Když jsem zjistil, že v ČR bylo dosaženo 5000 založených kešek, podíval jsem se, jak si stojíme v evropském měřítku. Není to vůbec špatné, a tak si alespoň v geocachingu můžeme říct, že jsme evropskou velmocí. Samozřejmě se nabízí otázka kvality, ale to už tady bylo mnohokrát řešeno a myslím si, že ani jinde v Evropě na tom nejsou jinak. O žebříček první patnáctky se s vámi podělím. Údaje jsou z 19.8.07 přibbližně 20:00.
Německo -38516
Velká Británie -20808
Švédsko -8101 CZ -5051
Norsko -4246
Dánsko -4147
Švýcarsko -4118
Nizozemí -4059
Finsko -3784
Rakousko -3597
Francie -2979
Belgie -2320
Španělsko -1604
Itálie -1346
Slovensko -1060
V Rusku jich mají víc, ale jsou registrované asi jen na geocaching.ru. Podobna situace jako v Madarsku.
btw. Od jisté doby mě to číslo pro ČR spíš děsí než těší.
To je fakt… Taky by mě zajímalo, kolik ze 149 keší v Chorvatsku zalozili češi. Například v takové Sýrii jsou kešky 2 a jednu z nich založil český chirurg, který si říká Ranhojic.
Zajímavé! Stejný žebříček jsem si vytvořil 17.8. ze steného důvodu! Ještě přidám, že celosvětově suveréně vede USA (to jsem fakt nesčítal, ale odhadl bych to na dobrých 100000) a když do žebříčku zařadíme Kanadu s cca 36100, tak jsem 5. na světě! Takže se klidně chválit můžem! B)
Nejvíc mě ale zajímá, proč se GC u nás tak daří?
Mám z toho trochu hrůzu…myslím z našeho "téměřprimátu". Jak už jsem tu někde psal, převažuje kvantita nad kvalitou a střežme se toho, abychom za pár měsícu nevyndavali kešku z každé druhé meze…
Pardon, trošku se vloudila chybička. Jsme 6. na světě.
Kvalita a kvantita. . . Přesně si vzpomínam, jak jsem chtěl mít taky vlastní keš. 30 odlovených a hurá tu krabici někam vrazit! Dneska už raději jen lovím. Takže myslím, že to je přímo úměrné s počtem lovců v republice. A na druhou starnu, diky velkému množství těch "obyčejných" lepe vyniknou ty opravdu kvalitní.
Stejně se na to tvářím já. Hrozné zděšení jsem měl minulý týden (nebo před 14ti dny..to je fuk) kdyz za 3 dny u nás v okolí 15km vyrostly 4 keše. Když si vzpomenu co bylo v našem kraji, když jsem začínal a co kolik je toho tady teď..nevím nevím. Ten nárůst je opravdu danej těmi nováčky..Honem co nejrychlejc založit taky svou keš. No uvidíme kam se to bude ubírat dál.
Když si vezmu velikost USA, Německa atd., tak by mě docela zajímalo, kolikátí bychom byli, kdyby se vše přepočítalo na km2. Řekl bych, že by nás "medailová" pozice neminula
No, vlastně možná minula, zapomněl jsem na ty malé státečky, které mají sice méně pokladů, ale taky daleko menší plochu…
…kam ? nabizi se jen jedna moznost: v jinem vlakne se hleda novy reviewer, takze prace ve trech bude pekne odsejpat a zaplava novych kesi bude jeste o neco vetsi. Osobne si docela pesimisticky myslim, ze nam jednou ty kesky "prerostou pres hlavu"
Mám také neblahý pocit že mnoho cachí je zakládáno tak nějak za každou cenu lidmi kteří mají pocit že když se hry účastní tak musí také nějakou cache založit. Už jsem si zvykl že si předem přečtu listingy jestli má cenu na takovou cache jít (ale to už by patřilo do sousední diskuse).
Kdyby měla naše země v zahraničí pověst kraje s pozoruhodnými dokonale zpracovaným cachemi tak bych byl raději.
Bude to nejvíc podmíněný tím, že prostě béďa dělá mega akce a potom se k GC dostane víc lidí. Ovšem to je další téma medializace geocachingu..celkem by mě zajmalo jak je to s rozvíjením GC v ostatních zemích. Jestli mají taky takového béďu, kterej rozdává legendy spolu s linkem na GC.com, nebo … se to předává z kačera na mudlu..
Nasprosto souhlasím:)
A kdyby jenom to, docela se množí i případy, kdy jsem narazil na keše založené lidmi s 0-10ti nálezy. Mohl bych tu uvést minimálně dvacet takových případů. A skutečnost je pak taková, že ty keše jsou po všech stránkách naprosto o ničem. Rozhodl jsem se, že při tom množství, co tady máme si už budu opravdu vybírat jen keše, které mají naše kačerské osobnosti v kladném bookmarku.
Možná právě proto, že jsem celkem nováček, nemám na to tak hardcore názor. Viděl jsem dost starých cache průměrných i horších, a stejně tak nové cache, dobře propracované, které jsem si skutečně užil. Navíc se mi líbí pocit, když se na geomapě zaplňují slepá místa - je fajn, když si může kačer alespoň párkrát zalovit blízko domova bez ohledu na místo bydliště. Na třetí stranu vyšší počet cache tlačí na zvyšování kvality, aby cache v konkurenci vynikla.
Hlavní ovšem je, že se tak odhalí i místa méně známá, ale neméně zajímavá !
Že někdo založí nekvalitní cache na nezajímavém místě aby si to "vyzkoušel" je sice jev negativní, ale pokud se pak z nováčka stane harcovník, pravděpodobně to pak opraví nebo archivuje. A kačer si může podle listingu celkem slušně odhadnout, za co může cache stát.
A já si myslim, že to až moc dramatizujete! Nepřijde vám trochu divný, jak tady mluvíte o těch nováčcích? Taky jste jimy byli nebo ne? Nevim kdy sem založil svoji první cache, ale bylo to v tu chvíli, kdy sem měl pocit, že teď je ta pravá chvíle. Prostě tyto rozmluvy mě štvou. Ostatní mají taky právo cachovat, nebo to je jen pro vyvolené? A´t se o tom dozvědí jakkoliv.
Klidně mě kamenujte tohle je můj názor.
Vždycky si můžeš vybrat jestli na tu nebo onu cache půjdeš, když se ti nebude líbit, tak to napiš do logu.
Kamen na tebe ezope ale jo..oba vime, ze na to mame rozdilnej nazor. Tak nejak stejne mame pravdu vsichni, ale proc mit cache takove jako je treba to letiste u nachoda..sam vis..a sam taky vis ze onen owner ma 2 kese nalezene. Proc teda dela kes, ktera je tak hnusna, kdyz stejne GC nedela..a verim ze to nebude jediny pripad.
Já založil první, až po té, co jsem našel první stovku a rozhodně toho nelituju, doteď si (a nejen já) myslím, že první keš by měl cacher založit, až uloví cca stovku. Aby viděl, jaké jsou zvyklosti, jak maskovat, aby to bylo nalezitelné, ale pro mudly normálně nenalezitelné, co vše do kešky patří atd. atd.
Klidně se může stát, že nováček založí nějakou úplně pitomou kešku, která díky 160m lmitu znemožní založit mnohem lepší kešku někde nedaleko.
Cachovat mají právo samozřejmě všichni (i když některým bych za to, co provádí se schránkami nebo okolím, přelámal pracky), ale zakládat by se mělo s rozmyslem a ne za každou cenu.
Ale ono to nelze brát úplně obecně. Tuším, že si z Brna ( nejsem si jistej) Já nejsem z města, kde by jsme hledali 160m limit, abych mohl položit další cache.
I z nováčka se stane cacher a když někde položí pitomou cache tak to třeba zpětně přehodnotí a archivuje ji nebo ji dá do stavu odpovídajícímu nějakému standartu, který má každý člověk, ale úplně jiný. A zase sme u té kvality. Už se toho tady na tohle téma napsalo opravdu hodně. Podle mě to nemá cenu rozebírat. Každý sme jiný, každý děláme geocaching jinak, každýho na tom baví úplně něco jinýho.
Stejně tak se může stát, že někdo, kdo má nalezenejch 20, založí úplně parádní cache.
Někdy se to povede lépe někdy húře, my na tom nic nezměníme.