K hulkam jednu poznamku, vrele doporucit mohu tyto: http://leki.com/Skiing/products.aspx?prodid=316
Jsou to kvalitni, skialpinisticke, tridilne hole urcene pro toulani po horach. Maji vymenitelne talirky podle druhu snehu. V baleni jsou tri sady, nejvestsi maji prumer 120 mm;). Chytaji se i v prasanu. Co se tyka sneznic, do takovych podminek jake popisujes je treba zvolit opravdu vytlacne typy s delkou pres 70 cm. Kazdy centimetr navic a taky kazde kilo navic je hodne znat. Sneznice, ktere jsou popsany vyse maji do hlubokeho prasanu prilis malou plochu.
Souhlasim, v takovem terenu je potřeba velky vztlak.
Pokud se budeš pohybovat zejména po pláních,většinou málo kopcovitých jako jsou Jizerky je optimální sněžnice většího průměru, většinou neoprenovky, u kterych stačí stoupaci hrot na špičce a jeden hrot uprostřed.
Ale v takovém terénu to je pěkná makačka…
Tyto "moderny" z plastu jsou většinou na menší hloubky prašanu tak do 1m ale hlavní výhodu mají v možnosti traverzu po zledovatělém terénu a škrábání se i do skalnich útvarů a tam jsou pravě většinou ty kešule
No jo, to se snadno napise, ale cena 2500,- mi prijde dost vysoka. To je pro profesionala, ktery je pouzije 100x za rok. A ze by v hlubokem prasanu fungovaly nejak zazracne jinak, tomu neverim.
Tak tak, v Jizerkach je to ted legrace. Byl jsem na GCTZG7 - Mrtvy les, poprve jsem testoval sneznice a necekal jsem jaka to muze byt makacka. Ja proslapaval stopu tak 4 kilometry (sel jsem sam) a uplne mi to stacilo… Mel jsem navrch jeste velky batoh, a chvilema, mezi smrckama jsem se stejne propadl az po hrudnik. Nesouhlasil bych teda s tema hulkama, protoze me prave v pripade, ze jsem se propadl, pomohly hodne. Moc si nedovedu predstavit, jak bych se bez nich z toho prasanu vyhrabal.
Ale sneznice me chytly, doporucuju nevahat a vyrazit!
Ja to beru tak, lyzovani na sjezdovce stoji za den cca 500,- až 700,- Kč, hulky jsem kupoval okolo 2000,- na internetu. Nez nejake jednoucelove a tezke za 1000,-, tak jsem si radsi priplatil. Mam tedy misto 3-4 dni lyzovani na sjezdovce, kde me to moc nebavi hulky do kazdeho terenu na mnoho let;). Sire talirku hraje v prasanu zasadni roli. Navic pri pouziti hulek s odpovidajicimi talirky, rozlozite svoji vahu na dalsi dve plochy navic. Drive se pouzivaly bambusové hole s velkymi talirky proletenymi kozenymi reminky. Melo to svuj duvod. Tenkrat se totiz zadne sjezdovky ani bezecke trate neupravovaly a cerstvy prasan se uslapaval lyzemi. Kazdy mel jen jedny lyze a hole. Fungovaly jako bezky, sjezdovky a skialpy zaroven, vcetne holi. Ale to uz je davna minulost…
No nevim, jsme asi tak stejne stari :D:D:D a pamatuju se MOC dobre, jak jsme na Lucni, Fucikovkach, Martinovce slapali a slapali. Pekne rojnice a uz se uslapaval svah, aby se pak mohlo lyzovat. Ne ze by v te dobe nejezdily jeste vleky ;). Ale deti byly odlozeny na lyzaky takoveto. Byly ale super! Vzpominam.
A co se tyka hulek mas urcite pravdu. Levne je nakonec vzdy drahe a vetsinou clovek stejne dospeje ke kvalite, kterou pak stejne poridi. Ja muzu vypravet, nevim, proc se mi vzdy libi to nejlepsi a nejdrazsi…
No ono to chce jako vzdy zlatou stredni cestu. Tu nemoc mam taky:D, taky se mi libi to nejlepsi a vetsinou nejdrazsi:o. Co se tyka hulek, tak jsou samozrejme zavodni karbonove skialpove hole treba za 5 - 6 tisic, ale to je na bezne chozeni na sneznicich opravdu nesmysl. Air Ergo 3 od LEKI je myslim prave ten dobry kompromis.
sněžnice nejsou špatné ale já radeji skialpuji v hlubokém sněhu nesou stejně né-li lépe a rozhodně se v nich lépe chodí nedokážu si představit jít nejaký větsí vylet Kolem 10 km v hlubokem sněhu na sněžnicích i když třeba s volnou patou .. to na skialpech při troše té fyzičky je pohoda … a navíc cestou dolu se člověk sveze..
No nemyslím si o sobě,že jsem nějaký velký sportovec a manželka už určitě ne ale dali jsme okruh Ferdinadov-U Tetřeva GCKQA4-Krásná Maří GC18VBR-Ptačí kupy GC12K2C-Holubník GC144T3- a zpět, cca 17km, z toho 2/3 ve volném prašanu 50-80cm a dalo se to zvládnout.
Manželka to sice měla dost ale ani moc neremcalaB), výhledy byly úžasné.
Bocne hrany su dvojite. K comu presne je to dobre ? Mam velke obavy, ze sa v nich, resp. medzi nimi, bude zachytavat sneh.
Maju (iba) 6 hrotov po obvode. Niektore, ako napr. Salewa, ich maju 10, prip. specialne macky na bokoch. Su OX1 stabilne aj v extremnejsich podmienkach ? A co napr. traverzovanie prudsich svahov ?
Niektore (starsie) sneznice vydavali pri chodzi vselijake klopkave a ine otravne zvuky. Ako su na tom OX1 ?
Nie je ich plocha trochu primala ? Nebyva problem s prilisnym zabaranim do snehu ?
boční hrany jsou sice v popisu uváděné jako dvojité ale asi tím mysleli jejich tloušťku/zesílení, v žádném případě nejsou dvojité jako dvě vedle sebe, takže snáh se v nich nedrží
hrotů je 6 a myslím,že plně dostačují, pokud jsou na umrzlém firnu tak nezklouznou, zaseknou se a drží,
pokud je to na prašanu nebo mokré sněhu tak se v určitém sklonu svahu "utrhnou" a pomalu sjíždí jako na lyžích,přitom ale hroty nedovolí rozjezd a docela funkčně brzdí zkluz,který se ještě dá korigoat přenášením váhy na špčku-brzdí, nebo na patu víc kloužou.
V Alpách jsem s nimi udělal testovací výstup do 2150m a byl jsem si jistější než se stoupacíma železama, který by se bořili.Jediné co jim vadí jsou holé místa bez sněhu,tam se hroty zasekávají o kameny.
v podstatě všechny plastové klapou, nejvíce na zmrzlém nebo urolbovaném podkladu, stačí ale 5cm sněhu a jsou relativně tiché
vážím 82kg+batoh a standartě s nimi chodím po 1-1,5m sněhu se zabořením tak od 30 do 50cm, hodně záleží na skladbě a stáří sněhu. Na Aljašku bych si je asi nevzal ale do našich podmínek to je kompromis mezi pohodlnou chůzí,skladností a cenou.