrů se nedala zapnout, až na parkovišti. Pak jsem odlovil keš, jel zpět a bylo to tady opět. Prostě takový bermudský GPS trojúhelník.

Začátek: N49 19.948 E16 32.157

Konec: N49 19.483 E16 31.291 

Problém byl ale jen s Garminem GPSmap 60CSx. V autě jsem měl vedle něj ještě Garmin Nüvi 250 se stejnou mapou, který držel a navigoval.

Podobná zkušenost: eTrex Venture Cx, vypnul se dvakrát za jízdy. Obojí 5.5., podruhé to bylo poblíž Vzkazu v lahvi 2 GC122F5. Byl tam původní FW, Czech Topo 1. Poté jsem raději upgradeoval na nový FW i mapu ... a GPS šla na reklamaci, protože (asi) nový FW má chybu v obsluze stránky kompasu, pokud se zobrazují kešovací tlačítka.

Mimochodem - u Svatební keše nás (předtím) navigoval po  ulicích stále dokola.

Uf to se mi ulevilo díky cizímu neštěstí [;)] Teď už to tam ani nemusím jet testovat ve spojitosti s novější mapou, když vidím, že TOPO 1.20 dělá to samé.

Mion: Potvrzuji, že od té doby, co mám v GPS mapu TOPO Czech 1.2, mi uz 60CSx přinejmenším 2x chcípnul. ATLAS 10R ver.6 mám taky a ten šlape jako hodinky.
 Jinak při autonavigaci TOPO Czech vypínám a zapínám raději ten Atlas 10R - správně otypovaný je daleko přehlednější, nový než TOPO Czech, které se hodí spíše na pěší a cykloturistiku - tam máte víc času studovat, že ta červená není silnice první třídy, ale turistická cesta. Což lze někdy zjistit až po najetí kurzorem na cestu, což za jízdy je poněkud nebezpečná operace...

Mám Garmin eTrex Vista Cx a taky se mi na kole v držáku občas vypíná… Ovšem při použití starších baterií s menší kapacitou. Zjistil jsem, že to je na nerovnostech a že je to hlavně kvůli tomu, že ty novější baterie jsou trochu větší, takže ty starší tam mají špatný kontakt a pružinka nejspíše občas “odskočí” od baterie a přeruší se kontakt! Když jdu pěšky, nebo držím GPSku v ruce, tak se nic neděje (pomohlo třeba i podložení baterií a té pružinky klacíčkem)…