Vojenský prostor

Mám v plánu udělat multi, která povede po okraji vojenského prostoru v Doupovských horách po hraně Doupova podél řeky Ohře. Protože VP má členité hranice, může se stát, že zasáhnu cestou k nějaké stage i do VP. Do VP není vyloženě zakázán vstup, ale přesto bych chtěl vědět, zda-li mi to bude schváleno nebo ne.
PS: jsou keše, které také prochází prostorem a dokonce v nich i jsou ukryty např: Bučina, Skalky skřítků v Karlovarském kraji
Díky za odpověď.

Tak, vím, že sice chceš slyšet odpověď od reviewerů, nicméně podívejme se, co na to zákon:

  1. zákon 222/1999 Sb., §39, odst. 1:

Z toho jasně vyplývá, že bez povolení na území VÚ nemůžeš.

  1. Výnosem Přednosty VÚ Hradiště č. 1/2005 a 2/2005 byly zpřístupněny některé části VÚ pro polyfunkční využití, viz mapa, Bohužel tebou předpokládaná trasa těmito zónami nevede… :frowning:

Toto je opravdu jen hledisko zákona, z lidského pohledu myslím, že absolutně nemůže vadit, pokud sem tam hranici překročíš. Spíše mě zaráží, že byly schváleny cache přímo uvnitř vojenských újezdů :o. Nicméně to už je starost reviewerů a do toho mi nic není :smiley:

Co vice dodat? Snad jen, ze moc dekuji Sutechovi za odpoved. Ano, jeho stanovisko a citace zakona se plne shoduje se stanoviskem revieweru, proste bez povoleni neni mozny do zadneho vojenskeho ujezdu vstup, urcite o tom informuji i tabule na hranicich ujezdu. Takze takto to opravdu nejde, geocaching urcite nemuze podporovat obchazeni zakona.
Jde to zkontrolovat i na mapy.cz (vojensky ujezd je pri odzoomovani zobrazen na zakladni mape barevne, na turisticke mape sikmym srafovanim) - zkuste si napr. tento odkaz (pak klik na detail bodu 1). Text je myslim zcela jasny…

Jinak by me zajimalo, ktere konkretni kese byly v ujezdech schvaleny. Ono je problem, ze hlavne v dobe, kdy u nas schvaloval erik88l-r z USA, tak ten samosebou nemohl mit poneti o tom, ze zde je nejaky ujezd a ze se tam dle ceskych zakonu nesmi…

Tak jak už tu galdra zmiňoval, např. Bučina - ta je pěkně daleko za hranicí újezdu, nicméně já bych z toho tragédii nedělal, chyba se vloudit může. Spíš jenom aby cacheři, kteří ji tam půjdou hledat, neměli nějaké problémy… :expressionless:

Tak to zase pozor, Bucina nepodleha zakazu vstupu, jelikoz az k rozhledne je vedena cervena turisticka znacka - viz situace na mape. Cili plati neco podobneho jako u kesi v narodni prirodni rezervaci ci 1.zone Narodniho parku-tam se take nesmi nikam s vyjimkou znacenych cest… Bohuzel toto je stav vyjimecny, vetsina vojenskych ujezdu je opravdu zcela nepristupna, tj.zadna turisticky znacena cesta tam nevede-prave napr. ve vojenskem ujezdu Hradiste, kde rozhledna Bucina lezi, je, jak je z mapy patrne, tato kratka odbocka cervene TZ jedinym znacenym a tedy i pristupnym mistem v celem ujezdu.

Bučina a tato: http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?guid=a9c0f9d8-4bb1-44e4-857a-0e982526b181

U te kese Skalky skritku je zcela stejna situace jako u Buciny-cela vede po cervene a zlute turisticky znacene trase (na mape zobrazeny pouze verejne waypointy, ale i skryte jsou u znacene TZ), coz autor sam v listingu uvadi, cituji: "Protoze cesta vede vojenskym ujezdem, je nutné se pohybovat po znacenych turistickych cestach"
Cili zaverem-vojensky ujezd podobne jako NPR ci 1.zona narodniho parku (viz Pravidla pro kese v chranenych uzemich na wiki-autorem je tajemnik AOPK CR) muze byt pristupny POUZE po znacenych turistickych cestach (pasove znaceni). Tot je cele, vic neni co dodat.

V tom případě ano, já jsem se koukal pouze na normální mapu, ne turistickou :stuck_out_tongue:
Galdrovi - pokud by tvá trasa měla vést také podél turistické značky, tak to by neměl být problém…

Jak Bucina, tak cela trasa Skalek skritku vcetne finale jsou dostupne po narmalni znacene turisticke ceste, ke skalkam skritku dokonce vede stezka naucna… Pokud clovek vyzuzije tyto pristupove cesty nic neporusuje…

Tak Pehta vyjadril stejny nazor a myslim, ze diskuse muze byt timto ukoncena. Dekuji za tema, muze se to hodit i dalsim cacherum.

Děkuji za vysvětlení, na jednu stranu je dobře, že se tam teoreticky nesmí, aspoň zůstane zachována neporušená příroda pro další generace.

Naše [cache]GC152MQ[/cache] také leží ve vojenském prostoru, ale ve zpřístupněné části (i když jen o víkendech) a v popisu je to také uvedeno. Stejně jako u nedaleké [cache]GCZJH0[/cache].

A rozhodně nebudou poslední, protože příroda je tu opravdu většinou ve velmi dobrém stavu, takže je tu krásně.

Dokonce i náš největší vojenský újezd Libavá skrýva několik kešek: [cache]GCWP0Q[/cache], [cache]GCXFYK[/cache] a [cache]GCXXE8[/cache] nehledal jsem jestli i další, ale první dvě jsou místa veřejně přístupná o víkendech a svátcích a ta třetí přístupná celoročně.

Zajímavá diskuse,
jen bych podotknul, že vojáci cvičí i o víkendech, takže mimo opravdu uvolněných prostorů jako Bučina, bych tu moc víkendovou otevřenost vojenských újezdů nepropagoval, aby vám pak hoši nedali na kožich.

Ty případy co zde byly jmenovány mají i přímo na turistické mapě mapy.cz uvedeno přes danou oblast, že jde o území přístupná o víkendech a svátcích, například zde. Vesměs jde o území u vnějších hranic újezdů, kde tedy zjevně vojákům víkendová turistika mudlů (mudlů z jejich pohledu :)) nevadí.

Na okraji Libavé jsou skutečně místa kam vedou značené turistické stezky popřípadně silnice v případě Staré Vody (pokud vím tak k místnímu kostelu se občas pořádají poutě) podmínky pro pohyb jsou na následujícím odkazu http://www.vojujezd-libava.cz

Souhlasím s vámi, pouze jsem chtěl upozornit, že víkendová volna nejsou dogma pro celá území vojenských prostorů a až na pár vyjímek není dobrý nápa brouzdat po VVP, byť o víkendu. Každý s pudem sebezáchovy by se měl optat na správě újezdu, jestli se v prostoru fakt necvičí. Samozřejmě že třeba střelnice nejsou na hranicích prostoru a tam nebezpečí "úrazů" nebude hrozit, ale už jsem viděl a potkal pár pitomečků (s prominutím), kteří prostě vyrazili na čundr a hrozně se divili, když skončili ústy v trávě, protože nevěděli aktuální heslo u strážního stanoviště.
Z pohledu kešera ale musím říct, že příroda ve VVP je opravdu velmi "zachovalá" a znám dost zajímavých míst, kde si to o kešku říká. Ale bohužel…