Zaměřování keše

Ahoj, chystám svou první keš a narazil jsem na problém při zaměřování. Jeden bod multiny jsem zaměřil naprosto v pohodě, je to nakopci baz stromu. Když dám kontrolu na mapy.cz tak to na fotomapě sedí docela přesně. Další bod je u řeky v lese cca 10 metrů od břehu. Zaměřuju jednak pomocí PDA (Sirf III) s Beeline kdy položím PDAčko přímo na místo skrýše a pustím průměrování bodu (cca 150 vzorků) a než si to naměří tak chodím s Coloradem v ruce kolem dokola a vždy když dodju na místo úkrytu tak uložím WPT. Chodím z různých směrů aby to bylo co nejspolehlivější. Takhle jsem odečetl asi 50 WPT. Když pak zkombinuju průměrný WPT z Colorada se zprůměrovaným bodem z PDA tak mě to tvrdošijně ukazuje doprostřed řeky. A to i na mapach.cz Přitom od prvního bodu, který je zaměřen přesně je to vzduchem cca 250m takže se nedá předpokládat, že by zaměření na mapy.cz nějak dramaticky ulítlo. Zkusil jsem pak udělat další odečet další den, ale se stejným výsledkem. Takže mám vzít bod podle naměřených vzorků? I když ukazuje do řeky?

S tímto už jsem se setkal při hledání. Mapy.cz (stejně jako kterákoliv mapa) generalizuje (=umazává nepotřebné a matoucí detaily, narovnává hodně klikaté říčky). Pokud se navíc jedná o říčku typu Smědá, která "putuje" (její koryto se mění v šíři asi půlkilometru), nemůžeš očekávat, že tam po každé změně naběhne geodet a změří nový stav. Prostě mapy.cz nejsou samospasitelné a spíš bych v tomhle případě věřil tvojí technice. Jediné, co mi ešče napadá: zkus si to přepnout do ortofotomapy…

Samozrejme sem myslel fotomapy, precejenom ty klasicky jsou ne az tak presny. Ale i tak se jedna o svratku na uzemi Brna, takze ta se moc nehejbe :slight_smile: No co uz, zkusim to zamerit jeste potreti a uvidime.

Až tam půjdeš potřetí, zkus to ještě v jinou denní dobu, kdy je jiná konfigurace družic. Pak mě ještě napadá jedině, jestli poblíž není nějaký velký objekt (třeba střecha), kde by mohlo docházet k odrazu vln?

ano, ale i v případě odrazů bych nechal souřadnice špatné, protože až to půjde někdo hledat, bde se mu signál odrážet úplně stejně. Souhlasím ale se zaměřením v jinou denní dobu.

Tak tohle je, s prominutim, blbost!

Aby to platilo, musel by mit hledac pri hledani satelity ve stejne pozici na obloze jako ty. Ale protoze satelity se neustale pohybuji, budou odrazy vzdy jine.

neni tam nekde el.vedeni?

ahoj,
také chystám první keš - multinu
mapy.cz neber vážně, podle nich bydlím uprostřed reky Úpy :slight_smile:
já to průměruji z několika měření 10-20 v různé dny za různého počasí
to že to ulítne, je jasné, o to je to zábavnější pro nás turisty a méně zábavné pro kombajnisty v autech :slight_smile:

Jestli je nepresnost mensi ±3 metry, tak bych si s tim hlavu nedelal. Ja zameruju s beelinem a koriguju to s mapy.cz, kterym tedy verim skoro vic nez GPSce, ale zase ja zatim zakladam akorat mestske kese, ktere jsou u vysokych budov, takze tady jsou drazy docela caste.
KDyz hledam, tak jakmile se dostanu zhruba k tem 3 metrum od keše, tak GPS vypinam, protoze pak uz mi neukazuje presne a hledam geočmuchech

Mapy cz v 99% ukazuji presne, narozdil od GPSek, ktere ukazuji pokazde trochu jinam. Mnohdy je to pred lovem i behem lovu jedina jista zachrana geochacera, aby hledal na spravnem miste.

To je usmevne, nekdo tu dokonce pise ze bydli dle mapy cz v rece… A svoji pozici jsi urcil jak ? Podle sve GPSky ? :smiley:

Sakryš, když budeme mít všechny pozice na dva metry přesně, neztratí se krása a romantika hledání? :slight_smile:

Ano, spravny kacer musi pouzivat geoinstinkt na hledani, coz?
Ale ted vazne - v prirode zvlast, pokud je listi na stromech se zameruje (i hleda) podstatne hure. Pak je vhodne zvolit nejaky vhodny HINT, ktery v pripade zoufalstvi pomuze danou kes/stage odlovit.
Ja vzdy provedla nekolik mereni a doma to pak nejak zprumerovala. Dobra je kontrola na mapy.cz. Ale obcas je to taky lehce mimo (viz. moje MASARYKOVY DOMOVY, kde je dle google mapy ukryta uprostred silnice :o, byt je podle ohlasu dobre zamerena)…

Jak je to s tím zaměřováním pomocí Beeline? Má se to samo ukončit, nebo to stopnu až uznám za vhodné?

Když skrýš je někde u překážky (u zdi, pod stromem, ap.), je lepší přesný bod neprůměrovat, raději ho podle tracklogu odhadnout a pak se na něj zkusmo nechat navádět. Po opakovaných přiblížení na místo z různých stran a doladění polohy waypointu bude odchylka skoro nulová. Vyzkoušeno :wink: