Zjistit to lze snadno v GeoGetu a počítám, že i v GSAK.
Takže plus mínus podle mých záznamů např.:
Traditional 4851
Multicache 1638
Mystery 1644
Earthcache 61
Letterbox 10
Wherigo 10
Webcam 9
Virtual 3
Co mě překvapilo, že mysterek je víc než multinek.
Jen 3 virtuálky :o to čumím, protože vím o dvou co mám kousek od školy, takže na zbytek republiky připadá 1
[cache]GC9CD3[/cache] Líbí se mi tam v hintu větička "Geocache tady bude umistěna dodatečně proto je momentálně virtuální." (cache je z roku 2002 :D)
Zlicinaci, díky za statistiku
Koukám, že některé typy keší už jsou fakt na vymření a zbývá jen posledních několik možností, kde je možné si je zkusit ulovit.
No to cislo prave jsou nearchivovane, na gc.com archivovane ani nejde hledat, dostanes se na jejich listing jen pokud uz URL (waypoint?) znas. Mne by teda zajimalo to cislo kdyby se pocitaly i archivovane, ale vyrobit by ho mohl asi jen nekdo kdo si delal od zacatku pravidelne databazi vsech ceskych cache (nebo jestli k tomu muzou revieweri?).
Prvnich 25 ceskych cache (pravdepodobne jen nearchivovanych) mas tady http://navigovat.mobilmania.cz/Bleskovky/AR.asp?ARI=113635
Rocni stavy (opet pokud zanedbame archivace) by sly z databaze napr. geogetu udelat pomoci creation date snadno.
Virtualky tusim uz zakladat nejdou, ted je v podstate nahrazuji Earthcache ![]()
Třeba v našich krajích (Chomutovsko a obecně severozápadní čechy) vzniká daleko víc mysterek než multin. Jsme asi nějací hravější … ![]()
Nevím ja vám, ale zdá se mi že se mnohdy význam Mystery a Multicache prolíná. Zdá se to to samé a ono je to jednou to a jednou ono. Lítáte po waypointech a ona je to mysterka.
Je to sice chválihodn, že je v ČR 800 kešek, ale nadruhou stranu je to tak akorát, protože podle mě kdyby v ČR bylo např 20 00 keší, to už by podle mě tak úplně geocaching nebyl.
to by pak pri logovani clovek hledal misto, kam si ma drepnout, aby nesedl nan ejakou jinou kesku x\d
Jestli to nebude tím, že se cacherům nechtějí dělat multiny, protože jejich realizace znamená často podstatně víc práce a času , než mysterky.
Myslím, že ne. Naopak. Většina těch mysterek je (na přípravu) stejně složitá, nebo i složitější, než běžná multina. Ale to se určitě liší případ od případu. Nechci multiny nijak schazovat, nebo hanět. A ani jsem se nechtěl "vytahovat" místem, kde žiju.
Já chtěl jen říct, že mě nepřekvapilo, že mysterek je o něco více. A proč. Toť vše.
Jen jsem chtěl poukázat na to, že multinu člověk musí připravit v tom stylu, že musí osobně vyhledat a projít jednotlivá místa (aby o něčem byla), vyhledat vhodné indicie, vymyslet vzorce, a po vytvoření listingu znovu nejlépe na místě otestovat, zda na nic nezapomněl. U wherigo cache je to ještě složitější o vlastní ladění programu a testování (třeba i na nestandardní chování cachera).
Zatímco u mysterky, která není kombinována s multinou, stačí obvykle "vymyslet šifru" nebo podmínku odlovu a pak jen plácnout cache na finálové souřadnice. ![]()
Mám to z vlastní zkušenosti, založil jsem jak čistou mysterku, tak multi-mysterku, i tradiční jednostagové i vícestagové multiny a dokonce vypotil i jednu wherigo, takže opravdu si myslím, že aplikovat do listingu sebesložitější šifru či dotazy na googlování je podstatně jednodušší a rychlejší, než tvorba vícestagové multiny. Samozřejmě ale nelze zcela zevšeobecňovat, takže hádat se nehodlám. ![]()
Zkrátka mně přijde, že mysteky vznikají především proto, aby owner namasíroval vytříbenými šiframi své ego a pak se bavil tím, jak se cacheři trápí s luštěním ![]()
Mně teda víc mrzí, že je víc mysterek než multin, protože geocaching by měl člověka někudy provést a ukázat mu zajímavá místa či trasy, ale většina mysterek je o geocachingu jen z hlediska uložení finálové krabičky, málokdy se vlastní "mysterkové téma" shoduje s výslednou lokalitou.
Mě zase nebaví multiny. Teda jsou multiny a multiny, pokud multina obsahuje akorat pocitani sloupku ve sporne urcenem plotu a pocet stromu kdesi, tak me teda neoslovuje.
Multina ma slouzit spis k tomu, aby cloveka protahla treba celym parkem, kde je vice zajimavych mist a jednotlive stage by mely byt jednoznacne a aspon trochu spojene s tematem (napr letopocet na brane apod).
je treba si uvedomit, ze pod oznacenim Mysterka se neskryvaji jenom sifry ci rebusy, ale spadaji sem vsechny typy, ktere se do tech ostatnich typu nevesly;) - proto to Unknown za lomitkem. to jsou vsechny ty bonusovky tradicnich ci multi kesi, znalostni multiny atd., ktere primarne mysterkou nejsou, byt takove oznaceni maji.
osobne nemam rad (doslova je nesnasim:D) mysterky na peknych mistech v prirode, kam podle me nepatri. a uz vubec ne takove, u kterych clovek stravi vic casu lustenim a sezenim u kompu nez naslednou prochazkou a hledanim:|
Mion napsal/a:
Zkrátka mně přijde, že mysteky vznikají především proto, aby owner namasíroval vytříbenými šiframi své ego a pak se bavil tím, jak se cacheři trápí s luštěnímMně teda víc mrzí, že je víc mysterek než multin, protože geocaching by měl člověka někudy provést a ukázat mu zajímavá místa či trasy, ale většina mysterek je o geocachingu jen z hlediska uložení finálové krabičky, málokdy se vlastní "mysterkové téma" shoduje s výslednou lokalitou.
Slyším sám sebe. ![]()
Mion napsal/a:
…Zatímco u mysterky, která není kombinována s multinou, stačí obvykle "vymyslet šifru" nebo podmínku odlovu a pak jen plácnout cache na finálové souřadnice.Zkrátka mně přijde, že mysteky vznikají především proto, aby owner namasíroval vytříbenými šiframi své ego a pak se bavil tím, jak se cacheři trápí s luštěním
Mně teda víc mrzí, že je víc mysterek než multin, protože geocaching by měl člověka někudy provést a ukázat mu zajímavá místa či trasy, ale většina mysterek je o geocachingu jen z hlediska uložení finálové krabičky, málokdy se vlastní "mysterkové téma" shoduje s výslednou lokalitou.
Bohužel, mám stejný pocit. Škoda, že šifrové mystery často nejsou k místu nijak vázány. Právě v kombinaci s takovou šifrou by to místo mohlo získat nový rozměr. Místo toho mystery s (často) skvělým listingem, které vás baví luštit a finálku hledáte mezi odpadky. Škoda, přeškoda…
Kazdy z vas, kdo neni spokojen se stavem, muze zacit svuj boj o napravu, proste tim, ze takovou skvelou kes prichystate pro ostatni. Tim se zvysi procento tech skvelych a ubyde narku nad min povedenyma, protoze budou v mensine
Jinak asi nemam k tematu moc co rict, snad jen to,ze kazdyho bavi neco jinyho a to je na geocachingu to skvely. A uz dost, vlastne nevim, proc se k tomu vyjadruju, jedu radsi na kesku
Hura vsichni ven, lovit a zakladat ![]()
Zajimave nazory. Kazdy urcite zacina u traditionalek, ale takova pekna multina, ktera opravdu provede zajimavymi misty, neco noveho sdeli, ukaze na nejakou zajimavost, take neni k zahozeni. Mysterka byva opravdu vice o sezeni u pocitace. Ale take ne vzdy. Proste zalezi, jaky kdo dostane napad, jak si se zakladanim vyhraje… Ve vzdalenejsich lokalitach od HC rozhodne vyhravaji traditionalky, ne? ![]()
Caster napsal/a:
Prvnich 25 ceskych cache (pravdepodobne jen nearchivovanych) mas tady http://navigovat.mobilmania.cz/Bleskovky/AR.asp?ARI=113635
Tak vydim ze jedna z kesek nejblize memu domovu a jedna z mych prvních ulovenych je na 8 místě
rasasak napsal/a:
to by pak pri logovani clovek hledal misto, kam si ma drepnout, aby nesedl nan ejakou jinou kesku x\d
ale je to radost, když bude důchod dlouhý, mám co hledat
jen se bojím, že to budou samé tradiční a dobře přístupné (i pro pojízdné křesílko
Brebta.
U nas napriklad rozhodovala v tom jestli zalozime tradicional nebo mystery cache uplne jednoducha vec.
Zalozili jsme doposud jen dve schranky. Jednu tradicni, ktera bohuzel nevydrzela (obcas nam behal mraz po zadech, kdyz jsme cetli logy lidi, co s GC teprve zacali a bud vyzvedavali z horlivosti cache i kdyz velmi realne hrozilo prozrazeni, nebo po vraceni schranky neprovedli temer nic k jejimu opetovnemu zamaskovani). Druha byla mysterka jen a pouze proto, aby se schrance vyhli uplni zacatecnici a my tak prodlouzili jeji zivotnost..