Autacek vs. Haggaeus - reviewer má opravdu vždycky pravdu

Myslím, že osobní spory by se neměly řešit jako logy u cache, viz tento případ.. Pokud si to obě strany chtějí vyříkat a musí to už být veřejné, mohou jít třeba do fóra.

V každém případě jsem zastáncem názoru, že reviewer má skutečně vždycky pravdu a je na něm, jak rozhodne. Je to stejné jako na fotbale. Hráč samotný proti rozhodčímu nic nezmůže, klub má však právo odvolat se výš. Úplně stejné je to u soudů. Jak ale čtu log Haggaea, sám nabízel Auťáčkovi, aby podal u Groundspeaku žádost o výjimku.

Rozumím také Groundspeaku, když se chrání proti komerčním aktivitám při zakládání cachí, protože jinak by se celá hra mohla velmi znehodnotit. Už mě to samotného napadlo: bez jakýchkoli nákladů bych takto mohl oslovit několik tisíc lidí. Tohle byl také první dotaz mé sestry, která pracuje v marketingu, když se o geocachingu dozvěděla. Takže díky za to, že je komerční využití cachí zakázáno.

Je už potom myslím celkem jedno, jestli je cache umístěna tak, aby propagovala určitý podnik nebo produkt, nebo jestli se z ní odkazuje na další stage jako v případě brněnského hlavního nádraží.


(Myslím, že bychom naopak měli být rádi za to, co pro nás tady Haggaeus dělá.)

No už jsem myslel, že to vlákno budu muset založit sám :slight_smile: teď jdu hledat cache, ale jakmile se vrátím tak určitě aspoň trochu podpořím Auťáčka, protože si myslím, že by stačila malá formální změna u uložených TB a vše by bylo košer.

EDIT: Tak nic nedá mi to spát a nemůžu jen tak odjet: Je mi jasné, že Auťáček nechce nic komerčního propagovat a taky je mi jasné, že Haggaeus mu nevěří a brání oficiální pravidla.

Uložení TB v mikro cachei je opravdu podezřelé a než tady dojde po návratu z lovu k flame war mezi lidma co Auťáčka znají a myslí si, že neudělal nic co by geocaching obecně poškodilo (třeba ve smyslu propagace kom.produktů) a mezi těma co o případu nevědí ani zblo a budou jen slepě hájit pravidla (tím samozřejmě nemyslím Hagga) můžu napsat můj návrh řešení: Jestli má Auťáček ke svému TB hotelu vztah, tak by mu určitě nevadilo to, že by všechny TB nebyly formálně uloženy v offset hotelu, ale u něj (jako u uživatele), takže v mikro cachei by stálo “Pokud byste si chtěli grabnout nějaký TB, který mám v současné době u sebe (v listingu odkaz na jeho Trackables), dojděte na tyto souřadnice. Pokud byste tam nějaký TB nechali, tak mi pošlete jeho trackovací číslo na můj mobil, protože nezaručuju, že jej budu moct grabnout (převzít od vás) hned přímo na místě, protože tam nemůžu být pořád… a rád bych udržoval seznam TB aktuální” - Majitelé TB usilující o uložení v bezpečném hotelu by se nažrala a Groundspeak koza by se mohla dál vesele pást…

Ještě bych vyjasnil svoji pozici. Nechci se vyjadřovat, jestli zrovna tento případ byl košer nebo ne, ostatně cache u nádraží jsem nenašel. Nemyslím si ani, že by Auťáček uložením TB měl postranní komerční úmysly.

Stojím tady za právem reviewera rozhodnout. A za právem cachera obrátit se potom výš pro posouzení tohoto sporu, případně s žádostí o udělení výjimky. Směšné mi ale připadají řeči v logu o diktatuře reviewera a osobní narážky, které si Auťáček bohužel neodpustil.

Když jsem si přečetl listing k Sokolovi (resp. logy), tak jsem byl mírně řečeno šokován.

Pak jsem našel toto vlákno a koukl se na nádražní TB hotel. To je teda něco.

Každopádně v žádném případě mi nepřipadá, že by mu Hag zrušil kešku bez vysvětlení a komunikace. Nemůžu si pomoci, ale co napsal Hag do logu Nádraží, je podle mě naprosto dostatečná a srozumitelná odpověď, dokonce i s návodem, co dál dělat. Aspoň pro mě.

Připadá mi, že hlavní problém je v tom, že Autacek má svuj nazor, ze ktereho nechce slevit a snazi si prosadit svou za kazdou cenu.

Kdyz je nejaky zakon podle naseho nazoru spatny (btw nemyslim si, ze by byla pravidla GC spatna), tak to neznamena, ze ho muzeme porusovat. A kdyz porusime a dojde k soudu, kde soudce rekne, ze nerespektujeme zakony, tak co se asi stane po tom, kdyz obzalovany zacne vyrvavat, ze soudce je hovado a ze by nemel byt soudce?

No a podle me kdyz nekdo do verejneho logu o nekom jinem napise, ze je hulvat (at uz je to kdo je to), tak je hulvat leda on sam.

Pokud chtel Autacek vyvolat diskuzi na tema jeho TB hotelu, tak spravna forma je napsat do fora a hlavne - vynechat urazky.

Ja stojim stoprocentne za Hagem - hlavne co se tyce zpusobu komunikace s ownerem. Nadrazni kesku jsem nenasel, takze tu muzu posuzovat jen z doslechu. Kazdopadne kdyz jsem se dovedel, jak funguje TB hotel, tak jsem se hned divil, ze to reviewer povolil - presne kvuli duvodum, ktere jsou od Haga uvedeny v logu.

Nemyslím si, že je důležitý záměr. To se stejně těžko dokazuje. Důležitá je skutečnost, že část kešky je komerční, ať už to je záměr nebo ne.

Samozřejmě jsou kešky, které toto pravidlo také porušují, ale chce se mi věřit, že tyto vznikly až po žádosti o výjimku a její schválení. Což je věc, kterou mohl udělat i Autacek a očividně neudělal.

No, protoze Haggaeuse trochu znam, tohle se mi nejak nezdalo. Tak jsem procetl logy inkriminovane cache, podival se na geocoin pres ktery asi Haggaeus dosel k archivaci teto cache a musim rict, ze s touto cache je to prinejmensim podivne.

Proc je mikro oznacena jako TB hotel? V popisu cache neni zadnem TB hotelu zminka, jen je tam odkazano na zadni stranu logbooku, odkud podle vseho k vlastnimu TB hotelu vede cesta, podle logu cacheru je to cele navic jakesi “tajemne”. Samotny TB hotel je take dle logu navic dostupny s jistymi casovymi omezenimi. To by bylo ok, uz jsem podobnou cache videl, ale v popisu cache tato ne nedulezita informace tak nejak chybi, coz bude chyba.

Kdyz jsem si precetl Haggaeusuv komentar k archivaci cache (kteremu nemam duvod neverit) dotvoril jsem si obrazek dale. Cele to vypada jako cache ktera na pocatku proste nevyhovela v nekterych ohledech pravidlum (tedy alespon dle nazoru reviewera na coz on ma samozrejme pravo) a autor ji proste upravil v duchu znameho hesla aby se vlk nazral a koza zustala cela. Pritom ale stacilo napr. zkusit pozadat o vyjimku pro tuto cache jak bylo primo nabizeno, nebo cache lepe upravit aby se kolem ni neobjevovalo nic sporneho (zcela zrusit TB hotel, premistit cache jinam, apod.). Tomu zbytecnemu vireni vod se se proste dle mne dalo v klidu vyhnout a vsichni si radeji mohli pekne uzivat hledani a nalezani a rozcilovali bychom se maximalne tak pri nenalezani…

Tento “prispevek” autora cache je dle mne uz opravdu trochu moc. Takovy mit geocaching asi nechceme.. Zaverem bych dodal, ze si myslim, ze reviewer by mel byt v dodrzovani pravidel opravdu striktni, jinak by se to cele casem urcite zvrhlo.. Pri nejasnostech by mel reviewer na ne upozornit a nejlepe (diky svym zkusenostem) nabidnout nejake moznosti reseni, coz Haggaeus dela a udelal to i v tomto pripade…

Ale je jasne ze co clovek to nazor a takova osoba jako schvalovac/zamitac vytvoru jinych se nemuze zavdecit vsem.. Ale ikdyz se clovek nezavdeci, neni snad nutne se takto zbytecne rozcilovat a ventilovat to ven coz zbytecne kazi atmosferu (ikdyz nekteri tvrdi ze uz prakticky zadna neexistuje, ja jako jeste zelenac a prozatim i optimista verim ze nejaka tady stale je…). Kamaradovi Haggaeus take ani napodruhe neschvalil jeho prvni cache (a to docela zdlouhave pripravovanou) protoze jednoduse nevyhovuje pravidlum a nikdo se kvuli tomu nerozciluje…

Nejak v tom Autackove “vysvetleni” z 1.12. porad nemuzu najit odpoved na tu Haggaeovu otazku “kde je krabice s TB” :-o

No já když jsem zakládal TB hotel Skalní Mlýn, tak jsem u Reviewera také narazil, protože poprvé jsem umístil truhličku s TB do recepce hotelu. Haggaeus byl proti, že je to komerce. Nic nepomohlo vysvětlování, že to není myšleno jako komerce. Jen mi nabídnul, že si mohu zažádat u Groundspeaku o vyjímku. Napsal jsem tedy žádost, kde jsem poukazoval i na TB hotel ve Vidni, který je v baru.
Cca do týdne jsem dostal odpověď, že do určité doby to nevadilo a povolovalo se to (to je ta Vídeň). Nyní se to bere jako komerce a slušně mi to zamítli. To, co bylo do určitého data založeno a nyní je již jako komerce může zůstat, ale nic nového.


Nicméně mi Haggaeus poradil, že třeba knihovna nebo informační kancelář apod… - tam že to jde. No a cca 30m od recepce hotelu je informační kancelář. Jediné trošku mínus je to, že informační kancelář má nějakou otevírací dobu, kdežto hotel by byl nonstop. Taky mi šlo hlavně o bezpečnost TB.
Ovšem mám pocit, že Auťáček se s tím snažil po česku řečeno “vyjebat” a reviewer mu na to přišel. A vůbec se nedivím, že mu to hned típnul. Líbí se mi, že měří každému stejným metrem!! Tak to má být.

Ahoj,

asi je každému jasné, že nějaká pravidla v rámci geocaching.com být musí. To, že se tyto pravidla časem mění, i to, že vznikla funkce reviewra, která je bezpochyby záslužná a není jednoduchá, na tom se shodneme asi též.

Pravidla je třeba ctít, ovšem pokud lze tato vykládat různě, a nejsou-li, byť jsou již přísnější než dříve, definována úplně přesně, je třeba přistoupovat k jejich výkladu s citem, obzlvášť pokud se jedná o dobrou věc, v rámci hry geocaching, nikoliv pouze a jen v zájmu firmy “geocaching.com” stavějící na nasi zabave svuj profit.

Bohuzel, z funkce reviewra mam daleko vic pocit, ze je to funkce podobna funkci policajta, nez funkci rozhodciho, ci soudce, protoze soudce se snazi byt nestranny, ke vsem, kdy tyto strany maji rovne postaveni.

dovolil jsem se zeptat reviewra na nasledujicic otazky, kdy tento mi jaksi “slusne” odpovedel,

necht si to zjistim jinde, kdy davam tedy k diskusi:

  • kde je v pravidlech presne popsan rozdil mezi komercni a nekomercni kesi ? Co v tomto pohledu treba EVENT CACHES (ano, ty co se poradaji prevazne v komercnich subjektech - hospodach, tady se utrata od navsetvniku primo predpoklada, tyto budeme poradat jen na loukach, jidlo a piti ssebou ? absurdita, že, ale mají tyto typy kesi výjimku ?), s tim primo souvisí, co se s mi a nesmi tedy prodavat, v prostorach, ve kterych je kes ? (ano, prave priklad TB Hotelu Skalni mlyn, kde sice nad dvermi stojí nápis informace, nicméně, prodává se tam též kde co, dokonce i věci pro turisty, tedy mnohem víc je geocacher potencionálním zákazníkem, nez kdyby treba byla keš v autosalónu).

Dovolil jsem se dotázat, kdyz mi byl zamítnut projekt multikeše (mimo jiné, dotazoval jsem se i na geocaching.com, kde mi to šmahem zamítli, jako asi každému - zde POZOR, povšimněte si, ani to nikdo neřešil s lokálním reviewrem, když tento o tom neví ! - jednoduše - šup do koše, zamítáme !). Tedy byl jsem nucen od projektu TB-Hotelu, jako multikeše upustit, vznikla obyčejná traditional keška, kde na stránkách nesměl být žádný odkaz na nějakou otvírací dobu, existenci bedny, prostě nic víc.

  • tedy vyvstala otázka, co se vlastně rozumí keší, je to ta schránka, ve které je minimálně nějaký logbook, a to je pravděpdobně asi vše. Na dotaz, zda-li je toto někde upraveno, opět bez odpovědi. Došel jsem tedy k možnému výkladu, že pokud není bedna s TB v keši, prostě TB box není keš, což je vlastně jasné, protože že se nejdená na webových stránkách o multikeš, nemůže se tato bedna hodnotit měřítky ani pravidly pro keš.

A teď ještě k obsahu keší. Vyjmeme z nich všechny pivní tácky s reklamou, propisky s logem, přívěšky či klíčenky, atd ? Myslím, že co do keše nepatří je někde v pravidlech popsáno. Tedy fyzický obsah by v tomto případě neměl být problém…

Jde o to, že reviewer by měl posuzovat dle mého názoru to, co dle jasně řečených pravidel lze, a je přesně řečeno, (konkrétní zmínku o tom, že by nemohla být třeba keš v obchodě tam nenajdete), a pokud se někdo snaží udělat něco k dobru pro ostatní, příjde mi minimálně nedůstojné, házet mu klacky pod nohy. Pochopitelně, že byl-li by sebemenší problém, dala by se tato situace obratem řešit, třeba pozastavením kešky, hledáním jiného řešení, atd..

Prostě, když už tu vyvstala tato debata, byť Vám nezbyde stejně nic jiného, než se reviewrovu verdiktu podrobit, myslím že je dobré si uvědomit, že prostě nelze počítat s tím, že reviewer by snad stál na naší straně, prostě, on nechce najít možnou cestu, neřeší problém daného místa.. (a teď opět příklad z příspěvku ohledně TB Hotelu Sklaní mlýn, reviewrova rada s knihovnou.. no sorry, knihovnu asi budete hledat v Moravském krasu jen velmi těžce)ostatně, rada je i to, že neusíte mít takové nápady vůbec. Ostatně, bezpečné uložení TB v centru města přece může být reviewrovi jedno, tedy, te jedno, je to i v příkrém rozporu s politikou a programem “geocaching.com”, který profituje na prodeji čísel… protože čím více se vám paradoxne TB či GC ztratí, tím více jich bude případně třeba koupit.. opravdu, hrůza domyslet, takové vazby a podjatost..1/2

Zcela idealisticky jsem čekal, že reviewer je vlastně takový náš kamarád, který nám pomáhá, chrání, v mezích předpisů koordinuje. Že dokáže hledat cesty, jak by šlo vyřešit to a ono, že dokáže vyhodnotit podstatu věci, jestli je zamýšlené v konečném důsledku dobré pro geocaching (nikoliv pouze pro firmu “geocaching.com”), či nikoliv. Že se dokáže, obzvlášť pokud je jinde po světě keší na obdobném principu nespočet, nechci říct řídit se heslem, které tu již padlo.. vlk aby se nažral a koza zůstala celá, ale prostě jsem si myslel, že byť je to snad problematické, bude možná domluva, na principu, pokud nebudou problémy, nechám kešku žít, ostaně, dalo to celkem práci to domluvit, a důvodem, skutečným důvodem tohoto řešení uložení bedny skutečně není někam lákat zákazníky, po těchto se nechce ani vstupné, ani si cokoliv koupit, atd. atd… většina geocacherů si totiž dokáže asi smysl, tedy to, proč bedna s TB neleží v samém centru města, v křoví, vedle exkrementů a odpadků, na ulici, zdůvodnit docela rozumně.

Právě i to ustanovení o komerčních keších jde vykládat různě, je třeba vždy posoudit pravý duch, myšlenku, jak kešky, tak předpisu, jak je vidět, krátká historie této kešky ukázala, že problémy nebyly, že to bylo k něčemu dobré, že to fungovalo, i přes to, že nebylo bohužel z hůry dáno bednu s TB pojmout jako multikeš a pravidla pro její návštěvu normálně rozumně na stránkách publikovat.

Inu, napsal jsem toho již dost, prosím, nekamenujte mne, reviewer dělá jistě záslužnou práci, bohužel neprozradil mi, zda-li to dělá pouze jako dobrou věc, či je za to nějak finančně motivován. Nicméně, pokud mi bude rušit takovým způsobem “bezproblémové” keše, obzvlášť za situace, kdy cca 1/3 jiných keší má také nějaké vady a není problém je vidět, rozhodně je něco v nepořádku..

Proboha, vždyť geocacing má být především zábava, tedy hra.

Autacek

2/2

Po precteni nazoru obou dvou stran musim uznat ze na kazdem neco je. Pravidla jsou v celku jasna a Autackova snaha taky. TB hotel se mi libil ze byl bezpecny. Nasel sem ho na posledni chvilku pred zrusenim. A tak me napada pokud je teda informacni kancelar v poradku tak bych uvazoval o teto variante. K nadrazi je jeste bliz a myslim si ze kdyz bude dobra vule a treba kafe tak to taky pujde… Myslim ze tato varianta by byla asi nejschudnejsi.

Ta rada byla myšlena všeobecně - co není bráno jako komerce. Je jasné, že v Mor.krasu nebude knihovna.

Jinak s většinou tvých názorů souhlasím, jenom ne s tím, že se stavíš proti reviewerovi. Vem si to z jeho pozice - povolíš jednomu něco takového a ostatní budou chtít taky. Kdyby jsi to s ním řešil dále jako já a neobcházel ho, tak by ti třeba taky navrhnul něco podobného. Myslím, že v okolí hl.nádraží by se nějaká informační kancelář nebo něco podobného našlo. Je pravda, že potom tam ještě člověk musí mít známé nebo ty lidi přesvědčit. TB Hotel Skalní mlýn jsem řešil přes měsíc (a zklamání, že to nebylo povoleno v recepci bylo veliké, ale pochopil jsem). Jinak jsem narazil ještě asi 2x na problém a jednou se to vyřešilo, jednou jsem potupně již uloženou cache šel vyzvednout. To je prostě život.

Být na tvém místě, tak spolknu hořkou pilulku, oklepu se jdu do toho s vervou znovu, ale již poučen. Taky mne to tehdy značně sra.....<-b>

Viš, já vidím tuny kešek, které reviewer schvaluje a publikuje. Nejsem si jistý, kolik lidí mu za to vůbec poděkuje. Každopádně když jsem zakládal svoji cache já, ochotně vysvětlil, co bylo potřeba. Knihovna, kterou se teď oháníš, myslím byla podána jako příklad, co lze schválit - ne jako úkol, aby Harwey začal v krasu hledat půjčovnu knih.

Haggaeus zkrátka je můj kamarád, i když ho osobně neznám. Jestli to u tebe neplatí, není problém jinde? Neprobíhala třeba tvá komunikace s ním stejným stylem, jako jsi dnes předvedl v logu? V každém případě pokud ti reviewer tenkrát řekl, že tvůj záměr je proti pravidlům, ty jsi naoko souhlasil a potom to za jeho zády stejně udělal, tak se asi teď nemůžeš moc divit, že k tobě není příliš vstřícný.

Aby velký projekt typu GC fungoval, musí mít pravidla. Jasná a přísná, nesmí existovat výjimky, jinak se to celé podělá. Nad pravidly samozřejmě lze diskutovat, ideálně ale na fóru GC.com, protože tady asi nic nevyřešíme. Dokud ale pravidla platí, neměla by se obcházet.

Je mi jasné, že jsi to sám myslel dobře. Ale dopadl jsi stejně, jako kdybys dnes na silnici začal doprava odbočovat i na červenou, jak je to běžné v USA. Toto pravidlo je užitečné, zrychlí provoz a nesníží bezpečnost nad neúnosnou míru. Přesto ale policistu nebo soudce na českých silnicích nepřesvědčíš, že tvé záměry byly dobré.

Myslím, že každý z nás tě částečně chápe, co se týče potíží s keškou. Ale divil bych se, kdyby někdo schvaloval tvůj způsob řešení. Pokud to zarazil GC.com i reviewer, tak je to prostě hotovo.

Nevím jak ostatní, ale já nestojím o to, aby se do geocachingu začaly vkrádat urážky, hysterické výlevy atd. V Brně to byla doteď pohoda a bylo by fajn, kdyby to tak i nadále zůstalo.

Většině z nás se už stalo, že mu někdo ukradl kešku, geocoin nebo měl problémy při schvalování kešky. Všichni se s tím musíme vyrovnat a poučit se z toho - i když budeme hlasitě řvát, tak téměř určitě ničeho nedosáhneme.

Zamysli se, prosím, nad některými svými reakcemi a zkus nadále řešit problémy s chladnou hlavou a s rozumem.

Dík.

No konecne, thread “reviewer me nema rad a nezverejnil/archivoval mi cache” jsme tu jeste nemeli, ve forech na .com je to jedno z nejcastejsich temat, uz jsem myslel, ze neco delam spatne.

Neni pravda, ze by TB Hotel byl archivovan bez varovani, jak pise Autacek v tom logu o hulvatovi. Na to, ze cache v obchode odporuje guidelines o “komercnich cachich” (for-profit locations that require an entrance fee, or locations that sell products or services) ho upozornoval Geolens Reviewer pri puvodnim zadani, ve stredu jsem mu psal pri review mystery “Sokol krouzi nad Brnem”, ktera se v puvodni verzi odkazovala na TB hotel:

Ahoj, dve moznosti zverejneni teto cache:

a) uvedes GCY1F8 do stavu, ve kterem byla zverejnena (micro bez odkazu na nejaky box s TB na miste, o kterem nechces mluvit - nezalezi na tom, jestli je odkaz v listingu nebo na zadni strane logbooku a jestli na ono misto musis jit kvuli zalogovani nebo kvuli vymene TB). Pokud bys nasel nove bezproblemove umisteni a chtel umistit multicache, tak to bude stejne lepsi udelat jako novou cache: bud s jinymi vychozimi souradnicemi, nebo archivovat puvodni tradicni cache a zalozit novou multi.

b) GCY1F8 archivuju, pak bude treba zmenit vypocet A u teto cache.

Autacek me sice zahrnul dotazy jako jake odmeny pobiram za reviewerstvi, kdo me zvolil a jak je mozno mne odvolat, ale zadani Sokola nakonec zmenil, takze zverejneno, TB Hotel zustal TB Hotelem, archivovano.

Mimochodem, spravny postup pro stezovani si na postup reviewera je napsat na appeals zavinac geocaching.com, ne disablovat na protest jinou svou cache a napsat to tam do poznamky.

No, nechci se plest, ale v nasi komunikaci myslim nepadlo slovo, ze bych Te chtel nechat odvolat.., to jsi si trochu domyslel…

A nechci byt vic rypal, pochopitelne, ze si vazim Tve prace, ale na otazku, jestli to, co delas, je pouze dobrocinnost, jsi neopovedel, ostatne, jako na jakoukoliv jinou mou otazku, co tu zaznela,.. Mohl jsi napsat třeba - po tom ti nic není, a já bych věděl, že už se nemám ptát.. nemusel jsi psát, že to mám hledat ve fóru..,

ale je to zajímavé, právě ze všech mých asi 4 otázek Tě zaujala právě tato, více méně okrajová.

To, jak je to s EVENT CACHES, a jejich pozici vuci komerci opet nevim.. Otazku, jak je to u jinych, Tebou publikovanych kesi, kde se prodava jak zbozi, tak sluzby (locations that sell products or services) otvirat nebudu, ani na ne prstem ukazovat, protoze jsem naopak rad, ze takove kesky jsou a problem s tim nemam, protoze vim, ze nejsou v rozporu s duchem geocachingu.

Vazne me ani ve snu nenapadlo, ze jsi schopny zrusit z fleku kes, ktera nevykazuje zjevne vady, obzvlast pokud jsem te ujistil, ze na naprave teto kese /u nadrazi/ pracuji, tedy ze hledam nove, bezproblemove umisteni. Mohl jsi treba navrhnout jeji docasne disablovani, ne, proste zrusil jsi ji, hotovo, smitec. Zmena jednoho z bodu u nove kese probehla prave proto, aby nedochazelo k dalsimu zdrzeni v publikovani, protoze jsi mi to dal jako ultimatum, kdyz jsem Te zaroven poprosil o odpovedi na me otazky, abych se dle toho zaridil v pripade nadrazi. Ale to je jedno, uz je to hotovo.. Prece si kvuli hledani krabicek nebudu delat vrasky na dusi.

Taky bych rad podotknul, ze ja jsem toto vlakno nezalozil a diskuse neni o tom, ze mi reviewer nepovolil kesku, nybrz o tom, ze ji zrusil, aniz by se presvedcil o stavu kesky, zda-li skutecne odporuje v okamziku zruseni pravidlum. A to me skutecne vytocilo. Reviwer bere vznik a zanik kesky jako beznou rutinu, ja v tom spatruji neco vic, vnimam to emocne, venoval jsem tomu cas, pripravu, napad,.. atd., bohuzel, taky mam co na srdci, to na jazyku.

Jde mi o princip. Ty ovsem na hru faktu neches pristoupit a argumentujes porad stejnym odkazem na pravidla, resp. stejny odstavec anglickych pravidel. Ja nevim, mas holt vzdycky pravdu, vzdyt je to pravda.

V pravidlech je zajimavy tento odstavec:

First and foremost please be advised there is no precedent for placing caches. This means that the past listing of a similar cache in and of itself is not a valid justification for the listing of a new cache. If a cache has been posted and violates any guidelines listed below, you are encouraged to report it. However, if the cache was placed prior to the date when a guideline was issued or updated the cache is likely to be “grandfathered” and allowed to stand as is.

Zde se pise zhruba o tom, ze pokud jiz na svete vesele existuje cache podobna te kterou zakladate vy, neznamena to prakticky nic co se tyce naroku na zverejneni te vasi. Pokud proste nove zakladana cache neni uznana jako odpovidajici platnym pravidlum, mate smulu, tecka. Treba ta existujici cache dostala vyjimku a proto je na svete, treba v dobe jejiho zverejneni platila mene prisna pravidla a treba tehdy reviewer neco prehledl, opomnel - je to proste jina cache, jiny pribeh…

Na zadnem eventu jsem dosud nebyl, takze o techto cachich toho moc nevim, ale jak Autacek spravne predpoklada, asi tezko udelate kazdy event nekde zcela mimo nejakou hospodu ci jine zarizeni podobneho typu, takze bud se to u techto cachi jednoduse toleruje, anebo na ne maji zakladatele vyjednane ony vyjimky (ktere se sice v dnesni dobe asi prilis nedavaji, ale event cache jsou specificka zalezitost…).

Na zaver bych jen doplnil, ze pokud mate znalosti nejakeho ciziho jazyka, vyuzijte moznosti jez vam poskytuje internet a zeptejte se klidne reviewera (revieweru) z jinych regionu na vase otazky - tj. jak je to s event cache a jiz existujicimi “komercnimi” cache at ziskate nazor nekoho uplne jineho kdo se take zabyva stejnou problematikou. Treba se dozvite, ze event cache v hospodach jsou zcela nepripustne a reviewer na kazdy podezrely event osobne dojizdi se smeckou vlcaku a bicem, aby vsechny ty ilegaly vypraskal ven.. :slight_smile:

nebo

… milion, dva miliony berou tihleti umelci z Prahy!

Vazne bych necekal ze tady nekdo resi i tohle.

I kdyby za to bral milion, tak po tom každýmu může být prd. o:-))

Předpokládám, že to zadarmo nedělá, protože to nejde dělat zadarmo. A jestli někdo závidí, tak má možnost se jako každý jiný o místo ucházet. o:-))

HOWGH!!!

Možná by pomohlo si uvědomit (napsat) co je z pohledu geocachingu bráno jako komerce a co ne. Protože to, co je napsáno v podmínkách evidentně nestačí. Jak je vidět jsou s tím stále problémy. Už delší dobu pociťuji touhu po oficiálním zveřejnění reviewerských poznámek a rad a modlím se, aby si Igi našel trochu volna a sepsal třeba i jen ty rady co dával mě. Spousty lidem by to pomohlo. Já bych to třeba zveřejnil, ale necítím se oprávněn a ani nevím, zda jsem to vše správně pochopil a zapsal. Taktéž stojím za Haggaeusem, nikdy mi neodmítl pomoc a když jsem si nebyl jist a řekl narovinu o co jde (např. třeba reklama sponzorů eventu) a jakej mám nápad a plán, tak mi vždy bylo nějak poraděno, nebo jsem byl upozorněn čeho se mám vyvarovat a co tam být nesmí.

A ještě jen tak naokraj jediné co z toho má reviewer za “odměnu” je premium member… speciální geocoin a dobrej pocit… jo a spousty “nepřátel” kteří ho pro to či ono nemají rádi a třeba o něm říkají, že je hulvát… nezávidím mu to, …když přijde na event a sesype se tam něj hromada lidí a každej mu něco “valí” do hlavy… nezávidím mu to, že ví, jak která keš dopadne a ať je nápad sebelepší, má lov předem zkažen… našlo by se těch věcí k nezávidění jistě víc a buďme rádi, že to pro nás vůbec někdo dělá…

Ty cache na které chceš třeba ukázat nejsou třeba vůbec komerční.
Obecně dle pravidel je např. vstup do věže záležitost komerční… přesto takové cache ze vstupem jsou povolovány…jak to podivuješ se, jak je to možné? Je to přece proti pravidlům! …no jo, jenže ono to proti pravidlům třeba vůbec není… věž spravuje třeba nějaká příspěvková organizace…neziskovka… a je to…a přesto, že zaplatíš vstup, cache není z pohledu groundspeaku komerční… to samé jako cache v ZOO, kam se platí vstup… není to komerce. ZOO není výdělečná organizace… já jsem si tu poznamenal, že groundspeak nemá problém s tím co nějak souvisí z vládou, rozpočtem a příspěvky :-).
Je to silně zjednodušené, ale snad i teď chápeš proč např. knihovna je možná… městské informační centrum (přesto, že v něm prodávají suvenýry) je možné atd.
Něco jiného je, když je věž nebo třeba výtah na ní v soukromých rukou a vstupné je zisk, tak už to naplňuje komerčnost a cache nebude schválena. Něco jiného jsou Eventy a CITO eventy … tam se na komerčnost taky kouká zcela jinak… zájem groundspeaku je tyto akce pořádat a ani v americe není zase tolik “šílenců” co by byli schopni zaplatit pronájem sálu nebo likvidaci náklaďáku odpadu… takže je nutnost pokud se tyhle akce mají pořádat do toho trochu té “komerce” zatáhnout, ale samozřejmě v rozumné a předem domluvené (schválené) míře…