Nový FW pro eTrex Legend

  1. března vydal Garmin po velmi dlouhé době update firmwaru 3.90 pro eTrex Legend.
    http://www8.garmin.com/support/agree.jsp?id=25

Díky za info, právě jsem to nahrál.

Taky jsem zkusil, uvidíme, co to udělá v terénu.

Tak jsem si to nahrála, ale jen do počítače, a do přístroje to už nahrát neumím… :frowning: Neporadil by mi někdo polopatě, jak na to? Jsem technický analfabet…:@ Díky!

rozbal ten selfextraktor, pripoj legenda, zapni ho. Pust updater.exe, dej serialport, autodetect, potvrd a uz to jede…

A muzu se zeptat, jake ma ta nova verze vyhody?

Je to rychlejsi, nebo je tam opravena nejaka chyba (ja si doted u me GPS zadne nevsiml)

Diky

pisou "Updated WAAS. Updated GEOID model"

Jinak teorie WAAS mi unikla…

Oni to tam pisou jako dve ruzne veci:

-updated WAAS - WAAS je pouzivano v severni americe, v Evrope se pouziva EGNOS. Oboje je korekcni system na stejnem principu. V minulosti kdyz se kolem toho delaly zmeny ve firmware, tak psali o ‘WAAS/EGNOS’. Z toho soudim, ze se ta soucasna zmena tyka jen WAASu a tudiz neni pro nas podstatna.

  • Updated GEOID model - coz je model popisujici tvar nasi planety a z toho se asi nejvic odviji vypocet nadmorske vysky. Tedy patrne nic fatalniho.

Otazka je, kolik se tam objevilo dalsich zmen a oprav, ke kterym se v takovychto popisech zmen nikdo nikdy nepriznava, ze? :wink:

Chci se zeptat . Když FW stáhnu do GPS stane se mi něco s uloženými body a trasama ? a zůstane mi tam čeština ?

nestane.. teda aspon me se s nima nic nestalo..

Nejen na výšky. Když jsem začínal, chybně nastavený geoid mne na "Šifře mistra Leonarda" poslal o stovky metrů mimo. Takže nic fatálního? Jak se to vezme. Pochybuji, že by teď byly změny tak velké. Důležitější - přinejmenším pro hledání krabiček - bude mít stejný geoid, jako ten, kdo kešku zaměřoval. -> raději neupgradeovat.

Přidám svou zkušenost s upgradem - když jsem měl GPS novou, našel jsem na GARMIN serveru novější firmware. Nahrál. A při použití zjistil, že GPS neuvěřitelně blbne, padá, chybně naviguje. GPS jsem odnesl do GPScentra, kde mi důrazně doporučovali neupgradeovat, pokud nemám velmi vážný důvod. Ne vždy je nový FW lepší. A tak tam mám starší FW zpátky.

A jak ho tam dostanu, kdyz uz jsem nainstaloval novou verzi?
Diky za odpoved

Ja mam novej a zatim jsem zadne chyby nezaznamenal..

No, nepotěším tě. Pokud já vím, tak to dovede jen servis - GPScentrum. Tedy pokud jsi si dříve jinou verzi - dokud byla k dispozici - nestáhl a nezazálohoval.
Ale pokud ti nová verze funguje, neřeš to.

Mrkněte sem, tady jsou všechny firmwary které kdy vyšly
http://www.gpsinformation.org/perry/etrex/

Přehrání nového starým by mělo jít normálně jako update, jen se ten updater zeptá jestli opravdu přepsat starým…

Hmm hezký. Updated WAAS a updated geoid může znamenat tisíc věcí, to už tam tovnou ty popisy nemusej psát vůbec.

K tomu WAAS / EGNOS muzu jen dodat, ze teorii lze snadno vygooglit (v cestine), takze to sem nebudu vypisovat.

Podstatnejsi je, ze signaly z tech korekcnich druzic InterSatu se daji chytit nejdriv tak v Rakousku, proste sem to pry nedosahne. Takze na jih Evropy, Afriku je to mozna dobra vec, ale tady pry k nicemu. JE pravda ze kdyz jsem si to v GPS zapnul, tak presnost zustala stejna, nejlip +/- 5-6 metru.

Mimochodem spolehlivost tehle odchylky je taky zajimava kapitola.

Vzdycky kdyz hledam kes v miste kde je mizerny signal a ktera je bez pouzitelne napovedy, tak si rikam, co tak autor kesky tusi o spolehlivosti udaju o pozici a o odchylce…

Inmarsatu a jdou tu chytit v pohodě i černobílým eTrex Legendem, pokud máš použitelný výhled na jižní oblohu (elevace 20°-30°)… mnohokrát ověřeno.
Taky musíš chvíli nechat načítat data, korekce se projeví, až když nad sloupečky družic svítí písmeno D. EPE (přesnost svítící na displeji) je čistě teoretické číslo a nemusí příliš odpovídat skutečnosti.
Nicméně přínos SBAS při geocachingu je fakt hodně sporný.

Mozna tuto informaci muj stary Legend nevi, a tak z nevedomosti EGNOS tady v Praze chyta. (A je myslena Praha na Vltave, ne ta ve Vidni.) :smiley:

Byl bych v klidu, tohle nejsou počítače (téměř každá konfigurace komponentů unikátní - neupdatujeme BIOS:D). Aby někomu jeden firmware fungoval a druhému ne. Všechny eTrex Legendy jsou "stejné" a výrobce to navíc testuje než něco vypustí. Pokud čtete update logy, zjistíte že většinou se opravují velmi zásadní problémy. Navrhuji otočit, napřed update a pak teprve řešit že to blbne. Na rozdíl od počítačů je to tímhle směrem spolehlivější.

Líbí se mi přístup Garmina, že vydává firmware i na tuhle "starou kraksnu" (mám ji zatím taky a slouží). U Garmina navíc není mnoho stížností na nový firmware.

Jinak většinové populaci doporučuji Garmin WebUpdater.

A pochopitelně vyjímka potvrzuje… :wink: