Zarizeni

Ahoj sem novacek a chtel bych se s vami poradit jakej tip si mam koupit aby byl pouzitelnej a cenove prijatelnej dekuju moc vse,:slight_smile:

No, asi bys měl mít jasno, zda jej budeš používat k občasným rodinným výletům třeba jen po okolí, nebo k extrémním sportům za každého počasí… A cena je taky opravdu různá. Od pár tisícovek, až po několik desítek tisíc kaček. Jsou přístroje různých provedení, velikostí, s odlišnými doplňkovými funkcemi, s color, nebo monochr. displeji, mapové… Opravdu těžko říci.

Nejlepší bude navštívit nějakou prodejnu s GPS přístroji a pokud nemáš žádnou nablízku, mrkni ne net, kde je mnoho kvalitních stránek o navigaci. Najdeš podrobné popisy, ceny, použití i doplňky. Určitě si vybereš a i na otázky na konkrétní model se bude lépe odpovídat.

Ale koupi si určitě dobře produmej.

Mozna jeste popremyslet, jestli bys vice nevyuzil kombinaci PDA + GPS.

Nechci rejpat, ale PDA + GPS není nejvhodnější pro outdoorové aktivity typu geocaching. Velmi citlivé na: vlhkost, prach, náraz a velmi vysoká spotřeba energie… a cenově to taky není žádná výhra :slight_smile:

Myslím si, že má Michal má pravdu - sama hledám pomocí SE P910i+GPS Garmin+sw Wayfinder. Tato kombinace má své klady (telefon má člověk vždy při sobě, nabíječku minimálně v autě, dobře čitelný display, editace trasy v PC a výborná navigace v autě) ale i zápory (GPS přijímač se dá snadno zapomenout-třeba na střeše auta, je to docela nepřesné a největší potíž nastane při špatném počasí - již několik kešek jsem vzdala kvůli sněhu a dešti, který přístroji nesvědčí a v plastikovém sáčku se velmi špatně ovládá)
Po dvou měsících, kdy jsem zcela GC propadla uvažuji o eTerex Legend za cenu cca 6 500,- Kč, což mi přijde velmi přijatelné.

Ja bych tohle reseni tak uplne nezavrhoval, alespon ne pro zacatek. Sam jsem nasel prvnich 100 kesi prave s touto kombinaci a docela mi to i vyhovovalo. Vyhodou byly vsemozne routovatelne silnicni mapy pro hrube priblizeni a integrace s ruznymi GPX prohlizeci pro cteni listingu a hintu a hlavne cena (PDA uz jsem mel a BT GPS byla pomerne levna). Nevyhodou pak mala vydrz accu v PDA (v GPSce vydrzela vetsinou tak 2x dele), nutnost hlidat dobijeni dvou zarizeni, neoutdoorove provedeni a absence podrobne turisticke Topo50cz mapy. Takze pro zacinajici geokacery s PDA, kteri jeste nevedi, ze je to chytne :wink: je to rozhodne dobra alternativa.


Ja se rozhodl pro rucni pristroj az ve chvili, kdy se mi BT GPS rozbila, zrejme ji vadilo, ze jsem si z ni udelal outdoorovy pristroj (zazila snih, louze, pady do blata i ze skaly…), ale pak to byl skok veliky. Odolne zarizeni, velka vydrz s 2500mAh accu, turisticka mapa s cestami a stezkami, snadny upload waypointu primo do mapy, vyhledavani nejblizsich kesi… a hlavne, mel jsem konecne SIPKU - hlavni to modlu geocacherskou :o))) Nevyhodou je pak nutnost tisteneho zadani, alespon u slozitejsich zalezitosti…

Já jsem se rozhodoval mezi Geko 201 a eTrex Venture. Nakonec jsem zvolil Geko 201, protože je menší a lehčí; ovšem eTrex Venture má navíc paměť na body zájmu, má lepší displej a kabel je v ceně.

Srovnání různých přístrojů je na

http://www.garmin.com/products/comparison.jsp

Oprava - správný odkaz je:

http://www.garmin.com/outdoor/compare.jsp

Tyhle zalezitosti se tu resi opakovane… takze urcite doporucuju mj. dukladne procmuchat fora, urcite najdes podobne vlakno se spoustou informaci. Jinak k tematu muzu prihodit jedine, mnohokrat opakovane: GEko201. Cenove dostupne, pritom sikovne, odolne dosti (vodotesnost i narazuvzdornost uz jsem vyzkousel vic nez bych chtel, a drzi…). Pred pul rokem jsem dumal nad idealnim modelem pro me zacatecnika, vyslo mi tohle, tak jsem si ho koupil a vubec nelituju. Jen je treba upozornit - je to nemapovy pristroj, tedy pro cloveka, ktery ma v oblibe mapy papirove, nebo mu prinejmensim staci. Krome tohoto ma vsechno, co pro zacatek s CG budes potrebovat. / Samozrejme pokud jsi vlastnikem PDA, je asi lepsi si pro zacatek prikoupit jen GPS modul, a casem uvidis…

:slight_smile: ja mam PDA a sipku tam mam a ikonky v mape taky :smiley:
jelikoz s PDA porad neco delam, tak baterka moc dlouho nevydrzi, ale z tohohle duvodu s sebou nosim bateriovou nabijecku, takze energie mam porad dost. Co se tyce m,ale odolnosti tak s tim problem nemam, GPSku zapnu v nepromokavy bunde a PDA mam kolem krku ve vode odolnem pouzdru i kdyz clovek vypada pak trochu divne. Kazdopadne kupovat PDA jen kvuli GC je hloupost…

Ikdyž mám PDA tak jako nejlepší začátečnickou variantu jsem zvolil Geko 101 ( v akci za těch 1900 Kč). Ikdyž nejde připojit k PC tak oproti té 201 nepřicházím skoro o nic ( co vím tak prý umí jenom trasu přehrát do PC). A za ty prachy si myslím to bylo bezkonkurenční. Teďka ještě zbývá sehnat aspoň nějakou mapku do toho PDA pro hrubou orientaci v terénu a budu spokojen. Když vydržím tak pak můžu časem pořídit něco profesionálnějšího.

Taky mam externi baterii, konkretne tu sadu od Koraccelu a nemuzu si stezovat. Rozhodne bych nemenil za jednoucelove zarizeni.

Sipka, tedy ta skutecna, ne vypocitavana z pohybu, mi na PDA bohuzel dost chybi … prodal jsem 60CS (budou preci nove :wink: takze ted si musim prechodne vystacit s BT338 a PDA a musim rict, ze (obzvlaste pri pobihani okolo cache) mi ten elektronicky kompas hodne chybi … na finalni dohledavani je ten kompas neocenitelnej …

Absolutní souhlas, 60CS je téměř dokonalá. SiRF3 ja dobrý, ale jen když se dá vypnout přecitlivělost, jinak je nepřesný.

No tak vam nevim. Od zacatku (vic nez rok) hledam cache s PDA a starou GPS s 12 kanaly a starym cipsetem Sirf IIe low power. Ve sve dobe nic lepsiho nebylo, dnes uz je to nekde jinde. Nedavno jsem mel moznost 14 dni testovat Garmina 60CS, pekne nabusenej outdoorovej model … proklepnul jsem ji myslim docela intenzivne, prakticky kdykoli jsem se nekde pohyboval (venku nebo i v MHD a podobne), tak jsem ji mel zapnutou… A musim rict, ze jsem nenasel oproti PDA JEDINOU vyhodu KROME odolnosti a vydrze na baterie. Jenom spoustu omezeni, mnohem horsi management waypointu, horsi a mene prehledna mapa (TOPO50), pomalejsi navigace a tezkopadnejsi ovladani (kvuli chybejici numericke klavesnici), a predevsim NESROVNATELNE HORSI citlivost na signal. Tam, kde moje dnes jiz prehistoricka GPS ma 7 - 8 satelitu, tak se Garmin chytal jen obtizne a vetsinou jsem byl rad kdyz chytal tri druzice. O chyceni signalu treba v tramvaji nebo v intenzivni zastavbe (i krizovatka dvou sirokych ulic byl skoro problem) si muzu nechat jen zdat. Zas ale uznavam, ze na PDA zatim nemam GPS hry jako virtualni bludiste a podobne :-)))

Pro me je proste volba jasna, PDA (v obtiznem terenu ve vodotesnem obalu povesene na krku), bluetooth GPS v horni kapse batohu nebo v brasne na fotak a jsem spokojenej, vsechno mam po ruce od listingu, logu, souradnic cehokoli, map, jizdnich radu a v pripade potreby i internet :slight_smile: Jen holt musim castejc dobijet a davat vic bacha … no ale druha baterie do PDA to resi a tim jsem srovnal vydrz obou zarizeni na peknych 12 hodin :slight_smile:

Jeste jsem zapomel dodat - mel jsem moznost testovat i BlueTooth GPS osazene SIRF III i 32kanalovou QstarZ BT-Q880 a je to neco neuveritelneho - signal to chytne prakticky vsude, podarilo se mi urcit polohu i primo ve vlaku v hale Hlavniho nadrazi v Praze! Takze bych o nejakem starsim cipsetu vubec neuvazoval, nezavisle jestli jde o rucni GPS nebo modul k PDA/Notebooku …

Predem rikam, ze pouzivam oboji, jak 60CS, tak v aute PDA + BT338 … to abych se vyhnul narceni, ze si tady peju chvalu na sveho milacka a na vse ostatni hazim spinu … z flamewars uz sem tak nejak dost davno vyrost

Citlivost na signal … ze je 60CS “nesrovnatelne horsi v citlivosti” vedi asi vsichni … prave proto asi Garmin uvadi 60CSx, ktera ma SIRF3 … (uuuuz aby tu byla, hned pro ni du … :wink:

Pomala navigace … pouzivam ted uz asi 2 mesice TomToma … nechapu, co ti pride na 60CS pomalejsi ve srovnani s TomTomem … takoveho hlemyzde aby pohledal (pro argument “pomaly processor” uvadim rovnou, ze to je Dell Axim x50)

Mapy … ano, vektorova topo50 je horsi ve srovnani s rastrovymi KCT50 … taky ma 30MB cela CR … rastrovy ekvivalent ma 6GB, ukaz mi PDA, do kteryho je vsechny nacpes … co se tyce navigace, tak na tom je TomTom (mapa v632) proti A10R hodne spatne … zkousel jsem jeste SmartMapy, ale o tech nema cenu hovorit … Dynavix jsem nevidel … 60CS nema hlasovou navigaci, supluje ji pouze jednim a dvema zvukovymi signaly

Odolnost … o tom nema cenu hovorit, tady jasne vyhrava outdoor zarizeni …

Vydrz baterek … min 24 hodin 60CS, 2-4 hodiny PDA …

Ovladani … PDA ma virt.keyboard, lepe a rychleji se na nem pise, musis ale vytahnout stylus a pouzit obe ruce

Sprava waypointu … 60CS omezena na 1000 waypointu bez jakehokoliv popisu, PDA s napr. GPXSonarem nema konkurenci

Kompas … absence u PDA je velka vada, hlavne pro geocaching

Cena … 60CS(x) je draha jako svne, PDA s GPS se da poridit uz od 7 tisic … Mapy do 60CS opet drahe jako svne ;), pro PDA se daji “koupit” na internetu (ted se na me snese urcite kritika, ale ruku na srdce, kolik z vas ma v PDA VSECHNO, vcetne map, koupene)

Stabilita … 60CS je system sam pro sebe, PDA ma, ehm, Windows … takze obcasny restart je nutny

Software … 60CS ma par much, co si budeme povidat, ale vetsinou jde o kosmeticke veci (az na zapis tracklogu, ktery byl snad ve fw verze 4 opraven) … na PDA je nutno pouzivat mnoho programu … zvlast na routing, zvlast na dohledavani, zvlast na spravu wp …

Takze abych si to shrnul .. na GC doporucuji outdoor pristroj, ovsem je s nim spojena VYSOKA porizovaci cena (mluvime tady o srovnani s PDA, beru tedy v potaz pouze mapove pristroje)

Ted jak to o sobe ctu, tak koukam, ze sem to napsal castecne jako odpoved Merlinovi, castecne jako moje subjektivni srovnani obou zarizeni … Doufam, ze to neni moc neprehledne, omlouvam se, snad si to preberete … :wink:

Tak jak sem na to koukal tak bud zkusim kombinaci GPS+PDA ktere nastesti mam :wink: a nebo se zajdu kouknout na Geko 201 vsem vam moc dekuju za vyjadreni opravdu ste mi pomohli.

A k čemu vlastně ten kompas? Z toho co jsem zatím viděl tak by k něčemu byl jedině na

Water by OK1FRN (GCABE2)
, kde je trasa udána pomocí azimutů, ale to lze snadno vyřešit tím, že si daným směrem vyprojektuju waypoint.