Geko 201 nebo eTrex

Máte někdo zkušenosti s těmito GPSkama? Který by jste mě doporučili? Oba stojí skoro stejně a větších rozdílů jsem si u nich nevšiml. Kromě WAAS a počtu uložených tras u Geko210 … je to velká výhoda oproti eTrexu?

Podstatnej rozdíl je v tom, pokud se nepletu, že Geko 201 je nemapová gpska :wink:

aha sorry, čistě etrex je taky nemapovej… tak nějak jsem bral že etrex = etrex legend :frowning:

Z techto dvou rozhodne Geko. Ale rozmysli se, jestli si za stejny prachy nesezenes ‘bazarovy’ fungl novy eTrex Legend, tech je ted docela dost (staci se podivat tady na foru!) a odvede o neco lepsi sluzbu - i kdyz pomalu, umi aspon nejak pracovat s mapama… /// (puvodne dlouhy vysvetlovani mi stranka pri odesilani nejak zapomnela, timeoutla nebo cosi, znovu uz se mi to psat nechce, tak jen takhle stroze… :] )

Tak jsem vcera s velkou pompou presedlal z Geko 201 na Beduv eTrex Legend a musim rict, ze po prvotnim nadseni u me zavladlo spis rozcarovani. Vim, ze za jeden den je tezko delat nejake exaktni zavery, ale po projiti tri kesi s eTrexem jsem mel sto chuti hodit ho ze skaly a zajit do sveho geovozu pro Geko. Na kopci s polovinou oblohy se Legend musel nekolik minut zatracene snazit, aby pak slavnostne chytil tri druzice a vykazal odchylku 50m. Po navratu domu jsem si sedl na zaprazi a polozil obe gps vedle sebe. Vysledek: Geko naslo sedm satelitu, Legend tri. Geko presnost od peti metru vys, Legend od 7m vys. Asi po peti minutach se Legend uracil spolupracovat a vykazoval zhruba stejnou odchylku jako Geko, mluvim ale o staticke zkousce, jakmile jsem se s obema gps zacal pohybovat, v devadesati procentech vedlo moje male Geko a Legend mel tak o tri ctyri metry vetsi odchylku.

Legend mimořádně špatně ukazujes vybitými nebo polovybitými bateriemi…jinak ukazuje docela přesně a rychle, nový za 2900kč s originální TOPO50 a se sedmiletou zárukou dává pořád nejlepší poměr cena/výkon.

Jinak signál u mně na dvoře :wink:

Na dvoře je signál v pohodě. Stačí ale zajít do lesa, když je vlhko nebo jsou blbě družice a je to v pytli. Geko201 má příjem opravdu lepší. Tuto sobotu jsem mel na Velkém Blaníku v jedné ruce svůj Legend a v druhé Geko201. Geko mělo okolo pěti družic, zatímco Legend měl problém se třemi a když nějakým zázrakem chytnul čtvrtou stejně nebyl schopen vypočíst polohu.
Závislost na nabití baterií jsem nikdy nezaznamenal, ale je taky pravda, že ani nesledoval. Moc se mi to nezdá.
Asi bych však neměnil. Legend je až na přijímač o třídu výše, mapy, velký grafický displej, pohodlnější ovládání a pár dálších firmwarových vychytávek.
Takže Geko201 x žlutý obyčejný eTrex –> rozhodně geko
Geko201 x Legend –> při ceně, za kterou se prodává u Mountfieldu i s mapou bych šel spíš do Legendu, ale stím signálem je to holt horší

odesláno omylem a nejde smazat. Grr

Ono oboje ma neco do sebe, je pravda, ze obcas nemaje mapy jsem si s Gekem komplikoval cestu k cili a misto po blizke pesince o ktere jsem nevedel sel pres hory doly rovnou za sipkou. Jakmile jsem se ale dostal k cili, s Gekem jsem mel vzdycky jistotu, ze me dovede na misto s minimalni odchylkou. Nemluve o velmi slusne (v porovnani s Legendem) urovni signalu i pod hustsim porostem, nerkuli rovnou v lese.
Legend ma samozrejme jako mapovy pristroj jednu nespornou vyhodu - mapu:-) to se sice hodi a moc pekne se na to kouka, ale pokud se na cache pripravim, alespon se mrknu na mapy.cz, je mi mapa vicemene k nicemu, protoze cestu znam a jedine, co od gps ocekavam je, ze me dovede na bod XY.
Takze kdyz se na to ted koukam, trosku zacinam litovat, ze jsem Premkovi Podlaze vrazil 3000 za vec, ktera ma v konecnych dusledcich horsi funkcnost, nez ta z ktere jsem upgrejdoval.

127 keší s Gekem, naprostá spokojenost. Pravda je, že občas (opravdu občas) mrknu do papírové mapy. Většinou ale doma, na vycházky jsem měl příslušnou mapu tak cca 10x. Je pravda, že občas tak jdu cestou méně pohodlnou, ale alespoň si pak zanadávám nebo zasměju, když na PC koukám, kde jsem bloudil.

V hustém porostu to lovím většinou tak že vylezu s Legendem na mýtinu a nechám ho minutku "nachytat družice" a potom zavalím rychle do lesa a najdu místo určení rychle tak vždy 100procentní uspech. Je fakt zapnout ho uprostřed lesa je schopen navést člověka i 30-50 metrů jinam…

Ovšem pokud Legend má problémy jako vy popisujete, měla by je i Vista a Summit té první čb řady, mají stejný chip, ne ?

Nemuzu soudit ani Vistu, ani Summit, zkusenost mam prave jen s Gekem a nove i s Legendem a po vyse zminenych peripetiich s Legendem jsem hledal, jestli na foru nekdo neresi neco jako porovnani techto dvou modelu.
S tou odchylkou Legendu v lese 30-50m to neni nic divneho, horsi je, kdyz se to stane na Babi hore, kes na kopci na kraji lesa, polovina oblohy prede mnou a Legend skomira na trech druzicich at se snazim jak chci. A jakmile se otocim k lesu jen bezmocne hlesne cosi o spatnem signalu. Oproti Geku, kdy jsem sel lesnim prusekem o sirce dvou metru a ono zvesela zonglovalo s deviti satelity je to docela rozdil:-(

A na jakou světovou stranu kopce to bylo? Občas to není jen vinou přístroje, ale také zčásti postavením družic. Na celkem velké časti oblohy na severu třeba vůbec nejsou (nikdy), když se k tomu ještě přidá, že zbytek si to šine někde okolo obzoru a jih zakryva kopec…

Je fakt, ze na sever to bylo, urcite to prispelo k neschopnosti legenda chytit signal, ale nikdy jsem tohle nepozoroval tak markantne na Geku. Nejde mi o nejake spineni legendu, jen musim s posmutnelym vyrazem ve tvari konstatovat, ze ac jsem se na legenda tesil, je pro me mirnym zklamanim a tahat ho sebou jen proto, ze ma mapu se mi zda zbytecne. Navic Geko je oproti nemu polovicni strizlik, ktereho v kapse pomalu ani necitim. Jeste je tu komfort ovladani, tu samozrejme dominuje s prehledem Legend, nez v Geku pri zadavani nazvu kesky projedu ty roletky, to je na zaveseni:-) Ale ani to nezachrani, ze Legend hur plni zakladni funkci, kterou po nem pozaduju - navigaci k bodu.

S eTrex legendem mám stejné špatné zkušenosti.
Na louce nebo v opravdu řídkém lesíku to ještě jde ale jakmile vlezete do lesa nebo mezi skály tak je konec.
Na cachi GC11GJE Navarov jsem s ním totálně vyhořel.2 hodiny jsem běhal sem a tam a chytal satelity-na mítinu 5-10min chitit signál a zase do lesa.
Vždy po pár metrech ztráta signálu.Našel jsem to až podle nápovědy tak,že jsem hodinu prohledával systematicky všechny kořeny.
To mě tak nakrklo,že jsem si okamžite (týden) koupil 60CSx a hned druhý den jsem jel zpět na srovnávací pokus.
Dělal jsem blbce jako,že nevím kde to je a šel jsem přesně podle šipky.
Celkem jsem to zopakoval 5x vždy ze stených pozic jako s legendem.
Zastavila mě vždy 3-7m od cache a světe div se celou dobu supr signál (4-7 satelitů) bez problému s přesností 7-10m.
Je fakt,že za cenu legenda s mapou od Bédy nemůže nikdo nic namítat ale otázkou zústáva jestli to někoho bude bavit,když 50% cachí nedohledá, rozvorá terén jak partička div.prasat a navíc svým pobíháním na sebe upotá pozornost mudlů,který si myslej,že tam opravdu něco hledá.

Nevim ze…mam legenda a nestalo se me ze bych diky spatnymu signalu kes nenasel…(teda v hoodne hustym lese mezi skalama parkrat mozna jo…ale minimum)…ale kvuli tomu nepisu…spis bych chtel reagovat na to s tim severem…pred 2 mesicama sem delal zkousku z predmetu "polohove a navigacni systemy"…a ucili sme se ze druzice "obíhají Zemi na šesti drahách (sklon dráhy 55°) vzájemně posunutých o 60°" takze by melo byt jedno jestli ses na severnim nebo jinym svahu

Pokud mi pošleš fotku gpsky s družicí chycenou někde uvnitř nažloutlé kružnice na následujícím obrázku, máš u mně pivo (ve skutečnosti je ještě o něco větší a ani takhle rozhodně není zanedbatelná). Musí to být samozřejmě nejlépe v okolí Prahy, i když vlastně asi klidně v celé ČR. Jde hlavně o zeměpisnou šířku.
Věř, že vím o čem mluvím, a nebo si zkus udělat projekci těch drah na oblohu v našich zeměpisných končinách. :smiley:
btw. jsou i lidé, kteří s Legendem našli těch cachí klidně tisíc. Rozrývání a hlavně zanechání rozrytého okolí po odchodu je podle mně spíš o lidech než o gpskách. :wink:
Aby to zas nevypadalo, že Legend kdovíjak vychvaluju, taky bych s nim kolikrát nejraděj praštil o zem. Hlavně když vynechává celkem zásadní čtyřpolohové tlačítko nebo displej. S příjmem je to prostě špatné, ale ne zas úplně tragické. 60CSx a vše ostatní se SirfStar3 je na tom samozřejmě nesrovnatelně lépe, stejně tak Magellany. Dokonce i mnohem starší typy.

Taky sem jich s Legendem pár našel a kdyby nevyzbylo pár korun a neobjevila se Vista HCx, tak bych s ním chodil dál. Jinak za rok a půl /no zima se asi počítat nedá/ žádný problém /až na ten signál :)/
Za ty prachy /s mapou v ceně/ nemá konkurenci, ale je pravda, že Geko je citlivější.

Alkes: Tak jo, mas pravdu…ale nevim proc;) zadal sem svoje home coords do planningu a:
jenom GPS:

a vcetne Glonassu…to nahore do kruznice zasahuje…dluzis me pul piva :wink: