Nemáte někdo nějakou fintu jak jednoduše,rychle a kvalitně kalibrovat mapy pro OziExplorer ?
Zatím to dělám tak že v programu Mapsource otevřu free mapu ČR vyberu si křižovatku která je jak v kalibrované mapě tak i na free mapě. V Mapsource na tuto křižovatku umístím waypoint,následně mi vyskočí okno s editací bodu,poté zkopíruji souřadnice do kalibrace v Ozim a je to.
Mám zkušenost že bohatě stačí 3 body umístěné v co největším trojuhelníku na mapě.Zkoušel jsem mapu zkalibrovat na plný počet bodů,ale přesnost zůstala stejná,takže pokud se ty 3 body zkalibrují opravdu pečlivě tak je přesnost cca na 5-10m což je dostačující. A jak kalibrujete vy?
Cau. Kalibruju vetsinou mapy, kde je nejaka souradnicova sit, tak podle ni. Kdyz jsem kdysi kalibroval ortofotomapu, tak jsem to delal podobne jak popisujes.
Mapy, ktere nejsou poskladane z dilu (popripade jsou poskladane presne), kalibruju na ctyri body, ale asi by stacili i tri. Kdyz skladam naskenovane mapove dily, tak pouzivam nejvic bodu, co jde.
A co mapy kde je sice síť S-42,ale nikde není žádná souřadnice. Na nových mapách KČT jsou souřadnice na okraji mapy,ale na těch starších je pouze síť bez souřadnic,dají se tyto souřadnice nějak zjistit ? K čemu tam ta síť potom je ?
Podle odpovedi výrobce map KCT je na tech starsich mapach pouze kilometrova sit a ne souradnicova sit (ac jsou rozmerem totozne). Bylo to tistene v dobach kdy byl uvolnem vojensky podklad, ktery tuto sit tez neobsahoval. Tehda byla kilometrova sit pro turisty velmi dobre voditko pro odecitani kilometru a ne pro vlastni navigaci, o GPS pristrojich pro turisty tehda jeste nikdo nevedel.
Ted jsem si precet prispevek od Solima. Tak to co jsem napsal asi neni pravda. Nicmene ja to tak udelal a neprisel jsem na to, ze bych to mel nejak ujete.
Jeste doplnuji, ta kilometrova sit starsich map KCT je rovnobezna s pozdejsi souradnicovou siti jen je nahodne posunuta vuci te souradnicove siti, tak by se pro kazdou mapu musel zjistit ten posun.
Tak to vypadá že to budu dělat pořád po starým :o)
A když už jsme u těch on-line map,nemáte někdo náhodou celou ČR v takové podobě jako třeba na odkazu výše. Tzn. že by měli být ve formátu obrázku (jpg,gif,bmp ap.) a v digitální podobě,ne skenované.
Pokud by mi někdo takové mapy poskytl,tak bych je všechny zkalibroval pro Oziexplorer. Co vy na to,nemáte někdo něco podobnýho ? Chci kalibrovat celou ČR,ale jsou to skenované mapy a ty digitální jsou přeci jenom sakra lepší :o)
A do jakeho roku vydani je to posunute? Ja mam treba jednu mapu 1:50k z roku 1992 a ta je uz v pohode, akorat po stranach nema tu sit okotovanou. Pak mam taky nejake digitalni SHOCartovske mapy bez kot, a ty jsou taky v pohode. Tak mozna u vetsiny map, ktere se ti v dnesni dobe dostanou do ruky, uz to jde klidne udelat podle te S42 site.
No a v tom je právě právě ten vtip,že má síť a není okótovaná a takové mapy se stále prodávají,třeba zrovna moje teritorium - Velkomeziříčsko KCT 1:50000