Pozorujte, zda na své GPS uvidíte platný čas 00:59:60 LED-01-09

Na přelomu roku bude přestupná sekunda. Systém GPS, který interně počítá s nanosekundami by se s tím měl vyrovnat, ale na displeji čas s šedesátkou uvidí asi málokdo ;).

Součástí navigačních dat z družic je i počet minulých přestupných sekund. Takže může trvat i několik minut, než se GPS dozví, že má zkorigovat čas.
Navíc zobrazování času na displeji má tak nízkou prioritu, že zde může být chyba v řádu sekund.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Přestupná_sekunda
http://www.leapsecond.com/notes/leap-watch.htm
http://gpsinformation.net/main/gpstime.htm

Zajimave bude na DCF synronizaci jak to bude vypadat.

Na evendě Medlov měl přednášku astronom Jiří Grygar, loni tvrdil, že do systému GPS se přestupné sekundy nepřidávají, hlavní důvod je, že by se na nějaký čas zneřesnil signál, u geocachingu by to sice nevadilo, ale u letadla je edna sekunda obrovská vzdálenost. Tak nevím co se od té doby změnilo.

Nepřidávaj se jak do čeho. Systém běží v tzv. GPS time, který přestupné sekundy nemá, právě z těch důvodů, co píšeš. V datové zprávě je ale informace o vztahu systémového času GPS a UTC, aby si to přijímač mohl přepočítat…

Díky za info, ale ten šas kdy by byla sekuda 60 se dá obejít elegantně tím, že bude svítit 59 2 sekundy.

Tak sám pan Grygar to před chvílí potvrdil v Noci s andělem. Bude 60. sekunda !

Hm, obávám se, že vteřinu … 10 minut … asi už nerozliším :frowning: Taky to mohli změnit někdy ve všední den v poledne :wink:

Tak sem se pozorně díval a objevilo se toto 00:00:60 B)

A nemá to být v 0:00 GMT, takže v 1:00 u nás?

V 1h to nebylo, takze jsem to prospal…
Nemas zaznam?

Já to prošvih v obou časech. Ale i ten Grygar říkal, že to bude v 0:59:59.

Takze prospano :slight_smile:
http://www.youtube.com/watch?v=4I7qlcbHcpQ

Jakto, že tam na tom videu je napsáno official U.S. time, když se ta sekunda přidává v 0:00 UTC a to maj v USA ještě pomalu odpoledne.

NMEA záznam. (V UTC) :slight_smile:

Super, to jsem prave chtel nekoho pak poprosit, ale to uz jsem zase spal, pervektni prace :slight_smile: