Zdravím, sice to nesouvisí přímo z geocachingem, ale má to jisté prvky společné, takže koho to zajímá čtěte dál.
Již delší dobu toužím nalézt meterologickou radiosondu. Pro ty co neznají, jsou to takové ty věci co meterologové párkrát za den pustí do atmosféry
pod balónem. Po dosažení kritické výšky balón praskne a sonda se snáší na padáčku k zemi. Až potud by to bylo pro geocachery nezajímavé, takže teď to hlavní… sonda celou dobu vysílá kromě předpokládaných dat o teplotě, tlaku, rychlosti větru atd.. i GPS souřadnice, takže se dá sledovat její trasa prakticky až do místa dopadu. Co si zkusit dát FTF? [:D] Chtěl by se do toho se mnou někdo pustit?
Padlé sondy meterology už většinou nezajímají, takže nejde o nic nelegálního. Nalezenou radiosondu si můžeme buď ponechat a využít pro další naše aplikace, nebo jí můžeme vrátit a dostaneme od ČHMÚ 150korun… tak mi tak napadá, že by to mohla být výdělečná alternativa geocachingu [:D]
[quote]
Colonel74: Zni to dost zajimave, jen nemam potrebne technicke prostredky pro zachyceni tech souradnic. Ale do lovu FTF bych sel, navic s tak lakavou premii :)
[/quote]
Super, teď je v Plzenci geopotlach takže by tahle akce připadala v úvahu až někdy za 14 dní, ještě musím stejnak zbastlit směrovou anténu, počítám totiž, že finále budem dohledávat stylem "Hon na lišku". Pokud bys na geopotlach plánoval přijet, tak to tam proberem, jinak ti dám vědět via profil...
FTF se uz odehralo, sice to byla sonda z Nemecka, ale Volfi, nejenom ze
vypada na svuj vek dobre, ale jeste lovi sondy tady
je odkaz. Jinak ten radioscanner neni levna vecicka, zrovna jsem
na nej narazil, kdyz jsem hledal neco, co by chytilo frekvenci neco
malo pod 400 kHZ [;)], ale da se to resit necim podobnym z pudy, uz to
mam, pocasi taky preje tak jen vyrazit.
Ty jo, to je fakt hodne zajimave. Potreboval
bych ale nejdriv nekde sehnat dalsi casovou dimenzi, do ktere bych
presunul vsechny ty veci, co se kupi do te momentalni...[:'(] Tak treba nekdy....
[quote]
Atip: FTF se uz odehralo, sice to byla sonda z Nemecka, ale Volfi, nejenom ze
vypada na svuj vek dobre, ale jeste lovi sondy
[url=http://www.geocaching.com/seek/log.aspx?IID=2daed029-bdf0-4bde-b099-20cd46631222&LID=15751597]tady
je odkaz[/url]. Jinak ten radioscanner neni levna vecicka, zrovna jsem
na nej narazil, kdyz jsem hledal neco, co by chytilo frekvenci neco
malo pod 400 kHZ [;)], ale da se to resit necim podobnym z pudy, uz to
mam, pocasi taky preje tak jen vyrazit.
[/quote]
No, není první komu se to povedlo[:D] [url=http://www.geocaching.com/seek/log.aspx?LUID=74c1a06b-6f27-41f1-a0a4-b9e0c05daf6e]viz ZDE[/url] právě proto jsem se zde svěřil [;)]. PS. nemáte doma někdo zbytečnou radiosondu? [:D]
[quote]
Atip: Jinak ten radioscanner neni levna vecicka, zrovna jsem
na nej narazil, kdyz jsem hledal neco, co by chytilo frekvenci neco
malo pod 400 kHZ [;)], ale da se to resit necim podobnym z pudy, uz to
mam, pocasi taky preje tak jen vyrazit.
[/quote]
Jj dá se to řešit a není potřeba nic extra ...tak si to užij [:)]
Zajímavé vlákno:-))) ta sondy z německa se mě zdýá taky docela velká, ale jesi tam vysí tak dlouho tak to se divim že ji nikdo nevzal:-) nebo si lidi mysleli že je to jenom nějakej odpad?!! kdo ví?![:)]
No jasně, nebude to sranda rozkódovat, to bude podle mého největší problém. Dost podstatné asi je vědět, odkud se takové sondy vypouští a pak hledat v určitém okruhu (závislém na směru a síle větru) ne? Víte někdo tyhle informace? Jinak teda jestli ty sondy vypadají jako na obrázku v odkazu (tedy jako vysloužilé PC), mám docela kliku že mě něco takového ještě netrefilo do palice...
Kdysi jsem radiosondu také našel, bylo to kousek od Dobrovice jižně od Mladé Boleslavi, přiletěla z Německa. Byla ale dost malá a jednoduchá, uvnitř jsem rozpoznal nějaké to barometrické a teplotní čidlo a baterie v pokročilém stavu rozkladu (pamatujete ty staré ploché baterie co z nich tekl elektrolyt? Tahle se rozpadala stejně)
Rozkodovani bude asi jedna z nejtezsich mysterek, pet hvezdicek je malo:-)
Jinak vypusteji je z Prahy - Libuse 4x denne, 00, 06,12,18 h UTC. Mozna by se dalo nekdy udelat spolecne pozorovani s dalekohledem z vice mist a urcit tak zhruba oblast kam to spadne. Zbytek dohledat pomoci prijimace a ostrejsi smerovky.
No, z radiomonitoringu mám zatím potvrzeno "jen" 00 a 12 UTC ..... myslím, že další časy už nic nelétá popřípadě to mají na speciálky měří i ozon a radioaktivitu