typ čipu ???

Mám drobnej dotaz, který … doufám že se zde už neřešil … a někdo povolanější by mě mohl pomoct a vysvětlit.

Mám GPS s čipem SiRF starIII. Potud vše O.k. pracuje, jsem spokojenej. Ale vývoj jde dopředu a tak poočku pohlížím po nových typech.

Poslední HTC mají v popisu napsáno

  • vestavěný GPS přijímač s funkcí A-GPS nebo
  • GPS Kompatibilní s GPS a A-GPS

co je to ta A-GPS a jak je to s přesností ??? Jaké jsou Vaše zkušenosti ??? A má někdo praxi s oběma typy ?? Teda pokud je v tom rozdíl.
Díky předem.

tak A-GPS je neco jako "asistovana GPS" … je to klasicke GPS kombinovane se spojenim na server (skrze internet). podle toho co jsem nasel, je to vlastne neco jako sirfinstantfix (ci podobne systamy) - do navigace - tedy, mobilu - to natahne data o aktualnich pozicich druzic a par dalsich ptakovin a melo by to teoreticky zpresnit postup vypoctu. imho mi to prijde jen jako marketingovy blaf bez praktickeho vyznamu. nejsem si jisty, ale aby to fungovalo, musi byt i podpora na strane GSM operatora.

kdyz uz je tu zminka o cipech a agps … je tu nekdo, kdo uz mel v ruce HTC S740 Rose? je v tom GPSka, nebo neni? (PROSIM OPRAVDU jen odpovedi od tech, kteri meli tento telefon v ruce… ne citaci z technicke specifikace) zdroje na internetu se dost rozchazi, nekde se tvrdi, ze tam je. nekdo tvrdi ze tam neni. a v product sheetu se tvrdi neco na zpusob "podpora GPS (vcetne A-gps)". cili taky ze to podporuje externi gps (treba pres bluetooth)

Praktické zkušenosti sice nemám, ale teoretické znalosti snad jo…
Jojo, natáhne si to almanach a efemeridy… tzn. data, která si jinak musí před určením polohy přijmout z družic. Nejde ani tak o zpřesnění (i když to by se tím dalo asi doáhnout taky), ale o zkrácení "Time to First Fix", popřípadě vůbec umožnění výpočtu polohy, zvlášť za špatných příjmových podmínek. Při použití určitého algoritmu to taky má šanci zvýšit citlivost.
Co se týče GSM operátora, tak pro základní věci, by mělo stačit jakékoliv datové spojení, přístup na server, který tahle data poskytuje, a pak snad ještě prográmek, který to všechno zařídí, takže bych řekl, že nějaká extra podpora od operátora potřeba není. Kdyby se ale měla přijímači posílat ještě třeba přibližná poloha podle signálu z BTSek, tak už by asi nějaká podpora potřeba byla.

edit: Možností, co všechno pod AGPS může být myšleno, je ale asi víc.

s tou informaci o operatorovi jsem si nebyl jisty - proto jsem ji daval tak nejak nakonec "mozna" … vychazel jsem z toho, ze jsem kdesi v historickem internetu nasel nejakou noticku ze "t-mobil zkousi podporu a-gps ve sve siti" … jasne ze me jinak napadlo, ze staci jakykoli internetovy server dostupny pres klasicka data.

Pokud se nepletu tak na mem HTC TyTN II to zastava program QuickGPS. Pokud mate stazena data tak prvni fix trva tak maximalne 20-30 vterin a presnost je hned po fixu velmi dobra. Data se nemusi stahovat po kazdem zapnuti GPS. Staci jednou za 6 a pul dne, takze neni treba resit datove pripojeni pres operatora. Staci se pripojit jednou tydne nekde na wifi nebo jen pripojit telefon na PC. Muzete si nastavit i varovani pokud se blizi doba kdy stazena data prestavaji platit, takze je to opavdu pohodlne. Pokud jde o objem stahovanych dat tak ten je opravdu minimalni. Cela procedura trva tak 4 vteriny. Nevim jak je to u jinych vyrobcu a jinych cipu. HTC pouziva qualcomm.

Jaký je tedy rozdíl mezi SIRF III, A-GPS a MNEA. Který z těchto typů je vhodnější pro GC? Četl jsem někde, že u MNEA je složité, nebo spíše nemožné vypnout statickou navigaci, potřebnou to funkci pro GC.

to je spatne polozena otazka, na kterou se neda odpovedet. je to asi jako dotaz, jestli je lepsi windows vista nebo readyboost.

zatimco SIRF III je cipset (cili vec, ktera zachytava a zpracovava gps signal), tak A-GPS je obecna technologie jak zpresnit (ci urychlit) zachytavani satelitu po spusteni navigace. je to doplnek nejakeho chipsetu - cili napr. sirfu (kde je vicemene pod nazvem sirfinstant fix).

na otazku vhodnosti cipsetu na gc se taky neda odpovedet :slight_smile: zatimco sirf III cipset v auto navigacich je na gc podle meho nepouzitelny (a nebo pouzitelny velmi mizerne - kvuli aktoivovane staticke navigaci), tak ten samy cipset v turisticke navigaci (resp. s vyplou statickou navigiaci) je na GC vhodny…

co je to mnea? nepletete si to s nmea? coz je ale jenom protokol, se kterym gps modul (at uz jakehokoli vyrobce) komunikuje s pocitacem (nebo s aplikaci v mobilnim teleofnu).

cillli … zjodnusene. cipset SIRF III doplneny o A-GPS (sirfinstant fix) komunikuje prostrednictvim NMEA s programem pro navigaci. cili se nazvajem doplnuji, jeden bez druheho nemuze existovat …

Diky Tragedie_v_JZD - to bylo vyčerpávající, ovšem omlouvám se za překlem myslel jsem samozřejmě NMEA, špatně jsem však pochopil díky své neznalosti - výrobce Evolve, čili jinak řečeno otázka měla znít co je lepší SIRF III, nebo Media Tek pro GC ( SIRF III pochopitelně s např Garminem 60 CSx a TOPO mapou, nikoliv autonavigací)

ja bych rekl ze je to uplne jedno.

taky názor B)

> … je tu nekdo, kdo uz mel v ruce HTC S740 Rose? je v tom GPSka, nebo neni?

Mam HTC S740 teda Rose. Je tem GPS prijmac na porte COM4 9600bd. S niektorymi softami spolupracuje (Garmin Mobile XT, SEWE 0.8, Nav4All, GPS test, Google maps, gpsVP), ale s niektorymi nie (locify Porter, Handy Geocaching) co ma teda dost mrzi.

Dik.