GPSMAP 60CSx - potíže s podsvícením z ext. zdroje

Přátelé, poraďte. Mám výše uvedený přístroj a používám ho i v autě, kde se snažím využít napajení ze zapalovače. Stalo se mi však a to už minimálně 3x, že po připojení puštěného přistroje zhaslo podsvícení a nešlo nijak spustit. Musel jsem přístroj vypnout a po čase po nekolikerém zapnutí vypnutí začalo podsvícení zase fungovat. Zvláštní je, že i když přistroj nesvítí, lze zapnout a ovládat posuvník intenzity podsvícení, leč bez úspěchu. Poprvé mně to docela vyplašilo a plaší doposud tak, že raději napájení z auta nepřipojuji(Bojím se abych něco nepo…). Jenže mě to docela mrzí, protože si tak vyčerpávám baterky, kdy mě pak může chybět energie na turistiku, nebo kolo. Hlavně mi nepiště at si vozím další baterky :-). To mi toto chování přístroje nevysvětlí. Díky za všechny rozumné příspěvky.

Jakým konektorem to napájení z auta připojuješ? Přes USB, nebo přes ten 4pinový kulatý konektor?

Pres ten 4-pinový. Je to original kabel na napajeni z auta.

Tak to se obávám, že půjde o nějakou chybku - buď v přístroji, nebo v tom kabelu, ale tomu moc nevěřím. Měl jsem dvě 60ky a připojoval jsem je v autech, na motorce i k PC a tento problém jsem nikdy nezaregistroval.
A když to připojíš k PC přes USB, tak to svícení nezlobí? Nebo taky?

Jednou ano i pri pripojeni pres USB, ale to bylo temer pote, co se to projevilo i v aute a od te doby v pohode. taky ale od ty doby jsem ji v aute radeji nepripojil. Bal jsem se jestli auto nedela nejake napetove nezdvorilosti a GPS-ka reaguje ajkousi formou ochrany pred destrukci. Pripojoval jsi ji na napajeni auta zapnutou, nebo vypnutou? Co startovani auta? Zkousel jsi to? Preci jen pri startu dochazi k vysokym odberum a muze to udelat neplechu. Ja proste spekukuju proc mi to dela.

Ten vstup napájení přes kulatý 4pin má tu výhodu, že zvládne napájení o širokém rozsahu, mám dojem že snad do 30V. Zda ten vstup zvládne i odfiltrování vyšších napěťových impulsů během startování, to jsem nikde nevyčetl, ale slyšel jsem názor, že "snad ano".

GPSku jsem připojoval k externímu napájení přes 4pinový konektor i v zapnutém stavu a i před samotným startováním. U auta už mám ale implementované ochrany - během startování se napájení v autokonektoru na chvíli automaticky odpojí. U motorky tahle funkce není, a GPSka startování přežívala po celé dva roky v pohodě.

Možná bys mohl zkusit použít pro 60ku nějaký adaptér na 5V na USB konektor (třeba určený pro PDA nebo PNA autonavigaci), kvalitní by měl odfiltrovávat i ty špičky, a zkusit to napájení v autě přes něj.

Diky moc. Jsou to pro mne nove informace, ktere jsem jinde nevykoumal. Treba to bylo jen takove chvilkove …, abych se proste lekl :slight_smile:

Trosku offtopic, nedavno sem nekdo psal prispevek, ze zkousel pripojit 6OCSx k USB na autoradiu a fungovalo to jako externi zdroj. Ten prispevek ted nemuzu najit…zkousel to jeste nekdo? Je pravdepodobne, ze to bude fungovat na kazdem radiu s USB? To by pro me byl dalsi dobry duvod pro upgrade autoradia :wink:

Islo o 76csx a autoradio kenwood s usb konektorom na kabli. Jedina nevyhoda tohto riesenia je, ze pocas napajania gpsky nehra muzika :slight_smile:
Ale pokial ide o kriticku situaciu, ked treba donavigovat za kazdu cenu (a nahradne baterky niesu po ruke), je to riesenie. Prispevok som dodatocne zmazal, lebo bol offtopic, preto ho nemozes najst :slight_smile:

Skoda to mazat, to byl zajimavej poznatek. Budu to muset vyzkouset co to udela s 60CSx a na nejakym levnejsim radiu :smiley:
Diky.