IN/OUT

Dostal jsem mail od Petra Kury z KuraTeamu:

Preji hezky den.

Dekuji za navstevu nasi cache “Prasata”. Ale chtel bych Te upozornit, ze neni fair play, kdyz si z cache neco vezmes a nic tam nepridas.

  S pozdravem Petr z KuraTeamu</i>

Vzhledem k tomu, že by mě zajímaly i názory a praxe ostatních hledačů tak to přesouvám z osobní korespondence sem. Jde o to, že jsem z cache vyzvednul TB aniž bych do cache cokoliv přidal.

Můj názor je takový, že pravidlo “pokud si chceš z cache něco vzít, musíš do ní i něco přidat” platí pro obecné předměty výměny, tzn. ve většině případů ten bezcenný bordel, který občas někomu udělá radost, uloží si ho doma na poličku popřípadě ho jinde smění dál. Pokud (málokdy) mě v cachei něco zaujme tak směňuju za předmět stejné (finanční) hodnoty.

Pokud vyzvedávám TB (a že tak dělám poslední dobou docela často) tak to dělám proto, že si pak rád ješitně prohlížím svoje statistiky a tím že na oplátku do cache nic nedávám nikomu neubližuju:

Vlastník TB je rád, že se TB posunul.

Majitel cache je (může být) rád, že jeho cacheí prošel TB.

Ostatní potenciální nálezci můžou TB najít jinde, protože já si jej na památku nenechávám, ale dávám jej do jiné cache.

Od toho si myslím je odvozený princip TB, kdy by měl za každou cenu putovat (na místa kam chce, popř. jen tak) a ne být směňován za jiné předměty popř. jiné TB. Navíc: nedá se to aplikovat obráceně. Kvůli tomu pokud si z cache beru nějaký bezcenný předmět, který si hodlám nechat a zároveň do cache vkládám TB, tak za onu bezcenou věc do cache ještě něco přidám, protože vím, že až se TB posune dál, tak by po mně v cachei nic nezůstalo.

Tak a teď do mě :slight_smile:

My praktikujeme, že když si chceme něco vzít, včetně TB, tak do keše něco vložíme. Hodnotně trošku odpovídající. Takže za nějakou blbůstku (kinder, míček, …) dáme jinou blbůstku nebo konektor, za TB něco lepšího (buď jiný TB, nebo třeba vlastnoručně pletený náramek,…). Když chceme do keše vložit TB a nic se nám tam nelíbí, tak ho tam vložíme a nic si nevezmeme.

Zadny strachy. Ja s tebou uplne souhlasim, a myslim ze nebudu sam, protoze to da zdravy rozum. TB je cestovatel, stopar, ne predmet vymenneho obchodu.

Ja osobne do kese za TB samozrejme neco davam, prijde mi to jako samozrejme. Ten kdo do kese TB ulozil, si z ni MOZNA neco vzal vymenou, tudiz pokud jen vezmu, bude tam o predmet min. Vymena jako vymena, at beru obycejnou vec, nebo TB, mel bych zase neco vlozit. Tot muj nazor.

To Colonel & Lucky:

Pokud přihlédnu k mému krédu kterým se při obchodování řídím (vyměňovat věci stejné hodnoty), tak bych musel do cache za TB dát něco s hodnotou minimálně 200 Kč, protože za zrovna takovou cenu se u nás TB prodávají.

ja sa priklanam k nazoru ze za TB netreba nic vkladat (kto chce samozrejme moze). Casto sa stane, ze ste na cache, nemate nic na vymenu a najdete tam TB - dolezite je, aby TB cestovali za svojimi cielmi, a nie tvrdli v cache. TB nie je klasicky trading item…

Muj nazor je, ze TB si nikdo nebere, jen jej presouva. Proto neni predmetem “povinne” smeny a je naprosto fer jej odnest jinam bez vlozeni protihodnoty. Spis je “unfer” vlozit TB a za nej si neco odnest.

Plně souhlasím s Jarrym. Při vkládání TB/coinu nic za něj nikdy nevybírám a při vyzvedávání TB nic nevkládám, ale pokud něco za něj vložit chci a mám co, vložím. Ale jen dobrovolně a jako bonus navíc.

TB a coiny nemají být předmětem směny a nelze vyžadovat za jejich přesun vložení jiného předmětu.

Ano, souhlas s Jarrym i Mionem!
Osobně málo kdy něco měním - předměty nechávám spíše pro kačery s dětmi:-)
Když jdeme s dcerou a jí se náhodou něco v keši líbí, snažím se vložit něco obdobmé kvality.
Pokud beru TB, nedávám nic, neboť “plním úkol” tím, že TB přesunu.
Osobně zastávám názor, že lépe nesměnit nic, než vkládat bezcenné tretky. Našemu teamu udělá dostatek radosti nález keše někdy vylepšený o dobrý pocit z přesunu TB:-)

Souhlasim se Samanem, Mitakem, … teoreticky vzato, pokud budem neco za TB vkladat, tak hmotnost vlozenych veci bude limitovat k nekonecnu a kesky nam prasknou :slight_smile:

Když vím, že půjdu někam lovit cache, snažím se mít v kapse nějakou drobnost do cache.

Není velký problém mít v kapse, kromě náhradních baterií do GPS, ještě něco …

Souhlas s Mitakem a se všemi, kdo s ním souhlasili. Já až na výjimky nikdy trade, jen přesouvám TB+GC. Teorie s praskáním caches je bezva!

Plnej souhlas za TB se snažíme vždy něco dát, protože

  1. nemáme s tím problém 2. né každej, kdo dá do cache travelbuga si z ní nic nevezme …spíš naopak stav
    IN/TB OUT/něco bych řekl převládá a tak by se teoreticky mohlo stát, že (v extrémním případě) zůstane cache prázdná.

Osobně, když tak čtu tady tu diskuzi, tak bych byl dost pro to, aby se za TB do cache něco dalo nebo nedalo, podle toho zda za TB předchozí cacher něco vzal nebo ne …je to logické

Myslim, ze v pravidlech je k “trade” jen obecne doporuceni, muzes neco do cache vlozit/muzes neco z cache vyjmout. Zalezi tedy na uvazeni hrace, jak bude k v jednotlivych pripadech k trade pristupovat. Pokud chce nekdo menit TB jen za TB, je to jeho rozhodnuti, stejne tak pokud se nekdo rozhodne za TB striktne nikdy nic nedavat. Osobne si myslim, ze je to kazdeho vec, jestli si v kesce neco meni, pridava, vybira…ma na to pravo - nasel ji. A pokud ji vylozene “nerabuje” hraje tak, jak umi nebo chce. Osobne navrhuji smerovat nasi pozornost k pro hru dulezitejsim faktorum - napriklad k zasadam doplnovani zakladniho vybaveni - napr. dalsi stranky k popsanym logbookum, nejakym tem tuzkam, kdyz chybi, popripade k i provizornim vymenam kontejneru, je-li to treba…

Píšu můj názor jako jednotlivce (nepíšu za tým).

Koukám, že to asi bude pěkný flamewar :wink:

Souhlasím s tím, že TB není obyčejná věc na výměnu a je v pořádku, když se mu snaží někdo pomoci splnit jeho specifický úkol.

Nechci za každou cenu bazírovat na pravidle, že když někdo něco z cache vyjme, měl by tam něco vložit. Podle mne jde o rozumné doporučení, které nám dává prostor k mnoha interpretacím. Já si toto pravidlo vykládám jako užitečné v tom, aby se zabránilo degradaci obsahu caches. Je to jednoduché. Když něco z cache vyzvednu snažím se do ní vložit něco stejně hodnotného. Nemyslím tím finanční hodnotu, ale morální a estetickou hodnotu. Tak, aby se zbytečně nesnižovala hodnota obsahu cache.

Některé příspěvky, které zde proběhli mi připadají poněkud krátkozraké, protože se soustředí jen a pouze na to, aby se TB dostal do jiné cache. To podle mého názoru není cílem geocachingu. Snažíme se přece vytvářet zajímavé a nápadité cache na pěkných místech. A do nich umisťujeme hezké věci, aby při nálezu udělali nálezcům, hlavně dětem radost. To že se tam občas objeví TB je jen takové drobné zpestření.

Když se na to podíváme z širšího pohledu, zjistíme, že dost hledačů něco vyměňuje. Takže uvažuji modelovou situaci, kdy někdo najde cache, něco se mu v ní líbí tak si to vezme a dá tam TB. Je to OK, owner má radost z toho, že je tam něco zajímavého a další nálezce bude příjemně překvapen. Cache se stane zajímavou tím, že je v ní něco zvláštního. Pak někdo přijde, vezme si TB a nic tam nedá. Sníží tím nejenom zajímavost cache o to, že už tam není překvapení v podobě TB, ale ještě navíc tam ubude jedna věc. Když se to párkrát zopakuje, tak tam zůstane jen prázdná schránka. Můžete namítat, že když dáváte do cache TB, tak si nic neberete, ale domnívám se, že se takto nechová absolutní většina kačerů, takže tím musí zákonitě degradovat obsah cache.

Takže já osobně když beru TB, tak dám místo něj něco pěkného, abych tím nesnížil úroveň obsahu pokladu a zajímavost hry. Náš tým to dělá proto, aby někomu vykouzlil jiskřičky v očích a hřeje nás u srdce, když si někdo vezme něco co jsme do nějaké pokladu přidali.

PS: Díval jsem se kam ten bug putoval. Byl použit jako lákadlo do nové cache o pár kilometrů dál. Mám z toho datový divný pocit.

    Petr

Souhlasim s tebou, Petre, ale na druhou stranu vynucovat trade emailem ? A jeste za TB ? …to je trochu divny, nemyslis ?

Naprostej souhlas, TB je cestovatel (stejne jako Geocoin) a ne nejaka vec na vymenu.

Bylo by to bezva, bohužel je to utopie…většinou se po půl roce stane z naplněné cache k prasknutí, jen krabička, kde se na dně povaluje pár věcí , které mají ulámané části, nebo nejsou kompletní a při kontrole je cache zralá na vysypání a nové naplnění.

Ja mam divnej pocit z toho, ze ti pripada OK ze nekdo vlozi cizi TB a odnese si za nej predmet urceny k vymene.
Protoze to je ten, kdo snizil hodnotu. Ale ty misto abys psal jemu, pises tomu kdo plni jine poslani a trade ho vubec nezajima - kolobeh TB mezi kesemi je hra ve hre a s beznym tradem nesouvisi. Muzes koneckoncu udrzet uroven obsahu a jako majitel prubezne hodnotne predmety doplnovat. A argument “lakadlo do nove kese” je uz vyslovene malicherny.

Chystám se zdolat nějaké pětkové keše, mám do nich strkat TB? Když je navštíví jeden člověk za rok?