Do listingu multin by měl patřit odhad délky

Přiznám se, že nemám moc rád multikeše. Hlavně kvůli často nejednoznačné délce. Z listingu se většinou nedozvím, s jak dlouhou dobou mám počítat, a to mě odrazuje.

Ještě horší pak je, když údaj v listingu neodpovídá realitě. Kdysi jsem se na Šumavě vydal „na procházku“, jak bylo uvedeno v listingu, a vrátil se asi po třech hodinách velmi rychlé chůze. I když to byla moc pěkná multina, plán pro zbytek dne byl ztracen.

Proto se velmi přimlouvám, jestli by v listingu multin mohl být nějak zmíněna jejich přibližná délka. Časově nebo vzdáleností, případně i slovně - prostě nějak. Pomůže to.

Díky

No, nevím, myslím, že by se tím vytratila ta nejistota, jak dlouhé to bude a kam to povede a tak podobě. U některých keší by to mohlo být spíše na škodu.

Nechal bych to na autorovi, jestli dá informaci o odhadu času a nebo jestli ponechá hledače v nejistotě.

Je to na každém, proč loví multiny. Budou zde asi dva tábory - zveřejnit délku nebo nezveřejnit?
Někdo má rád tu nejistotu. Já souhlasím s Markem. Mám rád, když si dopředu mohu naplánovat čas a rezervovat si dost času na pěknou procházku, než pak třeba v závěru kmitat, abych to stihnul

Jasně, rozhodnutí je na každém ownerovi. Chtěl jsem prostě jen říct, že nejistota je pro mě často důvodem, proč multinu nezařadím do plánu.

Když uvedení nebo neuvedení času či délky bude cílené, budu spokojen. Když si owner řekne, že čas sem nedám, protože to právě tady má smysl, nelze než nesouhlasit. Mám ale pocit, že u většiny multin nad tím owneři vůbec nepřemýšlí, nenapadne je to.

Souhlasím s Markem ted nedavno jsem lovil a rikal jsem si, ze pojedu domu. Nicmene kouse byla jedna kratka multina. Po vylusteni jsem zjistil, ze je finalovka 1,4km daleko na kopci. No tak jsem ji tam holt nechal. Smutna zalezitost. Buh vi, kdy se tam zas dostanu:-(
I kdyby mela byt multina na 20minut tak by mohl autor napsat do hodiny…Nicmene i multinky se mohou pekne protahnout kdyz jsou na hezkem miste a clovek se trochu pokocha:-)

Dle mého názoru se tady marekl dotkl něčeho, co by se dalo nazvat jako "cacher - friendly cache".
Myslím tím, že autor uděla listing tak, aby např.:

  • bylo jasné kde zaparkovat nebo kde vystoupit z vlaku, tramvaje či šaliny :wink:
  • odpovídaly atributy, tj. odlov vhodný pro děti, bez dětí, bez manželky, střízlivý apod.
  • odpovídaly hvězdičky zvláště u terénu (už jsem víckrát hledal mnohem déle a hlavně jinde, protože terén byl neadekvátně ohodnocen)
  • maximálně jednoznačné zadání u stageí typu question to answer -ovšem podotýkám, že je vědecky dokázáno, že i u toho nejjasnějšího zadání to 7 procent hledačů stejně pochopí jinak :wink:
  • časová a kilometrická náročnost by u multin měla být vždy, třebas i s uvedením např. převýšení pro ty blázny co jezdí na kole :wink:
  • co nejjednodušší matematické vzorce při počítání souřadnic

Výjimky jsou opravdu jen výjimky. Pokud autor výše uvedené neuvede, či neudělá, tak to může být způsobeno úmyslně kvůli zatrakraktivnění lovu (vše je O.K.), ale mnohem častěji na to zapomene, neví, že to má udělat, kašle na to a nebo (což je nejhorší) to udělá z poťouchlosti :frowning:

Souhlasím, něco podobného jsem viděl u anglických multin a nejen u nich. Je to velice příjemné.
A něco podobného se chystám udělat i u svých krabiček. Je příjemné vědět, jak dlouho asi to bude trvat. Délka a cca. časová náročnost přeci není na škodu a nijak to nemůže ublížit cache, ba naopak si myslím.

Je to pár dní kdy jsem jel cyklistickou 1,5/1,5 multinu a vzdálenosti 3-6km mezi stagemi mne krapet zarazily :slight_smile: zvlášť když mne to vedlo pořád dál od domova. Myslím že naznačení vzdálenosti nebo spíše časové náročnosti by bylo dobré zejména u dlouhých multin (jinde snad stačí atribut "do jedné hodiny") i kdyby to mělo být ve stylu "tohle za odpoledne nestihnete".

ColuberT: Přesně tak, to jsou další nikoli nezbytné, ale velmi vítané věci.

Asi na tohle téma brzy napíšu nějaký článek na Navigovat. Osvěta v tomto duchu nikdy neuškodí.

Rozhodně jsem pro. Já u svých jednoznačně uvádím, kolik je to km a podle toho si může kačer udělat obrázek. Nenávidím mystery nebo multiny, co končí 20km od úvodních souřadnic a nikdo na to neupozorní…

Nedávno mne to naštvalo u jedné mystery, co začíná na Míráku a končí na Újezdě. A myslím, že zcela zbytečně, jelikož na finálovce si nikdo domu, kde daná osoba žila nevšimne a na úvodních souřadnicích zase zbytečně upozorňuje na objekt, který by se dal využít i jinak..

JJ, souhlasim, osobni zkusenost na [cache]GCXT4M[/cache] Jako pesi navstevnik jsem si rikal, obehneme okoli a bude, ale pesky je to na tak 2h a tolik casu se nedostavalo. Navic finalka neni uplna finalka.. Je to skoda, chtel jsem to dotahnout, ale bohuzel. Kdyby to tam bylo lepe napsane, byl bych rad a i dalsim by to pomohlo. Sice je to 3/3, ale nerika to nic o casove potrebe.
Michal

Taky souhlasím s Markeml, měla by tam podle mě být aspoň časová náročnost.
Jeli jsme do Holandska a dost se mi tam zalíbily listingy od GeoGerarda, má vzdálenosti uvedené nejen u multin ([cache]GC50A0[/cache],[cache]GC226B[/cache] ), ale i u některých tradičních (vzdálenost od parkoviště ([cache]GC2DE2[/cache], [cache]GC509C[/cache])) a virtuálních ([cache]GC2F96[/cache], [cache]GC39EF[/cache]).

Multinam se na svych cestach obecne nevyhybam. Jen si pokud to aspon trochu jde, pripravim dle popisu zadani postupove souradnice, a souradnice finale. (Zpetnym dopocitanim cisel ze souradnic rozcesti, krizku a pod.) Podle toho vim, zda se mi vejde do casoveho harmonogramu nebo ne. Uvedeni delky by mi toto usetrilo.
Nadruhou stranu uz dost multin jsem prosel / projel na kole v obracenem nebo prehazenem poradi stage.

Jsem ráda, že jsem na tohle vlákno narazila. V nejbližší době plánuju vypustit novou multinu, tak jsem se ráda poučila z „hlasu lidu“ :wink: Jinak obecně souhlasím s tím, že neudání alespoň přibližné délky trasy je problém, člověk pak vůbec neví do čeho jde a od spousty multin mě to odrazuje. I když samozřejmě existuje spousta keší, na kterých je právě to tajemno zajímavé :smiley: - třeba Matrix

No dobře, a ještě přitlouct červené šipky nad umístění jednotlivých stage. Pak to bude určitě dokonalé a opravdu friendly.

Za sebe můžu říci, že z odlovených multi si nejlépe pamatuju ty dlouhé, obzvláště ty, co vůbec nebylo patrné kde končí a hledači se několikrát vraceli večer několik km k autům.

Například tahle [cache]GC11EFJ[/cache] nebo tahle [cache]GCVV53[/cache]. A nebo třeba i tahle [cache]GC12A0Z[/cache]. Myslím, že bez nejistoty by to určitě nebylo ono.

Ale z listingu by asi mělo být zlehka patrné, že tohle fakt nebude na 10 minut a nedá se to stihnout cestou od babičky …

Ale chápu, že plánovačům odlovených bodů za odpoledne může dělat značné potíže, že dopředu nevědí, kam ta keš vede a kdy se asi vrátí.

Pro sběrače zážitků je naopak lépe neplánovaně strávit spoustu času na dlouhé parádní multi a klidně oželet 50 městských mikro, co se za ty dva dny daly v pohodě najít.

On na to bude vzdycky ruzny uhel pohledu.
Jeden je ten mistni… Multina v kraji, muzes se vracet a jit tam treba Xkrat, nebo jsem tam par dni na dovolene.

Druhy je ze jsi na druhem konci republiky, mas cca 2-3 hodiny cas a nevis, kdy ti zavolaji, ze se mas znovu vratit do fabriky. To jsi pak rad, kdyz vis aspon zhruba, jak dlouho ti multina potrva, a kudy vede, zda se budes moct pripadne v casovem limitu vratit do "civilizace". Protoze jinak tam musis lovit fakt jen ty mestske mikra…

Jinak prilis dlouhe multiny taky zpusobuji, ze na ne moc lidi nechodi a tim padem vlastne nenavstivi ty mista, kvuli kterym se delaji.
Zarnym prikladem je pekna Cesta pro Otylku [cache]GCZ39R[/cache] v prekrasne prirode, kterou vrele doporucuju. Je po stopach Koglerovy stezky. Ale uz Kogler vedel, ze je ta stezka dost dlouha a rozdelil ji na tri casti. Podle mne, kdyby tu byli tri multiny, byla by tu asi vetsi navstevnost. Takto to podle mne odradi dost lidi s detmi. A je to skoda.

Ale to neznamena, ze u specialnich multin, zamerenych prave na to tvoje "tajemno", jako ty co jsi vyjmenoval musi byt vsechny ty vyse zminene informace k dispozici. Ale takovych je pomalu…

Nebo by mezi stagemi a finálkou mohla jezdit kyvadlová doprava s přesným jízdním řádem…
Už jsem se lekl, že bych byl jediný, kdo je pro to, aby tajemství multiny bylo tajemstvím se vším všudy, včetně toho, kde a kdy skončí. To že se naštvaní vracíte z multiny, po dvou hodinách s tím, že nesplňovala vaši představu kam má pokračovat a že jste kvůli tomu "nestihli" vyluxovat dalších pět keší je spíš problém váš, ne obecný. Tak nelovte multiny…
Multina je holt jistá sázka do loterie a ne předem definovatelná záležitost.

Jen technická poznámka. U mé nejoblíbenější multiny [cache]GC12A0Z[/cache] je uveden časový údaj. Z původních min. 6h byl změněn na min. 10h, což je ale pro nás , co to dali, pořád ještě málo. :slight_smile: Ale to jen tak naokraj.

Přidávám se k většině, pokud nemá být neznámá délka součástí tajemství (Matrix apod.) nebo nemá jiný účel, jsem jednoznačně pro uvedení alespoň přibližného odhadu. I dobrou multi nebo i celý výlet dokáže pokazit nesprávná představa o (časové) náročnosti.

Jistě, u keší v místě bydliště nebo v místě, kde se zdržím delší dobu neuvedení času není na škodu, viz třeba [cache]GC1904N[/cache], [cache]GC1AAZD[/cache] nebo [cache]GC19QP2[/cache], u jiných ([cache]GC17CB1[/cache]) to vyplývá už ze zadání.

Ale pokud mám multicache na trase, může být sice sranda strávit na ní několik hodin, když je to dopoledne, nebo když se směr postupu shoduje se směrem předpokládané trasy. Proto jsem třeba ještě neulovil [cache]GCQ1P9[/cache].
A jen díky tomu, že jsem na první stage pěkné [cache]GC15P9N[/cache] potkal jiné kačery, jsem nevzdal (výpočet mě poslal kamsi daleko) a ulovil jí, i když jsem domů dojížděl na kole za tmy.