dlouho už tu nebyl pořádný flame, ale doufám, že se v něj ani toto téma nezvrhne. Na následující otázku do fóra mě navedl utrhačný log nejmenovaného kolegy na jedné pěkné kešce. Zřejmě se mu hrubě nelíbilo, když si někdo masíruje ego dřív, než se dotyčný dostavil a odlovil. Ta otázka zní:
Jak se díváte na "write notes" u mysterek, v nichž cacheři signalizují úspěšné vyluštění úlohy předtím, než ji vyzvednou?
Jsou owneři, kteří nemají rádi, když se jim z logů stává témeř diskusní fórum, jsou ale i takoví (mezi než patřím), které naopak potěší, že někdo z druhého konce republiky, který nemá šanci zasáhnout do bojů o bednové umístění, záhadu lousknul a že se mu to líbilo. Co považujete za správný postup?
Mlčet a zalogovat až "found" po nálezu;
Napsat ownerovi soukromý e-mail, poděkovat za pěkné zadání, ale logovat "found it" až po vlastním nálezu;
Napsat "write note", který přijde ownerovi jako mail a pak ho hned smazat, aby tam nestrašil, nebo
Napsat write note a ponechat ho mezi ostatními found logy?
Jak kde. Pokud je to třeba mysterka, která odolává už několik měsíců (viz Mystery mystery v Olomouci), tak se nějaká diskuze hodí. Jindy je podle mého názoru zbytečná, ale vůbec ničemu nevadí.
Už kdysi mě ale napadlo, že by bylo dobré, kdyby GC.com dovolil ke každé keši udělat diskuzní fórum pro ty, co už našli. Daly by se tam řešit různé příhody při hledání, aniž by se člověk musel ohlížet na to, aby ostatním příliš nenapověděl. Podobně to má Mitak u Lost, ale řešené vlastními silami, mimo GC.com.
To ale vlastně nemá moc společného s noutováním u mysterek, protože luštitel, který nenašel, by se tam ještě nedostal. Hm…
Podle mne by to měla být varianta č.1. V případě FTF, STF a možná ještě "speciálních případů" (např. zvláště obtížná úloha apod.) varianta č.4. Připadá mi jako dost zbytečné psát u běžných mysterek, že jsem vyluštil úkol a pak až zalogovat nález. Co se týče psaní autorovi na mail, tak tam bych se řídil tím, jakou informační hodnotu ten mail nese. Tedy je nesmysl napsat v mailu jen informaci o tom, že jsem vyluštil úkol… Avšak pokud mám třeba nějaké zajímavé zážitky z řešení úkolu, které bych rád autorovi sdělil, ale nemůžu je napsat přímo do logu, abych nenapověděl ostatním kačerům, tak bych mu poslal mail.
Co se týče diskuze u logů, tak já osobně bych to jako autor keše vítal.
(Pro rýpaly: samozřejmě jsem si vědom toho, že ještě žádnou svoji keš nemám… zatím jsou ve fázi příprav)
Když je to mysterka ,která odolává dlouho. tak proč nediskutovat. Ale když je zadání liduprosté, tak mě vyloženě vadí "skorospoilery skoronálezců". Jenom to kazí mysterku. Prostě našels ? tak loguj, jinak mlč. To že konkrétní šifře rozumím nebo jí znám, mě ještě neopravňuje jí prozradit a tím zkazit keš ostatním.
Ja jsem pro psani write notek i pred odlovem. I od toho tam ten log je, ne? Sam jsem asi dvakrat nebo trikrat u mysterky tuhle moznost pouzil, zatim me kvuli tomu nikdo nekamenoval, takze jsem mel za to, ze je to v poradku a bezne. Samozrejme to musi byt bez spoileru…, takze 4)
Jsem pro variantu 4)
matyho poznámky jsou přesné..
ale je fakt, že mě někdy vytáčí, když čtyři lidi napíšou, že už mají souřadnice a já se potím a nemůžu na nic přijít. To si pak člověk připadá jako debil