Jaký je mezi nimi rozdíl? V obou případech není pixla a musí se splnit nějaký úkol. Jediný rozdíl vidím v tom, že Earth caceh se může zakládat a Virtual ne. Proč tedy dva podobné druhy? A proč je jeden z nich zakázaný?
mohu napsat jenom svou myšlenku, jak to je doopravdy , nevím.
Earth jsou u vzácností a zvláštností, které vytvořila příroda, zatímco virtual můžou být kdekoli (u soch, památníků, historických objektů apod.) Všimla jsem si, že u earth se většinou přikládá jen fotka toho místa …
A podle mne ty virtualní zrušili, aby jich nebylo naflákáno po světě "miliony", protože ji může kdokoli založit kdekoli …atd.atd.![]()
Nečetl jsem si pravidla, ale pmyslím si totéž. Co jsem měl možnost zatím ulovit, tak ybylo vždy nutné nějak více poznat danou lokalitu a přírodní útvar. Kromě fota často odpovědět i na zvídavé otázky týkající se lokality. Takže přece jen vyžaduje větší znalost místa než Virtual.
Earthcache je obdoba dnes již na Geocaching.com nezakládaných virtuálních cachí. Zakládá se v místech s geologickou či jinou zajímavostí týkající se naší Země. Podobně jako u virtuálních cachí není úkolem najít cache, ale dojít si na dané místo, zjistit si pár informací, udělat nějaké fotky atd. Vždy záleží na přání autora, jaké podmínky uznání logu stanoví.
Na stránkách www.earthcache.org (pod záštitou americké geologické společnosti) pod odkazem "submit your earthcache" stačí vyplnit formulář, až tak moc se neliší od těch při zakládání běžných cachí…
Děkuji Jedlovi-bedlovi za ocitování úvodní části pasáže článku o Earthcache z wiki ![]()
Princip je opravdu jednoduchý. V r.2005 byly globálně z rozhodnutí Groundspeaku všechny keše bez fyzické schránky (kromě eventů) převedeny z Geocaching.com na Waymarking.com. Zkrátka filozoií se stalo to, že co není fyzické, není keška, ale Waymark, tj. určité "označení místa na planetě". Nově byly tedy virtual, locationless, webcam keše na GC.com zakázány, nové už jen na Waymarking.
Nicméně existuje mnoho míst v nejcennějších oblastech přírody, která stojí za shlédnutí, ale umístění fyzické keše není možné či vhodné např, proto, že podobnou činnost zakazují zákony v dané lokalitě, bylo by to necitlivé k přírodě (např. u nás PR, NPR), či není možnost kešku umístit apod. Proto ve spolupráci s Americkou geologickou společností Groundspeak vytvořil projekt Earthkeší, které se zaměřují právě na taková místa v přírodě, kde by uložení fyzické keše nebylo ideální. Cílem earthcache je především VZDĚLÁVAT se přírodou, proto je podmínkou při tvorbě earthcache nějaká aspoň 1 vzdělávací (edukativní) otázka k zodpovězení. Cacher tedy navštíví pěkný kousek přírody, splní autorovy podmínky (foto…) a edukativní podmínku (něco si o daném místě a o daném tématu Earthcache musí přečíst, vygooglit, zjistit na místě…).
Oproti tomu původní virtual keše mohly být opravdu všude a úkol mohl být jakýkoliv, prostě vše zcela volné-i bez vztahu k tématu umístění. Tak snad pochopitelné ![]()
taky jeden dotaz k tématu: CO všechno se dá považovat za Earth zajímavost? Mohl by to být třeba prales v civilizovaném světě? Jeden máme poblíž. ![]()
Děkuji za vyčerpávající odpovědi, především TrainTour rewviwerovi.
Pro mě to znamená, že u Earth keše mám jistotu, že mě zavede na zajímavé místo, zatímco virtuálka mě mohla zavést počítat okna autorovy zahradní chatky, asi je dobře, že je zrušili.
No to mě nenapadlo, také máme prales poblíž a máme tam mysterku, Earth cache by asi byla lepší.
Budu moc rád, když Minarjo vysvětlí, teda pokud ví, jaký může earthcache mít záběr. Různý skály, hory, propasti apod. jsou jasný.
U pralesů se obávám, že už asi moc ne… ty už přeci jen maj s geologií společnýho minimum… i když tu "geologickou podmínku" tam vidim hlavně té Am. geol. spol., třeba neni "totální podmínkou"… A co třeba řeky/vodopády nebo bažiny? Ty jsou tak někde mezi…?
Bažiny určitě ano, odlovili jsme [cache]GC1916N[/cache] - Tříjezerní slať.