Nabíječka na AKU

Já bych skutečně neviděl tak fatálně. Pokud nejsi extrémní uživatel typu modelář, tak vyhoví běžná střední třída což ta z GM splňuje. Nabíječka by měla nabíjet každý článek extra, detekovat nabití a mít udržovací režim. Výhodou je kontrola teploty, vybíjení, nastavení proudu a další vymoženosti, ale to je za příplatek. Dnešní články skutečně ty vyšší nabíjecí proudy vydrží a jsou na ně stavěné. Podle některých názorů, které až tak nesdílím, je dokonce rychlé nabíjení vhodnější. A co se životnosti článků týče mám zkušenost, že mi většinou odejdou věkem než počtem cyklů. A platí, to že nepoužívaný orgán krní. Tedy aku, které leží v šuplíku a necyklují (nabít-vybít) odcházejí.
Celé je to také otázka ekonomické úvahy. Dám-li za lepší nabíječku o např. 1000 více tak to obnáší 10-20 nových aku. Mohu si vybrat. Tím rozhodně nejsem proti špičkovým nabíječkám, ale záleží co od toho čekám a jaký jsem uživatel.

NiMh přímo vyžadují rychlejší nabíjení oproti NiCd, aby vůbec bylo možno spolehlivě určit konec nabíjení. Proto se dnes prodávají většinou jen rychlonabíječky, stačí se podívat na nabíjecí křivky zveřejňované výrobci aku. Nabíječky navíc nepoužívají konstantní nabíjecí proud jako kdysi, ale různé puzní proudy v různých fázích, lze je bezpečně použít pro nabíjení jen částečně vybitých článků atd. Prostě jiná technologie.

Nabíjení 1A je pro současné články naprosto normální.

http://www.hardingenergy.com/pdfs/NiMH.pdf

Slow charging is still a reliable method, but not all batteries can be slow

charged without some type of termination. Some NiMH cell chemistries have higher capacities and are

better suited to the more popular fast charging methods.

Rapid Charge - The advantage of this charge method is the ability to safely charge batteries that are at any

state of charge. In other words, a partially discharged battery can be charged without the risk of

being overcharged. The disadvantage to this type of system is the added complexity and

expense of the charger.

http://www.panasonic.com/industrial/battery/oem/images/pdf/Panasonic_NiMH_ChargeMethods.pdf

The advantage of this charge method is the ability to safely charge batteries that are at any

state of charge. In other words, a partially discharged battery can be charged without the risk of

being overcharged. The disadvantage to this type of system is the added complexity and

expense of the charger.

Panasonic považuje za standartní nabíjení proudem 0.5C až 1C, tj. pro NiMh 2500 mAh proudem 1.2A-2.4A, běžné rychlonabíječky nabíjejí max. 1A. Takže pohoda. Max. teplotu uvádějí ne 37 st.C ale 55 st.C

Tady mělo být

In order to excercise proper control to stop rapid charge, it is recommended that batteries be charged at over 0.5CmA but less than 1CmA.

Ano, to je největší problém. NiMh by se proto nikdy neměly hodně vybíjet. Jakmile některý článek v sérii má menší kapacitu než ostatní, vybije se dřív než ostatní a v sérii s ostaními se “přepóluje”, což pro něj znamená smrt v krátkém čase.

Pokud je možnost, NiMh a Li-Ion/Pol akumulatory hned po příchodu domů dejte do (chytré) nabíječky, ať mají třeba ještě i 90%ní kapacitu. Samozřejmě je potřeba inteligentní nabíječka a ne ta, co šťouchá do akumulátoru proud po konstatní čas (většina GP nabíječek v základní ceně)! Tam by mohlo dojít k přebíjení a přehřívání, což likviduje kapacitu článku stejně spolehlivě. A nejlépe je třeba hlídat každý akumulátor zvlášť. Pak se dosahuje vynikající životnosti akumulátorů za nejnižší celkové náklady.

Je dobré si uvědomit, že: “…Nabíječe, které jsou opatřeny hlídáním teploty (termistor uvnitř baterie nebo metoda “delta T/delta t”) nebo hlídáním poklesu napětí na konci nabíjení (metoda “-delta V” nebo “d2V/dt2”) lze používat i k nabíjení jen částečně vybitých akumulátorů, aniž by to mělo vliv na pokles životnosti nebo kapacity v následujícím cyklu. Naopak akumulátorové baterie, které jsou vybíjeny jen částečně a k nabíjení se používá jedna z výše uvedených metod, dosahují výrazně delší životnosti než baterie, které vybíjíme ze 100 %. (Tyto metody se používají např. u většiny GSM telefonů – jak v nabíječkách, tak v Hands-Free sadách, u nabíječů pro přenosné radiostanice nebo pro akumulátorové nářadí apod.).” (konec cit.)

No, to byla spousta polopravd. NiMh je potreba nabijet mensim proudem nez NiCd (zpravidla). Pravda ale je, ze delta peak u NiMh je mensi. Pokud nabijecka neumoznuje nastavit velikost detekovaneho delta peaku, ma ji nastavenou na NiCd, nebo jako kompromis, nemusi spolehlive detekovat konec u NiMh, hlavne u malych proudu. Druha vec je, ze clanek by nemel byt pro optimalni rychlonabiti nabijen konstantnim proudem. Nabijecka by mela cyklus prerusovat a merit, co se vlastne na clanku deje a podle toho regulovat proud.
Vyrobci velice casto take na svych strankach nabizeji polopravdy a mnohdy i lzi. Napriklad reknou nabijeni 1C ano, ale uz nereknou za cenu snizeni zivotnosti 50%. To same s pripustnymi odbery a dobou trvani spicek.
Nekdo tu uvadel odbery 1A u blesku - to fakt vydrzi dlouhodobe maloktery normalni AA clanek ve spotrebnim provedeni (s cepickami).
Tyhle veci ale presahuji geokesarske zajmy, popsali bysme spousty “papiru” a na zaver se i pohadali. Takze muj zaver pro Kolomba je, aby poridil JAKOUKOLI nabijecku normalni znacky, ktera nabiji kazdy clanek zvlast a detekuje delta peak. Jedine kriterium. Bude spokojeny.

Tak pro tuhle jsem našel web výrobce a tam se píše:

Comments

240VAC/12VDC Ni-Cd/Ni-MH automatic charger with 240V AC adaptor & 12V cig’ lighter for vehicle included.

Fast charge rate 1000mA (AA), 500mA (AAA) with autoswitch to trickle charge mode of 100mA (AA), 50mA (AAA).

4 individual circuits to charge 1, 2, 3 or 4 AAA or AA NiCd or NiMH batteries with state of charge indicator.

Discharge function included. Primary battery autodetect so non rechargeable batteries cannot be inadvertantly charged. Fully charges (100%) batteries as opposed to approx’ 80% for most AA/AAA fast chargers.

O detekci delta peak tam nikde nic nevidím a nebo je to skryté pod jiným termínem :frowning:

Tady to je celé

To neumožňuje žádná běžná komerční nabíječka.

Není pravda. Možná tak před 10 lety. Naopak jsou současné nabíječky nastaveny na NiMh, protože s tímto nastavením je bezpečné nabíjet i NiCd, naopak to možné není. Proč by jinak bylo u většiny běžných nabíječek uvedeno že jsou na NiMh?

V praxi nikdo nepotřebuje životnost 1000 cyklů :-). Úplně stačí ne poloviční, ale i pětinová životnost “poškozeného” aku.

Ve svém Metzu mám spotřebí články NiCd 1000, proudy tam tečou ve špičce mnohem více než 3A (dig.měřák opravdovou špičku není schopen změřit) a aku neodešly. NiMh takový proud nedají, mají větší vnitřní odpor, který se časem zvětšuje. Je ovšem otazka co je to vydrží a co je to dlouhodobě.

Toto je pravda. Teorie je jedna věc a praxe jiná. Pro napájení gps stačí kterákoliv nabíječka s uvedenými vlastnostmi, a už jsem viděl i levnější než jsem uvedl předtím. Prostě za 650 Kč už jsou kvalitní i se 4 aku v ceně.

Detekci delta peak má, tak jako všechny rychlejší nabíječky pro NiMh, jinak by pro tyto aku nemohly být určeny.

Takže třeba tuhle?

<a href=Sekce_404>Nabíječ Kyocera DPS3

A za ušetřené peníze si koupit třeba něco dobrého k pití :slight_smile:

Ta umí nabíjet dokonce i RAM články. Pro mne je ale důležitý faktor i váha a velikost, a proto mne zaráží věta “Balení obsahuje nabíjecí zdroj pro 220-230V, zdroj pro použití v automobilu 12V”. Já bych bral jen nabíječku se spínaným zdrojem uvnitř, ne s externím těžkým transformátorem. K té mé jsou jen 2 kabely, jen na 220V druhý na 12 V, je lehoučká, jen 110g. Takovou lze i přibalit i na dovolenou do batohu. Takže bych si ověřil váhu a ty kabely, co se myslí pod pojmem zdroj. Jinak ale by byla velmi dobrá, až na slabší aku.

Prosim, nevyjadruj se k vecem, kterym zcela nerozumis. Takove komercni nabijecky, ktere umoznuji nastavit delta peak a mnoho dalsich veci, mam doma 3. Chces linky? Nejsou ale primarne urcene pro jednotlive spotrebni AA, nicmene i ty na nich mohu nabijet a merit. Ano, NiCd AA snesou vyssi vybijeci proudy, a lepe snaseji i spicky. Ja mluvil o NiMh. S tim take souvisi, ze NiCd snaseji i vyssi nabijeci proudy.
Nastaveni delta peaku u tech nabijecek, o kterych mluvime, je otazka. Jeste jsem nenarazil na takovouhle nabijecku, ktera by velikost dP na clanek mela uvedenou. A osobne bych tipoval, ze davaji nejakou hodnotu mezi, mozna bliz k nimh, protoze kdyby pouzili tu nejbezpecnejsi mez nimh, casto by u techto nabijecek nastal falesny dP u NiCd a ty by koncily nenabite, zvlast clanky uz “unavenejsi”.
Jeste ze se shodneme na tom, ze je to vicemene jedno :slight_smile:
Pro Kolomba - mozna bych se nebranil ani nabijeckam, co nabiji 2+2 clanky. A zvyknout si pouzivat stejne pary, hned po vytazeni nabit. Fakt zalezi u techto clanku vic na charakteru pouzivani, nez nabijeni (za predpokladu, ze je nabijeni aspon rozumne, a to byva). Clanek spis odejde, kdyz se v baterce vysviti do mrtva, nez kdyz se nabije o trochu rychleji, nez by mu bylo mile.

Když se nabíjí pomalu tak snad přehřátí nehrozí, ne?

Já občas nabíjím ze zhruba dvanáctivoltového zdroje jenom přes odpor, dvacetihodinovým proudem po dobu 24 hodin, takže každý večer prostě vyměním nabité a vybité články, a doufám že při tak pomalém nabíjení by případné přebíjení snad nemělo škodit.

To má logiku. Taky jsem tak uvažoval a koupil si nabíječku na 2+2. A o měsíc později jsem si koupil vysílačky - do každé z nich se dávají 3 články. No a když jedu na výlet s někým, kdo si bere vysílačku svojí, skončím ve stavu, že mám vybité 3 články a nemám jak ten lichý nabít. Rozhodně bych šel do nabíječky, která umí nabíjet po jednom článku.

Souhlas. Nehledě na to, že při ceně slušných NiMH (pod 100 Kč za 2400 mAh) mne nijak netrápí, když místo výrobcem hlášených 1000 cyklů vydrží 100 - i těch 100 cyklů znamená několik let provozu.

jen k nahlédnutí, debaty na toto téma mohou být totiž nekonečné (a budou) :slight_smile:

http://jio.hyperlinx.cz/?page_id=69

http://www.battex.cz/cz/poradna.php

Takovou nabíječku jsem taky používal, ale když se články nabíjejí dva v sérii, tak se časem rozhodí. A navíc někdy potřebuju nabíjet lichý počet článků; třeba v mobilu mám 3. Různě chytrých nabíječek je na trhu spousta, ale obávám se, že je to nákup zajíce v pytli, protože stejně jako u většiny jiných zařízení si výrobce chrání know-how a nezveřejní jakým algoritmem nabíjení probíhá.

Ano, chci, to by mne zajímalo jaké to jsou. Jak jsi ale správně podotkl, nejde asi o běžné nabíječky, které koupí člověk v elektro na domácí použití, ale speciální pro speciální aplikace. Na světě existují všelijaké přístroje.

Trochu mi to připadá jako bych řekl, že osobní auta jezdí na benzín a naftu a ty mi odpověděl, že tomu nerozumím, protože jezdí i na elektřinu. Ano jezdí, ale v praxi se s nimi moc nepotkám. :slight_smile: A já mám před očima pořád dotaz LAIKA, který se ptá, jakou nabíječku si koupit. Tak mluvím o těch, které jsou běžně dostupné, abych jej nemátl a nekomplikoval mu rozhodování.

http://www.schulze-elektronik-gmbh.de/index_uk.htm , vyhledej isl 6-636+RS.
hobbyteam.cz , UDP 30 + Ultramat 25

Problem byl jen v tom, ze misto abys doporucil nejakou normalni nabijecku, poustel jsi se prilis daleko do popisu proc a jak clanky funguji, a co je pro ne dobre. Jinak souhlasim, neni to tady dulezite, budme spokojeni s tim, ze funguji.

Takže jedna bratru za 5 500Kč, druhá za slabých 14 000 Kč. No nekup to. Kolik už jsi těmi nabíječkami ušetřil aku? :slight_smile:

celkem hodně informaci o nabiječích a akumulatorech naleznete tady AKUMULÁTORY / mojehobby.cz

Ajajaj, prosím pěkně, jen aby se to tady nezvrhlo do vášnivých diskusí jako na modelářských webech. Je třeba si uvědomit, že zde mluvíme o “normálním spotřebitelském” nabíjení akumulátorů typu AA . Modeláři jsou strašná zvířata, tahají z akumulátorů proudy, o kterých v GPS nemáme ani páru, na závodech je třeba accu ochladit a zase rychle nabít na další kolo (s tímhle chováním se dají používat na špičkovém výkonu tak jednu sezónu). Za sebe nedokážu odborně poradit. Nabíječka za 2-3 stovky taky odvede svoji práci, ale pokud jsou po nabíjení akumulátory horké, že je sotva udržím v dlani, je něco v neporádku. Ale jak zde někteří tvrdíte, při těch dnešních cenách … to je prostě věc přesvědčení.