Greenway Praha-Viden (GCX105) je uvadena jako traditional. Autor(ka) vsak pozaduje pro uznani logu porizeni fotky kola s GPS. Dusledek? Pokud hledate pouze podle waypointu a nevite nic o takove podmince, bude Vam log smazan. Jak jsem uz odepsal autorum - kvuli takove “prkotine” me hledani cachi neomrzi, ale prijde mi to jako ponekud neuvazene. A to rovnou takovehle cache zakladat. Pokud by to byla mysterka, kazdy predem vi, ze se musi pripravit a neco udelat…
BTW - neni to o nadavani, ale to tom, ze by to tahle byt nemelo…
V listingu tu podminku ma jednoznacne uvedenou, takze smazani logu je zrejme opravnene… Na druhou stranu mi prijde celkem zbytecne fotit sve kolo, ale vzdy zalezi na autorovi cache
Tu kesku a jeji podminku shodou okolnosti znam, protoze jsem se na ni dival v den, kdy vybehla. Pokud by tomu tak nebylo, s nejvetsi pravdepodobnosti by se mi stalo totez, co Tobe. Chvili bych asi mel vztek jak na autora, tak i na reviewera, ze neco takoveho pustil jako tradicionalku, ale kdyz vim, jak snadne je pred publikovanim nezmenit typ kesky v rolovatku a kolik toho ma Haggaeus na starosti, tak by me to rychle preslo. Proste tak kes ma v listingu podminku a basta. Cist listingy je nejen slusnost. Bohuzel existuje i par jinych kesi, kde se kacer dostavi k odlovu singlovky a na miste nic neni, neb se jedna o multi. Opet chyba na vsech stranach: autor, reviewer, ale hlavne hledac, ktery si mel precist listing.
Autorka uznala spoustu logu bez fotky, s fotkou slepenou z tapety WXP a kola, s fotkou rezervy z auta (‘kola’) … staci se podivat na drivejsi logy. Kdybys ji nejdrive mile napsal, spise nez zacal hned nadavat, zda se pravdepodobne, ze by byla mozna nejaka domluva. Samozrejme nevim jak to vsechno probehlo, ale ze by zrovna minuly tyden zacala byt fanaticky drsna, to se bez nejakeho duvodu nezda moc pravdepodobne…
Nemyslim si, zeby to kvoli tomu mala byt mysterka. Traditional caches, kde je nejaka jednoducha poziadavka v listingu je dost a pokial viem, nikto na ne nenadava. Planujes na vsetkych DNF? Ako priklad len Samanova Zodiac signs (GCJZAV), ktora sa skor blizi k multi, pretoze je pozadovana fotka so znamenim a tie su roztrusene po celom parku. Rovnako by si mal bez citania listingu DNF na travelbug hoteloch vo Viedni, Bratislave a Presove, pretoze su pred muglami chranene kodom, ktory je v listingu nejakym sposobom uvedeny.
Rad bych se podeli o jednu zkusenost…
Greenway Praha-Viden (GCX105) je uvadena jako traditional. Autor(ka) vsak pozaduje pro uznani logu porizeni fotky kola s GPS. Dusledek? Pokud hledate pouze podle waypointu a nevite nic o takove podmince, bude Vam log smazan. Jak jsem uz odepsal autorum - kvuli takove “prkotine” me hledani cachi neomrzi, ale prijde mi to jako ponekud neuvazene. A to rovnou takovehle cache zakladat. Pokud by to byla mysterka, kazdy predem vi, ze se musi pripravit a neco udelat…
BTW - z me strany to rozhodne neni o nadavani, ale o tom, ze by to takhle byt nemelo.
Multi = je treba obejit nekolik bodu, na nich zjistit souradnice nasledujiciho bodu, nebo cast souradnic konecne cache.
Unknown = vyzaduje domaci pripravu, nebo reseni slozitejsich uloh nez dosazeni cisel do jednoduchych vzorecku k vypocitani souradnic. V guidelines je typ Unknown (Mystery/Puzzle) oznacen jako “catch-all” of cache types, tj. vse, co nespada pod ostatni typy - muze to byt i tradicni cache, u ktere si autor vyminuje, ze uzna log jen s fotkou nalezce stojiciho na hlave o pulnoci za uplnku v dobovem obleku ze 17. stoleti apod.
"Traditional - muzu vyrazit jen nalehko se souradnicemi v GPS
Multi - potrebuju si s sebou vytisknout popis, potrebne zjistim na miste
Unknown - musim si popis precist predem: potrebuju neco nastudovat v knihovne / na internetu? Chce se mi po nalezeni cache jeste stavet na hlavu?"
Z toho bych ja usoudil, ze by to mela byt spis kes typu UNKNOWN, protoze abych vedel, ze MUSIM udelat fotku, musim si precist popis predem, vzit si fotak a dalsi nalezitosti (pripadne abych se rozhodl, jestli to vubec chci delat).
Jakmile je k uznání logu potřebné cokoliv udělat, na co se musím připravit předem (ne vždy s sebou všichni berou foťák a pod.), měla by to být automaticky UNKNOWN cache. Samozřejmě je nesmysl takovou cache označovat jako MYSTERY cache, ale co jiného zbývá, když Groundspeak nepochopitelně dodnes oba typy cache nerozdělil a má pro ně společný typ? To mi přijde jako největší nesmysl.
Sám poslední dobou si vybírám pouze traditionalky, když jedu náhodou kolem, a to z důvodu nedostatku času na plánovaný a “cílený” geocaching. Taková cache pak dost zamrzí, když dodatečně zjistím, že nemám na zalogování nálezu nárok.
Autory pak zase obvykle dost zamrzi, kdyz se dozvi, ze listing prakticky nikdo necte. Kdyz se pak treba dozvi, ze to bylo nudne misto v lese (protoze je to sto metru od jakesi turisticke atrakce, aby nebylo zmudleno), hledac totiz netusil, ze by se mohl porozhlednout v blizkem okoli, kde je ta atrakce z nazvu cache. Nekdo mozna necte ani nazvy cache, jen waypointy :] // samozrejme ten problem znam take, projizdet krajem posetym cachemi a mit jen hromadu waypointu. dospivam ale k zaveru, ze vic se vyplati mit jednu dve vytipovane a prectene cache, vedet kam jdu, proc tam jdu, a podobne.
Cist logy (edit: nikoliv logy, ale listingy) i u traditionalek je nutnost. Nejde jen o nejakou tu fotku k logu, ale treba take o to, ze ne vsechny traditionalky jsou pristupne 24/7. A protoze jsem si uz takhle parkrat sel pro kesku a meli “zavreno” (ne, ze bych listing necetl, ale bohuzel si vsechno nepamatuju), vyresil jsem “sporne” kese tim, ze si k nim v GSAKU do User pole davam vykricnik a pri exportu do pda se mi objevi v nazvu kese, ktery pak vypada nejak takto: [!]GCXXXX. A hned vidim tady bacha, nez se za keskou rozjedu, musim si znovu precist listing. To ale neznamena, ze bych se nepriklanel k vystiznejsimu vyberu typu cache pri jejim zakladani.
Od začátku to takhle dělám a možná i díky tomu mě GC tolik baví. Když jedu někam na výlet, tak si cache, které bych chtěl navštívit vytisknu, prectu a waypointy prehraju do GPS. Pak se mi nemuze stat to co zakladateli tohoto vlákna
Podle mého názoru spočívá tradičnost cache v tom, že mám souřadnice, dojdu na místo a tam úspěšně vyzvednu skrytý obsah. Je-li úspěšnost vyzvednutí, resp. zalogování, podmíněna ještě něčím dalším, nelze takovou cache označit jako tradiční. Tuto bych rozhodně označil jako Unknown.
To uz se mi parkrat stalo. Litoval jsem, ze autori takovych kesi do nich k (nectenym) pravidlum a upozorneni pro nahodne nalezce nepridaji vytisk listingu, aspon tu informativni cast.
Zpusoby jak se clovek ke kesi dostava jsou ruzne a ty necekane navstivene (napr neplanovane objizdeni nehody na puvodni trase) jsou nekdy zajimavejsi.
Na mysterku bych takhle na blind nevyrazil, to je ten podstatny rozdil.
Ale k puvodnimu tematu: autor kese, kde se hovori o cyklisticke tematice a je uznan log s rezervou auta podle me vystupuje nekonzistentne a necitelne a mel by se zamyslet, zda neuznat logy vsem nebo naopak vymazat vsechny bez (jizdniho) kola.
Souhlas. Tuto cache jsem si na návštěvu už dávno naplánoval, protože to zase nemám cestou tak daleko. Ale sehnat jízdní kolo kvůli uznání logu pro mne znamená trochu více přípravy a plánování, a tak zatím jsem tam ještě nebyl. Nemám vůbec nic proti této podmínce logu, naopak, rozhodně se tato podmínka k této kešce výborně hodí. Ale logy s rezervním kolem z automobilu mi z jedné strany přijdou jako naschvál a skoro urážka ownera, z druhé strany podpásový způsob získání dalšího bodu do statistiky. Každopádně je každému jasné, že pro uznání logu autor keše MĚL na mysli JÍZDNÍ KOLO. A využít toho, že díky nejednoznačnosti termínu “fotka s kolem” se mohu klidně pokusit o log s auto-rezervou, bych se já docela styděl. Ale asi holt už nejsem “dnešní”
Nemit tam cestu na jizdnim kole vyfotil bych se taky najust s jinym “kolem”, kdyz se nekdo neumi / nechce vyjadrovat exaktne, bral bych to jako legraci.
Taktez bych se vyfotil klidne s rezervou. Nebo bych vyslapal kocecko v trave. Spis nez uzrazka mi to prijde jako recese a improvizace. A ja pokud vyrazim na kesky, tak to vestinou spojuji s vylety a priprava je nutna. A jako pripravu a samozdrejmost beru i vytisteni ci jine zajisteni listingu. (nahravam si je jako texty do mobilu) Ale hlavne chodim na mista a ne na kesky. Jdu se podivat na zajimave misto a potvrdim svou navstevu tim, ze najdu kes a zaloguju se. A neco smenim. (-; Kes by mela byt skutecne jinak specifikovana, ale vinu za neuznani logu nenese autorka ale kacer, ktery chtel jen lovit a ne se kochat. Ze pane doktore…