Skusil som implementovat známy problem TSP/obchodny cestujuci/ do MoZiGo. Wikipedia
V našom prípade cestujúceho za keškami.
Tu je vysledok pre Bratislavu, tradicne kesky so stredom okolo "Dóm" v okruhu 5km. Trasa WPT
Tu je vysledok pre Prahu, tradicne kesky so stredom okolo "Hlavná" v okruhu 5km. Trasa WPT
Všetky odkazy smerujú na kml subory a mal by sa vam otvorit Google Earth, samozrejme ak ho máte nainštalovaný.
V IE by to malo fungovat ako pise KlaMa. Vo Firefoxe a v Opere to standardne zobrazi v okne prehliadaca (obsah suboru).
Vo Firefoxe cez prave tlacidlo mysky zvolit: "Otvorit prepojenie v exter.aplikacii" a v Opere asi len stiahnut subor do PC a potom otvorit poklepanim na kml ale musi byt nastavena asociacia suboru s GE.
Tu http://www.opera-prehliadac.com/forum/viewtopic.php?f=1&t=1127 najdes navod ako to nastavovat v opere. No priznam sa, ze mne to v Opere 9.63 nefunguje. Aj po nastaveni to stale zobrazuje obsah suboru v okne opery. Takze zatial asi len ulozit a potom spustit v PC.
Ale ja si to v GE i otevrel, prohlednul, a usoudil jsem, ze snazit se o takovou funkci rozhodne nebudu. To proto, ze takoveto reseni v praxi proste nefunguje.
Je to krasne videt na te Praze, kterou znam. Navrzena trasa je totalne nesmyslna. Jednoduse proto, ze takoveto planovani nemuze pocitat s terenni i dopravni dostupnosti.
@Haluma, nic si nepochopil…
Pointa je v tom, ze v GE si mozes navrhnutu automaticku trasu pozriet a ak treba tak si ju zeditujes a ulozis, nacitas v Mozigo uz ako trasu a mozes dalej spracovat …
Opravdu jsem to nepochopil. Proc mam upravovat zcela nesmyslnou trasu? Ty totiz nechapes, ze aby ta trasa mela smysl, tak to znamena navrzenou trasu zcela zahodit a vymyslet si ji sam a lepe? Tak k cemu to pak je? Jo, leda ze bys pohazel kesky na velike rovne louce, tam by ti to fungovalo.
Ostatne, i na te wikipedii ti rikaji, ze efektivni algoritmus neexistuje. Jsi toho zivoucim dukazem.
Ty sis totiz v cele problematice obchodniho cestujiciho hodne zjednodusil praci, da se i rict, ze to s teorii obchodniho cestujiciho nema skoro nic spolecneho. Tady totiz nejde jen o to spojit par bodu do jedne trasy. To je trivialita! Jde o to, ze mezi body mas i ruzne cesty s ruznymi naklady (vzdalenost, narocnost terenu, atd.) a ty mas hledat nejvyhodnejsi trasu i z pohledu vsech techto hledisek. Coz ty vubec nedelas.
Algoritmus existuje, len dnešné počítače to v rozumnom čase nedokážú spočítať, keby som to dokázal tak mám možno nobelovu cenu:)a nebudem tu písať do nejakého fóra o geocachnigu ale určite nejakému prezidentovi v oslo…
Ano efektívny algoritmus pre body, ktorých je viac ako tuším 18…by už trval dosť dlho, skúšal som si to takže to viem veľmi dobre…
Existujú však aj iné metódy, ktoré "neprejdu" síce všetkými miliardami možností a možno neurčia na 100% najnaj trasu, ale v prazi sa dajú využiť. a túto metódu používam ja v mozigo.
Tak trochu si odporuješ keď tvrdíš, že keďže neexistuje algoritmus tak je nezmysel to používať …lebo keby existoval tak to zmysel má?
Ja tvrdím, že použitelný algoritmus na riešenie TSP(travelling salesman problem ) /nech je mozigo dokazom/aj pre viac bodov, len netvrdím, že vždy nájde to najoptimálnejśie riešenie z milionov možností.
Keď som si to skúšal s počtom bodov do 16 s metódou brute force hľadania rieśenia /vśetky možnosti/ tak mi vždy tento mnou použitý algoritmus naśiel optimum…
Ja samozrejme viem, že použitie v praxi je diskutabilné ale kaźdý nech si to zváži či sa to dá použiť alebo nie.
Nepochpil si to, že export do GE som tam urobil práve preto aby si to každý mohol pozrieť na mape aj v 3D či to čo mu mozigo vygeneruje je použiteľné alebo ani nie.
Poznáte snáď dačo lepšie ako je GE?
Zurive oponujes necemu, co jsem nerekl. Kde jsem rekl, ze ‘algoritmus neexistuje’? Zkus cist cele vety a ne kazde treti slovo.
Ano, mozna jsi pekne naimplementoval naplanovani cesty pres X bodu (coz ma k TSP jeste daleko…), muzes se tim chlubit, ale v praxi to podle mne pouzitelne neni.
tak by som to mohol povazovat za normalne vyjadrenie nazoru…
Pamatam si ked si spochybnoval aj ine napady, ktore som do mozigo implementoval a povazoval ich za zbytocne a tak podobne, je mozne ze problem optimalneho spojenia bodov podla vahy /vzdialenosti medzi bodmi/ sa takym ukaze…
Mozigo chce byt programom, ktory hlada cesty a sposoby a nepouziva len niekym a niecim preslapane chodnicky /tymto neutocim na GG ani GSAK - nepoznam moznosti ani jedneho ani druheho, domyslam si len na zaklade precitaneho tu v diskusiach/
Mne sa ta funkcia paci a povazujem ju za zmysluplnu a kedze nic take "na trhu" nie je, tak som sa pokusil to naprogramovat.
No dobra. Nech si naplanovat par vyletu po Praze a prijed si je sem realizovat. Dej nam ale vedet, protoze te dost mozna nalezneme rozplacleho pod Vysehradskymi hradbami.
Po vygenerovaní trasy v podobe jedneho kml suboru, ktoru si mozete pozriet hned v Google Earth sa preusporiadaju kesky do "optimalneho" poradia. Následne si mozete exportnút v tomto poradí aj wpt body. Pri gpx a poi pre iGo to je jedno, pretoze tieto programy si to tak ci tak organizuju podla seba - vacsinou podla vzdialenosti od momentalnej pozicie…
Pozrite si tuto stranku http://mozigo.risko.org/demo/Brno-trasa.htm
Brno poznam len povrchne, zadal som do Google mapky Brno a okolo ziskaneho bodu som nechal stiahnut tradicky v okoli 5km…islo o 80 kesiek z toho 17 je momentalne disabled takze ich je 63.
Tieto som si nechal usporiadat do poradia podla algoritmu "obchodny cestujuci", celkom by ma zaujimal nazor "domorodcov" ci by sa to dalo v praxi pouzit alebo ani nie…
Dakujem za nazory /gebyho radsej EE-dakujeeem/.
Klamo, ty jsi nepoucitelny… na to nemusis byt Brnak, abys na prvni pohled videl, ze tebou vygenerovana trasa je pekne nesmyslna. Sice jsem opravdu nebyl vsude, ale v Brne uz nekolikrat jo, ale na tohle ti staci pohled do mapy:
1 - Do Brna asi neprijedes na Cerna Pole, abys tam zacinal i koncil, ne? Vetsina prijede spise na nadrazi, nebo na Zvonarku. Ale dejme tomu, treba tam mas penzion. Tak jen doufam, ze ten zacatek si muzes zvolit. Bez toho by to bylo fakt o nicem.
2 - nemel by sis ty spojnice nakreslit spise po ulicich (v centru… v prirode jsou zase dulezite cesty a pesiny…) a ne vzdusnou carou? Ono by to pak uz tak krasne nevypadalo, ze? Takova spojnice 29-30 je nejvetsi perla a dukaz, ze tohle k nicemu nevede.
3 - a to uz nemluvim o tom, ze honic kacery do kopce, z kopce, abys je pak vyhnal zpet na kopec… (treba 23-28)
Vis co, co kdybys misto experimentu zajel do Brna a zkusil sis to podle tohoto itinerare odlovit? On te nejaky dobrak pod Spilasem sebere, neboj!
No jestli to chceš dát drive-in, tak se připrav na pěkný nervy s parkováním minimálně u 1/3. Jinak z toho výběru určitě stojí za návštěvu: Ondatra, Opuštěný stadion, Bohuslav Fuchs, …
Tak to jsem nevěděl, myslel jsem, že má v okolí těchto keší "obchodní" schůzky a hledá nejbližší keše na trase. Ta trasa je z hlediska cíleného odlovu samozřejmě absolutně zcestná, nehledě toho, že některé keše jsou tak trochu z ruky od silničních komunikací. Není nad navigaci podle vzdálenosti od aktuální pozice.