Určování nadmořské výšky

Vážení používám spojení PDA a BT GPS Nemerix. Jedním z udávaných údajů je i nadmořská výška. Při měření na stejném místě a ve stejním čase při použití programu OZI mi ukazuje nadm. výšku 379 m. Při použití programu BEEN LINEE GPS je nadmořská výška 427 m. Neporadíte, kde je problém. Odchylka 50 m se mi jeví jako značná.

Rozptyl 50 metrů je u výšky normální. Pro přesnější změření výšky potřebuješ více družic na příjmu než u polohy a z principu technologie GPS je výška vypočítána s větší odchylkou oproti polohovým souřadnicím.

Myslim, ze sa uvadza, ze vertikalna chyba = 1,5 x horizontalna chyba.

Navyse 2 rozne GPS mozu spocitat odlisnu poziciu a odlisnu chybu…

Aha vidim, ze mas 2 programy, nie 2 GPS. V tom pripade sa to moze lisit aj viac, pretoze GPS dodava len surove data a programy si z nich sami pocitaju udaje o pozicii a tie algoritmy nie su jednoduche a mozu sa odlisovat.

Aha a ono to neposila primo v NMEA? Ozi to podle me z niceho jinyho neumi… Nebo jo? (Zajima me to jenom ciste informativne)Dik.

Michal

ano data z GPS jsou posílána v NMEA

A polohu to ukazuje dobre? Jediny, co me napada je, ze ma kazdy z tech programu nastaveny jiny referencni geoid (datum). Nejsem si ale jisty, jestli by to na nadmorskou vysku melo vliv.

A nebo to zamereni nadmorske vysky fakt tak skace. Ja tenhle udaj moc casto nesleduju. Obcas me to skace v rozmezi 20m i polohove, tak ani nechci videt co to dela s nadmorskou vyskou.Zas ale kdyz jsem v lete zameroval nejaky kopec podle mapy, tak byla vyska za dobreho prijmu druzic presne skoro na metr. Mozna,kdyz to mereni parkrat zopakujes, tak zjistis v cem je problem.

Michal

Mam podobne zkusenosti, zkousel jsem primo porovnavat a testovat 2 GPS - prvni byla Nemerix Adapt, kterou mas a druha iTec BT339, rozdily byly nejenom v poctu satelitu a jejich signalu, ale i v nadmorske vysce, kde byla taky dost velka odchylka. Koukni na muj test: http://g.s474n.com/GPSsrovnani

Potvrzuji stejne zkusenosti s BT 318 i 338 s PDA - vzdy rozdil cca 50 m oproti overene nadmorske vysce (ukazuje 450, overeno 400). Mereno krome BeeLine GPS i se SmartMaps. Spekuluji, ze nektere programy jako tyto dva pouzivaji mene dobre algoritmy. OZI ho ma lepsi. Je to spravna hypoteza?

to je v poriadku, to tak ma byt. preco ?

tu mate komplexne vysvetlenie:

[quote]

díky za link, super vysvětlení.

Hmm, ale porad mi z toho clanku neni jasna odpoved na otazku, proc dva ruzne programy se stejnou GPS na stejnem miste ukazuji jinou nadmorskou vysku, popripade, proc dve ruzne GPS na stejnem miste ukazuji jinou nadmorskou vysku.