Zkušenost mám - z nostalgických důvodů jsem zachraňoval při obnově kešky 100 pařezů i zplesnivělý a provlhlý logbook a docela se to povedlo. Jednotlivé listy jsem nechal nejprve vysušit a pak jemnou mlhou aplikoval na celou plochu z jedné strany zředěné savo proti plísním (prodává se přímo zředěné v nádobě s rozprašovačem). Po uschnutí to samé z druhé strany. Několikrát jsem tuto operaci musel opakovat. Nakonec jsem listy nechal 14 dní zavěšené dobře “odvětrat” od pachu chloru. Vysledek je velmi uspokojivý, ale ta místa papíru, kde plíseň už značně narušila strukturu papíru, se už zachránit nedala.
Během těch postřiků bylo důležité s listy logbooku nehýbat a nesahat na ně, dokud byly vlhké.
Následně jsem pak ještě loglisty naskenoval, aby byly zachovány do budoucna kopie.
Díky tomuto dotazu mi došlo, že ty zrestaurované loglisty jsem dosud do kešky nevrátil, tak je tam co nejdřív zanesu
Ty obavy samozrejme jsou opodstatnene, chlor pusobi na vse a pismo muze take vyblednout. Ale je to porad lepsi, nez pozustatky plisne. Kazdopadne to chce treba ze zacatku to savo jeste naredit destilovanou vodou, da se odlit do sklenicky a pouzit fixirku. Ale to uz se z te opravy logbooku stava pracna restauratorska prace
Doporučuji logbook zmrazit suchým ledem CO2, pak umístit do hermetické nádoby a v ní pomocí vývěvy vytvořit vakuum. Tak vlhkost vysublimuje. Jen je potřeba počítat s možnou implozí nádoby. Savo bych v žádném případě nepoužíval, protože za pár týdnů změní papír v hromádku pilin. S plísněmi bych se vyrovnal nějakým komerčním fungicidem pro ochranu rostlin. Spolehlivě je také likviduje krátký pobyt VYSUŠENÉHO papíru v mikrovlnce.
Asi jsem nedostatečně zdůraznil, že je potřeba použít zředěný roztok sava, určeného přímo na likvidaci plísní - nikoliv ten, co se používá na dezinfekci nebo bělení. Já sám ho ještě naředil 2x-3x a nastříkal v několika fázích vždy slabou vrstvičku, aby nedošlo k promáčení papíru roztokem, ale jenom zvlhčení povrchu s plísní.
Pokud to mělo takový účinek na věci kolem, tak bylo savo ještě zřejmě hodně silné. Alespoň mně to kachličky a vanu v koupelně nijak nerozežralo.
Co se týče použití suchého CO2, vakua a pod. - takovou restaurátorskou dílnu opravdu po ruce nemám a kvůli opravě jednoho logu mi přišlo jednodušší použít to, co bylo zrovna po ruce