Co dělat když nás venku zastihne bouřka a silný vítr

aneb osvěty není nikdy dost (zdroj).

• Během bouřky nevycházejte zbytečně ven a raději si neplánujte výlety, pokud předpověď hlásí výskyt bouřek.
• Pokud se v době bouřky nacházíte venku, schovejte se. Bezpečný úkryt před bleskem poskytují budovy, zejména velké objekty s ocelovou nebo železobetonovou konstrukcí, obecně pak veškeré stavby chráněné hromosvodem. V přírodě se můžete bezpečně schovat v hustém lese a háji, nižším porostu nebo úzkém údolí.
• Naopak se rozhodně neschovávejte pod osamělými stromy, na okraji lesa, pod převisy nízkých skal, či v menších staveních bez hromosvodu (např.staré hájence). Velké bezpečí neskýtají ani velká stavení s porušenou statikou (např. zpustlé polorozpadlé objekty), kde v případě úderu blesku hrozí další narušení zdiva a zřícení.
• Největší nebezpečí zásahu bleskem hrozí při pobytu v otevřeném terénu a na vyvýšených místech, v bezprostřední blízkosti železných konstrukcí (sloupy elektrického vedení), vysokých osamocených stromů nebo vodních ploch. Nikdy se za bouřky neopírejte o zeď či skalní stěnu.
• Během bouřky nezůstávejte na kopcích a holých pláních. Překvapí-li vás bouřka na rozlehlé holé pláni, rozhodně nepokračujte dál v chůzi a nezůstávejte ve skupině. Nejbezpečnějším řešením je přečkat bouřku v podřepu s nohama a rukama u sebe – na zem si rozhodně nelehejte.
• Jelikož je blesk jak známo silný elektrický výboj atmosférického původu, velké nebezpečí hrozí při koupání, windsurfingu, plavbě v loďce, příliš bezpečné není ani telefonování, či práce s elektrickými a plynovými spotřebiči.
• Nezdržujte se v blízkosti potoků nebo na podmáčené půdě. Vhodný úkryt nepředstavuje ani stan či malá jeskyně ve skále. Sezení na izolační podložce (karimatka, batoh) vás před přímým zásahem blesku neuchrání.
• Za bouřky venku pokud možno nepřenášejte kovové předměty – fungují totiž jako hromosvod. Stojí za to si připomenout případ z roku 2005, kdy úder blesku připravil o život golfistu, který se hře věnoval i během bouřky. Ačkoliv za bouřky si většinou na nedostatek větru nemůžeme stěžovat, není vhodné ani pouštění draků.
• Při pobytu v přírodě během bouřky neutíkejte ani se neschovávejte pod osamocenými stromy, v obou případech by vás blesk mohl zasáhnout.
• Bouřka je nejvíce nebezpečná do vzdálenosti 3 km (tj. zhruba 9 s mezi hřměním a bleskem), ale v bezpečném úkrytu raději zůstaňte až do doby, než bude bouře alespoň 10 km vzdálená (tj. zhruba 30 s mezi hřměním a bleskem).
• Pokud vás zastihne bouřka v automobilu, nemusíte se blesku příliš obávat. Jestliže necháte okna i dveře zavřená, poskytne vám plechová karoserie spolehlivou ochranu. V případě silných nárazů větru však dávejte pozor na padající stromy či větve, je rovněž třeba přizpůsobit rychlost a styl jízdy extrémním povětrnostním podmínkám, popř. zcela zastavit a přečkat nepřízeň počasí v autě zaparkovaném na bezpečném místě.
• Pokud jste v budově, během bouřky se raději zdržujte na suchém místě a dále od vodovodu, kamen, elektrospotřebičů, zásuvek a telefonu. Nezapomeňte zavřít okna a odpojit z elektřiny televizor a další přístroje, jejichž součástí je obrazovka.
• Během bouřky dávejte pozor na vodu a všechny látky, které snadno vodí elektřinu. Když však přece jen dojde k nehodě, první pomoc při úrazech bleskem je stejná jako při ostatních úrazech způsobených elektrickým proudem a při popáleninách. Podle stavu zraněného bývá často nezbytné použít umělé dýchání, srdeční masáž, protišoková opatření apod.

Co dělat při silném větru

• Před příchodem větru preventivně zajistěte okna, dveře, odstraňte nebo upevněte volně uložené předměty (např. květináče, zahradní nábytek), které mohou v důsledku větru ohrožovat okolí. Dávejte si pozor zejména na volně ležící plechy, skleněné výplně nebo jiné pevné a ostré předměty, z nichž se za silného větru stávají smrtící zbraně.
• Bezpečný úkryt před silným větrem poskytují budovy s nenarušenou statikou. Omezte pohyb venku a jízdy autem, neschovávejte se pod stromy, nebo v okolí vyšších a starších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny (tašky, plechy), rozhodně nechoďte do lesa a nevydávejte se na horské túry.
• Neparkujte auta pod stromy či v blízkosti něčeho, co hrozí zřícením, dávejte si pozor na vysoké sloupy.
• Pokud za silného větru řídíte auto, jeďte maximálně opatrně a pomalu. Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné a hrozí také zvýšené nebezpeční střetu s překážkou na silnici. Předem si zjistěte, zda trasa vaší jízdy je průjezdná a vozovka sjízdná, abyste neuvízli.
• Spadlých drátů elektrického napětí se nedotýkejte a vůbec se k nim nepřibližujte.
• Sledujte vývoj situace ve sdělovacích prostředních.
• Pomáhejte blízkým i nemohoucím, starým i dětem.
• NEPODCEŇUJTE předpovídanou situaci a NEPŘECEŇUJTE vlastní síly,schopnosti a možnosti.
• NEROZŠIŘUJTE poplašné a neověřené zprávy.
• UVĚDOMTE SI, že největší hodnotu má lidský život a zdraví a až potom záchrana majetku

Díky za osvětu, učitě je dobré si to připomenout, zvlaště, když mnozí z nás lítají po krabkách hlava nehlava!
Dík.
…A HLAVNE NEPOUTET PAPIROVE DRAKY !!! :p:p:p

Je nějaké zvláštní pravidlo pro odlov FTF v bouřce? :smiley:

"V přírodě se můžete bezpečně schovat v hustém lese a háji, nižším porostu nebo úzkém údolí.
• Naopak se rozhodně neschovávejte pod osamělými stromy, na okraji lesa…"
To mě docela zaujalo,nikdy mě nenapadlo,schovat se při bouřce do lesa,z toho jsem měl naopak strach a ejhle…:wink:

Teďka aspoň vím, čeho se mám obávat a jak reagovat ;):wink: .. Díky

Tak a teď k věci, docela by mě zajímalo, jestli někdo v z vás osobně zažil v autě zásah bleskem. Já si to nedokážu představit, ale myslím, že to bude docela šlupka. Nebo jestli třeba někoho takového znáte.

Ne přímo zásah, ale zažil jsem naindukovanou elektřinu od blesku v celokovovým větroni. Přestože je to podle všech pouček a zákonů Faradayova klec, ty několikacentimetrový jiskry mezi mými prsty a ovladacími prvky (vypínač lana, klapky a pod.) byly úžasný. Řekl bych, že spíš fascinující než nebezpečný.


? :smiley:

1.března toho roku sem se vydal lovit kesky do okoli Kamenice nad Lipou.Celkem 8 nalezu,dobrodruzna cesta,objizdeni padly stromu,vypadek proudu v restaurac i:@ Jinak se nic jineho nestalo bylo to spise zajimave a dobrodruzne;).
PS:ten vitr byl pozdejc dostal jmeno…emma

"Milé děti, zastihle-li vás živel v poli, lehněte si do brázdy a odhoďte vše kovové, například pluh. Nebo jděte do nejbližší restaurace a vyčkejte sucha. Jenom blbec jako byl Zoubele v bouřce utíká!"
Šimek & Grossmann, Ze zápisníku sportovce :D:D

Kdysi jsem špatně odhadl směr a rychlost bouřky a chytlo mne to na vrcholu kopce poblíž [cache]GCR7XJ[/cache] a když se současně s oslnivým zábleskem ozvala pekelná rána tak mi pod tím skalním převisem nebylo dobře.
Do Blaníka mi nikdy neuhodilo ale vím o případu kdy člověk nebyl bezpečný ani uvnitř budovy; vysoké napětí se tehdy naindukovalo v okruhu ústředního topení budovy do které uhodilo.
(ty jiskry mezi vypínačem a rukou nebyly nebezpečné, to se jenom vyrovnával potenciál mezi pilotem a letadlem)

Auto sice působí jako Faradayova klec. Ale v dnešní době, kdy je auto prošpikované elektrikou…Odejde řídící jednotka, zhasne motor, tím se auto díky nefunkčnímu posilovači brzd a řízení stává na určitou chvíli neovladatelné či špatně ovladatelné.
A jako bonus k značnému oslnění a ohlušující ráně mohou ještě vypálit všechny airbagy…
Takže nic moc, tuším, že před nedávnem to takhle na D8 trefilo oktávku. Osádka naštěstí dopadla dobře…