chyba na GPS v PDA

Ahoj, mam takovy problem, vcelku zničehonic, když jsme přijeli kešovat do Jižních Čech, se mi GPSka zblaznila a vytrvale ukazuje o 30 metru nepresne, prakticky u vsech kesi, ke kterym jsme sli se to tak stavalo, takze chyba je na nasi strane a ne u zamerovatelu kesek, pritom predtim navigovala temer bezvadne (s odchylkou 2-3 metry)
mam HTC Artemis (MDA 3) s integrovanou GPS a pouzivam tam Beeline v 1.83, nevite nekdo, cim by to mohlo byt a jak to napravit?

Pokud je odchylka všude stejná, ve velikosti i v azimutu, tak bych si tipnul na nějakou konverzi (třeba mezi WGS84 a S1942 nebo tak něco - jak a čím byly waypointy načítané?).
Pokud je odchylka různá, pak jsou to "poruchy v ionosféře" B)

waypointy jsem stahoval pres skrysotalc, ukladam do .xml a pak nahravam do beelinu

Jestli není problém v tom, že máš zkalibrované mapy Jižních Čech jiným datumem (jak se píše v minulém příspěvku). To Ti pak hází tu konstantní odchylku u těchto keší, kdežto v místě Tvého bydliště to nedělalo, protože tam máš kalibraci map OK. Tohle si zkontroluj.

vzhledem k tomu, ze v Beelinu nejsou zadne mapy, ze se tam jen nahravaji waypointy, tak to asi nebude ono, nezkousel jsem to jeste doma, nedostal jsem se na zadnou kesku po navratu

Aha, sorry, Beeline neznám, netušil jsem, že nemá mapy. Používám Oziho a tam je tenhle problém možný jedna dvě :stuck_out_tongue:

Zkus zapojit logiku - i kdybys měl v Ozim (nebo jakémkoliv programu) jako podklad fotografii tvojí babičky, bude tvoje poloha zjištěná pomocí GPS porovnávána s polohou bodu vloženou jako souřadnice do programu a ne s chybně vybraným, nebo posunutým podkladem. Jestliže ti šipka tvrdí, že je keška 50m od tebe, tak je uplně jedno, že ji má tvoje babička nakreslenou na ruce. Nepletu-li se, tak používáš šipku a výpočet vzdálenosti a ne podklad - ten je tu jen pro orientaci a jeho posunutí na měření nemá a nemůže mít vliv. B)

to jsem samozrejme zkousel, porovnaval jsem GPS souradnice se souradnicemi keší, u kterych jsem stal, jak v Beelinu tak i v TOMTOMu a furt to ukazovalo onu stejnou chybu, takze samotne souradnice to IMHO ukazuje blbe

Mam to same MDA co Ty a mam s nim pri GC dost velke problemy viz muj prizpevek ve foru. Kdyz to chytnu do ruk tak najednou signal leti na nulu a ztraci s druzicemi komunikaci,…

Jsem uplne bezradny. Nestava se Ti to?

Dik

Chrosta

Zkus si v databázi bodů ČÚZK najít nějaký bod se známými souřadnicemi ETRS a změř si polohu na něm, zjistíš odchylku. Na adrese http://bodovapole.cuzk.cz/_mapTop.aspx se proklikáš až na podrobnou mapu. Jsou tam zakresleny body modrým kolečkem s červeným trojúhelníkem uvnitř - ty mají souřadnice ETRS. Žlutý čtvereček s tečkou má taky souřadnice WGS. Teď koukám, že i nivelační body mají WGS - to jsou ty modrý kolečka s modrými trojúhelníčky uvnitř.