Nová silniční pravidla a geocaching

Dostala se je mě znepokojivá informace, že od 1.7.2006 bude smět být na čelním skle automobilu pouze zrcátko a dálniční známka. Žádné přísavky apod. Pokud je to pravda, tak ani homologované držáky Garmin nebudeme smět používat…

Víte o tom někdo něco bližšího?

Já jsem si ho právě před 14 dny koupil. Jestli toto bude platit, tak nevím nevím. Riskovat cenné body kvůli takové blbosti… Zkusím to někde zjistit.

no nedavno ukazovali ve zpravach ze za to policajti vybiraji uz ted, jelikoz to pry stini ve vyhledu, ale nevim ze by to bylo primo v novem zakone, je tam snad neco vy smyslu ze tam nesmis mit nic co by mohlo branit ve vyhledu, coz je uvedy i v soucasnym myslim. Rikali tam ze je to zavazny problem, ale nikdo se tim asi nebude zabyvat :(. Navic drzak pridelanej na mrizce vetrani je podle mne mnohem nebezpecnejsi, jelikoz se clovek kdyz se chce podivat musi vychylit zrak z urovne vozovky

U nás je na několika křižovatkách za sebou semafor pro přímý směr zastíněn tak, že je vidět až tak 15 m před křižovatkou, takže neznalý je zmatený, proč pořád všechna auta projíždějí křižovatku na červenou. Ale vzhledem k tomu, že to tam tak schválně umístili policajti, tak je to v pořádku. Ale za gps, která mi umožní nezmatkovat na křižovatkách, mi dají pokutu.

No jo no, co si ti kokoti zase nevymysleli - a pak má mít člověk respekt k policii a zákonům, když jsou zákony špatné a benga toho hodlají využívat…

Ono to nebude tak žhavý, ona totiž Nova to vzala snad ze sedadla spolujezdce vzadu, v tom zákoně se píše o 15% plochy, takže samozřejmě, vzadu je to splněné, ale určitě ne vepředu od řidiče, oni Ti novináři taky hledají senzace a upravují si to jak můžou, onehdá před informačním kioskem Novoměstska taky “novinářka” z Novy seděla 1/2 hodiny a bušila jednu adresu za druhou aby po té 1/2 hodině vítězoslavně do televize prohlásila, že tam lze na blokovaném inetu najít porno… To je bez komentáře :slight_smile:

Já bych sdělení novinářů nebral zase tak moc vážně, nedávno jsem slyšel na ČT1, že cyklista dostane za nepoužití přilby 2 body.

Vzhledem k tomu, že se to může týkat jen cyklistů od 0 do 18ti let, tak je to podivné, navíc zákon jasně říká, že se body týkají řidičů motorových vozidel.

Ono je v tech novejch pravidlech zminka ze ridic nesmi drzet v ruce ani jinym zpusobem telefonni pristroj nebo jine hovorove nebo zaznamove zarizeni. Jsem zvedavej kdy potkam nejakyho aktivniho policistu kterej mi bude tvrdit ze GPS muze zaznamenavat trasu a tudiz ji nemuzu za jizdy drzet a mam to tedy za 3 bodiky a nejakou tu tisicovku. I kdyz je pravda ze gps v ruce za jizdy prakticky nemam. Mam ji v drzaku na prednim okne. A to vlevo hned u sloupku, kde mi vubez necloni ve vyhledu. Veprostred co jsem ji vetsinou u lidi videl mi opravdu ve vyhledu vadila.

Jen jako perlicka mimo. Pokud nedate chodci prednost na prechodu, tak je to za 3 body. Pokud ho ale pustite ale budete na nej pri prechazeni troubit, tak to mate za body 4, nebot dle § 22/1f bodu 6 je prestupek: “Pri rizeni vozidla neumozneni chodci na prechodu pro chodce nerusene a bezpecne prejiti vozovky”.

Půl roku budou “vostrý”, pak se to otupí… znáte to. Samozřejmě je hloupost hrát si s GPSkou za jízdy, natož pak před “příslušníkama”. S tím držákem to bude zajímavý, zvlášť když některý autonavigace se jinam umístit nedají.

no neskodilo by to nekde zjistit, navigaci(palmem s BT GPS)jsem uz vybavil celou rodinu a drzaky do auta jsou dalsi faze, tak nevim ted jestli ma cenu nebo ne :confused: ty drzaky na desku jsou navic dost drahy :frowning:

imho pokud si to date tak aby vas to neomezovalo ve vyhledu tak v klidu. kdo potrebuje videt na kapotu auta ne?

Mno, když se po kapotě válí čerstvě poražený chodec, tak je lepší nevidět nic :slight_smile: .
Bude na policajtovi, aby zhodnotil, jestli to ve výhledu bráni nebo ne. To zjistí jedině tak, že si za volant sedne a pokud bude zrovna podměrecnej trpajzlik, tak mu bude vadit i cigaretový papírek a neštěstí je hotové.

Obavam se, ze vyse uvedena odvolavka na § 22 a jeho citace je zavadejici. Jde o § 22 z Vyhlasky č. 41/1984 Sb., ktera byla nasledne zrusena Vyhlaskou c. 102/1995 Sb. Ale ani ta uz dnes neplati.
Celou problematiku upravuje predevsim zák.č. 56/2001 Sb podmínkách provozu na pozemních komunikacích a zde konkretne
§ 76
(1) Výbavu lze použít, pokud svou konstrukcí a technickým stavem odpovídá technickým požadavkům stanoveným prováděcím právním předpisem. Výbava, která je určena prováděcím právním předpisem, musí mít schválenou technickou způsobilost.
(2) Na schvalování technické způsobilosti výbavy se vztahuje část třetí tohoto zákona.
Prováděcím předpisem k tomuto zákonu je pak Vyhláška č. 341/2002 Sb., kde se konrétně k výše uváděnému § 76 v ustanovení § 34 odst. 3 říká:
Úpravy a opravy zasklení vozidel, které mají za následek snížení světelné propustnosti, je možno provádět pouze při dodržení podmínek daných předpisem EHK č. 43 a musí být schváleny podle přílohy č. 15. V zorném poli řidiče nesmí být umístěny žádné předměty (např. okrasné a upomínkové předměty), které by omezovaly výhled řidiče všemi směry, s výjimkou schválených označení určených k umístění na skla vozidla. Tato podmínka neplatí pro zadní skla vozidel kategorie M3. Výhled zadním sklem vozidla kategorie M1 může být částečně snížen schváleným příslušenstvím nebo přepravovanými předměty, avšak jen za podmínky, že je vozidlo vybaveno pravým vnějším zpětným zrcátkem homologovaného nebo schváleného typu. Výhled předním sklem u vozidel kategorie M3 může být částečně snížen vedle schválených označení určených k umístění na skla jen směrovou tabulkou. Provedení a umístění tabulek na vozidle musí být schváleno podle přílohy č. 15.

co zde řešite je pěkne… novy zakon ale zakazuje parkovat na hranich louky či co… to mě trochu štve… nevite o tom někdo něco vice ?

…novy zakon ale zakazuje parkovat na hranich louky či co… to mě trochu štve… nevite o tom někdo něco vice ?

Viz § 27 (1) Řidič nesmí zastavit a stát - r) na silniční vegetaci, pokud to není povoleno místní úpravou provozu na pozemní komunikaci. Co si lze všechno pod tímto představit? Třeba že přechod pro chodce je lehce zatravněnej, aby jej mohli přecházet pjekně bosky :-), Nééé, vážně, skutečně si tohle nedovedu taky vysvětlit i když dávám vesměs přednost někam dojet třeba vláčkem a cupat pjekně pješky na kopeček pro chache. Ale občas auto taky chci někde odstavit a parkovišť kolem založených keší mnoho není. Taxem taky na rozpacích. No a navigátor v autě na skle! - Když už použiju tuhle možnost (ošem málokdy - viz výše), strkám většinou PDA do schránky pod palubní deskou, gde mám i zásufku pro napájení a nechám pouze nahlas mluvit Miroslava (z TomToma) nebo umělohmotnou pani (ze SmartMapsNavigator). Je faktem, že jakákoliv diskuse s policistou mi většinou nepřinesla nic kladného, ta je raději nedráždím.

teda ja nevim jestli spravne, ale ja si predstavuju napr ten zeleny pruh travy mezi protismery a hlavne se to podle me tyka prouzku travy co je nekdy mezi silnici a chodnikem.

Nebude to náhodou zatravněný středový dělící pás na víceproudé komunikaci?

Nebo tráva vedle krajnice… To bude záležet na výkladu příslušného cruchota :frowning:

To znamená, že se nesmí parkovat na stromech podle silnice rostoucích (ovšem to neplatí, pokud to je místní úpravou povoleno).

Ano, napriklad ten.

Podle meho melo jit ale o pokus zakazu parkovani na zatravnenych plochach hlavne v obci. Protoze nevidim zadny padny duvod, proc omezit zastaveni na neudrzovane trave za krajnici mimo obec. Tedy krome jednoho - ze pri urcite shode okolnosti, podminek (parne leto, sucha, vysoka trava, spatne tepelne odizolovany katalyzator…) a trochu nahody muze trava chytnout napr. od rozpaleneho vyfukoveho systemu.