Prosim, poradte: Na nadchazejici cestu za obzor vybiram vysilacky pro verejne frekvence. Jsem v radiooblasti absolutni neznalek. Pozadavky: dosah 2-5 km, hmotnost <750g, min. 4 kanaly, kodovani neni nutne, provoz na dobijeci AA baterie (budeme nekolik dni kompletne bez moznosti dobiti; AA clanky mam furt s sebou). Cena < 3000 za kus. Samozrejme, ze jsem internetove i kamenne obchody zkousel, ale od prodejcu se nikdy nikdo nedozvi, zda neco opravdu dlouhodobe funguje tak, jak se pise v letacich. Dekuju moc za kazdou zkusenost. Jeste jeden dotaz: Jsou verejne frekvence ve vsech zemich priblizne stejne? Nemuzou me zavrit za to, ze z neznalosti pouziju vysilacku napr. na policejnim pasmu? Diky.
Tak to tě asi moc nepotěším, protože pokud nepoužiješ pásmo CB v zemích CEPT a jinde, kde jej uznávají (netuším za jaký obzor jedeš) budeš mít asi potíže. Asi nejlepší rada. kterou ti můžu dát, je informovat se o tom, jaké pásma a kmitočty jsou v té které zemi povoleny, jinak se zcela jistě vystavuješ možnosti nepříjemného postihu…
Nechci tě strašit, ale tohle NENÍ jednoduchá záležitost, a informace se shánějí velmi těžce. Pokud jedeš do zemí EU nebudeš mít s CB potíže (občanské radiostanice, případně ručky v pásmu 450 MHz), pokud jde o země mimo EU tak to budeš muset zkusit najít Inetu - u jejich správců kmitočtového spektra…
sorry, ale fakt to není tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá.
Situace je jasnější, díky za mail, opravdu jsem nechtěl strašit, zkusím zjistit co nejvíce informací a dodat je zavčasu… ![]()
Petr
Jestli ti muzu poradit, tak do Jizni Ameriky si ber elektroniky co nejmene, snad jedine fotak a to jeste co nejobycejnejsi. Vysilacky tam v horach nebudes potrebovat, skupina se tam stejne drzi spis pohromade a nelze tam dobijet accu a tahat mraky baterek v baglu… v 5000 poznas kazdy gram
Kdo si zvejka, nezlobi… :o)))
Tož jsem ještě něco našel, tak to dávám sem, snad to taky k něčemu bude… ![]()
GENERAL DIRECTION OF TELECOMMUNICATION OF MTC PHYSICAL ADDRESS: AV. 28 DE JULIO 800 LIMA 1 - PERU
MAILING ADDRESS:AV. 28 DE JULIO 800 LIMA 1 - PERU
HOME PAGE ADDRESS:http://www.mtc.gob.pe
NAME/TITLE OF :MIGUEL OSAKI SUEMITSU
CONTACT PERSON :GENERAL DIRECTOR OF TELECOMMUNICATION
PHONE:(511) 433 - 0752
FAX:(511) 433 - 1450
EMAIL: [email protected]
Tak ať se daří a dopadnete co nejlépe…
Jak krásné vystižení aktuální situace :-)))
Diky moc. To byla rychlost. Zkusim to a uvidime, zda vubec odpovi.
To Pitr: Zlobit neplanujem’. Na nevsedni caj i zvejkani se docela tesim ![]()
Osobně bych spíš zkusil místní radioklub… myslím, že poradí víc a rychleji než úřad
Pravděpodobně by toto vše splňovaly radiostanice …u nás známé jako tzv. PMRky samozřejmě v modifikaci US…tedy FRS…jak se lze dočíst:
Dual-mode GMRS/FRS equipment is approved in Brazil and most South American countries. Portable radios are heavily used in private communications, especially by security staff in nightclubs and shopping centers, but also in private parking, maintenance and delivery services.
odkaz
na wiky
CB bych nedoporučoval…sice dosah větší, ale stanice jsou taky větší, težší a “žerou” více baterek.
Tady jou odpovědi jednoduché: veřejné frekvence nejsou všude stejné a nejsou všude povolené (chce to sehnat aktuální kmitočtovou tabulku dané země)… snad nejvíce rozšířené je po světě CB pásmo 27Mhz ale i tam jsou rozdíly v počtu kanálů, druhu provozu a v neposlední řadě homologovaných zařízeních…
Na poslední otázku je odpověď Ano, můžou tě zavřít, mohou tě sebrat zařízení, mohou tě napařit pokutu, mohou tě dokonce i zastřelit…záleží na tom kam jedeš.
Evropa - PMR, CB (FM modulace)
USA - FRS, CB (AM modulace, SSB)
Sovětský svaz - megafon (na velké vzdálenosti velký megafon)
Takzvané sdílené kmitočty se mohou v rámci jednotlivých zemí lišit.
Hodně záleží na místě a způsobu použití, např. v opuštěných horách v nějakém zapomenutém koutě planety asi není třeba příliš řešit co použiješ. Tam se ti může hodit třeba i Garmin Rino se zabudovanou FRS radiostanicí a možností posílání souřadnic mezi jednotlivými stanicemi.
K původnímu dotazu: v rámci zemí CEPT je dobrou volbou PMR stanice. U některých lze zvýšit výkon až na 2 W, což je ovšem na úkor životnosti akumulátorů a dosah to příliš nezvýší. Navíc se vystavuješ možným problémům při odhalení. osobně doporučuji některou lepší PMR stanici (zkus mrknout třeba sem. Provoz na 2 AA akumulátory).
No, pravda je, že tě asi nebudou honit po horách s tím, že máš nepovolené vysílačky… ale nějak je tam musíš dostat a to by mohl bejt problém… asi by dost zamrzelo vracet se od hranic bez nich atd…
smutné, leč pravdivé… :-))))
Presne tak, celnici jsou stejni vsude na svete. Z vlastni zkusenosti vim ze v Jizni Americe jsou na tyhle veci obzvlast haklivy. Pri vstupu do Bolivie kolegovi delali velky problemy s tim aby si mohl s sebou vzit GPSku. Nejak netusili k cemu to vlastne slouzi. Je to sice historka stara dva roky ale pochybuju ze by se v tomhle neco zmenilo.