Na přelomu roku bude přestupná sekunda. Systém GPS, který interně počítá s nanosekundami by se s tím měl vyrovnat, ale na displeji čas s šedesátkou uvidí asi málokdo ;).
Součástí navigačních dat z družic je i počet minulých přestupných sekund. Takže může trvat i několik minut, než se GPS dozví, že má zkorigovat čas.
Navíc zobrazování času na displeji má tak nízkou prioritu, že zde může být chyba v řádu sekund.
Na evendě Medlov měl přednášku astronom Jiří Grygar, loni tvrdil, že do systému GPS se přestupné sekundy nepřidávají, hlavní důvod je, že by se na nějaký čas zneřesnil signál, u geocachingu by to sice nevadilo, ale u letadla je edna sekunda obrovská vzdálenost. Tak nevím co se od té doby změnilo.
Nepřidávaj se jak do čeho. Systém běží v tzv. GPS time, který přestupné sekundy nemá, právě z těch důvodů, co píšeš. V datové zprávě je ale informace o vztahu systémového času GPS a UTC, aby si to přijímač mohl přepočítat…