Přemýšlim o koupi Garmin eTrex Legend

Zdar. Přemýšlim že si koupim Garmin eTrex Legend. Chodíte s nim někdo? Jak je dobrej? Do ted sem chodil s mobilem a HandyGeocachingem. Tak nevim, abych si třeba nepřihoršil…

S legendem už nechodíme, ale je to tím, že teď máme Oregona.
Legend je naprosto dostatečný. S přesností je to poněkud horší, hlavně v případě horšího signálu. Ale spousty keší jsme s ním našli a několik i založili, a nikdo si na nepřesnost zaměření nestěžoval. Pravda, nebylo to v hlubokém lese. :slight_smile:
S vydrží baterek je to ale dost dobré.
Trochu slabší je malá paměť pro mapy.

Kdyby nic jiného, tak oproti mobilu podle mě oceníš výdrž baterek…

Chodíme s ním a jsme velmi spokojeni. Samozřejmě je třeba říct, že je to starší záležitost a nelze srovnávat s posledními Garminami a Oregony, to je jasné. Nicméně velmi spolehlivý přístroj, vydrží strašlivé věci :slight_smile: a stejně tak velmi malá spotřeba baterií (až překvapivá). Stejně tak přesnost, pokud má správný signál, je hodně dobrá. Má samozřejmě i svoje nevýhody - hůř se chytá v lese - ale není problém to vyřešit jinak (ze stran, kde se chytáš, si udělat průsečíky nebo si vzít sebou jako "hint" foto-mapu) a taktéž paměť má danou, tj nevejde se ti tam např celá Topo50, ale jen cca 4-6 okresů najednou (podle velikosti). Ale není problém nahrát si jen ty, co tě aktuálně zajímají (např Praha a Střední Čechy) a dohrávat a mazat dle potřeby (jedu k babičce na jih, dohraju si "Šumavu" etc) …

Náš závěr - na takové běžné cachování je to plně dostačující přístroj, spolehlivý, vydrží hodně a je "na svůj věk" poměrně přesný, a navíc cena je super (1000-1300). Samozřejmě při srovnání s posledními výkřiky to nelze srovnávat, tj je třeba si ujasnit, co od přístroje požaduji pro svoje individuální cachování …

Já jsem si ho pořídil. S mobilem chodím chvíli po venku (sedm kešek ve Stromovce) a baterka je skoro mrtvá. (Mám PDA.) Částečně je to zimou. Každopádně to znemožňuje nějaké větší lovení…

Takže, si ho mužu vklidu koupit jo? No, s tim signálem, měl někdo možnost porovnat třeba s modulem od Nokie. A ještě neni někde na netu nějakej návod, nebo manuál? Vubec nevim jak to je třeba se stahováním kešek, jestli to jde,atd…

My taky máme Legenda, mapy jsme ještě nevyužili (nemáme kabel :frowning: ) Ale: baterky vydrží celodenní lovení, zatím 8 hodin nepřetržitého lovení se zapnutou funkcí vylepšeného zaměřování a ukazatel baterky si odepsal jen kousek :slight_smile: Na geocaching super přístroj, i když jak bylo napsáno přede mnou, je už starší a novým přístrojům za několik hodně tisíc se nevyrovná. Odolnost vůči čemukoliv je taky úžasná :slight_smile: Zatím jsme s ním našli úplně každou hledanou kešuli :slight_smile: Při lovení v lese bohužel ztrácí signál a sem tam kecá, ale když člověk u lovení přemýšlí a není zbrklej, nález vždycky následuje :slight_smile:

Ted když byla nabídka za 999,- tak jsem už pro něj chtěl jet. Ale pak jsem byl nahlodáný tím, že to bude stejné jako BT modul ze Sifr Star 2 který ted používáme. Tak jsem si půjčil etrex vista, což je co se týká čipu stejné a třeba ve městě jsem moc spokojený nebyl. Kolem mě mají kačeři Orgony.. Tak ted nevím co koupit. Budu brát na splátky ale bud to bude eTrex Vista HCx nebo Oregon… peněžně to bude 6tis vs 10tis

4 Licantrop - dotazy na Legenda jsou tu zalozeny nekolikrat, a vzdy se zakladatel (prekvapive) dozvi to same - je to proste uz odchazejici generace se vsemi klady i zapory. Proti soucasnym top strojum slabsi prijem signalu, coz pozlobi hlavne ve meste a v hustem lese, a relativne malou pamet, nutici casto nahravat jinou oblast CR z PC.

Naproti tomu bezkonkurencni cena a tedy i pomer cena/vykon.
Funkce plne dostacujici.

Pulka lidi je s nim dodnes spokojena, pulka ho uz pro tyhle "mouchy" vymenila za lepsi ale taky o dost drazsi hracku.
Vic se tady asi nedozvis.

Ja s nim odlovil 400 kesek a doted u nej zustavam. Holt v lese a ve meste se na to musi trosku jinak nez "podle sipky primo za nosem"…

4 Budulman - tu "funkci vylepseno zamerovani" muzes klidne zase vypnout :slight_smile: Pokud se nepletu, tak signal WAAG/EGNOS nebo jak se to jmenuje v CR nechytnes, mozna se stestim nekde na Sumave… je siren snad jen ze dvou druzic litajicich nekde podel rovniku a funguje tak nekam po Italii / Rakousko maximalne…

To je právě ono, 6 - 10 tisíc… Jsou lidi, co to za GPS dají a jsou ti, co na to prostě nemají…
Pokud se v tomhle vlákně řeší Mobil+GPS modul a výměna za Legenda, myslím že je rozdíl v obou minimální.
Pokud už máš mobil s BT modulem, na Legenda asi nemá moc smyslu přecházet.
V případě, že by jsi chtěl už nějakou dražší GPS, pak už je to o něčem jiném…
A pak je tu ještě jedna možnost… A tou je odolnost… Přece jen Legend je vodotěsný, aspoň na dešti a v louži vydrží bez úhony, což mobil pravděpodobně nezvládne :wink:

2 kubulak: díky za tip, vypínám, zbytečně to baští baterku :smiley:

Sorry, ale tohle je úplná blbost.
Téma už je jednou docela podrobně rozebráno tady.
S drobným updatem, že momentálně už několik týdnů vysílají v použitelném režimu PRN120 (33) a PRN124 (37). PRN126 (39) je v plně testovacím režimu a na displeji GPSek se pravděpodobně nezobrazí.

No a k tématu vlákna. Ohledně Legendu už toho bylo napsáno skutečně mnoho, ale tak ještě jednou…
Je to na geocaching dostatečně použitelná outdoorová GPS, za momentálně bezkonkurenční cenu. Sám jsem jí asi dva roky používal a dá se vystihnout nejlépe slovy… Jde to, ale dře to.
Co se citlivosti týče, horší GPS neznám. Povětšinou to ale jde, občas je to na obtíž, v několika procentech případů si neškrtneš široko daleko… zvlášť mezi budovami, v hustém lese, v lese po dešti, v lesnatých údolích a roklích jsou problémy.
Přesnost sice na citlivosti taky záleží, protože, čím víc družic, tím líp, ale jinak je naprosto srovnatelná s dnešními vysoce citlivými přijímači. Naopak někdy může pomoct, že nechytá všechny možné i nemožné odrazy.
Legend má kromě citlivosti ještě jednu podstatnou vadu a tou je mechanické provedení. V 90% případů se po čase (v mém případě po cca roce a půl běžného používání) začne odlepovat postranní guma, začne blbnout displej a čtyřpolohové tlačítko. Při troše štěstí to ale stihneš ještě v záruce a dostaneš nový kousek (můj případ).
Mapa je sice jenom černobílá, ale z mého pohledu velice dobře použitelná.
Ke zvážení taky může být o něco dražší eTrex H, který má citlivý přijímač, ale zas nemá mapu a má omezenější ovládání a paměť na waypointy. Záleží, co od GPS potřebuješ.

Teď jsem si vzpomněl ještě na jednu vadu.
Po čase se odlepila guma a stalo se to více lidem.

Neni od veci, pokud zvazujes koupi, podivat se do dalsich vlaken. Staci zadat "eTrex Legend". Najdes spoustu zkusenosti, nazoru a treba i odkazu na akcni ceny. Jinak na recenzi je mozno se klasicky podivat na www.navigovat.cz a spouste dalsich serveru ci portalu.

Ta guma se zacne odlepovat prakticky u vsech pristroju rady eTrex. Pokud je to v zaruce, bez problemu ti nalepi novou. Kdyz je to uz po zaruce, tak nova guma stoji, pokud vim, par stovek. A kdyz chces, muzes se ji pokusit prilepit svepomocne.

Na druhou stranu, kdyz ti vymeni gumu, tak je GPSka jako nova. :wink:

Horsi je to s tim displejem a joystickem. Ty po case take zacinaji blbnout. Da se to opravit, ale je potreba GPSku rozmontovat, vyndat paskovy vodic spojujici dil s displejem se zakladni deskou, ocistit, a smontovat zpet. Jen na to rozmontovani potrebujes odlepit tu gumu. (A jsi tam, kde jsi byl…)

Sorry, co je blbost? To vlakno na ktere odkazujes jsem precetl, sam tam tvrdis, ze se EGNOS da s Garminem chytit tak maximalne na miste s hodne dobrym vyhledem na jih (vrsek kopce nebo aspon louka) - na takovym miste mam i bez celyho slavnyho EGNOSu tolik signalu, ze to zpresneni je stejne k nicemu…
a ze prinos pro turistuku / geocaching je min. sporny…

Poradnej prijem EGNOSu v CR je moznej tak leda v letadle / balonu, na zemi je hodne omezenej, prinos diskutabilni, tak proc to mit zapnuty?

Nebudu opakovat to, co tu psali přede mnou. A vláken o Etrex Legendovi tu bylo už více. Tak si zkus otázku položit jinak.
Mám 8-10tkc a jsem ochoten je utratit za Oregona ?
Mám a jsem ochoten utratit 1.5kkc za věc, která sice dnes není výkřikem moderní techniky, ale je dobře použitelná na GC ?
Cenový rozdíl je tak velký, že pokud si někdy později koupíš Oregano, tak tě těch 1.5kkc už nebude bolet. Záměrně nepíši o HCx, protože se mi zdá, že pokud stojí 6kkc, pak už je lepší si našetřit více na zmíněné Colorado/Oregano

Sám používám Colorado, ale 2 roky jsem chodil s Etrex Legendem a i když ho teď nepoužívám, tak za těch 1.5kkc bych ho ani nechtěl neprodat.

Blbost je, že chytíš EGNOS se štěstím maximálně na Šumavě, o Rakousku a Itálii ani nemluvě.
No a nepsal jsem s Garminem, ale s Legendem (přístrojem s extrémně špatnou citlivostí) a ne na vršku kopce ale s použitelným výhledem na jih konkrétněji okolo 30° nad obzor, což není nic extra, ale taky ne nic až tak hrozného.
Přínos pro turistiku už je věc jiná, proto jsem tam taky dal ten odkaz. Vadilo mi prostě to zjednodušení, co jsi použil, protože přesně tak vznikaj různý mýty, nic víc. :slight_smile: A nebylo to myšlené nijak ve zlém.:wink:

Legend v poměru cena výkon nepřekonatelný :wink: máme ho a nemůžeme si stěžovat, mít prachy mám nějaké geodělo, ale tohle nám stačí :slight_smile: v neděli jsme s ním dali 12 hodin v kuse na jedny baterky :wink: a to tam máme ještě půlku :wink:

No, tady bych nebyl ta kategoricky. Proste jsou tri realne cenove hladiny:

1500 - stary Legend
5000 - Legend HCx (ano, da se sehnat jeste o par stovek levneji - zadny podivny prodej, mluvim o velkem obchodnim retezci)
8000 - Oregon

A kdyz si vezmu, ze HCx ma stejne citlivy prijimac jako Oregon, takze Oregon ma navrch v:

  • displej s vetsim rozlisenim, ale zase hure citelny bez podsviceni (takze vetsi spotreba baterek)
  • dotykove ovladani misto tlacitek a joysticku
  • moznost nahrat az 2000 listingu primo do GPSky (akorat se musi ty listingy musi ponekud zpracovat, aby je to dokazalo spravne zobrazit a aby nebyly usekane…)
  • Wherigo player
  • pokud srovnavame s legendem, tak kompas a barometr. Drazsi Vista je ma take.
  • A napak je Oregon o par malickosti chudsi, jako treba prumerovani souradnic.

Je tam jeste neco zasadniho navic?

A tak si myslim, ze HCx je rozhodne porad ve hre, at si kazdy zvazi, jestli tato vylepseni stoji za priplatek tri tisic.