Skutecny zajem je samozrejme nulovy, nebo skoro takovy. Ani to jinak by nemuze. Nove veci takrka nikdy nevychazeji ze zajmu a potreb vetsiny, ta vubec netusi co by mohla chtit (pracuji v IT, takze vim presne o cem mluvim). Proste se to musi udelat tak, jak nejlip to umi a chce par jednotlivcu a dat vetsine hotove.
Navic nejde v prve rade o Cechy, vzdyt tech je pet a pul (dnes asi 1300). Ti si muzou sve kese posilat na papircich, s trochou nadsazky.
it’s not about a clash of cultures, but (for me! - and I can’t speak for oc.de, of course) it is a lot about little services that have been widely demanded but not provided for non-US cachers by gc.com and that were obviously more or less easy to implement for oc (to name but a few: search by city names, search by postal codes, separated language versions, smaller administrative units (“Länder/Bezirke”), legal data for maps) and more features are said to be worked on (or already finished) by oliver, orotl, carsten77 et al. : statistics, maps etc.
As a cacher, oc is an additional offer for me, not an alternative religion (alternative to gc.com, of course).
The alternative system exists, and it is free to you and your fellow cachers in czech republic, slovakia and all other states to make use of it.
If I understood Igi right, the slovak community (or parts of it) are working on a relaunch of geocaching.sk (with a cache listing system seperated from gc.com); as a foreign cacher I’d be VERY happy to use the same cache listings even without understanding the slovak interface (moreover with the hungarian system, where I understand nothing at all).
Kdyby se jako prvni krok naprogramoval PHP (ASP) agregator, ktery by bylo extremne snadne pridat ke stavajicimu kodu GC.CZ, pridal by jej sem spravce? Potom by GC.CZ zobrazovalo nejen GC.COM cache, ale i open-cache. Nic by neubylo, neco - malo - pribylo a vsichni by byli spokojeni (?).
Nechápu…vůbec nechápu nač dělat takový binec do toho všeho. Nechápu ty příspěvky ohledně pornografie…chtěl dotyčný naznačit, že gc.com je nudný právě proto, že malé děti nemůžou najít kešku s pornem uvnitř? A i kdyby vůbec nešlo o tohle, proč by měl vzniknout nový server…
Jetsli mi někdo bude chtít odpovědět, tak prosím česky, to by bylo moc fajn :o), třeba to konečně pochopím…Zatím jsem vedle, jak ta bedle
Pochopil jsi to asi správně. Svoboda bez možnosti kamkoli cpát porno či alkohol není svoboda, ale v podstatě krutá totalita! Něco v tom smyslu autor z Balkánu napsal. No a pak že si můžeš stahovat neomezeně jakákoliv data aniž bys byl registrovaný geokešer. Registrace pod nějakým nickem je v podstatě hlídání Velkým Bratrem…
Dotyčný se zabývá podle mne blbostma a doporučil bych mu raději zájem o skutečné problémy v jeho oblasti zájmu, jako že třeba EU v tichosti schválila zákon o povinné archivaci veškeré elektronické komunikace na Internetu a nejen na něm, evidenci všech mailů (naštěstí zatím bez obsahu, jen kdo komu a IP adresy), každé kliknutí bude archivováno, adresa + IP odkud byl požadavek vyslán. Prostě archivace logů ISP. Doba archivace až pět let, u nás zatím 3 a 6 měsíců. Zákon už existuje a platí. U nás je to zákon 485 zde http://www.mvcr.cz/sbirka/2005/sb169-05.pdf . Zdůvodnění - boj proti terorismu a zločinnosti. V Británii už mají v ostrém provozu i evidenci pohybu všech vozidel i soukromých pomocí scanerů SPZ.
Promiňte OT, to patřilo hlavně Balkánskému kolegovi.
First of all - Happy New Year to all of you Folks! I am, as the mediocre geocacher, absolutely satisfied with gc.com system and would not support any crumbling of the system that works. I am really not a fan of any separation and I don´t want to see, one day, a number of separate gc sites (e.g. czechcaching, moraviancaching, sileziancaching, west/middle/east slovakcaching, bavariancaching, sachsencaching, oberöesterreichcaching, niederöesterreichcaching, tirollcaching, …, myprivatecaching, …), … a tricky game. … what´s really behind it? K.I.S.S. !!
Tato diskuse je velmi čilá podle počtu příspěvků. Chtěl bych však angličtinou vládnoucí jedince požádat, zda-li by to někdo stručně neshrnul o co vlastně jde. Bohužel jsem se ve škole učil ještě ruštinu (a němčinu) a moje chatrné anglické základy na tohle nestačí. Myslím, že nejsem sám s tímto problémem. Díky předem.
BalkanSabranje je geocacher (2-clenny team) aktivny v Rakusku, s ktorym sme uz mali cest sa spoznat aj osobne.
Tu je preklad jeho povodneho mailu:
Mili susedia,
pisem vam aby som vas informoval o najnovsom vyvoji ohladom geocachingu: www.opencaching.com
Myslienkou opencachingu nie je spolocnost, ktora centralne skladuje vsetky data, ale viacero nezavislych servrov s nezavislymi rozhraniami (v roznych krajinach, v roznych jazykoch), ktore by tieto data zdielali.
Cielom tohoto projektu nie je priama sutaz z geocaching.com (Vacsina z takmer 5000 kesi z 10 krajin je uvedena aj na geocaching.com), ale poskytnut uzivatelom zdarma pristup k udajom (bez prihlasovania sa, bez poplatkov).
Takto si bude kazdy moct tvorit vlastne mapy a statistiky.
Hlavnou vyhodou je, ze takto si bude moct kazda komunita vytvorit vlastny site (v svojom vlastnom jazyku) a cache budu moct mat viacjazycne popisy. ak by to Cechov (a Slovakov) zaujimalo, som si isty, ze organizatori tohoto projektu vas podporia.
Díky za stručný překlad a link, který jsem si prohlédl. Můj názor na věc je ten, že česká stránka o geocachingu nabízí v zásadě totéž co ta německá a rozhodně ta naše je hezčí. Vytváření druhého serveru s týmž obsahem mi přidá nadbytečné, na tom německém webu je však možné se pár věcmi inspirovat. Přehled nových cache v blízkém zahraničí by se mi také líbil (zajímavé, že ti Němci tam Česko nemají a Polsko ano), registrace i pro české stránky je také vhodný nápad. Centralizace na gc.com mi připadá užitečná stejně jako jednotná pravidla pro cache - aspoň vím, co mne může čekat na opačné straně světa a s čím se asi nesetkám (zbraně, drogy atp.).
Na druhé straně - pokud někdo chce takový server udělat, bránit mu nebudu, je to každého věc, čím více informací bude k dispozici, tím lépe. Ale pokud by šlo o změnu pravidel všeobecně, tak jsem zásadně proti.
Myslím, že se tu najdou tací, kteří by ocenili jiné diskusní fórum
Pro zejména mladší je taky důležitá určitá forma vnější stylizace a odporu vůči “majoritním” a “monopolním” řešením.
Konkurence je dobrá a tak by třeba i na gc.cz časem přibyly funkce, které by jej učinily opravdovým středoevropským geoportálem
Ostatně nebýt průkopníků slepých uliček, nebylo by pokroku jako takového.
Takto tomu rozumím já…
Pokud jde o Klicnik team, zůstane i nadále věrný stránkám geocaching.com, které mu plně (= 100%) vyhovují jak co do obsahu, tak i do funkčnosti (Klicnik team = basic member).
Pokud bude pokračovat růst z posledních let, kdy se pravidelně zvětšoval český geocaching každým rokem na trojnásobek, bude na konci roku 2006 v ČR asi 4000 lidí, co si jednou ročně hledání vyzkoušeli, kolem 1000 těch skutečně aktivních (>10) a asi 3000-4000 pokladů. Domnívám se, že tak velké množství lidí už nelze udržet v homogenním centralizovaném řešení, takže k rozpadu nutně dojde.
Dalších cca 3000 lidí vytváří zhruba patnáctimiliónovou poptávku po GPS, což už není úplně zanedbatelné pole pro sponzory nebo trh s reklamou. Kdo teď vybuduje alternativní český web, který přitáhne nové zájemce, může na věci možná i trochu vydělat. Například tak, že se spojí se Seznamem nebo jiným zdejším vyhledávačem - konečně agregace informací z různých zdrojů je s činností vyhledávacího portálu úzce příbuzná. Tím se může nárůst dále akcelerovat.
Druhá možnost je, že se růst výrazně zpomalí, že český geocaching dosáhl skoro stropu. Pak uvízne na úrovni malého, v podstatě bezvýznamného a pomalu odumírajícího sportu typu radioamatérů či ROBu.
Je to jen interpretace a předpověď, pochopitelně to není nic jistého. Ale už teď je vidět silné pnutí a to je tu většina “starých bardů”. Pokud přijdou další dva tisíce lidí zcela nových, pochybuji, že spolu všichni vydrží na jednom serveru. Navíc serveru technicky stagnujícím. Je to jistě možné, na druhé straně je tu příklad třeba Německa, kde se to trhá - pokud jsem zjistil správně - právě asi od počtu 3000 lidí/skrýší. Ať tak či tak, není to nic, čeho je třeba se obávat - potenciální nebezpečí vždycky bylo a bude pouze jedno.
i don’t understand all whats dicussed here, because i only speak english and german … but i’m happy that there is a discussion about opencaching
I would also be very happy to give the german community the features that you listed for the gc.com-database and would like to do the programming-work. But it is not possible for me to get a copy of the gc.com-database, the terms of use doesn’t allow that (when i understand them right) and gc.com only offered an agreement, that doesn’t meet our needs (too bad conditions).
How have you solved that problem?
It would be very cool to get some tipps from you.
Hi Drevococur,
I waited for my answer 'till Oliver was ready to make his statement.
I wasn’t aware that gc.cz is using ONLY gc.com data (which is probably against te ToU , but none of my business). In any case - if the gc.cz spiders fail (or you can’t cope with PQs anymore), OC might be the perfect solution for CZ. It is also a great platform for new (legal) ideas, that are not possible on gc.com, like moving caches, short-term-invitations for events, etc etc.